Braces (ap. dentar) pt. copii, la ce varsta?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Da e obligatorie ,dar nu e obligatoriu sa o faca ortodontul si mai ales contra cost!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Aaa si chestia cu patatul dintzilor,personal cred ca e asa un fel de bau-bau al ortodontistilor,tocmai pentru a asigura o igiena corespunzatoare,cred ca n-ar trebui sa pui periutza in gura cu anii ca sa ajungi la asemenea performantza!

Insa depinde si de "calitatea"dintzilor!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Alina, nu stiu inca sa-tzi spun (poate raspunde andacos, ca ei au trecut prin tratament).

Mie mi-a zis dentista ca ea poate face curatarea la 3 luni si sa nu semnez acel contract cu ortodonta.

Oricum, asa m-a suparat ca numai la bani se gindeste, ca nici macar in a-l 100 ceas nu m-a "invitat" sa fiu de fata la montarea aparatului definitiv, dat fiind ca atunci se discuta si ce au voie s amanince la inceput (Alina, da-i suüe, iaurturi, gris, citeva zile), incit vineri dupa amiaza am facut termin online la alta, ieri mi l-a confirmat si maine mergem la ea sa discutam. I-am citit pagina de net si am si o cunostinta care e la ea, ...mi-a placut ce am citit si auzit. Ramine de vazat maine. Apoi, sun la cealalta si -i spun Tschüß

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Eu nu stiu despre ce elastice spune Alina!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Eu nu stiu despre ce elastice spune Alina!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit


Dana ,uite de astea ziceam .
Pe noi ne-a chemat in decembrie si fii-mea a inteles ca i le schimba:)

edit :Andreia, incet si cu grija mananca , dar ea e super-mega protectiva si nu face nik ce i-ar putea dauna . Daca i-a zis dr. sa nu manance coaja de paine , pai nu pune gura. succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Alinanici asa n-am priceput ce elastic!

Noi am avut aparat dentar ca primul de pe blogul de mai sus!

Stai ca acum vin de acasa!
Cred ca te referi la elasticele care se "infasoara"in jurul brechetzilor,da,se schimba de fiecare data si copiulul isi poate alege culoarea dorita!(vezi rozul din imaginea prima)

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Am fost ieri la noua ortodonta, ff dragutza. A zis ca asteapta actele de la cealalta ca sa vada radiografia si atunci decide daca mai poarta inca aparatul asta sai ii pune pe cel fix. Bianca mai are 2 dinti de lapte care nu se simt si, spune ea, ori n-au aparut , ori sunt aiurea aparuti (si asta doar pe radiografie vede). Apoi am sunat la cealalta si am anuntat ca renuntam la serviciile lir. Au fost super mirati si m-au intrebat de ce, la care eu le-am raspuns ca in afara de preturi, preturi si iar preturi un an de zile de la dr. doctor altceva nu am auzit ca nu m-a lasat sa intru in cabinet

Pe 29 avem iar programare si vedem atunci ce si cum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Andreia,colaborare fructuoasa cu noua ortodonta si o dantura pe masura(fara dureri)Biancai!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Merci, Dana!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

andreia, uite ca n-am mai intrat de mult aici. Ai dreptate sa schimbi ortodonta. Nici noi nu ne uitam de fiecare data ce-i face, dar cand e ceva de explicat ne cheama dr. si ne spune pe indelete ce si cum. Ne-a arata pe radiografie fiecare dinte in parte, care are care n-are, cred ca juma de ora am stat cu el sa intelegem ce si cum. Era si nevoie, altfel cum ma duceam sa scot 2 masele sanatoase la copil?
Am citit doar putin ca vb despre curatare, pe noi ne-a trimis la curatat dintii la dentist inainte de a-i face aparatul ala mobil care se poarta noaptea. Si apropo de elastice, da, sunt acelea care se infasoare dupa brackets ca sa traga dintii in pozitia buna. Se schimba zilnic, la noi au fost o sg culoare. Doar la aparat a putut alege culoarea preferata.

Deci, inca o data, dr. tb sa va explice ce aveti de facut, mai ales tie ca parinte ca esti cel care tb sa verifice daca face ce tb.
Acu dupa 1 an si ceva am intrebat daca nu pot sa o trimit singura ca e aporpae si-i destul de mare, plus ca m-am cam si saturat sa tot merg, si a zis ca poate merge singura fara nici o porblema. Daca e ceva ori ma suna sa-mi explice ori sa ma cheme la urmatoarea programare.
Na, cam atata de la noi, bafta multa!


Mergi la inceput