Ghinionul lui Huidu

Raspunsuri - Pagina 41

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Da, esti judecat in libertate, dar daca esti gasit vinovat (si in 99% din cazuri soferii sunt gasiti vinovati), nu esti lasat in libertate. Diferenta intre sisteme (ro si ca) e pedeapsa. Aici nu le da nimeni cu suspendare dupa ce au luat o viata.
Si despagubirile sunt platite de asigurari si si la alea sunt multi factori: de ex. daca decedatul avea servici, cat castiga, cati dependenti are (avea), care ii era starea de sanatate generala/ implicit aproximarea duratei vietii si cat ar fi castigat el restul vietii. Adica, na, cand iei un sot si un tata, cineva trebuie sa asigure venituri acelei familii... si mi se pare normal, oricat de neimportanti ar fi banii pe moment, familia ramasa in urma va trebui sa traiasca cumva. Si (mai ales) cand singurul venit era asigurat de persoana ucisa... cine mai asigura un venit stabil familiei?

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Si uite, sa te scap de gugalit : Highway Traffic Act. Toate regulile, regulatiile si pedepselepentru nerespectarea lor:

http://www.e-laws.gov.on.ca/html/statutes/english/elaws_statutes_90h08_e.htm#BK206

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

diferenta intre sisteme ro si canada e pedeapsa, absolut de acord. si ce vina are Huidu ca in Ro se da suspendare la asa ceva, pentru ca aici suspendarea e regula nu numai in cazul vedetelor, nu ma pune sa gugalesc pentru exemple. despre despagubiri sunt de acord cu tine, daca omul poate cat mai mult...

dar revenind la inceputul discutiei, la fel ca si tine eu sunt departe, poate la ani lumina de informatiile la care tu ai access, am citit doar desprecopii si hotnews, am vazut pe hotnews poza cu masinile avariate nimic altceva concret...a fost coloana, a depasit, a fost filmat de camerele de pe drum, exista martori etc fapte nu vorbe si justitie divina...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

diferenta intre sisteme ro si canada e pedeapsa, absolut de acord. si ce vina are Huidu ca in Ro se da suspendare la asa ceva, pentru ca aici suspendarea e regula nu numai in cazul vedetelor, nu ma pune sa gugalesc pentru exemple. despre despagubiri sunt de acord cu tine, daca omul poate cat mai mult...




Marina


Pai eu nu am spus ca are vreo vina pentru ca nu e pedepsit de lege ca aici. Nicidecum. Eu am spus ca eu consider ca din vina lui au murit 3 oameni. Atat! Ca putea fi oricine la volan, nu Huidu, iar nu are nici o importanta. De data asta s-a intamplat sa fie "Cetateanul" Huidu, care pentru mine este absolut = cu Cetateanul Gica/Ion/Vasile/ sau Presedintele Romaniei. Nici mai prejos, nici mai presus.
Cat despre despagubiri, ca "daca omul poate cat mai mult...", aici mie mi se pare ca ai spus-o asa, intr-o forma vulgara si daca gresesc imi cer scuze, asta e cand nu suntem fata-n fata. Dar, mie mi se pare foarte normal sa fie despagubita familia, cum spuneam mai sus, nu mai repet. De ce copiii unei victime trebuie privati si de lucruri materiale dupa ce sunt privati de un parinte? De ce sa li se "taie" dreptul la o educatie doar ptr. ca parintele le-a fost ucis si nu e moral sa fie despagubiti? Atunci, eu propun sa le aducem inapoi parintele si sa-l lasam sa lucreze sa-si trimita copilul la universitate. Dar nu se poate, nu-i asa? Atunci, mi se pare corect sa se faca altceva, ce se poate pentru familie.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

m-as fi descris oricum dar nu vulgara, dar ai dreptate asta e comunicare pe net. am vrut sa zic ca daca persoana isi permite mi se pare normal sa "adopte" familia celui caruia i-a produs o asemenea trauma si sa aiba grija de ea ca de propria famile. Daca nu are ce sa puna pe masa copiilor lui cam greu sa ii ti pe altii la facultate si asta a fost strict contextul la care m-am referit cand am zis daca poate. Nu are in nici un caz legatura cu cazul de fata unde clar se poate, oricum si pentru asta astept un judecator sa se pronunte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002

Citat:
citat din mesajul lui Lali
[...
Dar nu trebuie crucificat pentru asta, la propriu. Nu foloseste nimanui si nu e o practica comuna intr-o tara civilizata.






Nu e practica comuna intr-o tara civilizata. Dar din pacate, aici vorbim de Romania.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


Intamplator, mesajul meu era ca raspuns la postul unei romance plecate care incepuse crucificarea virtuala. Asa ca, ceea ce ai spus tu ar suna mai corect "Dar din pacate, aici vorbim de" romani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stockholm spune:

Hai mah lasati - o moarta , nu -l ami exemplificati pe Huidu ca pe baiatul bun care apare la teveu , nu a fost never un baiat bun si niic nu va fii , nu va ramane cu sechele , nu sufera dramatic pt el importante sunt alte lucruri, in primul rand sa dea bine si cam atat.Da a fost moralist pe banii lui taticu si acum de inteligent ce a fost i s-a infundat . Cu toate ca taticul a si explikat la OTV ca deh,, se intampla acidente , suntem oameni ,, .Deci mai pe romaneste asta e mortul e de vina .Intamplator cunosc destui oameni care lucreaza in Prima TV cunosc si atitudinea de mari vedete fabricate peste noapte iar gurile rele zic ca nenea Huidu are un spate destul de puternic bazat pe pile , soparle si altele .

Nu vi s-a parut innaceptabil faptul ca dupa ditamai accidentul omul are grija de famila lui , si imp e oriucm masina . Sa nu o puneti pe seama unui soc ca asta nu e soc , asta e pur egoism si atat .Cat despre nevasta -sa si ea are o parte din vina , pt ca il stai de multi ani ca fiind teribilist . Faptul ca nu a intervenit , ca nua incercat sa - convinga sa o lase mai lejer cu teribilismul , si ca in esenta chiar s-a urcat in masian cu el spune multe zic eu .

Ca sa nu mai zic ca e inacceptabil sa ai ditamai masina scumpa da deh domle ai raams in pana de bani pt caociucuri , nici macar pe alea de vara nu le poti schimba nu mai zic de iarna ?

Condoleante familiilor indoliate ! Din nefericire sunt singuri care o sa raamn cu o pierdere imensa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

stockholm ai fost la locul accidentului sa vezi caociucurile?
uite aici www.libertatea.ro/detalii/articol/huidu-accident-autobild-360046.html" target="_blank">http://www.libertatea.ro/detalii/articol/huidu-accident-autobild-360046.html

ce usor vorbiti multi de cum s-a intamplat accidentul, de parca ati fost in masina lui Huidu si stiti exact ce s-a intamplat.Masina are 5 locuri nu vreo cateva zeci.
ce usor e sa judecati fara nici o proba efectiva
da, omul e vinovat,a recunoscut ca e vina lui, va plati si ce poate sa faca mai mult? Timpul nu il poate aduce inapoi si nici nu ii poate invia, ca nu e Dumnezeu!Si da, se pare ca deja a ajutat financiar o familie a unei victime, si la fel va face si cu celalalte, dar nu vad de ce trebuie sa plateasca cum spunea cinva aici, proportional cu averea lui.Daca ar fii fost la volan Ion sau Gigi in locul lui Huidu, se punea la fel problema?
nu e singurul in aceasta situatie si nici un criminal in serie, si toti care suntem soferi suntem expusi riscurilor.

stockholm, sa o acuze si pe nevasta-sa de omor din culpa, ca tot sta cu el, nu? Poate are si ea vina in producerea accidentului, trebuia sa mearga la politie sa isi declare sotul teribilist si mai ce acuzatii trebuia sa ii aduca, nu?
oare ai lucrat la Prima, de tot cunosti atata lume fitoasa de acolo, si te-au exclus din clubul lor elitist?De unde si frustrarea taSau lucrezi la vre-un ziar de scandal de 2 bani?

Si e normal ca un tata sa isi apere copilul, asta ar trebui sa faca orice parinte care isi iubeste copilul, indiferent de faptele lui.Si acest domn HUIDU senior, si-a cerut scuze familiilor si a recunoscut ca a gresit Huidu, deci nu stiu de unde ai aceasta frustrare?Orice copil isi doreste un asemenea parinte, care sa fie langa el la bine si la rau.Poate nu cunosti acest sentiment si nu ai cum sa intelegi acest lucru si atunci arunci cu noroi ?Sau poate nu ai copii si nu stii ce inseamna dragostea pentru un copil, care trebuie sa fie NECONDITIONATA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Olim, eu nu inteleg de unde atata inversunare si patima.
Tu ai opinia ta, altii au alte opinii, nimeni nu detine adevarul absolut insa de aici pana la agresivitatea din ultimul tau mesaj...
Tu ti-ai recitit ultimul mesaj inainte sa-l postezi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

m-as fi descris oricum dar nu vulgara, dar ai dreptate asta e comunicare pe net. am vrut sa zic ca daca persoana isi permite mi se pare normal sa "adopte" familia celui caruia i-a produs o asemenea trauma si sa aiba grija de ea ca de propria famile. Daca nu are ce sa puna pe masa copiilor lui cam greu sa ii ti pe altii la facultate si asta a fost strict contextul la care m-am referit cand am zis daca poate. Nu are in nici un caz legatura cu cazul de fata unde clar se poate, oricum si pentru asta astept un judecator sa se pronunte.

Marina



Nu am vrut sa te supar. Oricum, aici daca persoana care a produs accidentul nu isi permite, plateste asigurarea. Pentru despagubiri te judeci cu compania de asigurari.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA

Mergi la inceput