Nu imi mai suport socrela

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anne45 spune:


imi cer scuze -nu stiam acest lucru .Esti prima persoana care m-a atentionat.

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Citat:
citat din mesajul lui Anne45

DANA , DIN CATE AM CITIT PANA ACUM A TRAS DOAR O SINGURA CONCLUZIE : PARINTII LUI NU TE PLAC CRED , DE LA INCEPUT NU TE-AU PLACUT , POATE SI DE ACEEA SOTUL TAU NU LE-A SPUS LA INCEPUT CA VA CASATORITI.
NU TE PLAC PENTRU CA ESTI SARACA , NU AI O SITUATIE MATERIALA BUNA , NU STIU CE STUDII AI TU SAU PARINTII TAI . DAR ASTA ESTE TIPICUL CAZ , FATA SARACA SI BAIATUL BOGAT . POATE DE ACEEA A SI REACTIONAT SOACRA CAND A APARUT COPILUL . SPERA POATE CA VA DESPARTITI SI IN ACEST MOD SCAPA DE RUSINE ...
IMI PARE RAU PENTRU SITUATIA TA , EU ZIC SA NU DORMI PE O URECHE SI SA IEI MASURI CAT MAI CURAND . HOTARATI ODATA PENTRU TOTDEAUNA CARE ESTE SITUATIA VOASTRA. SOTUL AR TREBUI SA FIE DE PARTEA TA NU A PARINTILOR LUI . EU CRED CA ACUM PE PRIMUL LOC SUNTETI VOI , FAMILIA VOASTRA !

https://picasaweb.google.com/102421590206055963392/15Ottobre2011FotoGiuliTunsulica?authkey=Gv1sRgCMS3KHyIr72AE




Te rog sa respecti regulamentul forumului:

10. Nu abuzati de majuscule, culori, marimea textului

Nu abuzati de majuscule. Pe internet MAJUSCULELE sunt echivalente strigatelor (zbieraturilor). Nu abuzati de culori si nici de marimea literelor.




http://bazar.desprecopii.com/search.asp?searchtxt=Laura25&searchtype=2&view=gallery&show=current" target="_blank"> Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=114871" target="_blank">Cugetari gemene, http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me



https://picasaweb.google.com/102421590206055963392/15Ottobre2011FotoGiuliTunsulica?authkey=Gv1sRgCMS3KHyIr72AE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ego71 spune:

eu n-as sta nici cu ai mei, nici cu socrii.pentru ca mereu vor exista diferente de mentalitati,opinii, etc. asta-i de cand lumea! hehe,cine stie cum vom reactiona noi mai tarziu,cu toate ca acum aruncam vina pe soacre
orice cuplu trebuie sa faca tot posibilul pentru a avea cuibusorul lui.cat timp nu-l are si se complace in a sta in casa socrilor,trebuie sa suporte consecintele.suna dur?se poate.dar asta-i situatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

soacrele cu exces de personalitate in rolul de sef al casei nu se vor schimba niciodata, nu vor ceda niciodata si nu vor accepta sa le fie subminat controlul si autoritatea, mereu vor carcoti vis-a-vis de parerile si deciziile norei. iar baietii mamosi se vor refugia vesnic sub fusta mamei lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anp spune:

Asa e, Mirela. Pe noi maica-sa ne "urmareste" si ne influenteaza negativ viata si aici, la mii de km departare. De altfel, mi-au si spus ca daca stateam in Ro (deci aproape de ei) aveau ei grija sa ne desparta, dar asa lasa la latitudinea fiului lor... La noi problema nu a fost ca eu am fost saraca sau dintr-o familie sub nivelul lor sau mai nescolita ca fiul lor sau ca ei (ba din contra!), ci ca o data cu insuratoarea, fiul lor le-a taiat "conducta de bani". Probabil ca maica-sa ar fi vrut ca si eu sa muncesc numai pentru bunastarea ei, sa-i fiu recunoscatoare ca l-a facut si crescut pe sotul meu. Care sot spune ca regreta mult ca nu e in Ro ca sa care sacosa parintilor cand fac piata, deci acum macar cu bani sa ii ajute! (si au doar 59 de ani si pensionati de pe la 47-48, de cand le-a plecat fiul in SUA, ca nu-i asa, de ce ar mai fi muncit daca avea cine sa le trimita bani??? ) As fi de acord cu asta, dar as vrea sa puna deoparte pentru copii macar o suma egala cu ce le-ar trimite parintilor lui. Cum nu face asta, nu mi se pare corect sa le trimita nici lor, ca oricum au din ce trai si inca destul de bine! Deci... cu astfel de parinti/socri trebuie sa faci temenele vesnic, ori altfel oricum nu e bine si fac tot posibilul sa iti distruga familia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anp

Asa e, Mirela. Pe noi maica-sa ne "urmareste" si ne influenteaza negativ viata si aici, la mii de km departare. De altfel, mi-au si spus ca daca stateam in Ro (deci aproape de ei) aveau ei grija sa ne desparta, dar asa lasa la latitudinea fiului lor... La noi problema nu a fost ca eu am fost saraca sau dintr-o familie sub nivelul lor sau mai nescolita ca fiul lor sau ca ei (ba din contra!), ci ca o data cu insuratoarea, fiul lor le-a taiat "conducta de bani". Probabil ca maica-sa ar fi vrut ca si eu sa muncesc numai pentru bunastarea ei, sa-i fiu recunoscatoare ca l-a facut si crescut pe sotul meu. Care sot spune ca regreta mult ca nu e in Ro ca sa care sacosa parintilor cand fac piata, deci acum macar cu bani sa ii ajute! (si au doar 59 de ani si pensionati de pe la 47-48, de cand le-a plecat fiul in SUA, ca nu-i asa, de ce ar mai fi muncit daca avea cine sa le trimita bani??? ) As fi de acord cu asta, dar as vrea sa puna deoparte pentru copii macar o suma egala cu ce le-ar trimite parintilor lui. Cum nu face asta, nu mi se pare corect sa le trimita nici lor, ca oricum au din ce trai si inca destul de bine! Deci... cu astfel de parinti/socri trebuie sa faci temenele vesnic, ori altfel oricum nu e bine si fac tot posibilul sa iti distruga familia.


asta nu mai este problema cu parintii/socrii.
E problema in cuplul vostru.

Am cateva cazuri in jur divortate. Mi se pare foarte trist, cand dragostea aia minunata care le-a aprins viata si i-a unit, a fost macinata de mici racaieli de genul asta.
Da-o incolo de casa, bunastare, comoditate, ce zice lumea. Cand nu esti fericit, nu au nicio valoare. Ba mai mult, un copil cu parintii nefericiti poate fi afectat pe viata. Risti sa traiasca copilul tau aceeasi viata searbada? Sa nu stie sa zambeasca sincer? pur?
Sunteti 2, cand se trage la 4 maiini, caruta merge bine.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anp spune:

E trist, asa e, si poate ca divortul ala de care pomenesti nu e prea departe nici de noi. Asta nu e viata pe care mi-am imaginat-o, tocmai de aceea visez la "cum ar fi fost daca...". Am noroc insa ca sunt destul de puternica sa ma descurc pe cont propriu si pot fara probleme sa am si grija de copii, deci poate la mine e doar o chestiune de timp. Sotul nu se schimba oricum si cred ca nici nu isi mai da seama cat de grave au fost unele fapte ale lui relativ la mine (poate ca am trecut peste ele de prea multe ori?) si ca dragostea lui bolnava pentru parinti a afectat iremediabil relatia noastra. Am scris povestea mea aici (o mica parte) nu pentru a primi compatimiri sau sfaturi, ca eu sunt destul de realista si fac ceea ce ALEG sa fac, deci nu ma plang. Am scris aici tocmai pentru cele care au intrebari daca sa taie raul de la radacina sau nu. Concluziile le trag singure. Cu asta, eu ma retrag, cred ca am spus destul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirela0521

soacrele cu exces de personalitate in rolul de sef al casei nu se vor schimba niciodata, nu vor ceda niciodata si nu vor accepta sa le fie subminat controlul si autoritatea, mereu vor carcoti vis-a-vis de parerile si deciziile norei. iar baietii mamosi se vor refugia vesnic sub fusta mamei lor.

eu + 1 pereche de pitici zgubilitici


gresit! dc le dai peste maini la momentul cand si le intind nepermis de mult pun pariu ca le vor duce la spate. Dc ramai ferma, acolo le vor pastra. Totul e in atitudinea victimei. Nu merge cu saru-mana, nu merge cu plangaceala, apai mai incerci si alte variante.
Anp, de ce nu te multumesti cu faptul ca el plange ca nu le poate cara sacosele? Pana la urma nu le cara ca nu are cumSi dc le trimite bani, ce? Asa e el construit. Sare calul cu lucrul asta, adica trimite prea mult? Poti sa gasesti tz chestii pt care sa ii arati ca e nevoie in alta parte. Incearca sa vezi cu adevarat ce si cat poti tolera si peste ce nu poti trece chiar de chiar si acolo sa pui punct povestii Si nu ma refer la casnicie ci la relatia lor care se resfrange in casnicia ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Citat:
citat din mesajul lui dana789

Pentru ai mei un astfel de efort ar insemna fie sa nu mai aiba mancare pe masa multi ani (daca se imprumuta) sau sa vanda apartamentul.


PArintii tai cu siguranta au muncit pentru apartamentul ala si in perioada asta de criza cine are un apartament e norocos la ce preturi sunt pe piata. Mi se pare de domeniul fantasticului sa vinzi o casa/ apart ca sa faci o nunta. Si dupa? Cine le mai da casa inapoi? Stau cu chirie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu
gresit! dc le dai peste maini la momentul cand si le intind nepermis de mult pun pariu ca le vor duce la spate. Dc ramai ferma, acolo le vor pastra.

Sunt de acord cu asta. Daca le pui la punct si le arati care este teritoriul tau si ce permiti acolo, se potolesc...cu timpul. Problema cred ca este la baietii mamosi care nu permit sotiei sa traga linia si sa tina parintii la distanta respectabila. Probabil de asta in alte tari daca un baiat are peste 25 de ani si inca sta la parinti este considerat un fel de papa-lapte si femeile nu prea sunt curioase de el. Cred ca si tanara sotie trebuie sa stie sa modeleze relatia cu sotul si soacra inca de la inceput si sa nu lase sa i se urce in cap. La inceput cat iubirea e mare, e mai usor sa faci sotul sa iti vada punctul de vedere, mai tarziu probabil e mai greu. Plus ca daca regulile sunt clare de la inceputul casatoriei e mai usor sa le pastrezi decat sa te trezesti dupa cativa ani ca nu mai rezisti si vrei sa schimbi situatia.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Bird, sunt multe de spus...o sa spun mereu insa: educatia de la noi cu toate prostiile din trecut inlantuiesc inca pe multi dintre noi aici. Cate fete stiu cum sa puna problema ac se marita? Eu ma refeream si la soti cu nepermisul...de preferat sa se dea mamicitilor peste dejte in prezenta lor, ca sa vaza ca sunt altele mai zmeoaice ca ele
Dana, imi pare teribil de rau. Dar te rog fii tare si numa atat iti propun sa faci un exercitiu de imaginatie: chiar te vezi cununata in biserica, aka pt o eternitate cu el? Cat despre cheltuielile nuntii si tu ai pus gresit problema: nu te poti baza in banii de dar ca sa va achitati cheltuielile nuntii, iar fala cu 200 de invitati la nunta, pt ca asta este FALA! are sansele cele mai mari sa mearga nunta in pierdere. Stiu, si asa e: e trist sa vorbesti despre nunta ca despre o afacere. Dar la ce povestesti tu acolo, te avertizez ca sa stii ca ai sanse ft mari sa te bagi in niste datorii aiurea pt prostia si fudulia unor oameni de nivel....si sa mai adaugi necazuri in viata ta. Mai sigur e ca vor veni cei 20 de invitati ai tai, decat cei 200 ai lordoua sute! mi-e rau! ce reprezinta pt voi doi oamenii aia ca sa fie la ceremonia cea mai importanta din vietile voastre de pana acum?
Acum nu e inca nimic pierdut:5 ani considera-i o Lectie, de la care dc o inveti teminic vei primi putere, sigur te va face mai puternica si vei stii sa te apreciezi mai mult. Ia gandeste-te cum ar fi sa mai treaca 5 si inca 5 si sa ai si copii? Inca mai ai timp sa dai inapoi dc te face atat de nefericita. Atat esti tu? o nunta? ma bucur ca iti protejezi parintii, probabil asta este si protectia ta, pt ca pana aici-adica pana la acoperisul parintilor tai ai putut inghitii pretentiile sotului si asta te-a trezit.

Mergi la inceput