Ghinionul lui Huidu

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns avenirv spune:

dana, nu are nici o legatura cu accidentul de schi. huidu a avut permisul suspendat pt o infractiune/contraventie similara (dar fara omor) in aceeasi zona acum cativa ani in urma, INAINTE DE accidentul de schi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui alice2004
Chiar trebuie sa exageram asa ??


Alice si Andrei
"Seen it all. Done it all. Can't remember most of it"
www.youtube.com/watch?v=DybPQjeBQF0" target="_blank">By an ion


Din pacate moartea violenta inainte de vreme este departe de normalitate, exagerata, nu?
N-as pune egal intre prabusirea unui avion si accidentul asta sunt convinsa ca un pilot care crapa odata cu pasagerii n-o face din teribilism si nici pentru ca a taiat calea altui avion.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

black, nu uit ca sunt 3 oameni care si-au pierdut viata.Chiar de aceia am subliniat ca nu sunt batrani asa cum s-a spus, mie la varsta de 56 de ani nu mi se pare un om batran!

dar m-a deranjeaza faptul ca repede au sarit toti, ca Huidu trebuie sa plateasca cu inchisoarea pentru fapta comisa.Prima data trebuie sa fie judecat si apoi condamnat, ori romanii au sarit repede sa il condamne inainte sa il judece! Judecatorii, procurorii si politia trebuia sa isi faca treaba , expertii si cercetarea sa continue, dar nu putem eticheta un om drept criminal in urma unor stiri si imagini difuzate la tv.
La tv se cauta senzationalism, se incerca o presiune mediatica care nu face bine nimanui, nici familiilor victimelor si nici familiei lui Huidu.Ar trebui sa asteptam sa vedem ce spune ancheta si apoi sa condamnam un om.
Black, este usor sa vorbesti din prisma pietonului revoltat fiind de ce se intampla pe drumurile tarii, dar cand esti sofer si treci prin situatii similare, stii ca un moment poate fii fatal oricat de bun sofer esti sau oricata experienta ai la volan!

Si inca ceva, sa stiti ca nu doar in Romania sunt accidente de acest fel, si nu doar in Romania sunt soferi in cautare de adrenalina, doar ca la noi sunt vreo 10 televiziuni care doar asta fac 24 de ore pe zi, transmit doar astfel de stiri si in general stiri negative!

Toata lumea regreta disparitia celor 3 persoane si este de acord ca Huidu a fost implicat in moartea celor 3, dar sa nu uitam ca si el este o victima al acestui accident, la fel ca si familia sa.Iar prezumtia de nevinovatia este pana cand acestom are o sentinta definitiva si irevocabila!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Ramiris, departe de mine gindul acesta, nici o clipa nu m-am gindit la ce ai scris tu !
Si ca sa imi inchei "contributia" la acest trist subiect, am sa citez niste rinduri care ii apartin actritei Maria Dinulescu, pe care le-am citit adineauri :
"Avem nevoie sa fim împreuna; atunci când primim adevarate încercari în viata. Dumnezeu este mereu cu noi si ne ajuta, dar important este sa nu uitam ca Dumnezeu este în fiecare dintre noi. Condoleante membrilor familiilor celor decedati în accidentul provocat, fara intentie, de Serban Huidu. Si Cristian Nemescu a fost ucis de un tânar care nu si-ar fi dorit sa faca acest lucru niciodata. Nu avem dreptul sa judeca;m. Nu ura este cea de care avem nevoie, ci întelegere si curaj ca sa putem trai aceasta perioada din viata. Haideti saiî oferim lui Serban Huidu suportul nostru si toata energia pozitiva/constructiva de care are acum nevoie! Dumnezeu sa îi ierte ai sa ne ierte pe toti!"


Alice si Andrei
"Seen it all. Done it all. Can't remember most of it"
www.youtube.com/watch?v=DybPQjeBQF0" target="_blank">By an ion

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui olim
nu e o lauda ca am luat 4 radare, dar se poate intampla oricui

WHAT?

Adica tu crezi ca radarele se tin asa, de glume, si pozeaza la-ntamplare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns avenirv spune:

adriana_78, ai dreptate.
chir daca a mai avut probleme cu circulatia (si in conditii similare) de vina este mortul. asta vrei sa spui ?
nu exista scuza, nu conteaza ca nu a vrut sa omoare, dar un om care pledeaza la tv ptr dreptate si adevara trebuie sa fie un exemplu, altfel este un smeker si el.
deci au murit 3 oameni si tu cauti un fel de spalare a celui ce a ucis.
ce ar fi zis huidu daca prietenul lui badea ar fi ucis 3 oameni ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

capcaunule, stiu ca e mult, dar uite ca am patit-o, desi am vreo 200.ooode km la bord fara nici o amenda, si uite ca acum in 30 de zile, la 4000 de km cat am facut, am muscat-o, doua langa Paris, unu acasa si unul la vreo 300 de km de aici.ce sa fac, asta este


avenirv, Huidu nu ucis pe nimeni din fericire.In accidentul in care a fost implicat s-a produs decesul a 3 persoane.
Nu inteleg ce are Badea in toata povestea.
De ce nu vorbeste Badea de cei care provoaca accidente zilnice pe drumurile tarii,ca sunt destui nu doar Huidu. De la un asa frustrat ca el, la ce sa te astepti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

a inceput inchizitia romaneasca cu atatia avocati, se curata rapid Romania de smecheri/fitosi/etcetera. va mutati apoi si la alte popoare.

sa-l citez pe preot "rugati-va (fiecare dupa credinta lui) sa nu vi se intample voua"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pico spune:

Olim, Alice2004 !

Atata rautate zace in noi...incredibil.Eu sunt sofer si stiu ca o fractiune de secunda e de ajuns pentru a provoca o nenorocire.

Sunt alaturi de Serban.Cea mai mare pedeapsa e ca va trai toata viata cu gandul ca a ucis accidental 3 persoane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adriana_78

......
Adevarat e, ca acest motiv si hotarare au costat viata unor oameni, e pacat, sunt sigura ca si lui ii pare rau si oricarui om normal, i-ar parea rau -- trebuie totusi cumva sa plateasca.

Accidente se pot intampla insa oriunde si oricand, cade un copac lovit de furtuna pe masina in care te afli sau mai stiu eu ce - cade un ghiveci de la un balcon in capul tau - normal ca trebuie cineva penalizat/pedepsit, insa tinand cont si de circumstante - nu poti sari sa linsezi pe cineva, fara sa afli toate povestea

Mai grav mi se pare accidentul sportivului negru, omorat intr-un club de un individ suparat. Aici a fost o fapta rea, voita si resp. merita pedeapsa maxima.

Pledez pt. pedeapsa si in cazul Huidu, insa una mai mica 1-2 ani inchisoare, fapta nu a fost premeditata.
Daca face 7-10 ani inchisoare, ce va aduce familiei victimelor asta?
Huidu si familia sa sunt destul de pedepsite.
La TV oricum nu mai are ce cauta, e de bun simt si eu cred ca n-o sa ma apara


.....


nu sunt pemntru arderea pe rug, bataia cu pietre in piata publica sau biciurie pana isi da sufletul...dar sa respecte legea, indiferent de infractiune sau abatere
(cum vreti sa-i spuneti), unde e lege nu-i tocmeala asa ni s-a spus unora in scoala, prin urmare cei care sunteti de partea sarmanilor soferi care provoaca accidente cu victime exclusiv din vina lor nu ii mai acuzati pe ceilalti ca fiind rai, si cum i-ati tot etichetat...condusul neglijent nu poate fi trecut cu vederea doar pentru ca e obligatoriu sa fim milostivi....putem fi milostivi si cu cei ce platesc in fata legii....

Nina, 31s+,

Mergi la inceput