Ghinionul lui Huidu

Raspunsuri - Pagina 55

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Elle_seb

Citat:
citat din mesajul lui saskia

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Aoleu....era vorba de Huidu si prostia pe care a facut-o.Ca nu avea dreptul sa-si puna in pericol copiii asta e principala problema.Ca tot ce trebuia sa faca era sa se gandeasca la copii.Chiar daca o masina are ESP sau nu,depinde de cat de tare trage soferul de volan,de cat de aiurea se duce pe langa drum.....sunt multe de luat in ecuatie..iar toti cei care apr si zic si fac daca nu dau sub semnatura si sanctiunea codului penal...e apa de ploaie.Hai sa lasam legea sa-si faca datoria...sa stiti ca functioneaza totusi.

Zicea cineva ca a vazut multe jipane in Romania...inainte de da cu pietre,sa stiti ca si eu mi-am luat masina dupa ce am vazut cum una de aceeasi marca dar alt model ,cu care a avut sotul meu accident(i-a taiat calea un WV JETTA vissiniu al unuia de la politie),a tras dreapta si s-a rasturnat si a mers pe capota 55 de metri.Rezultatul?Masina bucati pe o raza de ceva metri...dar habitaclul,locurile unde teoretic ar fi stat pasagerii si soferul erau neatinse.Restul....au strans doua zile resturile masinii..sotul meu nu a avcut nici macar un cucui....sau o zgarietura).Asa ca mi-am luat una aceeasi marca dar mare,de jmecher,dar am luat-o pentru a ma proteja de cei care fac tampenii in trafic si pentru a-mi proteja copilul.Copil care nu merge decat in scaun de masina si legata cu centura,obligatoriu.
Deci daca s-a zis la misto ca multi romani isi iau masini mari ca sa se fereasca,sincer,io de aia mi-am luat-o.


Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098




Deci eu am zis-o si nu la misto. Mai degraba ingrozita de situatie. Si cei care nu au bani de jeepane sau mertane ce fac?





Eumada a avut bani si si-a luat o masina puternica pentru ca si-a permis, cel mai probabil munceste pentru bani. Acuma deh, n-o fi vina ei ca altii au dacii iar altii carute trase de cai?





_
http://immunocalromania.blogspot.com/p/immunocal-prezentare.html" target="_blank">Un sistem imunitar puternic pentru copilul tau


Vrei sa insinuezi ca numai cei care au bani de asa ceva au dreptul la siguranta pe sosele ...eu la asta ma refer, ca nicaieri in Europa nu am vazut atat aroganta ca la romani, aia cu Dacii sa moara sau ce sa faca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Si apropos aici au multi Dacia in ultima timp, ca deh au fost preturi bune pentru masini nou-noute si nu cred ca mor de frica celor cu jeepane sau mertane cand se suie in masina sa conduca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

si aici sunt multe logane, e drept ca majoritatea au sigla renault. dar lumea le considera rezistente ca far o masina rezistenta aici nu supravietuiesti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Citat:
citat din mesajul lui saskia

Citat:
citat din mesajul lui Elle_seb

Citat:
citat din mesajul lui saskia

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Aoleu....era vorba de Huidu si prostia pe care a facut-o.Ca nu avea dreptul sa-si puna in pericol copiii asta e principala problema.Ca tot ce trebuia sa faca era sa se gandeasca la copii.Chiar daca o masina are ESP sau nu,depinde de cat de tare trage soferul de volan,de cat de aiurea se duce pe langa drum.....sunt multe de luat in ecuatie..iar toti cei care apr si zic si fac daca nu dau sub semnatura si sanctiunea codului penal...e apa de ploaie.Hai sa lasam legea sa-si faca datoria...sa stiti ca functioneaza totusi.

Zicea cineva ca a vazut multe jipane in Romania...inainte de da cu pietre,sa stiti ca si eu mi-am luat masina dupa ce am vazut cum una de aceeasi marca dar alt model ,cu care a avut sotul meu accident(i-a taiat calea un WV JETTA vissiniu al unuia de la politie),a tras dreapta si s-a rasturnat si a mers pe capota 55 de metri.Rezultatul?Masina bucati pe o raza de ceva metri...dar habitaclul,locurile unde teoretic ar fi stat pasagerii si soferul erau neatinse.Restul....au strans doua zile resturile masinii..sotul meu nu a avcut nici macar un cucui....sau o zgarietura).Asa ca mi-am luat una aceeasi marca dar mare,de jmecher,dar am luat-o pentru a ma proteja de cei care fac tampenii in trafic si pentru a-mi proteja copilul.Copil care nu merge decat in scaun de masina si legata cu centura,obligatoriu.
Deci daca s-a zis la misto ca multi romani isi iau masini mari ca sa se fereasca,sincer,io de aia mi-am luat-o.


Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098




Deci eu am zis-o si nu la misto. Mai degraba ingrozita de situatie. Si cei care nu au bani de jeepane sau mertane ce fac?





Eumada a avut bani si si-a luat o masina puternica pentru ca si-a permis, cel mai probabil munceste pentru bani. Acuma deh, n-o fi vina ei ca altii au dacii iar altii carute trase de cai?





_
http://immunocalromania.blogspot.com/p/immunocal-prezentare.html" target="_blank">Un sistem imunitar puternic pentru copilul tau


Vrei sa insinuezi ca numai cei care au bani de asa ceva au dreptul la siguranta pe sosele ...eu la asta ma refer, ca nicaieri in Europa nu am vazut atat aroganta ca la romani, aia cu Dacii sa moara sau ce sa faca?


Nu, vreau sa zic ca pana se educa romanu' in trafic, mai bine sa ma pazesc pe mine si pe familia mea, si nu de cei care au neaparat "jipane", ci de cei teribilisti si inconstienti, care au incepand cu dacia 1310 si pana la mertzan.


_
http://immunocalromania.blogspot.com/p/immunocal-prezentare.html" target="_blank">Un sistem imunitar puternic pentru copilul tau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

si aici sunt multe logane, e drept ca majoritatea au sigla renault. dar lumea le considera rezistente ca far o masina rezistenta aici nu supravietuiesti.


Marina


Renault nu e Dacia, sa ne intelegem, da?

_
Un sistem imunitar puternic pentru copilul tau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Chiar azi imi duceam copilul si pe mama la ea la casa...sa se bucure Eva de aer curat si sa fugareasca niste gaini zapacite si din spate vine unu cu sindrom de "te fac io ca-s mai ciumec si ce daca tu ai ...io-s mai tare ca tine)cunoasteti banuiesc genul,io mergand cam cu 70...ala.cu un renault din ala subtire a venit din spate,s-a bagat in scurt ca din fata venea un Logan si daca nu franam sa las` nebunu` sa treaca ,se ciocneau urat.No ca io m-am gandit ca daca se rostogolesc aia ,doamne ferste ma agata unul si am copilul in masina.,..si cat o fi hardughia de sigura,chiar nu vreau sa vad cum se comporta cand intra unu` in mine.Nici ca intra in actiune nu stiu cate sisteme si aibaguri si stabilizatoare.....plus ca un airbag cortina care cade pe laturi si de sus dauneaza copilului,chiar daca e in spate.
Asa ca l-am lasat sa se simta bine pe ala si mi-am vazut de drum....
Greseala mare a fost ca s-a bazat prea mult Huidu pe masina....s-a increzut prea mult in ea.....si a gresit.A facut o prostie din cauza careia vor sufri multi.....
Cand mi-au nenorocit-o la gradinita pe Eva aia de acolo(oameni nu pot sa le spun)am vrut sa intru cu masina peste ele,prin gard,dupa ce plecau toti copiii acasa,ca ele mai stateau
si sa le turtesc un pic...dar s-a pus sotul meu in fata masinii si mi-a zis sa ma gandesc la Eva.Ca masina nu ar fi patit mare branza,dar macar sa distrug o parte din locul ala...apoi am realizat ca era sa fac o mare prostie,chiar daca fiind in soc legal scapam.Dar m-a temperat sotul....nevasta lui Huidu trebuia sa-l tempereze"bai nebunule vezi ca sunt copiii in masina"....macar atat.

Acum..nici chinul copilului meu ars nu-l va sterge nimeni,nici suferinta familiilor si a lui SErban si a familiei sale .Ramane doar "dar daca...dar daca..."Dumnezeu sa ne apere pe toti,sa nu fim niciodata in situatii similare....o tabla,un gard,un perete le mai repari,le arunci dar un om..se repara mult mai greu sau poate niciodata.

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

La stiri filmare a reporterilor care l-au urmarit pe huidu in drum spre Brasov unde mergea la audieri si inapoi. Masina condusa de fratele lui (tot un jeep) a mers cu 180-200 km/h. Eu ma uit si sincer va spun ca sper sa fie facaturi pentru ca alfel inseamna ca oamenii functioneaza dupa mecanisme care mie imi sunt total straine.

Si vin si va intreb, are vreun rost sa despicam noi firul in patru aici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Citat:
citat din mesajul lui olim

daniela, am cerut 2 consulturi oftalmologice la doi medici diferiti, tocmai ca sa fiu sigura ca nu am astfel de probleme!
dar acuitatea vizuala nu are nimic cu a vedea sau nu bine, chiar si cand ai ochelari.Acest parametru ti-l da un aparat special,si trebuie sa ai un motiv anume sa il ceri sa ti-l verifice, eu am facut la ideea ginecoloagei nu a medicului de familie.
Nu stiu protocolul in Romania, dar uite eu port de 20 de ani occhelari, dar pana acuma nu am facut atatea investigatii oftalmologice.


Ai cerut 2 consulturi oftalmologice in conditiile in care nu ai fost in coma indusa si nu ai avut problemele pe care le-a avut Serban H.
!
Din punctul meu de vedere tu vorbesti vorbe si discuti discutii, fara suparare( daca se poate).
Eu nu te-as lua cu mine in masina nici ca sa cumpar piine de la magazinul din colt, daca :
1: ma stiu cu antecedentele medicale cu care ma stiu
2. ma stiu cu antecedentele vitezomane cu care ma stiu
3. am alternative
Pe tine, pe care nu te cunosc nu te-as lua in masina dramaite pe copiii mei!!!

Ma rog, ca sa finalizam ( si sper ca sintem de acord): privindu-i figura transfigurata, simt o puternica emotie fata de Serban, mi-e mila de el si spun ca nu merita asa ceva in aceeasi masura in care nimeni nu merita sa i se intimple.

Simt compasiune si imi pare rau pentru ce s-a intimplat.
Dar, de dragul adevarului si de dragul unei lectii pentru noi toti ar trebui sa acceptam ca Serban este autorul fizic si moral al acestei tragedii si daca ar fi sa ma iau dupa titlurile din ziare cred ca pina si el recunoaste ca e si, pina si el e pregatit sa plateasca.
Nici vorba de ghinion, nici vorba de blesteme si luna neagra in pestii din havuz.
Pur si simplu, eroare umana.

Lui Serban ii doresc sa isi gaseasca toata puterea sa treaca mental prin ( nu peste ci prin) aceste momente si familiior celor care au murit nevinovati le doresc sa poarte mai usor amintirea acelor clipe.


To live a creative life, we must lose our fear of being wrong - Joseph Clinton Pearce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BlackCat4evR spune:

Citat:
citat din mesajul lui saskia

(chiar nu stiu de ce se scrie cu j si nu cu s, ca pe timpuri dar ma rog!),



Smecher in dex, se scrie la fel.
"Jmeker" se intituleaza... ei, bine, jmekerii. (Un jmeker e o clasa "mai sus" fata de un smecher obisnuit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui daniela_b



Din punctul meu de vedere tu vorbesti vorbe si discuti discutii, fara suparare( daca se poate).




To live a creative life, we must lose our fear of being wrong - Joseph Clinton Pearce


Ei olim...si spuneai ca eu am ce am cu tine!

Iar ai dat-o la intors(in stilu-tzi caracteristic )cu sotzia lui Huidu!

Iar la medicul d efamilie daca nu-i spui ca nu vezi binenu te trimite el la control!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput