Drept de tata

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tega spune:

Draga monicabo,
sa-ti povestesc cum stau legile nescrise ale judecatorilor: primul si al trei-lea weekend pe luna (daca luna are 5 saptamani, ai pierdut);
-30 zile in vacanta de vara (la alegerea tutorelui din hotarare, pe scurt, cum vrea el/ea);
-alternativ in vacantele de paste si craciun (idem mai sus-cum vrea omul ce detine custodia).
Ti se pare un lucru normal ca un copil sa stea singur sau cu bona, de dimineata pana seara tarziu, in weekend-uri, cand celalalt parinte locuieste si vrea sa stea cu el?
Cum poti dovedi in instanta aceste lucruri?
Cu martori? Nu cred! Totul este o minciuna!
Nici o instanta din tara asta nu obliga parintele care detine custodia, sa faca dovada ca foloseste pensia de intretinere doar in scopul cresterii si educarii copilului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns himera spune:

Buna ziua
Apropo de faptul ca mama sau tatal refuza sa arate copilul sau sa-l dea in perioada legala stabilita de lege se poate ataca prin chemarea organelor de politie cu harte oficiala de la judecator si respectiv cu un martor prin care sa demonstrezi ca nu ti s-a dat copilul.La doua astfel de situatii, plangeri la politie se poate descjide proces penal, asta daca te tine punga si chiar si in astfel de situatii tot copilul este expus unor experiente traumatizante.
Referitor la cazul despre care vorbeam mai sus, acel copil isi suna tatal intr-o seara si ii comunica ca ii este foame, mentionez ca la acea data parintii aveau domiciliu comun numai ca tatal plecase de acasa, divortul era pronuntat, dar nu era pronuntat partajul. El plecase pt a nu mai expune copilul zilnic la tensiuni. Tatal se duce acasa cu snitele pentru fata si mama suna la politie ca ia incalcat teritoriul, ca a venit sa-i dea de mancare, etc etc. Politia a ramas surprinsa la aberatiile mamei, au incercat sa-i explice ca-i domiciliu comun, ca el a venit sa-i aduca fetei sa manace, ca mai bine ca ia adus si nu ia luat, etc etc.........dar mama "TOT BLANDA SI SFANTA" facea scandal ca de ia adus mancare. In tot acest timp copilul infuleca de zor snitelele in fata politiei si cand au intrebat-o daca ii era foame, ea a raspuns "foarte tare".
A doua zi trebuia sa o ia legal si iar nu a vrut sa o lase, de data asta a chemat tatal politia si cand politia a intrebat fata" VREI S AMERGI LA TATA?", EA A SPUS"DAAAA!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Eu cred ca totusi e un mare fassss si autoritatea parinteasca comuna. E un prim pas in a schimba ceva. Personal am crezut ca o sa ajungem si la asta peste mai mult timp.
Da, legal te poti duce de doua ori cu politia si poti deschide proces penal dar te tin o gramada prin tribunale,copilul ti-l vezi din ce in ce mai rar ca de, cel are are custodia se razbuna si pe langa asta daca tot nu vrea sa ti-l dea trebuie sa te duci cu executorii judecatoresti la usa. Ori cine are suflet sa-si supuna copilul la asa ceva? Sa-l traumatizeze in halul asta?
Din cauza asta cei mai mult renunta. E ca povestea cu copilul si regele Solomon cred ( nu-mi aduc aminte exact numele, nu dati cu pietre ) mama adevarata a copilului prefera sa lase copilul intreg celeilalte decat sa-l vada taiat in doua.
Pana nu or sa fie prevazute pedepse pentru cei care incalca voit acest drept al copilului nu o sa se rezolve nimic.

Ca sa nu mai vorbim ca a petrece doua week-end-uri pe luna ( eventual si doar de sambata dimineata pana duminica seara) cu copilul tau e foarte putin. Ar trebui sa ai dreptul sa-l iei de la scoala, sa-l poti plimba prin parc in timpul saptamanii, sa ai voie sa-l duci la o prajitura si in timpul saptamanii.

Acum insa, asa cum cred/sper eu va fi mai simplu pentru tati sa aiba acces la copil cu aceasta autoritate parinteasca comuna. Daca mama se tot opune si copilul nu e bine ingrijit, te duci cu martori ( ca ai voie sa-l vizitezi oricand) te zbati si faci rost de probe si ceri ca minorul sa aiba domiciliul la tine fara sa o mai decazi pe mama din drepturi. Custodie comuna dar copilul locuieste la mine. Modalitatea asta cred ca va fi mult mai usor de digerat de maretii judecatori de pe ale noastre plaiuri.

+24

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

te incurci in amanunte Taga, sincer...nu arati decat ca esti frustrat, te plangi aici...dupa sentinta, ai depus recurs la hotarate? practic, eu nu iti inteleg nemultumirea....o fi ca nu stai cu copilul, o fi ca, si te citez, "Nici o instanta din tara asta nu obliga parintele care detine custodia, sa faca dovada ca foloseste pensia de intretinere doar in scopul cresterii si educarii copilului"
si vin si te intreb...ai luat femeia asta, cu care totusi ai in copil si pe care se presupune ca ai iubit-o si ai respectat-o, sa vb cu ea, la o cafea, sa-ti exprimi dorintele? sa-i spui ca esti dispus si dornic sa stai tu cu copilul, sa-l scoti in parc, etc cand ea nu poate....calm, frumos, omenesc????? ma scuzi, dar modul in care expui aici imi confirma ca nu ai facut acest lucru ...poate doar ai 'acoperit-o' de reprosuri. si acu sa-ti spun ceva...de vrei ceva in viata asta, ceva de genul....iti calci pe mandrie, orgoliu, frustrari si lingi si mercur doar ca sa ii oferi copilului tau mai mult decat are acum....restul sunt doar scuze

mamy....frumoasa, desteapta si modesta...de nazdravana Darius Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tega spune:

himera,
si cel care nu da copilul poate sa vina cu martori. Am trecut prin astea. Nu rezolvi nimic. Timp pierdut si un copil care, pe moment nu intelege ca il iubesti. Si, un alt parinte care ii devine dusman. DECLARAT! EL are "painea si cutitul"!
Vrei sa-ti spun finalul: ajungi sa intelegi ca te bati cu morile de vant si te gandesti ca ii faci rau copilului. Atunci cauti alte modalitati de al vedea: pe strada, cand il ia de la scoala, prin parc, prin fata blocului etc
Stii ce sentimente ai cand faci aceste lucruri? Si hotararea judecatoreasca spune ca nu ai decazut din drepturi!
Ce ai devenit? Ce esti de fapt? Unul care nu poate sa planga niciodata, doar in interiorul lui curg lacrimile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tega spune:

emanouela
am recurs la toate cele posibile in tara asta. Nu s-a rezolvat nimic. Procese amanate, lungi, fara finalizare.
Daca eu sunt frustrat, tu, ai rezista sa-ti vezi copilu de 2 ori pe luna in weekend?
Sau mostenim trairile si metehnele bunicilor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Pai stai asa, e o diferenta mare daca (,) copilul sta cu bona si in weekend si serile (tarziu)... asa se petrece la voi? De asta te intrebam daca mama se ocupa de copil, sau tot asa este, ca in urma cu 7 ani? (cand ziceai ca mama vine acasa la 22). Apropo, copilul cati ani are acum? In ce relatii este cu tine, cu mama lui? Ca stiu ca la 10 ani poate fi si copilul audiat...dar in fine, este traumatizant pt el... nici nu stiu ce sa zic...

Credeam ca zici de copil ca sta cu bona si nu cu mama, intre niste ore rezonabile, cat dureaza un program normal de serviciu/zi + transportul...ceva de genul 8-10 h/ zi, de luni pana vineri.
Ma rog, asta cu 8-10h/ zi in vacante, iar in timpul scolii vreo 4-5h/zi (din cate scrii, copilul este mare, este la scoala, nu?)

Nu stiu ce sa zici.... doar sa mergi pe calea legala sa ataci hotararea.... Chiar asa de neinteles este mama? Nu poti ajunge la un acord cu ea?

Asta cu weekndurile unul da, unul ba, mi se pare rezonabila, chiar daca copilul sta pe timpul saptamanii la mama de ex, este normal ca weekendurile sa fie petrecute de copil cu ambii parinti pe rand, sa poata sa iasa pe undeva, la mare, la munte, chestii care in timpul saptamanii nu se pot face.

Aia cu 30 zile/luna in vacanta, am auzit-o, se considera lunile de concedii iulie si augist = 30+30 de zile, un parinte nu poate avea mai mult de 30 zile concediu, si atunci aceste zilel se impart la jumatate... si se sta 1 luna cu mama 1 luna cu tatal... sau cum ziceai si tu, la "intelegerea partilor", 2 saptamani in iulie, 2 in august, in loc de toata luna iulie, de ex.
Stiu un caz in care parintii s-au intelez la lunile iunie-septembrie, sa mearga cate o saptamana copilul la tatal lui (in total tot 4 saptamani, dar distribuite altfel)...

Cu vacantele de Paste/Craciun alternativ, am auzit...tot asa, se fie copilul cu fiecare din parinti...
Se incearca un program echitabil si o legatura cu ambii parinti...

Ca unul din parinti nu respecta... ar trebui prevazute sanctiuni. Atat pt parintele la care sta copilul si il "ascunde", cat si pt parintele care ia copilul pt durata programului si nu-l mai aduce inapoi la data/ora stabilita.

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns himera spune:

Tega, ai mare drptate....cam asta mai poti face pentru al vedea, pentru a nu pierde legatura cu el. Eu fara sa vreau am asistat la drama acestei familii, a acestui copil, a tatalui lipsit de putere. Apropo de Irinel Columbeanu, el a castigat pentru ca a avut puterea si banii necesari....la fel si celalat care isi tine fetele....nici nu i-am retinut numele:(
Adevarul trist este ca atunci cand intram intr-un conflict, intr-un divort devenim egoisti...ne gandim la noi, la cum am putea face pe celalat sa sufere mai mult utilizand armamentul din dotare si culmea "arma ce mai de pret" care n-ar trebui niciodata scoasa la razboi este bagata in linia 1 si mai tarziu acest razboi se va termina intr-un fel sau altul. Arma este cea care a primit gloantele, cea care a fost de multe ori utilizata si binenteles ca orice lucru exploatat necorespunzator, arma incepe sa dea rateuri, nu mai functioneaza cum trebuie si in functie de varsta se comporta amplificat sau se retrage, nu mai functioneaza aproape deloc. In acele momente ........ce credeti ca se intampla........."DIN CAUZA LUI TAICATU SAU A LUI MATA AI AJUNS ASA"........."SEMENI PERFECT CU TAICATU SAU MATA.DUPA CAZ"....si arma care nu mai are cum sa fie aceeasi bijuterie pe care o admira toata lumea, se manifesta dupa cum simte si uite asa contribuiom prin sistemul nostru juridic la disfunctionalitatea umana, la fragilizare sau psihopatizare .:(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tega

Pentru marius
Nu cred ca esti in problema. Esti prea departe de realitate. In nicio hotarare judecatoreasca nu se face referire la motivatia pt care copilul a fost incredintat mamei!
marius draga, este o discutie a realitatii, nu a teoriei!


Tocmai pentru a elimina aceste preupuneri nu vrei tu sa publici sentinta fara date personale? Nu de alta dar desi "sunt in afara problemei" imi asum riscul de a discuta doar concret - juridic.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tega spune:

pentru himera: renuntam la "lupta" doar de dragul copilului. El este cel care sufera. Mult de tot! Copilul meu are 11 ani si o vorba spusa intre colegii lui de clasa: Cel mai mult imi este dor de tati!
pentru marius: ce poti spune marius? vrei sa discutam juridic. de ce?
discutam legi si hotarari care au "portite" si pot fi "cumparate"?
sa-ti comunic sloganul unui avocat: "noi suntem aici pentru a minti!"
Cred ca am spus totul!

Mergi la inceput