Prima de Paste/Craciun si concediul de maternitate

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lala spune:

Primele de Pasti si de Craciun se acorda de obicei celor care figureaza ca angajati la momentul acordarii. Dupa incetarea celor 126 de zile de concediu de maternitate contractul de munca se suspenda si, pe perioada concediului de ingrijire a copilului, pierzi toate drepturile de care beneficiai (masina de serviciu, laptop, telefon de serviciu, etc).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bedrosmart spune:

Citat:
citat din mesajul lui lala

Primele de Pasti si de Craciun se acorda de obicei celor care figureaza ca angajati la momentul acordarii. Dupa incetarea celor 126 de zile de concediu de maternitate contractul de munca se suspenda si, pe perioada concediului de ingrijire a copilului, pierzi toate drepturile de care beneficiai (masina de serviciu, laptop, telefon de serviciu, etc).




Multumesc pentru informatia suplimentara, pentru mine e important sa stiu ca macar in cele 126 de zile legal beneficiez de aceleasi drepturi (ca taman atunci si urmeaza sa le primesc).

Cat despre restul perioadei, culmea e ca ar fi in interesul firmei sa-mi lase si masina si telefonul, pentru ca altfel pierd clienti (eu fiind dispusa ca, fara sa fiu platita, dar avand aceste avantaje, sa mai fac diverse treburi pe la serviciu).

Multumesc tuturor inca o data pentru raspunsuri si ajutor!

B.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bedrosmart spune:

Am gasit o informatie noua, asa ca revin ca sa adaug: am gasit ca suspendarea CIM pe perioada concediului de a maternitate se face de drept, conform art. 50(a) din Codul Muncii, respectiv din initiativa salariatului, in cazul CIC(art. 51).

DAR acelasi Cod al Muncii contine art. 49 alin 2, respectiv 3, pe care le copiez mai jos:
(2) Suspendarea contractului individual de munca are ca efect suspendarea prestarii muncii de catre salariat si a platii drepturilor de natura salariala de catre angajator.
(3) Pe durata suspendarii pot continua sa existe alte drepturi si obligatii ale partilor decat cele prevazute la alin. (2), daca acestea sunt prevazute prin legi speciale, prin contractul colectiv de munca aplicabil, prin contracte individuale de munca sau prin regulamente interne.

Va rog din suflet daca poate cineva de specialitate sa-mi spuna CLAR: cele de mai sus inseamna ca firma poate sa ma lase sa utilizez masina si in concediul de maternitate, respectiv CIC, IN MOD LEGAL?

Multumesc anticipat pentru raspuns.

B.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Citat:
daca acestea sunt prevazute prin legi speciale, prin contractul colectiv de munca aplicabil, prin contracte individuale de munca sau prin regulamente interne.


pai scrie pe undeva in regulamentul intern ca poti lua masina si in caz de suspendare a contractului colectiv de munca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Eu stiu ca pe perioada celor 126 zile, adica a concediului de maternitate (prenatal+postnatal) se considera, angajata, cu contractul de munca in vigoare. De abia in CIC ti se suspenda contractul.
In CO de maternitate esti platita de firma/instutie, ma rog locul tau de munca (si culmea, primesti un salariu mai mare decat cel obisnuit, deoarece nu se mai platesc contributii la sanatate), iar in CIC esti platita de stat.
CO de maternitate se considera un concediu medical, dar cu alt cod decat CO medical "de boala" (nu stiu sa ma exprim mai elegant)
Si pe perioada concediului medical "obisnuit" esti angajat cu contractul de munca in derulare.
Nu stiu insa cum e cu primele, dar dupa logica de mai sus, ar trebui sa primesti, avand in vedere ca banii pe care ii primesti vin de la ei, deci contractul de munca este "activ".

O idee, ca mi-a trecut acum prin minte: zici ca nasti in preajma Craciunului, cand se da si prima aia.... si atunci ai putea fi in CO de maternitate - prenatal... N-ai putea tu ca inainte de prenatal sa intri intr-un concediu de odihna (pe cate zile ti-au mai ramas din anul asta)? Ca atunci mi se pare ca ai fi mai acoperita.... Ca in cazul asta, clar esti "apta" de a primi prime. N-ar mai fi loc de intors...e omul in CO de odihna, legal, frumos, ce sa-i faci?

Multa bafta!!

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nici vorba. Concediul de maternitate suspenda contractul de munca. Dealtfel orice concediu medical suspenda contractul de munca.
Desigur si CIC.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Inteleg... pe undeva e logic, ca nu-ti poti indeplini sarcinile din contract, din fisa postului, ca nu esti apt de munca.

Crezusem ca nu se suspenda totusi contractul, in virtutea faptului ca in cazul concediului de maternitate, salariul este platit de unitatea respectiva, la fel si medicalul (eu asa stiu, dar se poate sa gresesc), pe cand in CIC se schimba sursa de plata, esti platit de catre stat si unitatea unde lucrezi nu mai are nici o treaba.

Cel mai bine persoana in cauza sa incerce sa ia concediu de odihna, si atunci poate prinde prima aia...

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput