Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (23)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns annesi spune:

Neata fetelor!

Ica, si eu zic tot timpul ca voi avea 2 copii in casa in curand, unul fiind sotul meu, si culmea ca el nu ma contrazice
il vad acum cum se poarta cu nepoteii lui, unul de 3 ani si celalalt de 7 luni, se coboara la mintea lor si le face toate poftele... nu-mi prea convine pt ca eu vreau sa-mi educ copilul si nu sa-i fac ttoate poftele ca nu ajungem nicaieri asa.

Anne 25+ de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Neata burtici, bine v-am gasit.
Nicole, felicitari pentru fetita, e super ca o sa ai pereche. Sper si eu ca al doilea bebe cand va fi sa fie sa fie fetita desi nici cu doi baieti in casa nu e rau. II iubesti oricum ar fi.
Catiushor am avut si eu retineri cu somnul pe partea stanga dar deja m-am obisnuit si doar asa dorm, evident ajutata de o perna altfel e complicat.
In rest am avut o mica disputa cu prietenele mele apropiate care au inceput deja cu sfaturile despre cum sa fac cu bebe si care stiu ele Domne mai bine decat oricine. Sunt pareri cu care eu personal nu sunt de acord si atunci ele o iau personal. As fi inteles daca copii lor erau bine crescuti dar atata timp cat o fetita plange absolut non-stop si tipa si urla din orice motiv iar maica-sa ne spune in conditiile astea ca e cel mai cuminte copil din lume si cel mai linistit iar celalalt la 2 ani jumatate se da cu capul de asfalt sau gresie daca nu faci ce vrea si nu vorbeste absolut deloc si nu raspunde nici macar la nume iar tu-mi spui ca e ceva perfect normal si nu-l lasi sa faca absolut nimic nu sunt de acord.
Nu inteleg minciunile astea intre prieteni. In fond d-aia suntem prieteni si daca copilul meu va fi un copil care va plange mereu si care ma vasolicita nu o sa ma apuc sa va spun cum doarme el ca un ingeras si cum nu simt ca am copil in casa.
Tot asa, sper sa ma duca mintea sa fiu o mama care sa-i dea aripi nu sa i le reteze. Sa nu-i iau furculita din mana daca vrea sa manance singur ca nu cumva sa se murdareasca, sa-i explic orice actiune care o intreprind, sa vorbesc cu el, sa nu-l umilesc si sa fiu acolo mereu pentru el.
Sunt copii si copii si atata timp cat eu ii iubesc si nu te-am judecat si nu te comentez pentru ca-mi esti prieten, de ce vi si incepi sa te justifici cu minciuni si imi mai si bagi pe gat modul tau de a creste copilul ca fiind ideal si te mai si astepti sa merg pe mana ta.

Sunt tare dezamagita de prietenele mele. ma rog, nu de toate Doamne fereste dar de doua rau de tot.

+23

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Buna dimineata!
Bianca, si mie imi place f mult Rebeca, numai ca nu se potriveste cu numele nostru de familie…
Sunt binevenite sugestiile voastre si combinatia cu Mara&Marius chiar e interesanta, nici nu mi-a trecut prin minte….
Dr Anca, citind mesajul despre sotul care i-a facut baita pana la un an fetitei, mi-am amintit ca asa s-a intamplat si la noi. Sotul le-a taiat unghiile pana la un an si tot el le-a facut baita in primele sapt la amandoi. Eu eram tot obosita, asa ca el se trezea si noaptea si ii linistea sau imi aducea copilul pt alaptat (baietelul, ca fata a dormit cu noi). E mare lucru sa ai ajutor in sot, de fapt asta era singura varianta pt ca mama e la 500 km, iar soacra la 150 si sincer, prefer sa ma ajute sotul… Trebuie sa simta si ei ca sunt tatici, altfel apare ‘gelozia’, se simt dati la o parte, ineficienti… Stiu caz in care proaspata mamica si-a chemat mama s-o ajute cu bebele si sotul se simtea musafir in propria casa, pt ca soacra facea tot, chiar si mancarea i-o punea in fata! El nu apuca nici copilul sa si-l tina in brate… Noi vom avea gemeni, avem deja doi nazdravani, dar nici nu iau in calcul alt ajutor decat sotul pt ca are programul flexibil si adora sa se ocupe de copii, e foarte rabdator cu ei. Poate gasesc o femeie care sa-mi faca menajul o data pe sapt, in rest, consider ca un copil trebuie crescut de parintii lui!
Bulinuta, multa sanatate pt Rares! E o alergie sau? Ca nu mai stiu daca am citit ceva legat de asta in urma..
Matza, sa stii ca de sfaturi nu vei duce lipsa, toti se vor grabi sa ti le ofere, mai ales cei care au deja copii, insa tu asculta tot si fa cu crezi! (principiul asta l-am adoptat si noi) Si sa vezi ce critici vei primi de la cei care NU au copii, care nu stiu ce inseamna, dar le place sa se bage si sa comenteze, insa indiferenta e tare utila in astfel de momente!


Ana, mami de Darius (2005), de Sara (2007) si de gemeni 25 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubbles21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Matzaila_81

Neata burtici, bine v-am gasit.
Nicole, felicitari pentru fetita, e super ca o sa ai pereche. Sper si eu ca al doilea bebe cand va fi sa fie sa fie fetita desi nici cu doi baieti in casa nu e rau. II iubesti oricum ar fi.
Catiushor am avut si eu retineri cu somnul pe partea stanga dar deja m-am obisnuit si doar asa dorm, evident ajutata de o perna altfel e complicat.
In rest am avut o mica disputa cu prietenele mele apropiate care au inceput deja cu sfaturile despre cum sa fac cu bebe si care stiu ele Domne mai bine decat oricine. Sunt pareri cu care eu personal nu sunt de acord si atunci ele o iau personal. As fi inteles daca copii lor erau bine crescuti dar atata timp cat o fetita plange absolut non-stop si tipa si urla din orice motiv iar maica-sa ne spune in conditiile astea ca e cel mai cuminte copil din lume si cel mai linistit iar celalalt la 2 ani jumatate se da cu capul de asfalt sau gresie daca nu faci ce vrea si nu vorbeste absolut deloc si nu raspunde nici macar la nume iar tu-mi spui ca e ceva perfect normal si nu-l lasi sa faca absolut nimic nu sunt de acord.
Nu inteleg minciunile astea intre prieteni. In fond d-aia suntem prieteni si daca copilul meu va fi un copil care va plange mereu si care ma vasolicita nu o sa ma apuc sa va spun cum doarme el ca un ingeras si cum nu simt ca am copil in casa.
Tot asa, sper sa ma duca mintea sa fiu o mama care sa-i dea aripi nu sa i le reteze. Sa nu-i iau furculita din mana daca vrea sa manance singur ca nu cumva sa se murdareasca, sa-i explic orice actiune care o intreprind, sa vorbesc cu el, sa nu-l umilesc si sa fiu acolo mereu pentru el.
Sunt copii si copii si atata timp cat eu ii iubesc si nu te-am judecat si nu te comentez pentru ca-mi esti prieten, de ce vi si incepi sa te justifici cu minciuni si imi mai si bagi pe gat modul tau de a creste copilul ca fiind ideal si te mai si astepti sa merg pe mana ta.

Sunt tare dezamagita de prietenele mele. ma rog, nu de toate Doamne fereste dar de doua rau de tot.

+23

Nu trebuie sa te superi.Doar sa zici ca ele si tu sa faci ca tine.Eu am zis ca nu o sa ma iau dupa nimeni orice ar zice.O sa il cresc cum o sa stiu eu chiar daca va fi greu ca e primul

21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna tuturor.
Nicole si Adriana, felicitari pentru fetite! O sa va trec in listuta cat de repede pot.
Matzaila, nu te mai amari in ceea ce priveste prietenele, fiecare isi creste copilul dupa cum crede de cuviinta. Din sfaturile pe care le primesti, incearca sa le filtrezi pe cele bune si folositoare, restul ignora-le. Oricum vei vedea tu la fata locului ce fel de copil va fi al tau si vei sti cum trebuie sa actionezi.
Am vazut o multime de nume vehiculate pe aici, sunt convinsa ca pana la urma veti gasi numele perfecte pentru bebelusii vostri. Eu recunosc, sunt mai plicticoasa la capitolul asta, mie imi plac numele cat mai simple si cat mai romanesti. Probabil e din cauza ca si eu sunt o persoana...simpla. In topul preferintelor mele la nume de fete e Sanziana dar sotul meu nu vrea sa auda, asa ca nu am ce face decat sa renunt la idee. Pe locul 2 ar fi Smaranda dar si la asta sotul stramba din nas. Ma refer acum la cel de-al doilea prenume al bebelusei, asupra caruia inca nu am cazut de acord, caci primul e stabilit: Ioana.


de Maria Cornelia (20.09.2006) si 25+ cu
Din ce in ce mai mare
Perlute de domnisoara

Bobuletul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubbles21 spune:

Noi am stabilit deja.Ne-a zis ca e fata prima oara si daca va fi asa va fi Oana-Andreea iar daca pana la urma se va hotara sa fie baiat va fi Ianis-Andrei

21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

felicitati adriana si nicole pt eco si pt fetite
matza , stii cum se zice ...cioara isi vede puiul cel mai frumos ....asa isi vad si prietenele tale copii..si bine crescuti si cuminti si ..si...si
nu te consuma pt ceva care in mod cert nu vei aplica nici 1%...fiecare isi creste copilul cum considera de cuviinta

despre nume .. hmmm...eu recunosc ca sunt o traditionalista..imi plac nume ca rares ,matei , mihnea , maia , mara ,maria, anastasia,ilinca, ema , eva ..nu ma prea dau in vant despre combinatiile dintre numele neaose romanesti de familie si cele cu iz strain .. nu dati cu rosii

vroiam sa va mai intreb daca voua vi s-au recoamndat ceva analiza in trim II si ce analize ?? eu am repetat cateva analize de urina , si de sideremie (asta si pt ca am probleme cu umflarea picioarelor ,care cred ca e de la statul excesiv in scaun ..cam 10 ore pe zi..caci in we nu patesc asa)


Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Georgia, ar trebui sa fac si eu analizele de urina dar in rest nimic.
M-a chemat doar la spital in 28 de saptamani sa-mi faca repede o ecografie dar in rest nimic. Chiar ma intrebam. Probabil ca dupa vizita asta imi va prescrie ceva.

M-am mai linistit in privinta prietenelor mele. Sunt e drept putin mai impulsiva. Sgaturile sunt bune unele dintre ele, nu zic nu mai ales ca sunt la primul copil si vedeti ca va intreb absolut orice. Insa asta sunt, niste sfaturi nu niste directive si mi-ar placea sa am dreptul sa le filtrez si sa decid eu ce simt sau ce cred ca e mai bine pentru copilul meu. Nu ma pune de pe acum sa jur pe un maldar de biblii ca o sa fac ca tine ca nu pot.
Plus ca fiecare copil difera de celalalt.

Stiu ca fiecare cioara isi vede puiul frumos, si eu ii vad frumosi si destepti pe piticii din gasca si tin la fiecare in parte enorm. Dar cred ca trebuie sa dai dovada de o idee de realism cand vine vorba de copilul tau sau macar sa nu exagerezi intentionat niste aspecte tocmai in fata prietenilor.

Iar m-am intins.

Mie numele mi se par fumoase, cam tot ce s-a vehiculat pe aici. Al meu sot e insa foarte strict si cusurgiu si doar Alexandru a acceptat. Mie imi place si Patric, si Francisc, Radu, Tudor, Robert, Cali, Luca, David, Matei etc

+23

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Anahadasha, ai noroc cu sotul tau.
Si chiar daca te descurci singura cu bebe 100% tot trebuie sa-l pui sa faca ceva ca sa stabileasca si el un contact cu cel mic, sa-si contruiasca propria lor relatie.
Din nefericire si eu stiu un cuplu, destul de indepartat unde el a divortat pana la urma ca locuiau cu socrii si nu avea voie sa se apropie deloc de copil si i se spunea mereu ca el nu stie, nu se pricepe, ca poate rani copilul de ajunsese omul sa se simta incomod langa copilul lui si se purta cu el de parca ar fi fost de portelan.
Eu una abia astept sa creasca Alexandru putin mai mare si sa faca baie impreuna cu tati in cada mare. Mi se pare o imagine care-ti inmoaie sufletul.
Sper sa fie apropiati. Ma gandesc insa cu putina groaza la varsta de 15-17 ani cand nu sunt apropiati de nimeni, doar iti scot ochii si-ti fac reprosuri

+23

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Bulinuta, ce mai face Rares? ( si numele asta imi placea)
Sanatate multa.

+23

Mergi la inceput