Ghinionul lui Huidu

Raspunsuri - Pagina 37

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

Marina asa e cum spui, dar tot cu legea in mana, crezi ca daca altul era in locul lui, acum era la conac la mosie cu psihologul la nas, sa se trataeze ca e stresat...sau crezi ca era in arest deja pana la solutionarea cercetarilor?
Iar celor care au avut de pierdut persoane dragi (3 la numar...dar probabil numarul nu mai impresioneaza pe nimeni, la fel putea fi unu sau 100 ...ce o mai luam cu numarul )crezi ca le-a pus cineva la dispozitie un psiholog sa treaca peste trauma? Se tot vechiculeaza cate milioane de euro vor lua ei...deci cu alte cuvinte care se mai baga ...cine vrea sa se mai imbogateasca peste noapte nu trebuie decat sa aiba rude de sacrificat si gata devine membru in top 300 .Asta e tara, se vinde tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Qamar

Citat:
citat din mesajul lui olympia

Daca e alunecus nu trebuie viteza prea mare ca sa se intample o nenorocire. Din ce am vazut in presa, se pare ca ambele masini mergeau mai tare decat trebuia, poate nu cu mult, apreciau soferii lor, dar a fost destul. Din pacate stiu asta din experienta.
Sotul meu a patit-o fiind lovit din spate de o soferita ce a tras brusc de volan ca sa evite in ultimul moment sa se pocneasca cu microbuzul din fata ei ce oprise in statie. Nu avea viteza mare niciunul, sotul insa a accelerat in ultimul moment sperand sa-i faca loc sa intre. Matizul l-a lovit in colt si l-a-ntors, l-a rasucit, s-a imprimat asa un efect incredibil masinii, s-a oprit intr-un zid dupa ce a trecut peste "morcovii" aia de pe marginea trotuarului. Masina noastra (Opel Astra) a fost praf, sotul din fericire bine, Matizul doar putin sifonat.
Am citit ca Mercedesul intrase cu o roata peste linia continua, deci nu cu mult, iar Loganul venea aproape de linia continua, e posibil sa se fi lovit cumva tot asa, oblic.




olympia, tu ai vazut cum arata ML-ul dupa accident? daca ar fi intrat doar cu o roata pe contrasens, cred ca damage-ul ar fi fost altul , ar fi agatat Loganul, nu l-ar fi lovit frontal

da, am citit si eu cu bona si copiii

Universul e de vina

Fomalhauti, mi-a placut ce ai spus dar nu se va intampla sa zica unul care a gresit: da , dom'le , am gresit, e vina mea, voi suporta consecintele



Life's Good!



Am vazut. Dar am vazut cum arata si masina mea dupa ce a fost lovita un pic in spate de-un Matiz. Si s-a-nvartit si s-a izbit apoi de toate cele, de se cruceau toti martorii. A fost dauna totala daca poti crede si mare minune ca sotul a scapat intreg. Faza cu "doar o roata" am citit-o undeva, n-am de unde sa stiu cum a fost. Tot acolo zicea ca si Loganul era aproape de linie si de-aia m-am dus cu gandul la tipul asta de coliziune, cumva oblic. E tare pacatos ca provoaca rasucire, rasturnare, daca e umed pe jos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny
Aia e problema problemelor??? Daca bona avea contract legal de munca??? Bai, astia merita batuti de balustrada, pe cuvant.






Pai e problema lor, pt ca daca are forme legale de angajare, atunci accidentul se incadreaza pt bona la 'accident de munca' si e in datoria lor sa investigheze.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me



Asa spune legea, daca esti implicat intr-un accident in timp ce esti la serviciu este accident de munca. Bona avea grija de copii, deci era la munca, deci teoretic accidentul ei este accident de munca, treubie raportat si investigat ca atare.
Daca are contract de munca.
Mi se pare laudabil ca exista institutii care se autosesizeaza atunci cand le-o cere legea, nu vad de ce se revaolta Selene, oamenii aia nu fac decat sa-si faca treaba pentru care sunt platiti.

Iar daca nu are forme legale e normal sa se ia masuri si in cazul ala pentru munca la negru. Eu una m-as revolta sa nu se intample asta pentru ca platesc impozit pe fiecare leu pe care il castig, nu fentez statul in nici un fel si nu vad de ce-ar face-o altii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Roxi, din cate stiu eu, in timpul cercetarii penale, nu se ia masura arestarii preventive decat daca exista motive care tin de: suspiciunea ca respectivul ar putea influenta ancheta, ca ar reprezenta pericol public sau ca ar putea sa fuga.

Foarte multi din cei care produc accidente de circulatie soldate cu victime sunt cercetati in stare de libertate.
Poate ne lamureste mai bine un jurist.

Ca e la conac cu psihologul asta nu cred ca e ceva rau. Sunt sigura ca nu i-a pus nimeni la dispozitie un psiholog, ci ca-l plateste din banii lui sau ai familiei. Cumnata lui e psiholog, si am inteles ca erau impreuna la munte, ea fiind in masina exact din fata lui Huidu in momentul accidentului.

Este evident ca si rudele victimelor ar putea avea nevoie de consiliere, dar nu vad legatura.

Da, trebuie sa plateasca pentru ca a omorat trei oameni. Trebuie cercetat si stabilit adevarul. Dar nu trebuie crucificat pentru asta, la propriu. Nu foloseste nimanui si nu e o practica comuna intr-o tara civilizata.

Sper sa nu se inteleaga ca il apar pe Huidu, departe de mine asta. Daca a condus teribilist este cumva bine ca se mediatizeaza atat, poate mai inteleg si altii ceva. Ma refer la cei care cred ca regulile de circulatie sunt optionale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

roxy, poate nu era la conac cu psihologul oricine producea un astfel de accident dar era cu siguranta in libertate daca nu fugea, daca nu era agresiv sau daca nu exista suspiciunea ca va fugi. Altfel legea e lege pt oricine,judecatorii nu au fost la fata locului sa ia o decizie. De asta e cercetare penala, de asta se administreaza probe , de asta sunt judecatori aici si in toata lumea. Ca nu avem noi incredere ca procesul asta va fi corect e alta discutie dar nu justifica arestarea lui Huidu in acest moment.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu75 spune:

In urma cu cativa ani eram pe A1, la intrarea pe autostrada. Aveam 60 km/h si deodata masina mea (un Matiz) a inceput sa mearga serpuit, fara ca eu sa ii fac ceva. Norocul meu a fost ca nu venea nimeni din spate si ca am avut centura de siguranta. Daca venea o masina din spate in viteza, ma facea praf si soferul ajungea sa fie plimbat prin tribunale, doar pt ca masina mea a avut o problema tehnica fara raspuns.
Doamne Fereste sa ai parte de un accident!

Luminita si Andrei Tudor - iubirea mea (16 august 2005)

SA O AJUTAM PE LOREDANA http://www.e-abc.ro/loredana/


Album Andrei

www.dropshots.com/lulu75" target="_blank">Filmulete

Povestea nasterii ingerasului meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paff spune:

Este o stire la misto,sa nu se inteleaga altceva.
http://www.timesnewroman.ro/monden/5659-incredibil-un-barbat-de-38-de-ani-din-oradea-nu-are-nici-o-teorie-despre-accidentul-lui-huidu

Si nu,nu mi se pare ok sa faci misto despre un asemenea subiect dar stirea asta chiar m-a facut sa zambesc putin.De cateva zile oriunde ma duc,cu oricine vorbesc la telefon,aceleas subiect..Huidu.
Prima data cand am intrat in casa si am vazut stirea,primul meu gand a fost din pacate "saracu Huidu,parca e blestemat".Pe urma am realizat ca in accidentul ala au murit niste persoane.Apoi ma puneam eu in pielea lui Huidu,dar ideea e ca nu as putea sa fiu in pielea lui,nu as face niciodata o asemenea greseala.Apoi ma gandesc ca inca nu se stie de fapt ce s-a intamplat,ca sunt atatea pareri contradictorii,atatia martori rasariti zi de zi.
Pana la urma imi aduc aminte ca ce a fost acolo e o tragedie si chair nu conteaza daca la volan a fost Huidu,Zavoranca,X,Y,Z.
Asa ca sper sa se faca dreptate!Si atat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui PaffApoi ma puneam eu in pielea lui Huidu,dar ideea e ca nu as putea sa fiu in pielea lui,nu as face niciodata o asemenea greseala.


Ce greseala? Aceea de a cumpara un ML, de a alege sa mergi pe drumul acela, de a nu schimba cauciucurile de vara cu cele de iarna, de a lucra la Prima la Carcotasi, de a angaja bona la negru, de a incalca linia continua pe drum cu limitare de viteza sau care greseala?... Ca sunt deja in context o mie de greseli care trebuie evitate, pentru o viata de succes.

Btw, never say never, zice englezul...



"I'd rather walk in the dark with God
Than go alone in the light;
I'd rather walk by faith with Him
Than go alone by sight."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

ia sa ridice mana pe Despre Copii cata lume a angajat o bona legal? Sau daca are macar habar cum se face? Basca ca iar nu avem idee daca femeia era angajata legal sau nu.

si ce treaba are ML-ul? crezi ca daca era in Dacie si intra pe contrasens nu tot praf se faceau oamenii aia? Probabil mureau si Huidu & co si nu mai existau atatea discutii. In rest procedura e aceiasi, cercetare penala, administrare de probe /dovezi, vine nenea judecatorul si da verdictul, dupa care o iau de la capt cu recursurile. Cam asta e justitia peste tot in lume. Ma indoiesc sincer ca prin alta parte e altfel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paff spune:

Pentru JuliaSM:
Nu, de a depasi pe linia continua masinile aflate in coloana. Bineinteles,daca se dovedeste ca acest lucru este adevarat.

Mergi la inceput