Braces (ap. dentar) pt. copii, la ce varsta?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Dana,eu la dentist platesc 10 euro pe quartal (daca merg launul) si nimic (daca merg la o tipa), dar asta numai pt Vorsorge.Pt tratamente maispeciale, coronite, etc am platit.

Uite, de ex. la ortodonta unde merge Bianca am platit 8 euro(pe care nu-i recuperam) pt aparatul asta mobil. La alta ortodonta, nu se plateste nimic, iar copil primeste un aparat cu stelute pe el, care noaptea lumineaza (al Biancai a fost numai rosu cu glitza).

Si Bianca tot la limita a fost, ca sa-i plateasca casa de sanatate. Nici ea nu are pb decat de estetica (un dintisor de sus nu calca perfect pe cel de jos). Pe21 nov. are terminul pt aparatul dentar definitiv. Sigur factura din decembrie nu va mai fi la nivelul de 12,84 euro ca pin aacum, dar nici f mare nu cred ca va fi.

Chiar nu stiu de ce voi atzi platit lunar 25 euro (la suma asta pe 5 ani as fi ajuns si eu daca luam aparatul ala cu sirma mai finutza...cica)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Sa platesc o plomba,la asta m-am referit!

Bineintzeles ca m-am framintat si chiar eram hotarita martzi sa iau dosarulsa-l studiez si...mi-am amintit discutzia!

La inceheierea tratamentului copilul a primit o "sirma"pentru fixarea definitiva a dintzilor,"sirma"asta nu e suportata de casa de sanatate si ajunge undeva la peste 100o de euro!Deci asta este ceea ce noi am platit sub forma de rate,insa...mie nu mi-a fost prezentata varianta ca si optziune ,ci ca obligativitate!

Deci fara aceatsa sirma(pe care trebuie s-o poarta cel putzin pina la 18 ani insa poate ramine definitva,pentru toata viatza)tratamentul nu ar fi eficient,pentru ca exista posibilitatea ca "dintzii sa fuga"!(intzelegetzi voi ce vreau eu sa spun,habar n-am cum se spune in romaneste in termeni de specialitate)

Dar repet,noua nu ni s-a prezentat ca alternativa ,ci ca obligativitate pentru succesul tratamentului!

Mai departe nu stiu ce sa spun!aSA A FOST LA NOI,repet nu am optat pentru brechetzi "smecheri"(ni s-au prezentat si noiua variante diferite)sau mai stiu eu ce briz-brizuri!

Voua nu vi s-a spus nimic de "sirma asta definitiva"?(este pe partea interioara a dintzilor de jos)

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Dana, de sirma aia nu stiu nimic. La noi comunicarea cu tipa e proasta, pt ca am avut niste pb la inceput, am cerut sa-i protejeze tiroida Biancais i m-au mintit ca au facut-o. Asa ca am facut scandal si de atunci situatia e incordata. Acum am citit ce mi-a adus Bianca aseara. Deci, ar trebui in cca o luna sa.i puna aparatul definitiv. Una din hartiile pe care vrea sa le semnez e ca sunt de acord ca la fiecare 3 luni (contra unei sume de 58 euro suportata integral de mine) sa-i faca o curatare. Eu am discutat de mult cu dentista si mi-a zsi sa nu accept asat, ca imi face ea gratis. E doar o alta "shmecherie a acestei ortodonte".
Apoi, scrie ca o singura data plateste casa lipirea brechitilor. Daca se largesc costa 12 euro fixarea lor (totul apoi suportat de noi), daca se dezlipesc sau pirzi unul - 25,55 /bucata; daca unul trebuie inlocuit - 27,90 bucata. Nu stiu ucm a fost la voi...poate itzi mai amintesti.

Oricum, eu eram hotarita sa o schimb, in momentul in care aajungem la aparatul definitiv. Am trimis acum un termin online la o alta tipa (cea de care scriam ca la ea nu costa nimic aparatul asta provizoriu) sa vad daca ne da repede un termin sa discut cu ea. Mai am si o alta varianta...Ideea nu e neaparat de ceva bani pe care i-am putea plati (eu de unde pot sa stiu daca i s-a largit unul sau nu...ea imi poate zice orice), ci pb e ca eu ca parine nu am voie sa intru la ea in cabinet. Daca am cerut sa vad ce-.i face, a avut senzatia ca o controlez, ca n-am incredere si...m-am anuntat din timp (intr-un an am fost de 3 ori acolo) si m-a luat din usa ca ce pb am de vreau sa vb cu ea. Nici la fixarea aparatului definitiv nu acceptasa fiu de fata. Nu stiu daca asa face cu toata lumea, sau doar ca eu am amenintata cu tribunalul, daca odat amai trece peste dorinta mea ca parinte si nu ma informeaza corect cu ce face(bine,. greseala a fost a aasistentei, ca aia a mintit ca i-a protejat tiroida Biancai si nu o facuse, dar ea a zis ca raspunde si pt asistenta).

Ai avut si tu chestii din astea extra de platit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui helbi

Apoi, scrie ca o singura data plateste casa lipirea brechitilor. Daca se largesc costa 12 euro fixarea lor (totul apoi suportat de noi), daca se dezlipesc sau pirzi unul - 25,55 /bucata; daca unul trebuie inlocuit - 27,90 bucata. Nu stiu ucm a fost la voi...poate itzi mai amintesti.



Ai avut si tu chestii din astea extra de platit?

Andreia




Sunt in mare graba,dar da asa a fost si la noi(nu stiu exact sa-tzi spun daca sumele corespund),ba chiar doi brechetzi ii lipsesc gratis,apoi trebuie platit!

Am fost foarte multzumita de colaborare,mie mi s-a explicat de la primul termin totul,inclusiv chestia cu sirma asta neplatita de casa,am fost de fatza de fiecare data(in cabinet vorbesc)la fiecare interventzie,mi s-a aexoplicat de fiecare data ce si cum se procedeaza!

Nu ne-au spus nimic de curatzarea dintzilor obligatorie la ortodont,ba chiar ne-au trimis de vreo doua ori la dentist ca a vazut ceva cariutze micutze pe dintzi si la chirurgie,pentru o extractztuie de masea d eminte!

Daca-mi mai amintesc,spun!Trebuie s aplec!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Sa platesc o plomba,la asta m-am referit!



Deci fara aceatsa sirma(pe care trebuie s-o poarta cel putzin pina la 18 ani insa poate ramine definitva,pentru toata viatza)tratamentul nu ar fi eficient,pentru ca exista posibilitatea ca "dintzii sa fuga"!(intzelegetzi voi ce vreau eu sa spun,habar n-am cum se spune in romaneste in termeni de specialitate)

Voua nu vi s-a spus nimic de "sirma asta definitiva"?(este pe partea interioara a dintzilor de jos)

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

se numeste aktivator( gasiti pe yotube) si are rolul de a stabiliza maxilarul de jos cu dentitia aferenta sa se imbine corect cu cea de sus . no, acu' doua saptamani am aflat si eu ca-s defecta :) daca stau natural cu gura inchisa , simt dantura de jos ,aka dintii din fata cum ating gingia superioara si cica nu-i bine. eu n-am murit din cauza asta si nici pb stomatlogice grave n-am avut.

Junioarele m-au mostenit la modul cel mai loial si uite ca de vreo 3 saptamani semnam condica la cabinet.

Si in seara asta , punem aparatu' fix , exact cum si-a dorit junioara mare , iar eu ma intreb (si noaptea - app ML) daca era necesar avand in vedere ca are dintii perfecti , exceptie primii 2 care sunt usor incalecati.

dar de aktivatorul ala cica tot nu scapa , desi eu m-am oferit exemplu

Cea mica va purta un aparat mobil,de noapte si pot sa jur de pe acum ca n-o sa-l poarte.

Si iata cum un control de rutina , ne-a lasat cu o gaura considerabila in buget .



andreia
lore , nu te-am suparat , nu ?

edit; grave greseli gramaticale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Dana, merci. Eu m-am enervat asa de tare citind scrisorile trimise de ea ieri prin Bianca, pt ca vad ca totul la ea e "banul". Asa ca, am luat pb in maini, am scris mail la casa de sanatate si m-au sunat imediat. Mi-au zis sa caut un alt ortodont si ca nici ea nu intelege de ce trebuie saplatesc ce-mi scrie aia acolo (i-am citit) ca, daca copilul de ex. pierde aparatul mobil (aviz amatorilor: poate Tinala voie cazul), casa plateste altul. Asa ac nu intelege de ce daca pierde un braces nu l-ar palti casa si mi-l baga mie privat.

Am facut si termin online la alta ortodonta, acum sa vedem ce rezolv. Daca nu reusesc repede cu termin in alt aparte, anulez oricum terminul de la asta. Nu mi se pare normal, ca eu ca parinte, sa nu am voie in cabinet. Explicatia ei: daca eu intru, ea nu o poate baga decat ep Bianca. Daca e Bianca singura atunci mai poate baga si alti copii odata cu ea

Profesional, pina acum nu prea am ce-i reprosa, caci cu aparatul asta pe care-l are Bianca acum, a mers totul relativ ok. Pb la noi e lipsa de comunicare.

Alina, mult succes si voua! Voi platitzi singuri? Nu acopera casa de sanatate nimic? Meli nu a avut intai aparat mobil? La noi pb a fost ca Bianca mai avea dinti de lapte acum 10 luni cind am inceput tratamentul. Si acum mai are 4, dar nu impiedica montarea aparatului fix.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

Pai nu-i normal cum va trateaza , Andreia ! Noi intram toti 4 in cabinet sau toate 3 , cand nu vine si sotul.

Platim tot , nici nu m-am interesat , ce-i drept daca vre-o asigurare privata , ar acoperi costurile .Dar stii cum e la noi cu gratuitul care costa cat platitul

Succes la alt orodont si pupam Bia :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Nu m-am suparat, Alina . Ne ducem si noi marti, ii scoate cei 4-5 dinti.

La tzara americana (poze)


"Un fluture (de noapte) pe zi si alte " (tot poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

Gata , avem aparat(e) ;) nu poate musca , o doare uneori , se misca sarma si se spala de 10 ori/zi pe dinti de teama cariilor.

Cea mica , asa cum banuiam , nu-l tine ca o doare rau . Ea a gasit explicatia " sigur mi l-au gresit / confuzat :)

ML , 4-5 dinti odata , mi se pare mult ! Stiu de la dentistul meu ca n-a vrut sa-mi faca o extractie si o carie in aceeasi zi ( se impunea anestezie in ambele parti). Le-am facut separat.
Mult curaj si durere mica .

Andreia , lunar trebuie scimbate elasticele , nu-i asa ? Pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Curatirea dintilor la 3 luni e obligatorie, nu este un moft sau o pacaleala. La ambii copii am avut schema de curatire a dintilor. Se string resturi care nu pot fi chiar indepartate cu periuta de dinti si gingiile se imflameaza. Igiena trebuie facut in mod exemplar pentru a nu ramine cu carii sau pete permanete pe dinti unde sint brackets.


Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."

Mergi la inceput