Nu imi mai suport socrela

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

=cu soacra trebuie sa vb cat mai putin despre tine, copilul tau, casnicia ta, meseria ta, etc. cu cat stie mai putin, cu atat nu are de ce sa se lege (asta dc nu ai un sot cu tendinta la confesiune catre mami)
=sa nu i arati niciodata ce te supara sau te afecteaza. asa nu mai are puncte de reper pt a te rani.
= sa nu i rasp niciodata la nicio provocare- se va plictisi pana la urma sa te atinga cu ceva, dc tu esti mereu un zid.
= sa i vorbesti mereu calm si f respectuos, indif de situatie- asa nu ti se poate reprosa nimic.


in def nu e decat un razboi al nervilor si pierde cel care cedeaza psihic primul. eu nu cedez.

nimeni nu se poate certa cu o persoana despre care nu stie nimic, care e mereu calma, impenetrabila si care vb ff putin. asa poti sa i devii antipatica, cel mult, dar te va respecta suf, cat sa nu aiba curaj sa ti zica ceva, pt ca nu va stii niciodata cum reactionezi exact.

si nu e vb doar sa i ignori anumite replici. ci sa i ignori mereu absolut orice provocare, sa nu i raspunzi la nimic, sa nu cedezi pt nicio barfa sau indiscretie.

soacra mea vazand toate astea, a abordat o alta metoda, ma complimenta in ultimul hal. ca vai cat ma apreciaza ea, ca imi cresc exceptional copilul, ca pe zi ce trece ma apreciaza mai mult. eu nici mkr la asta nu raspund nimic. o las sa vorbeasca. si o intreb de sanatate si ii iau pe toti din neam la rand, dar tata socru cum se mai simte, dar verisoara cum...cum e vremea la voi, motanul ce face, etc.

soacra mea e lapte si miere cu mine.dar pt ca de la inceput am abordat-o fix cum am zis si nu are nicio idee despre cum gandesc exact, ce planuri am cu fi-su sau ce idei crete. e ahtiata sa ma studieze si amushina dupa indicii, doar doar o gasi o bresha, un punct slab. da' de unde...:)))) are cheie de la casa noastra si cred ca mi-a cotrobait toata casa, din dorinta de a gasi ceva. dar eu am totul in casa aranjat ca in lagar si absolut tot ce inseamna acte si intimitati, sunt sub cheie. sunt de o transparenta plictisitoare...si cu toate astea, tot ce i se serveste sunt niste chestii absolut superficiale.

m-am fript candva cu prima soacra. deci am experienta.


_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Babyblue, parca ai fi la inchisoare, iar ea iti este gardian.
Eu nu as putea suporta asemenea persoana in viata mea si nici gand sa ii dau cheie de la usa casei mele.
Vezi tu, ce tie iti pare diplomatie, mie imi pare supunere, chiar daca tu crezi ca nu ii spui nimic despre tine. Dar ceea ce ii permiti tu sa vada in casa si lucrurile tale, ii spun mai multe decat toate cuvintele tale.





allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina_satena

Fetelor nici eu nu ma inteleg cu soacra deloc dar ne acceptam de dragul sotului meu(adica al fiului ei) pe mine m-a facut c..va,nesimtita,imputita,lenesa,vaca si tot ce este mai rau.
Cand am nascut ia spus sotului citez"esti sigur ca este copilul tau",dupa aceea i-a spus sotului citez"Delia si Alina nu au cauta la mine in casa,usa apartamentului meu e deschiswa doar ptr tine nu si pentru ele".


Sincer,daca auzeam asa ceva de la soacra-mea (sau indiferent de la cine) ,cred ca muream de inima rea.Citind pe aici ,( stiu cite ceva si din experienta mamei mele)ma gindesc ca am fost intr-adevar norocoasa.Nu sunt destul de puternica sa suport asa vorbe grele indiferent de la cine ar veni,insa sa vina de la mama sotului meu,o persoana careia nu i-am facut nimic,sincer,sincer, nu cred ca as fi rezistat.
Ma si imaginez cum m-as fi framantat zi si noapte (asa fac de cite ori am cite o neintelegere cu cineva) cu gindul ca soacra mi-a vorbit urit sau ca m-a vorbit de rau lui fii-su.Brrrr!


************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

Hannen nu o mai bag in seama orice mi-ar spune deoarece nu se merita sa ascult jignirile unei persoane care nu vrea ca al ei baiat sa fie fericit.
Fiecare persoana este educata intr-un anumit fel,are conceptiile lui despre viata,cu mentalitatile lui.
Asta e viata luam persoanele cu bune si cu rele.
Nu imi e greu sa o respect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

babyblue, eu nu as accepta ca soacra mea sa aibe cheie de la casa mea! Cand plecam in concedii, ducem florile la ea sa le ingrijeasca, in nici un caz nu ii dam cheia sa vina ea sa ni le ude. Eu sunt f "teritoriala" si chiar nu vad de ce sa aibe cineva cheia de la casa mea. In special soacra .
Plus ca la cat este de mofturoasa, mi-o si imaginez ca ne-ar cere bani de taxi ca sa vina sa le ude; nu o vad folosind transportul in comun pt noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina_satena

Hannen nu o mai bag in seama orice mi-ar spune deoarece nu se merita sa ascult jignirile unei persoane care nu vrea ca al ei baiat sa fie fericit.
Fiecare persoana este educata intr-un anumit fel,are conceptiile lui despre viata,cu mentalitatile lui.
Asta e viata luam persoanele cu bune si cu rele.
Nu imi e greu sa o respect.

http://alinahandmade.blogspot.com/


Eu ma bucur sincer ca poti sa o ignori,sa-i ignori rautatile si jignirile si sper din suflet sa nu te afecteze(nu cumva tu sa zici ca nu te afecteaza,ca nu bagi in seama,dar supararile sa se stringa strat intr-un coltisor in subconstient)
Eu stiu cu siguranta ca nu as fi putut nici sa ignor ,nici sa suport si m-ar fi terminat psihic o asa soacra.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

Hannen si pe mine m-a terminat la inceput cand il suna pe fiu sau si ii spunea ca sunt scroafa ca m-am facut cat vaca,ma suna pe mie sa imi spuna sa scot copilul afara,sa ii dau sa manance sa o duc la medic,dar dupa ce i-am spus sotului sa o faca atenta sa nu ma mai jigneasca( ma jignea si in fata lui si el imi spunea ca mama lui are dreptate)si sa aleaca ori eu si copilul ori mama lui,ca nu s-a casatorit cu mama lui s-a casatorit cu mine si cu mine are un copil si stiu si eu foarte bine cum sa am grija de copilul meu si ce trebuie sa ii fac(chiar daca am doar 24 de ani si fetita are 3 ani si 7 luni)ma descurc si eu si stau si cu mama in casa si ii pot cere si ei sfatul.
Si am preferat sa numai spun nimic de mama lui in fata lui si sa ii spun ei direct, o perioada soacra nu a avut voie sa vada copilul pentru ca nu aqm vrut eu ca nu stie sa se comporte frumos in fata copilului(i-a spus fetitei ca eu sunt o c..va)si fetita a venit acasa si m-a intrebat ce inseamna cuvnatul respectiv si am sunat-o pe soacra mea si i-am spus fetiteti sa ii spuna soacrei c..va ca este un cuvant de bine si asa s-a invatat minte sa nu ma mai jigneasca in fata copilului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Eu m/am certat cu soacra rau cand era Finn mic. S/a certat si cu fi/sau pt ca el mi/a luat mie apararea. E drept ca ea se cearta cu oricine si mai ales cu baietii ei de cate ori are ocazia. Sotul meu este cel mai pasnic om din lume, dar cand a auzit/o cum imi vorbeste a vrut sa o dea afara din casa. Suntem norocosi ca locuim departe de ea. Iar eu personal sunt norocoasa pt ca sotul e de partea mea in fata oricui. chiar si in fata mamei sale.

Finn Constantine 15.10.2009 si 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

io mereu m-am intrebat de ce trebuiesc pastrate relatii aparent normale cu soacrele in cazul nostru? de ce? sa dam bine la imagine in public? ca vrea sotul? sa astupam gura lumii? ptr ce?
daca nu merge, pa si la gara. fiecare cu tarlaua lui. de ce sa ne frigem zilele cand putem trai bine mersi in pace si liniste?
sau, in cel mai rau caz vizite si intalniri cat mai rare, anuale daca se poate si scurte, cat mai scurte.

copii nostrii vad si simt relatiile dintre noi si soacre. nici nu bagam de seama cat de nocive pot fii. eu regret foarte mult ca am reluat relatia cu soacra acum cativa ani. venise in casa la mine sa ma puna la punct, in absenta sotului, iar eu fata desteapta am deschis usa si am poftit-o afara. si cateva luni n-am vorbit. apoi m-am induiosat si am reluat relatiile. rau am facut. nu mi-am dat seama ca fata mea vede si aude discutii. cat am incercat eu sa ma feresc de copii. nu pot sa scriu aici ce incerca s-o invete pe propria ei nepoata iar fiica'mea a luat atitudine rapid, amintindu-i ca nu locuieste peste strada (ideea a fost ca era in vizita la noi, iar de la noi pana acasa la ea....) si ca nu vrea s-o mai vada in vecii vecilor. apoi copila s-a ridicat si a plecat din casa si nici pana in ziua de azi nu vrea sa auda de ea.

iar cateodata ma invinovateste pe mine ca am reluat relatiile cu ea. ca niciodata nu ar fi trebuit sa mai reiau legaturile.
daca as fi stiut eu ce avea socoosenia s-o invete pe nepoata ei.... o atarnam de picioare in copac si-o stropeam cu lapte s-o manance mustele. nu i-as mai fi permis never sa le vorbeasca copiilor. never!!

platesc un pret, am platit de fapt. unul destul de dureros. relatia mea cu fata nu sa schimbat, dar m-a durut ca a trebuit sa sufere si sa se intrebe de ce mamaie o invata asemenea lucruri. de ce mamaie nu poate sa fie genul ala de bunica calda si balnda, care-i iubeste nepotii si-i invata cele mai bune lucruri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui babyblue

=cu soacra trebuie sa vb cat mai putin despre tine, copilul tau, casnicia ta, meseria ta, etc. cu cat stie mai putin, cu atat nu are de ce sa se lege (asta dc nu ai un sot cu tendinta la confesiune catre mami)



Babyblue, depinde si de soacra; eu ma 'confesez' la soacra. Ei ii spun orice; prietenele mele nu stiu cand/daca ma enerveaza sotul (raaaaaaaaaaar ne certam, dar ma enerveaza sistematic ). Eu o sun pe soacra, nu ca sa-l 'parasc', ci ca sa ma descarc. SI i-am spus de ce o sun pe ea: pentru ca daca as suna-o pe sora-mea (sora mea abia mi-a cunoscut sotul in februarie) ea ar crede ca el e un om rau, cand el nu e chiar deloc rau, e cel mai bun barbat pentru mine. Dar ei (soacrei) pot sa-i zic orice, ca ea oricum nu-si schimba parerea despre el. Si timpul mi-a dovedit ca nici despre mine nu si-a schimbat parerea. Eu i-am spus soacrei ca eu am nevoie sa ma descarc, sa bat din gura cand sunt suparata pe el, dar asta nu inseamna nici ca nu-l iubesc, nici ca nu-l respect, ci doar ca sunt suparata pe el azi. Si decat sa-l 'vorbesc' cu prietenele, prefer sa-i spun ei. Si de multe ori o sun cu sotul meu de fata si-l 'barfim'. Eu nu as spune niciodata nimanui vreun lucru despre sotul meu pe care nu l-as spune de fata cu el.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA

Mergi la inceput