Ghinionul lui Huidu

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui saskia

Ca era coloana ca nu era, ca avea viteza, ca nu avea, totul paleste in fata faptului ca era pe contrasens. Ce cauta acolo, asta e principalul, ca eu, tu sau altii ne vedem civilizat de drum si vine unul si ne omoara nevinovati!





Nici nu stiu daca mai conteaza de ce era pe contrasens. Important e ca era pe contrasens si au murit 3 oameni. Atat! Se pare ca e vinovat de (imi cer scuze, nu stiu termenul in romaneste) "Reckless driving". Aici se pedespeste. Ca si uciderea cuiva. Cu sa fara intentia, in momentul in care un om si-a pierdut viata de mana altui om, acel 'alt' om trebuie pedepsit. Sigur ca se tine cont de circumstante, ca nu il poti pedepsi pe Huidu sau altul care a omorat intr-un accident de circulatie, fara nici cea mai mica intentie si un criminal in serie in acelasi fel. Dar o pedeapsa tot trebuie sa existe. Si 'cu suspendare' se da in cazul in care s-a savasit ceva minor (furt de exemplu) si la prima abatere.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

O fi Petrica si Lupul, dar cand ai antecedente, greu de crezut ca i-a derapat cea mai sigura masina de pe sosea...

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-10441978-seful-politiei-rutiere-serban-huidu-avut-lungul-timpului-14-sanctiuni-2-fost-suspendarea-carnetului-prima-varianta-este-cea-legata-derapaj-intrarea-contrasens.htm

Bineinteles ca nu a vrut sa ii omoare si ca nu se baga in aceeasi oala cu criminali cu sange rece/sau interlopi care se incaiera prin cluburi si dau in celalalt pana il omoara

e in aceeasi oala cu smecherii care se dau mari pe DN1.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Din pacate cu viteza mare, cauciucuri de vara si ninsoare poti derapa chiar si cu o asemenea masina in curba. Iar daca soferul mai face si manevre neinspirate de redresare se poate ajunge la o asemenea tragedie.
Mai ales ca multe masini super-tari se cumpara la noi fara multe extraoptiuni pentru ca se plateste marca. Exista multi bolizi care doar dau impresia de super-masini...

Asta nu scuza pe nimeni. In asemenea conditii soferul trebuie sa stie ce cauciucuri are si, mai ales, trebuie sa mearga incet. La o viteza de 30 la ora nu cred ca s-ar fi produs o asemenea tragedie.

Intr-o cicnire frontala vitezele se compun, asa ca daca masina lui Huidu a avut 50 la ora si cealalata 40 e deja foarte mult ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Este omor din culpa si va lua intre 1 si 7 ani, cu suspendare!In Romania atunci cand omori un om, din culpa, nu faci inchisoare!
Si nu avea 30 km la ora in niciun caz, cum dracului sa faci praf o masina cand ai 30 la ora?Voi ati vazut cum arata Loganul ala?
Cand o sa se incheie investigatia o sa stim sigur ce si cum, acum se audiaza martori, se fac masuratori, d'astea!
Si acum 2 ani, pentru ca a depasit in apropierea aceleiasi curbe,calcand linia continua, i-a fost suspendat permisul!

De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bettercy spune:

sa incept prin a zice ca nu am nimic cu Huidu. L-am si intalnit o data cand traiam in Ro. Dar dragilor care ii luati partea lui Huidu. Din cauza atitudinii voastre este Romania astazi unde este. Pentru ca le gasiti scuze celor care incalca legea. Va pun cei de la tv un filmulet cu durerea lui Huidu si cadeti toti pe spate. Ne pare rau de Huidu dar daca vreti o Romanie civilizata, vreti ca legea sa se aplice.
Indiferent ca e tatal vostru sau presedintele Romaniei care o incalca. Asa va incepe sa se civilizeze tara aia si sa moara mai putin oameni pe drumuri. Trebuie sa intelegi asta si sa nu incurajati pe nimeni sa fie mai presus de lege.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


din linkul hotnews pus de Sabina:

"Mai mult, Serban Huidu a fost sanctionat in luna august cu sase puncte de amenda pentru depasirea vitezei legale cu aproape 50 de kilometri in aceeasi zona in care a produs, duminica, accidentul soldat cu trei morti, a declarat luni seful Politiei Rutiere, Lucian Dinita."

Luna august 2011?

Adica alta sanctiune decat cea din 2009.. si in aceeasi zona??


Ca sa derapezi cu un ML in curba, chiar cu cauciucuri de vara si pe carosabil umed, tre sa ai viteza.. nu gluma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Nu comentez cazul...dar intrebarea mea este de ce se spune "condus sportiv" cind de fapt se traduce prin "condus imprudent", sau "condus care impune riscuri (mai)mari"?

Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

nici eu nu inteleg faza asta. Depasirile sunt de fapt f rar necesare. se mai intampla sa fie cate unu in fata ta care merge cu 20 la ora si soseaua e goala. da domne, depasim, avem linie intrerupta,. nu e curba, nu vine nimic din fata.
Dar in primul rand NU depasesti pe linie continua orice-ar fi. Mergi ca dobitocu cu 10 la ora decat sa mori sau sa omori pe careva.
si daca ploua ninge samd, mergi frate ca tataie cu 25 la ora si gata. Ce e asa de greu de inteles?
un sofer trebuie sa adapteze viteza conditiilor de mers. daca nu o face, e vinovat.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Nu cred ca pe forumul acesta este cineva care sustine eludarea legilor ! Serban Huidu este vinovat, absolut, si legea, asa cum este ea in Romania, va hotari pedeapsa pentru el ! Ca vom fi de acord cu hotarirea legiferantilor sau nu ... asta este alta discutie ! Oricum cariera lui Saeban este terminata, macar din punct de vedere psihic !


Alice si Andrei
"Seen it all. Done it all. Can't remember most of it"
www.youtube.com/watch?v=DybPQjeBQF0" target="_blank">By an ion

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

saskia, de ce sa fie musamalizare, ca nu inteleg.
nu poate fii adevarat ce spune politia, sau crezi ca bolidul daca are cost de 100.000 de euro nu poate avea defectiuni tehnice?Nu se spune clar ca e derapaj,dar toate datele indica acest lucru, nu alta ipoteza asa cum se vehiculeaza in continuare.
desiree, chiar conteaza care este motivul pentru care se afla pe contrasens, daca masina a derapat si a intrat pe contrasens nu e tot una ca el a a taiat curba, ca a vrut sa depaseasca pe linie continua.Nu este acelasi lucru! Nu spune nimeni ca nu trebuie pedepsit, dar nu ii dam 8 ani minim fara sa vedem exact cauzele producerii si apoi magistratu da senstinta definitiva nu mas-media.Trebuie sa fie partialitate in acest caz,desi presiunile sunt foarte mari fiind un personaj controversat, si nu vad de ce Huidu trebuie sa faca 16 ani inchisoara sa plateasca pentru toti nesimtitii ce sfideaza legea! Nu cred ca ca 14 sanctiuni in trafic in cativa ani inseamna ca vorbim de un criminal.Si depinde si cati km ruleaza pe an, ca eu de exemplu fac vreo 10.000 de km pe an, iar al meu sot are 100.000 de km si am mai multe abateri in trafic decat el!radarul, bata vina!
iar cei din masina, nu erau chiar batrani la 57 de ani

Mergi la inceput