Braces (ap. dentar) pt. copii, la ce varsta?

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Merci, Cristina. Voi la amindoi copii atzi pus? Au deja braces?
Mai, si Bianca merge singura, si se va duce si in continuare dee multe ori singura. E la 5 min. de scoala, in drumul de la tenis spre casa. Intii merge la antrenament si apoi intra la ortodont.

Acum am fost si la Zahnarzt, nu are nici o carie, si intr-adevar mai are 2 dintisori de lapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Cristina,cum adica schimbatzi zilnic elasticele?

Elasticele fixeaza clama pe brechetzi si se schimba cind se schimba clama!(sirma )


Dana


www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Andreia, piticu inca nu are, muscatura lui e in regula si ca dinti, i s-au schimbat abia 2. Noi suntem mai tarziu cu iesitul si cu schimbatul dintilor. In dec. face 8 ani si i-au cazut 2 dinti, si aia au crescut stramb. Dar deocamdata tb sa asteptam. Fata avea musacatura incorecta si asta se corecteaza prima data, aproape indiferent de varsta si dinti. Oricum, eu m-am bucurat ca Andra merge singura, ca incep acusi cu asta micu. Macar fac o pauza, si cand ii vad ca merg singuri amandoi imi fac o cruce maaare. Sa bat in lemn, boli serioase nu au avut niciodata, dar nimicuri din astea parca permanent. Ba ceva cu pielea, ba lovituri, ba dintii... am fost in ultimul an cu ei la dr. cat in primii 7 la un loc. Macar n-am ramas acasa spontan zile intregi cum se tem marii angajatori cand angajeaza mamici... dar asta e alta frustrare, pardon poveste

anda, cred ca vb despre lucruri diferite. Noi am avut braces pt corectarea muscaturii, fara sarma, doar cu elastic care se schimba zilnic. Dupa ce se modifica pozitia dintilor se schimba si tipul de elastic. La sarma inca n-am ajuns, poate la anu.

Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui tinatache


anda, cred ca vb despre lucruri diferite. Noi am avut braces pt corectarea muscaturii, fara sarma, doar cu elastic care se schimba zilnic. Dupa ce se modifica pozitia dintilor se schimba si tipul de elastic. La sarma inca n-am ajuns, poate la anu.

Numai bine!

cristina


Ah...am intzeles!

Pai e ok ca e cabinetul aproape si fata poate merge singura!

La noi cabinetul era la vreo 15 km,ajungeam cu amsina sau trenul,nici nu-mi imaginez ce-ar fi fost sa trebuiasca sa mergem zilnic!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos
Ah...am intzeles!

Pai e ok ca e cabinetul aproape si fata poate merge singura!

La noi cabinetul era la vreo 15 km,ajungeam cu amsina sau trenul,nici nu-mi imaginez ce-ar fi fost sa trebuiasca sa mergem zilnic!

Dana


nooo, ca le schimbam noi acasa inainte de culcare. Ne-a aratat cum si ne-am descurcat. Practic sunt 2 carlige mici, unul spre sus si 1 spre jos si tb sa agati elasticul de ele. Cam incomod pt ca erau in fundul gurii, pe ultimele 2 masele de sus si jos. Aveam un carligas din plastic cu care "operam". A avut mult, vreo 6 luni, cred ca o luam razna sa fi mers zilnic, oricat de aproape ar fi. Da' la voi de ce e asa departe? La noi e cam la jumatea drumului intre casa si scoala, se poate opri la intors.
numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Pai cind am inceput noi tratamentul nu aveam ortodont in urbesi dentistul mi l-a recomandat pe asta,ca fiind si foarte bun!

Am fost multzumita de el.intradevar!

Aoleuuu...dar si la voi ce chin!!!!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Readuc subiectul in discutie, ca poate mai intereseaza pe cineva, in special pe fetele din DE.

Va spuneam ca am schimbat ortodonta in octombrie. In decembrie am primit prima facura de la ea......12 centi!!! Atzi citit bine, si eu m-am mirat. In fine......am fost in ianuarie si ne-a explicat ca ea nu mai lucreaza de 2 ani cu brechetii platiti de casa de sanatate, pt ca fac presiune prea mare asupra dintelui, distrug radacina si, in consecinta fac mai mult rau decat bine. Dar, daca vreau, pot sa ma mut la altcineva care mai lucreaza cu ei, ca ea nu are nici o pb. Cum eu ma mai informasem la cunostinte, am decis sa raminem la ea in continuare, platind din propriul buzunar brechetii. Ne-a aratat 4 tipuri de materiale (metal - 2 modele, portelan, un material transparent) si, Bianca s-a decis la unii metalici pt ca era singurul model pe care se puteau pune elastice colorate asa cum vroia ea Din "fericire" ca sa zic asa, sunt cei mai ieftini....900 Euro...rate lunare pe 2 ani a cite 42 euro/luna. Preturile la celelalte modele ajungeau pina la 1300 modelul transparent (dar, o cunostinta a pus copilului si i s-a ingalbenit de la kechup).
Pe linga acesti 42 euro/luna o sa mai vina o factura odata la 3 luni, din care noi platim 20% si casa de sanatate restul....acesti bani fiind recuperati la sf. tratamentului de la casa de sanatate.

In primele 2 zile n-a putut minca nimic, si i s-a iritat limba. A fost la dr, i-a modificat ceva la aparat si i-a pus si niste "ceara" de protectie si apoi a fost mult mai bine. Are aparatul de exact o sapt. si incet-incet a inceput sa manince relativ normal. O doare totusi cind musca, iar carne nu a mincat pina acum...mai mult iaurturi, supe, mincare de cartofi...tostbrot.

De 3 ori pe zi, dupa fiecare masa trebuie sa-si spele dintii si i-a recomandat si o periuta speciala, care se gaseste in toate drogheriile, dar si la Aldi: Interdenthal Zahnbürste, cu care se spala intre dinte si brechet.

Mergi la inceput