Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (56)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

Micky,buna ideea cu marul copt cu para proaspata si branzica,maine dimineata asta-i fac.Cum procedez cu marul? Il bag intreg la cuptor? Sau il tai si curat interiorul?

Ally , Mami fericita de bebe Eduard Andrei !!! (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

andra mea astazi nu a vrut sa doarma..poate dupa-amiaza avem mai mult succes..

am uitat sa va spun ca am admirat si eu poze noi pe picasa, o minunatie de copilasi..dodo de ailed, mary, iparpala, ally, raducu cel pletos de persi, roxy, grasunu de rares, deea, pisuc, buburuza de iony, madutza..sper ca nu am omis pe nimeni..multi pupici la totidit:am uitat de lalely..un pupic si mutla sanatate puiutului, va tin pumnii sa fie totul bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui AllyLaur

Micky,buna ideea cu marul copt cu para proaspata si branzica,maine dimineata asta-i fac.Cum procedez cu marul? Il bag intreg la cuptor? Sau il tai si curat interiorul?

Ally , Mami fericita de bebe Eduard Andrei !!! (02.04.2011)


eu marul l-am facut la abur si i-am facut o gaura in mijloc, adica i-am curatat cotorul ca sa se patrunda mai repede..dar cred ca la cuptor e si mai delicios..pt ca isi lasa si un suc bun rau eu le-as pune intregi..



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

apropo de mere, mi-am adus aminte ca nici lui vlad care era f f mancacios- nu refuza nimic, totusi merele nu le accepta pe toate..
unele sunt maik acrisoare si nu le primesc asa crude f usor..
deci intre toate soiurile pe care le gaseam in piata, 2 le accepta f f bine - sunt niste mere ce seamana la aspect cu ionatanul dar se numesc Florina..f dulci si zemoase..iar al doilea tip e goldenul..si uneori dar mai rarut bot de iepure sau starking care seamana la aspect..
eu merele acelea florina le gaseam in piata in moghioros f usor, in spatele pietei unde sunt fructe mai de la tarani, nu doar comercianti..

aici in schimb nu gasesc decat ionatan si pe astea nu mi le-au primit nici unul din copilasi..ii mai pacalesc daca le dau coapte..

asa ca fetele din s6, sunteti norocoase cu piata asa bogata langa voi..eu ii duc dorul, aici in otopeni sunt doar comercianti cu fructe de import in cea mai mare parte..noroc ca imi mai trimit ai mei de la ploiesti..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

lparpala,ce fetita frumoasa si dulce ai!Sa va traiasca si sa va bucurati de ea in fiecare moment.Te asteptam tot mai des aici!
Viss,nu stiu sa-ti raspund la intrebarea cu iaurtul,noi mai vem putin pana sa-l introducem in alimentatie.Nu cred totusi ca le-ai dat prea mult.Parca Roxy spunea ca a combinat iaurtul cu pireul si ca a papat foarte bine Anastasia,spers sa nu gresesc.Alte combinatii nu stiu dar, poate te ajuta fetele.
Somlec,ce am ras cand am citit ca Ghighi a ta si-a tras colacelul de pe cap la baitza si s-a dus balbalac la fund.
Cami,felicitari pentru reusita Petrei.Acum stii care-i secretul, PARA!
Deea,voi ce meniu mai aveti? Stefy ce mai face?

Pfffffffffffffff,cat ste ceasul si ajunge sotul la fix in pauza de masa si eu nema masa pusa ...Fug si ne„auzim” mai tarziu!

Ally , Mami fericita de bebe Eduard Andrei !!! (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandreeac spune:

Ce faceti mamicilor?

Eu tot astept sa se trezeasca pruncul meu, care doarme de mai bine de 2 ore, sa ii dau sa pape si sa iesim si noi putin afara, dar el doarme neintors.

Ally da mami, il speli bine si il pui asa intreg intr-o tava la cuptor, la foc potrivit si in 15-20 de minute este gata. Vei vedea dupa coaja si cat de repede se inmoaie. Sa nu faci precum am facut eu sa dau focul tare sa il fac mai repede, eu ma grabeam maxim atunci ca nu mai este asa suculent si bun.

Miki mi-a placut exprimarea ta " grasunul de Rares". Da e un dolofan, desi nu papa mult. Chiar si eu aveam probleme cu cat lapte bea, dar el si suge de la san, asa ca nu il pot contoriza exact. Dar lapte praf bea cam 250 ml 300 maxim 350 pe zi.

Viss si noi la fel am inceput cu iaurtul direct 200ml si nu au fost probleme. Pentru Rares a fost f bun impotriva constipatiei. Noi suntem inca la regim, dar in cateva zile ii voi mai dau si eu. Eu i l-am dat simplu si l-a mancat imediat, e foarte incantat de el.

maduta abia astept sa ne spui cum a fost. Apropo a mai inceput sa vb Cristinelu' sau tot cu interjectii?

Lalely, Ailed multa sanatate piticilor

Strumphy cum a papat astazi Sophia? Cum a iesit pizza aseara, delicioasa , nu?


Yasmi chiar voiam sa te intreb, cand va mutati la casa? pentru toti 3.

Roxy, Simo, Irinuca, Deea, Persi, Ioana, Lparpala

tuturor, daca am omis pe cineva.

Fug ca mi s-a trezit printul si sa ii dau sa pape si apoi afara. Sper sa nu ne faca ploaia vreo figura.


Nasterea miracolului meu


Mami de miracol Rares Andrei 27.02.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

hello, am ajuns mai devreme acasa , am hrannit copiii si acum i-am culcat

fetelor, a fost nesperat de bine cu cristi..totusi a facut si cateva boacane acolo.
Nu a plans deloc, deloc, chiar m-a intrebat educatoarea daca a mai fost la cresa ca s-a comportat f bine evident ca a crescut inima-n mine . Cand am intrat in clasa se juca si se mai uita pe geam, cand m-a vazut nu a fost prea bucuros...am cam alergat dupa el pe acolo sa-l scot din clasa deci varianta a doua am nimerit-o..nu mai vroia sa plece acasa . A mers si a facut pipi de 2 ori la wc(imi pare rau ca nu am bagat nasul sa vad si eu cum e ) si abia asteapta maine sa se reintoarca.
Parerile mai putin bune (nu spun rele..pt ca nu sunt) sunt ca a facut kk pe el ..eu cred ca a cautat olita cum are acasa si daca nu a gasit a facut pe el. Bine ca a avut schimburi, educatoareke nu l-au certat deloc si mi-au spus sa nu-l cert nici eu (oricum nu l-as fi certat), de mancat nu a prea mancat...asta e.
Acasa si pe drum a fost insa ff agitat, sarea, lovea cu piciorul..in oglinda se trage de falcute sa i se vada dintiosii..probabil ce a vazut la ceilalti copii ca fac. Posibil si de la oboseala sa fie asa agitat.
Per total sunt f multumita si sunt curioasa cat o sa doarma acum.

Miki, gradinita este deschisa anul asta si pana la 1 nov va avea program scurt. Copii se iau intre 12:00-13:00 si le dam de acasa o gustarica pt ora 10. Dupa 1 nov va intra la program prelungit si va lua si masa acolo. Acum cred ca nu sunt pregatiti cu toate..

Ce nu imi place este ca s-a cumparat un televizor la care se mai pun desene animate..sper sa nu abuzeze de treaba asta..totusi mi-au placut mult ambele educatoare.

Of ca nu ma mai termin...l-am inscris si la 2 optionale (din 4)engleza si dans sportiv . Azi a avut dansuri..a stat si doar s-a uitat sper sa danseze pe viitor sa am si eu partener de dans..ca ta-su e cam anti-talent

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra

hello, am ajuns mai devreme acasa , am hrannit copiii si acum i-am culcat

fetelor, a fost nesperat de bine cu cristi..totusi a facut si cateva boacane acolo.
Nu a plans deloc, deloc, chiar m-a intrebat educatoarea daca a mai fost la cresa ca s-a comportat f bine evident ca a crescut inima-n mine . Cand am intrat in clasa se juca si se mai uita pe geam, cand m-a vazut nu a fost prea bucuros...am cam alergat dupa el pe acolo sa-l scot din clasa deci varianta a doua am nimerit-o..nu mai vroia sa plece acasa . A mers si a facut pipi de 2 ori la wc(imi pare rau ca nu am bagat nasul sa vad si eu cum e ) si abia asteapta maine sa se reintoarca.
Parerile mai putin bune (nu spun rele..pt ca nu sunt) sunt ca a facut kk pe el ..eu cred ca a cautat olita cum are acasa si daca nu a gasit a facut pe el. Bine ca a avut schimburi, educatoareke nu l-au certat deloc si mi-au spus sa nu-l cert nici eu (oricum nu l-as fi certat), de mancat nu a prea mancat...asta e.
Acasa si pe drum a fost insa ff agitat, sarea, lovea cu piciorul..in oglinda se trage de falcute sa i se vada dintiosii..probabil ce a vazut la ceilalti copii ca fac. Posibil si de la oboseala sa fie asa agitat.
Per total sunt f multumita si sunt curioasa cat o sa doarma acum.

Miki, gradinita este deschisa anul asta si pana la 1 nov va avea program scurt. Copii se iau intre 12:00-13:00 si le dam de acasa o gustarica pt ora 10. Dupa 1 nov va intra la program prelungit si va lua si masa acolo. Acum cred ca nu sunt pregatiti cu toate..

Ce nu imi place este ca s-a cumparat un televizor la care se mai pun desene animate..sper sa nu abuzeze de treaba asta..totusi mi-au placut mult ambele educatoare.

Of ca nu ma mai termin...l-am inscris si la 2 optionale (din 4)engleza si dans sportiv . Azi a avut dansuri..a stat si doar s-a uitat sper sa danseze pe viitor sa am si eu partener de dans..ca ta-su e cam anti-talent

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati!


bravoo...
in prima zi si vlad a facut un pisu pe el, asta pana a vazut unde sunt toaletele si cum/cui trebuie sa spuna..cateva zile a tinut-o ca nu are oala ca acasa
si aici au un tv m,ic, eu chiar am vazut dimineata ca ii atrage cu desene sa intre in sala..cat stau nu stiu, cert e ca eu am intrebat la sedinta si mi s-a spus ca ii mai lasa cate putin..asta e, si acasa ar fi avut parte de putin tv
cand pleaca de la gradi, si vlad are niste stari nervoase, la el cred ca se acumuleaza frustrarile si rabufneste doar in prezenta mea, adica cand ma duc sa-l iau, de cele mai multe ori in drum spre casa..eu cred ca sunt descarcari nervoase si pana la urma e bine ca le are decat sa tina in el..
tu vei vedea daca se repeta sau a fost doar o intamplare sau doar o oboseala..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanna16 spune:

mada - felicitari pentru cristi

mandreeac

lalely tinem pumnii pentru david

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanna16 spune:

am pus si eu cateva poze cu pitica

Mergi la inceput