Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (11)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui crispro
...Am fost o juma de ora la o matusa la tara, era fascinat de caine. Acasa il intreb cum a facut cainele, el "ha-ha"...


cris, dar voi nu mai aveti cainele in curte?

Citat:
citat din mesajul lui crispro
No, is fericita (in sfarsit.)


off, nu credeam sa te mai aud zicand asta! mami, felicitari, o meriti din plin!



Isa = parfum de fericire (19 iunie 2010)
Maria, printesita mamei (26 iunie 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

neata..dau cafea multa!
is cheauna de cap. de la nesomn.
da, mai am fost la concertus, dar frigul m-a omorat(eu am simtit asa..cam 4-5 grade sa zic..n-aveam fular, lumea era cu geci groase, de iarna, cu glugi in cap..eu cu o sucrtuta de toamna..am tremurat de numa si nici nu mi-a mai priit niciun wind of change sau still loving you.
baietii de la voltaj super tari, au ridicat tot stadionul in picioare, efectiv!
asta noapte am stat mult sub dus fierbinte, sa ma incalzesc..am baut un ceai, am luat un paracetamol. sper sa scap. astia micii un pic mucosi, da i-am rezolvat numa cu oscilo si coryzalia.
denisa, stai linistita, va trece. si eu m-am oparit pe gat-piele f subtire. a trecut. am dat cu oximed, crema de galbenele si inca una neagra, de la farmacie. du-te si intreaba. in juma de an trec urmele.
mai am 2 luni de invatat.
nu mi-ati zis nimic de pensiune in zona timpuri noi, sau pe langa-2 maxim 3 statii de metrou.
de la aeroport am mijloc de transport spre oras? un autobuz ceva?nu stiu exact pe care aterizeaza cursele de Cj.
rodi, neata :)nu zic nimic altceva decat ca stiu ce simti. te pup.eu m-am mai obisnuit ca am deja 3 saptamani.

Paula, mamica de baieti Mihai (16 iul. 2010) si Stefan (30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

no, am ajuns deja la capat, asa de putin ati scris

CARLA, sper sa nu ramana nici un semn, chiar la talie! poate se vindeca frumos

RACUSOR, imi amintesc in Ro cand imi luam maldarul de hartoage acasa sa le termin, si sambata noaptea lucram cel mai bine, asta desi eram deja cu Maria si as fi avut program scurt (pana la 14), dar cum sa incui secretariatul scolii la ora aia?! ai ajungeam acasa la 18, tot cu munca suplimentara (a contabilei, care avea... treaba la tara!) . eh, acum nu-mi pot lua acasa munca (hihi, ar fi comic) dar tot suplimentar lucrez, pauza de masa -pe langa ca nu e platita- nu se respecta, orarul nici atat, si sunt obosita si fizic (plus ca Isa a dormit cu noi in pat si fiecare muschiulet mi-a amortit, acum am si eu un inceput de raceala) si psihic (nu-mi place munca, colegele is cum is - noroc ca le vad maxim o ora/zi). ajung acasa cand incepe sa se insereze, tot ce vreau e un capuccino mare si s-o tin pe Isa in brate, dar pana fac dus incerc sa stau departe de ea (cam greu, ca ma tot mangaie pe unde apuca, ma pupa, imi aduce toate jucariile si-mi arata ce-a mai invatat peste zi)...

off, si mama... nu-mi place cum ii schimba pampersul, cum il strange la talie, nici cum ii strange nasucul cu servetelul, nici cum o pacaleste cu jucarii sau tv sa manance... aseara am intrebat-o ce-a mancat Isa (i-am lasat borcanele, in caz ca refuza altceva), a inceput 2 borcanele si Isa n-a mancat nici jumatate, i-am dat eu aseara unul intreg (se poate sa vrea sa manance numai cu mine?! ca seara cand ajung eu acasa mananca). peste zi ii da paine daca nu vrea altceva (cred ca asa ii strica pofta de mancare si la ora de masa nu mai vrea altceva...). de dormit doarme bine cu mama la amiaza, o pune in patul Mariei si adoarme acolo in 5 minute, cate 3 ore bune! i-am schimbat ora de culcare seara, e in jur de 23-23.30, sa pot sta si eu mai mult cu ea , oricum pana mai pregatesc pentru a doua zi una-alta e 12-1...

revin, merg sa iau ceva pentru gat ca-i bai...


Isa = parfum de fericire (19 iunie 2010)
Maria, printesita mamei (26 iunie 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

rodi pt gat- tonsilotren. trece garantat. e homeopat si nu tb reteta.
asa e cu mamele..si a mea ma dispera uneori. aseara spre ex, l-a lasat pe stefan...tineti-va bine..sa isi taie mamaliga cu piaptanul!!!!ca, de, sa nu se supere copilu- care stiti ca e un urlacios si jumatate.(am descoperit dimineata, cd l-am pieptanat pe mihai si l-am umplut de mamaliga uscata)
sambata dimineata..eu ma uit si vad- nu e carne, nu-s legume..pai din ce faci femeie mancare?ioiii...

Paula, mamica de baieti Mihai (16 iul. 2010) si Stefan (30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

asa deci, VICTO rockerita , ce mi-ar fi placut si mie la concert, dar la 24º ! ei bine, eu vineri la munca am citit pe termometru 45º, deci clar ca la 4-5º inghet

azi mergem la gratar, ma duc sa pregatesc mititeii. mi-e ciuda ca efectiv nu mai am timp nici sa fac mancare, nici sa merg la cumparaturi! ieri nu aveam in casa nici apa!!! nici lapte!!! nici drojdie pantru paine!!! desi i-am lasat mamei bani si stie de unde si ce sa cumpere, a zis ca daca nu este in casa, pai nu foloseste, se descurca altfel. adica i-a fiert Isei apa pentru biberon . aseara am adormit cu Isa in pat, jucandu-ne. catre dimineata ma trezesc si-o mut in patut (am lipit patutul de patul nostru, a fost distractiv pentru ea sa sare din unul in altul, asa poate isi redescopera locul ei) si-mi dau seama ca nu am auzit masina de paine deloc. dar am adormit la loc pana la 7.30, deci tot prima am fost din casa la trezire, am facut cafeluta si am pus de paine -tot eu... ii astept si pe restul lenesilor sa faca ochisori, ca e soarele sus si acuma e de mers pe munti

acuma ca am tot scris in nestire, va pup pe toate si va doresc o duminica minunata


Isa = parfum de fericire (19 iunie 2010)
Maria, printesita mamei (26 iunie 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victo

rodi pt gat- tonsilotren. trece garantat. e homeopat si nu tb reteta.


no bine tu VICTO, o sa tin minte cand trec prin Cluj sa-mi iau, ca acuma aici de unde...


Isa = parfum de fericire (19 iunie 2010)
Maria, printesita mamei (26 iunie 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

ieri...
am intrat dar nu am reusit decat sa incep un mesja care pana la urma a ramas netrimis
Matei a facut dimineata febra 37'8 i-am dat Panadol si a scazut
seara eram la maica-mea si a facut iar febra de data asta 39'4
(doar axial ii mai iau febra)
am sunat medicul de familie si mi-a spus sa ii dau Panadol si Novocalmin - dupa 1 ora scazuse 1 grad si dupa inca o ora am ajuns la 37'4
pana la urma a venir medicul la noi, adica la urgente nu a vrut sa ma trimita ca stie ce nebunie e acolo...iar antibiotice nu da fara sa-l vada pe Matei...in gat nu mai e rosu, la plamani nu se mai aude nimic, nu mai tuseste, nasul nu mai curge...nu mai inteleg nimik!

nu pot sa cred ca e de la un dintisor care se vede ca a iesit putin prin gingie, doar un colt - pana acum nu am facut febra deloc cand au iesit dintisorii

ramanem pe antitermice si l-am supravegheat peste noapte - la ora 2 iar am facut 38' iar dimineata avea din nou 38'4

a papat bine laptele dar nu a vrut la ora 10 decat rondele de orez expandat de la Organix
acum doarme
eu sunt terminata dupa 2 saptamani de lupta cu mucii si tusea acum o luam de la capat cu ferba...mai am putin si intru in colaps

Rody m-am gandit la tine si cred ca iti este greu, dar gandeste-te ca e cu mama ta care desi mai greseste o face fara intentie si din dragoste

Paula am si uitat sa va felicit pentru "re=imprietenirea" cu apa

Crispro deci a fost bine la shopping, super!!!

Mariuce cred ca am sa comand cateva carti scrise de Anne Bacus

Citat:
citat din mesajul lui crispro
No, is fericita (in sfarsit.)






1an + 08.07.2010

" Nu te uita cu tristete in trecut, pentru ca a trecut si nu te ingrijora pentru viitor, pentru ca e inca departe.
Traieste in prezent si fa-l atat de frumos incat sa merite sa ti-l amintesti" - Ida Scott Taylor


Noi 2
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Rodi, noi ne-am invatat sa facem totul singure si cand ne ajuta cineva parca mai tare incurca..
Si eu la fel patesc ca daca la buc nu am pe nimeni, decat o soacra, si ea doar se joaca cu mara, nu o schimba/hraneste/spala. Iar cand vin la maicamea mi se pare ciudat. In prima zi, apoi n-am treaba da are instructajul facut bine. Si sunt obisnuita sa ii spun direct daca nu imi place ceva, asa ca nu ies discutii.
In schimb soacramea cealalta e teroare, numai in picioare imi sta. Daca ma ridic sa iau apa sa ii dau marei, sare si ea repede ca de ce nu ii zic ei sa imi aduca. Pai pana zic, pana aduce, ma ridic si iau singura. Plus ca mi se pare ciudat sa ii zic mereu ce sa faca. E in varsta, ma simt prost sa o trimit sa imi aduca apa sau te miri ce..

Tu te duci lla gratar si noi nici n-am iesit din casa. La cta ploua de aseara

Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauri_ca spune:

Buna, fetelor!
A venit si la noi toamna, ploua incontinuu de aseara, si e frig.
Ieri am fost la "sarbatoarea recoltei", a fost f. frumos, cu produse traditionale (preparatele din carne, o nebunie) si cu animale de curte expuse. Radu a calarit si Stefi l-a privit incantata si a invatat sa faca precum calul la trap.
Nu stiu ce ne facem azi in casa, o sa fie crunt pt. copii si presimt ca o sa-mi faca parul cret
Rody, nu te necaji pe mama, face si ea cum poate, oricum esti o norocoasa ca a putut veni. Ce te faceai altfel?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Victo, nu am raspuns pt ca habar nu am.. Poate iti raspund bucurestencele iti dau o cana de ceai ca asta am baut si eu dimineata

Ieri am fost la nasi. Au luat motul fetitei lor. A fost super, am avut si vreme buna. Mancare la fel au fost multi copii si mara a bobinat in toata curtea/casa si anexe :))
I-a iesit si maseaua aia gata. Le asteptam pe urmatoarele

Oana, am patit si noi la incisivul lateral de jos. A facut 39 axial.. Dar ei ii scadea repede. Si eu am refuzat sa cred ca era de la dinti dar la fel, gatul era bine, plamanii la fel, nu muci. Manca bine se juca normal..

Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si 24+

Mergi la inceput