Ghinionul lui Huidu

Raspunsuri - Pagina 40

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

da-mi si mie te rog un link dupa uciderea din culpa-inchisoare pe viatza, unde sunt descrise legi/spete.

cine stabileste "Dangerous operation of vehicle"




Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002

In Canada pentru ucidere din culpa pedeapsa e (poate fi) inchisoare pe viata. Pentru "Dangerous operation of vehicle" pedeapsa maxima e de 5 ani.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

da-mi si mie te rog un link dupa uciderea din culpa-inchisoare pe viatza, unde sunt descrise legi/spete.

cine stabileste "Dangerous operation of vehicle"




Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002

In Canada pentru ucidere din culpa pedeapsa e (poate fi) inchisoare pe viata. Pentru "Dangerous operation of vehicle" pedeapsa maxima e de 5 ani.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


Marina



Scuze, am citit eu articolul gresit. Am fost si am corectat. Maxim e 14 ani. Si 'damgerous driving' e stabilit de lege Criminal Code of Canada si e (in engleza):

Motor Vehicles, Vessels and Aircraft
Dangerous operation of motor vehicles, vessels and aircraft

249. (1) Every one commits an offence who operates

(a) a motor vehicle in a manner that is dangerous to the public, having regard to all the circumstances, including the nature, condition and use of the place at which the motor vehicle is being operated and the amount of traffic that at the time is or might reasonably be expected to be at that place;



Dangerous operation causing death

(4) Every one who commits an offence under subsection (1) and thereby causes the death of any other person is guilty of an indictable offence and liable to imprisonment for a term not exceeding fourteen years.

Uite si link spre Criminal Code:

http://laws-lois.justice.gc.ca/eng/acts/C-46/



_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

yap, sf Paraschiva i-a reperat onoarea Zavorancei! ce are una cu alta? intreb din nou ca eu sunt blonda daca nu se credea moralist se schimbau datele problemei? e mai vinovat huidu ca era moralist si mai putini vinovati altii* ca erau credinciosi si umili?

*altii de au provocat accidente mortale



Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui Marina
adica toata atitudinea asta proletara de sa'l arestam si sa-l aruncam in temnita cu ocalele de gat (sper ca asta e pluralul ca de nu ma desfiintati si pe mine) e justificata doar de faptul ca omul e mistocar?

Nu pentru ca-i mistocar. Ci pentru ca se credea moralist. Moralistul s-a dovedit a fi lup. E firesc ca un lup sa fie alungat din stana. N-am spus omorat, condamnat, jupuit. Astea-s chestiuni judecatoresti.
Am spus alungat de pe scena.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Marina, uite inca un articol pe care Procuratura i l-ar arunca in fata, cu placere:


Careless driving

130. Every person is guilty of the offence of driving carelessly who drives a vehicle or street car on a highway without due care and attention or without reasonable consideration for other persons using the highway and on conviction is liable to a fine of not less than $400 and not more than $2,000 or to imprisonment for a term of not more than six months, or to both, and in addition his or her licence or permit may be suspended for a period of not more than two years. 2009, c. 5, s. 41.



_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina
e mai vinovat huidu ca era moralist si mai putini vinovati altii* ca erau credinciosi si umili?

Nu.

Repet, linsajul e artistic. Pamfletarul e un farsor. Ce se ataca este nu cetateanul Huidu, ci modelul Huidu. Asta a si constientizat cand a rostit celebra deja fraza Sunt terminat. Cariera lui de moralist si de vedeta model s-a sfarsit.

Pe partea privata trebuie tratat ca orice alt cetatean. Dupa lege.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

..din greseala, scuze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

..si mai e si ,, ii puneau" dar tastele astea merg ca naiba , scuze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

:)capcaunule, nu te mai obosi, iti inteleg indignarea fata de un om care a produs un accident mortal, imi scapa total de ce pedeapsa divina e invocata, nu mai e cazul sa-mi detaliezi

desiree revin cu intrebarea reformulata...care e autoritatea care stabileste ca o persoana e vinovata de "Dangerous operation of vehicle". Procuratura i-ar arunca in fata cu placere, asta e rolul ei, ar trebui sa prezinte si niste probe, care e autoritatea care decide ca a fost caz de"Dangerous operation of vehicle" si eventuala pedeapsa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Marina, scuze, nu intelesesem intrebarea, se pare;
Autoritatea care decide e Judecatorul, evident (sau juratii, daca acuzatul opteaza pentru un proces cu jurati). Ambele parti (in cazurile penale Procuratura si Apararea) isi prezinta cazul, probele si martorii, eventual expertii si apoi Judecatorul decide daca Procuratura l-a convins "Beyond a reasonable doubt' ca lucrurile s-au petrecut asa cum sustine Procuratura. In cazuri penale, Procuratura are obligatia de a dovedi cu probe ca din punct de vedere rezonabil, Numai asa cum spun ei e posibil sa se fi petrecut ceva. Fara nici o urma de indoiala.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Desiree, in cazul asta legea canadiana e similara intr-o oarescare masura cu cea de aici. in accidentul de fata politia a deschis ancheta de urmarire penala pentru ucidere din culpa, urmeaza sa se administreze probe evident de ambele parti dupa care un judecator va da verdictul pe baza probelor administrate. De unde indignarea ca in Romania nu se respecta legea si ML-ul te face invincibil? Am googalit sumar e drept care e treaba in canada daca e caz de accident mortal si lucrurile par similare ca aici, daca nu ai fugit, nu esti beat si nu exista suspiciunea ca te extragi urmaririi penale esti judecat in libertate.Plus ca prima pagina de la Google despre accidente cu morti in canada e despre avocati care te invata cum sa obtii cat mai multe despagubiri:(



Mergi la inceput