concediu prenatal si postnatal

concediu prenatal si postnatal | Autor: georgiana21

Link direct la acest mesaj

Buna dragi mamaci

eu sunt insarcinata in 4 luni si deja ma gandesc la perioada de dupa ce se naste bebe. Cine stie si a trecut de curand prin asta? ma refer la concediu prenatal si postnatal....ce reguli mai sunt. Si cum se calculeaza indemnizatia aceea pe care o primesti cat stat acasa pana te intorci la serviciu. Si apropo trebuie sa te hotarasti imediat la ce perioada vei sta acasa? sau la cat timp?

mutumesc mult


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

- prenatal+postnatal = 126 zile, le imparti cum vrei tu intre pre si post natal, cu conditia ca in post natal sa-ti ramana minim 42 zile.

- dupa ce expira pre+postnatalul, iti depui actele si intri in CIC. Atunci cand depui actele, optezi pentru una din cele 2 variante (1 an sau 2 ani de CIC).

- indemnizatia este 75% (parca atat e acum??) din media veniturilor tale din ultimele 12 luni anterioare nasterii. Cu plafon maxim de 3400 lei pentru CIC de a 1 an sau cu plafon maxim de 1200 lei pentru CIC de 2 ani (in functie de ce varianta alegi)

Cam asta e mersul. Eu am trecut acum 3-4 ani prin chestia asta, am prins diverse variante ale legii (CIC 2 ani, indemnizatie fixa, indemnizatie 85% din salariu, reduderea cu 15%...), insa sunt relativ in tema si cu noile modificari (care s-au petrecut cand eram eu pe final de CIC2)

Sarcina usoara in continuare! Hai ca mai ai pana la nastere, dar intr-adevar, timpul trece f repede!

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

De cand depui actele pentru CIC, cat dureaza pana incep sa-ti vireze banii?
Intreb asta pentru ca eu vreau sa-mi iau cele 126 de zile de cand nasc, adica deloc prenatal. Am auzit ca nu trebuie sa astepti sa expire zilele astea si ca poti sa depui actele pentru CIC dupa 40 de zile ca sa fiu acoperita in perioada in care nu o sa iau nici un ban.
Pot sa fac asa?

+24

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

mie nu mi-au primit actele pentru CIC inainte de terminarea celor 126 de zile de concediu medical. nu stiu cum mai este acum (eu am nascut in 2007), insa la depunerea dosarului ai nevoie de decizia de suspendare a contractului de munca, vizata de ITM. ori suspendarea incepe din prima zi de CIC, asa ca nu cred ca poti obtine decizia inainte de data intrarii in CIC.
banii i-am primit relativ rapid, cam la o luna dupa depunerea dosarului, daca imi amintesc eu bine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana21 spune:

multumesc pentru raspunsuri. Se face 75% din salariile nete, am inteles bine? Si unde se depun actele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Da, 75% din veniturile nete. Actele se depun la primaria de sector, la serviciul "alocatii si indemnizatii". In ce sector stai? In sect.1 unde stau eu, serviciul alocatii si indemnizatii tine de DASPC, care tine de primaria sect 1

Corina, eu nu mai tin minte nimic despre o eventuala decizie de suspendare a contractului de munca, si tot in 2007 am nascut primul copil. Dar e vid in capul meu vis a vis de actele pt CIC. Am dus acea "Anexa 4" care continea ceva date de la serviciu, dar nu mai tin minte, la CIC2 am dus si foaia cu venitrile nete ca intre timp intrase noua lege in vigoare si contau veniturile...in rest, au ramas valabile actele de la primul dosar, ca am avut continuitate.

Ce mai tin minte precis este ca am depus actele pt CIC in prima zi dupa expirarea post natalului, au zis ca nu inainte. Iar banii la fel, am inceput sa-i primesc cam dupa 1 luna... nu tin minte sa fi avut "gaura" in venituri...

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Mie asta mi se pare aiurea rau si atunci prefer sa intru din decembrie in prenatal.
Am avut prietene care au asteptat si trei luni sa inceapa sa-si primeasca banii.
Noi avem rate de platit, caldura la casa in timpul iernii care este mare, imi pot permite sa stau o luna fara nici un venit dar nu trei.

+24

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Te inteleg...e greu sa au "gauri" in ceea ce priveste veniturile, chiar daca pe urma iei retroactiv. Cam asa se intampla cu pensiile, depunde omul dosarul pt pensie, si se aproba dosarul in 3-4 luni... pana atunci, cucu bani de pensie! E drept, ca pe urma ii primesti retroactiv, pt lunile de pauza...

Bun, pai tu ia-ti totul postnatal, si apoi, dupa ce nasti, sotul va declara copilul, atunci va lua formularele pentru alocatia copilului, le completati, le depundeti apoi, si atunci intereseaza-te si despre CIC, cand poti depune dosarul, cat dureaza aprobarea dosarului, cand vin banii etc.. parca totusi nu se asteapta 3 luni...

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marce_penciu spune:

Buna fetelor.
Din ce ati scris voi inteleg ca daca vreau concediu de 2 ani iau doar 12 milioane pe luna, daca nasc in 2012, e corect?
Nu pot sa iau un an cu 75% din salariu si in al 2 lea an daca vreau sa prelungesc sa iau 12 milioane pe luna? Sau in caz ca iau un an la inceput cu 75%, si apoi mai vreau inca un an, ce se intampla cati bani imi da pe luna in al 2 lea an?
Merci fetelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marce_penciu

Buna fetelor.
Din ce ati scris voi inteleg ca daca vreau concediu de 2 ani iau doar 12 milioane pe luna, daca nasc in 2012, e corect?
Nu pot sa iau un an cu 75% din salariu si in al 2 lea an daca vreau sa prelungesc sa iau 12 milioane pe luna? Sau in caz ca iau un an la inceput cu 75%, si apoi mai vreau inca un an, ce se intampla cati bani imi da pe luna in al 2 lea an?
Merci fetelor.

daca te hotarasti la un an iei 75% din veniturile pe ultimele 12 luni, cu posibilitatea de concediu fara plata al 2 lea an...dar si posibilitatea pierderii jobului...ca dupa 2 ani de stat acasa angajatorul nu mai e obligat sa te primeasca inapoi.

Miha, mamica fericita de Rares si 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marce_penciu spune:

dar daca iau 2 ani de la inceput pe banii aia putini, la intoarcerea la serviciu ma poate da afara ca am stat 2 ani?
Merci.

Mergi la inceput