Prima de Paste/Craciun si concediul de maternitate

Prima de Paste/Craciun si concediul de maternitate | Autor: Bedrosmart

Link direct la acest mesaj

Buna!

Stie cineva daca in timpul unui concediu medical (respectiv concediu de maternitate, nu CIC) se pot acorda diverse prime salariatilor?

Eu o sa fiu de Craciun in concediu de maternitate (inca nu stiu daca in prenatal sau in concediu de lauzie, in functie de data la care o sa nasc) si vreau sa stiu daca mi se poate refuza aceasta prima, care se acorda tuturor salariatilor.

Am aflat cu imensa stupoare ca unei colege care a nascut inainte de Pasti, anul asta, contabila nu i-a dat prima de Paste, pe motiv ca era in concediu medical. E legal asa ceva? Plus ca n-as vrea sa patesc la fel.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

B.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Cred ca depinde de regula interna a fiecarei institutii, nu e ceva legiferat la nivel de stat. Poate doar daca e institutie de stat, dar nu sunt sigura, cred ca si acolo pot exista reguli interne.

Eu am lucrat in Ro la o firma particulara, de confectii textile si in perioada cat am fost in maternitate nu am primit nicio prima, pentru ca asa era regulamentul intern. L-am luat la cunostinta cand m-am angajat, nu a fost nimic sa ma surptinda. Teoria era ca primele sunt pentru cei activi, care lucreaza pentru cresterea venitului firmei...La fel era si cu bonurile de masa...nu se acordau decat pentru minim 6 ore lucrate pe zi...nu in concedii medicale, maternitate, zile mai scurte de 6 ore, etc.

Intereseaza-te daca exista un astfel de regulament intern la voi si vezi ce se specifica despre prime in perioada maternitatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Daca este vorba de "ajutor" care se da tuturor salariatilor din momentul respectiv, atunci ar trebui sa ti-l dea.

Daca este "prima" care se da salariatilor in functie de rezultate, deci unii iau si altii nu, aici cred ca poti fi "sarita" cu usurinta ...

Daca este "participare la beneficiu", adica din profitul firmei, o parte se intoarce la angajati, asta se da (la noi) in functie de perioada lucrata in firma, nu stiu cum intra concediul pre si post-natal si concediile medicale.

Totul depinde cum prevede contractul colectiv de munca in care este reglementat acest ajutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

cand mi-am nascut eu baiatul acum 2 ani aproape, , luna decembrie era in concediu de maternitate, cele 126 de zile si da, eu am primit prima.
Mi se pare normal si o sa spun si de ce.
Prima este ca un rezultat al activitatii tale din ultimele.."n" luni. Daca tu ai intrat doar de o luna in concediu de maternitate, ar trebui sa-ti dea.
dar acum cred ca depinde foarte mult si de politica firmei si contractul pe care l-ai semnat la angajare.

Iti urez multa bafta si sa primesti prima!

Mamica lui JR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bedrosmart spune:

Nu este in functie de realizari, este o prima care se da tuturor angajatilor, in cuantum de 50% din salariul net, de Paste si de Craciun.

De aia si mi se parea logic s-o primesc, indiferent ca sunt sau nu in concediu de maternitate. Ca sa nu mai zic ca o si "merit", ca sa zic asa, ca eu imi voi intrerupe activitatea cu 2-3 saptamani inainte de a se primi aceasta prima, tot anul am lucrat.
Spre rusinea mea, nu stiu exact ce prevede contractul de munca. O sa ma interesez.

Daca mai stie cineva si alte informatii legale, va rog ajutati-ma. As vrea sa ma duc cu lectia facuta la contabilitate.

Multumesc pentru raspunsuri.

B.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Trebuie sa urmaresti ce scrie in contract(daca scrie). In principiu daca nu este ceva negociat ramane la latitudinea firmei daca, cui si cat acorda.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bedrosmart spune:

Marius, dar nu exista o interdictie de a acorda acesti bani, nu?

Eu nu ma pricep deloc la treburile astea, dar am vazut intr-o lege ca pe perioada concediului de maternitate relatiiler contractuale dintre angajat si angajator sunt considerate suspendate (ca si in CIC, din cate am inteles).
Oare se pot prevala de chestia asta ca sa spuna ca NU MI SE POATE DA prima dpdv legal?

Si daca tot am intrebat atatea, poate stiti si despre asta: am in folosinta o masina de serviciu, dar nu am pimit-o pe proces verbal, pur si simplu o folosesc si atat. Multa vreme am folosit-o la comun cu alti colegi, acuma doar eu.

Contabila sustine (pe aceleasi considerente de mai sus, plus rautatea ei gratuita) ca pe perioada CIC nu mai pot folosi masina. Adica ei mi-ar da-o, dar nu le permite legea. Este adevarat sau e o gogorita? Ca bineinteles ca s-a grabit sa-i zica directorului si daca raman fara masina sunt un om mort. Daca este adevarat, exista vreo modalitate legala de a putea folosi masina in CIC? Ca poate daca ii prezint o alternativa sefului, o accepta .

B.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu exista nici o prevedere legala ca sa ma exprim astfel nici pentru prima nici pt masina. Legea se refera la alte aspecte. In afara de prevederile legale pot sa existe intelegeri intre parti, pot sa existe negocieri intre parti iar acestea pot deveni obligatorii pentru parti dar strict intre parti si doar daca partile doresc(convin).

Pe scurt daca doresc sa iti dea prima iti vor da, daca nu doresc nu iti vor da (exceptie cazul in care acordarea primei este obligatorie daca scrie intr-un act de tip Contract).
Despre masina nici atat. Daca doreste sa o lase o va lasa daca nu doreste nu o va lasa. Face doar ce doreste.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bedrosmart spune:

Marius, iti multumesc foarte foarte mult pentru raspuns!

Desi prima si masina nu sunt trecute intr-un contract, sunt tacite, ca sa zic asa, norocul meu fiind ca lucrez intr-o firma relativ mica (de fapt o fundatie) de multi ani, cu aceeasi colegi si aceeasi conducere. Din cauza asta, daca legea nu le INTERZICE sa-mi dea ceva, s-ar face de mare cacao sa nu-mi dea, fata de toti colegii.

Recunosc insa ca sunt stupefiata de rautatea contabilei, de aceeasi varsta cu mine, colege fiind de 7 ani, care efectiv minte cu nerusinare pentru ca eu sa nu beneficiez de anumite facilitati. Repet, daca ea n-ar baga strambele astea, seful n-ar avea obrazul sa nu-mi acorde ce a acordat de-a lungul timpului altor colege cu copii.

Bine macar ca stiu cum stau lucrurile.

Seara buna tuturor!

B.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addinel spune:

bedrosmart, nu te grabi sa judeci si sa cataloghezi... este perfect adevarat ca in nici o lege nu se specifica, exact cu aceste cuvinte, daca se poate acorda sau nu prima unui om aflat in concediu medical/ de maternitate. insa din experienta proprie iti spun ca daca ai o luna intreaga CM si ai si venit realizat (prima adica), declaratia 112 iti da erori. daca faci niste artificii insa, merge :) contabila asta nu stie probabil sa le faca si asa o fi ajuns la concluzia ca nu se poate acorda prima. nu e neaparat rautate din partea ei.

cat despre masina, daca luam diversele legi din Romania aflam ca o masina de serviciu poate fi utilizata numai in scopuri profesionale. care in CIC nu prea exista. orice masina de serviciu de exemplu trebuie sa aiba o foaie de parcurs, tu ce ai trece acolo? daca vorbim de societati comerciale, contabila cam are dreptate. nu stiu cum e la fundatii, daca am timp in week-end ma uit si iti spun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bedrosmart spune:

Addinel, contabila m-a mintit spunandu-mi ca o colega, care a nascut in aprilie anul asta, nu a primit prima de nastere (salariul suplimentar sau cum i-o zice), ca sa nu-mi dea si mie. Ulterior, cand a intrebat-o directorul, i-a spus ca de fapt nu-si mai aducea aminte (suntem 15 angajati). Ti se pare o atitudine colegiala sau rautacioasa?
Din punct de vedere contabilicesc, banuiesc ca asa cum acorda prima de nastere, la fel poate acorda si alte prime, nu? Sau mi-o poate da anticipat, repet, eu intru in concediu de maternitate cu maximum 2 saptamani inainte de acordarea primei, dupa un an intreg de munca. Hai, mai, solutii se pot gasi, daca vrei sa faci bine unui coleg. Asa cum poti gasi si nenumarate solutii sa faci rau.

Multumesc si pentru raspunsul cu foaia de parcurs. E posibil ca la asta sa se fi referit. Eu nu cer nimanui sa faca ilegalitati pentru mine, unde nu se poate, nu se poate. Dar nici sa interpreteze gresit legile, ca sa zica NU.

B.

Mergi la inceput