Strugurasi de Sept-Oct2011-Haideti fetele!!!!(119)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Uau Seidana ce draguta e in pozele de la botez!!!

Si noi avem botezul in 29 oct!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Jade.. Lore... ma mai linistesc daca vad ca bebelusii nostri au aceeasi problema ... adik imi dau seama ca nu e ceva de speriat...ca nu e unicat in problemutele astea, si daca sunt comune .. si pb sunt comune..
Lore.. cum a depistat hernia? si mama tot imi zice ca parca in jurul buricelului pare umflata..
Si displazia?
Oricum astea sunt chestii normale. cresc ele mari si voioase..
JAde.. se mai ineaca T?

Mikka
.. ELena a avut icter 1 luna, de abia atunci ochisorii au inceput sa redevina albi.. eu zic sa ii dai dragoste, tzitzi , si aer ...

Ionela...[pup], sufletul meu e confuz.. pe de-o parte o vad fericita, vesela, cuminte sufletul imi zice ca nu are nimic, decat problemutele obisnuite.. pe de alta parte cand e ff balonata si plange de la colici .. imi rasuna in minte vb doctoritei si imi e frica sa nu iau decizii proaste, si in caz de ceva sa aman rezolvarea..
Insa in principal sunt zen...

Camady...
incearca sa o pui in wrap cand esti f obosita, a mea in crizele de plans sau colici, o pun in wrap si iesim la plimbare ( in orele de amiaza ) , tace in 2 minute si doarme cateva ore dusa...
Nu te supara pt experienta cu LP, ai clacat si tu pt 5 minute, esti o mama buna si o sa faci mereu cum e mai bine pt EVA.. probabil de la oboseala si nesomn nu pune mult.. insa si asa cu 100 g pe sapt ajunge la 400 g pe luna, + un puseu si treceti de 500

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanar spune:

Lali sunt de acord cu ce spui despre limitele rabdarii. suntem oameni si trebuie sa ne acceptam ca lucrul asta nu s-a schimbat doar pt ca am devenit mame. mie mi-a trebuit mult sa accept ca trebuie sa am grija si de mine. inainte nu aveam incredere sa o las cu altcineva si sa fac o baie in tihna. faceam un dus in 5 minute ca sa ma intorc repede la ea. mi-am dat seama ca nu ii sunt de folos daca devin o epava cu moralul la pamant, asa ca acum o las cu sotul/mama si imi mai vad de mine cate o jumatate de ora. chiar daca plange, daca nu ma cheama ei nu ma duc.

camady iti tin pumnii sa iti gasesti echilibrul, pt ca nu ai incotro trebuie sa reusesti. :) te esti o mama cu mult mai multa experienta decat mine, insa cand bibi a mea facea la fel cum zici tu - se trezea noaptea manca si nu mai voia sa adoarma, am realizat ca mai mai putin frustrant era sa o asez pe pat langa mine si sa o mai trag de manuta sa o mai gadil pe burtica ii mai dadeam o jucarie o mai lasam si sa mai scanceasca. cand ma chinuiam de nebuna sa o adorm imi consumama energia incercand sa fac asta si tot nu reuseam . si uneori dadeam in plans pt ca mi se inchideau ochii de somn si nu mai aveam putere sa o legan.... multa putere iti doresc. imi imaginez ca nu e usor mai ales ca trebuie sa impaci doi copilasi.

fetita mea si-a reglat somnul ( adica doarme noaptea !!! ) dupa ce am luat-o in pat cu noi. si ziua doarme mult mai bine daca stau in pat langa ea, decat atunci cand doarme in patut. nah .... poate unii cred ca se invata copii alintati si la fusta mamei asa dar nu stiu... fiecare alege cum crede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanar spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana

Jade.. Lore... ma mai linistesc daca vad ca bebelusii nostri au aceeasi problema ... adik imi dau seama ca nu e ceva de speriat...ca nu e unicat in problemutele astea, si daca sunt comune .. si pb sunt comune..
Lore.. cum a depistat hernia? si mama tot imi zice ca parca in jurul buricelului pare umflata..
Si displazia?
Oricum astea sunt chestii normale. cresc ele mari si voioase..


hernia ombilicala mi-a zis ca are medicul care i-a facut ecografia de sold. faza e ca nu ii sta in afara asa cum am vazut pe net..... pur si simplu nu i s-a inchis inca abdomentul in dreptul buricului si uneori ii iese un bumbisor afara. cand se agita mai ales. dar daca il apas cu degetul intra la loc. nush ... avem luni programare la pediatru si o sa ne zica el ce si cum.
iar la sold nu vorbim inca de displazie. 56grade fata de 60 cat e normal inca nu e de speriat. tre sa merg cu ea la 2 luni jumatate iar la eco si vedem atunci speram ca se regleaza lucrurile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

histamina, multumim de vizita si de poveste. Iti doresc sa alaptezi atat cat cere copilul.

Lali, ai dreptate cu momentele in care mama simte ca cedeaza. E normal sa nu mai poti, e normal sa simti ca pici, e normal sa ajungi coplesita de oboseala. Am fost acolo. M-am sismtit cea mai rea mama cand mi-am lasat copilul pe pat sa planga si am plecat in cealalta camera sa plang, sa ma calmez. Scena a durat 2-3 minute, dar pentru mine a fost o eternitate. M-am remontat, am invatat sa plang de oboseala cu el in brate. Stiam ca nu e bine , ca ii transmit copilului starea mea. Dar starea mea era proasta si daca plangeam si daca nu , asa ca am plans sa ma eliberez nervos. Mai tarziu, cititnd un blog de introspectii, am realizat ca si din asta copilul meu are de castigat. Invatam copii despre viata. Viata e asa cum e. Mama nu e perfecta. Expresia sentimentelor umane, asa cum sunt ele, variate, complexe, tot de la noi le invata. E bine sa stie si copilul ca e normal sa exprime ce simte, sa nu-i fie rusine de noi sa simte ceva. Asa ca m-am impacat cu momentele in care plangeam cu el in brate. Ma bucur ca nu i-am aratat ca violenta ( verbala, fizica) sunt expresii firesti ale sentimentelor. Ma bucur ca nu i-am transmis ca putem plange si apoi sa ne ridicam. Ma bucur ca i-am transmis ca, dupa cateva minute de lacrimi ii poti vorbi calm in diferent ca esti trist/suparat.
Da, si eu cred ca nu trebuie sa jucam un rol de mame perfecte/ femei perfecte. Suntem oameni si copiilor trebuie sa le aratam ca nu suntem perfecti.


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 36+ cu Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

ionela, sunt din Focsani...

It's a boy !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Mai fetelor si ghinduta mea se ineaca, sughite, regurgiteaza si varsa, asta mai rar.

Sei aceeasi problema si la mine.Fata este aspra si intre ochisori de cojeste.Cu ce-i dam?

Camady ea singurica a inceput sa-mi ceara la 3 ore.Eu ii dam la cerere ca doar nu o s-o las sa planga de foame.
Cu suzeta sotul a invatat-o ca a avut rabdare ca o da afara acum s-a invatat.II pun suzeta cand vad ca mataie si ii este somn si nu vrea sa doarma.

Am pus poze cu ghinduta

Racheel fericita de ghinduta Anastasia-Maria (25.08.2011)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

neatza. la noi niciun progres remarcabil cu tztzica. tot asa tragem un pic, ne mai jucam, dar nesemnificativ.
lali, m-am gandit si eu la asta dar mie mi-e ca n-o sa reusesc sa ii dau prea mult timp cu pompa. si de aia mai mult as vrea s-o invat. macar 5-6 luni sa aiba lapticul meu.
cum am zis acum o facem ca pe o joaca, nu o mai fortez. fara chinuiala nici eu, nici ea, ca nu ne omoara nimeni
macar ramanem cu apropierea dintre noi din aceste momente, nu cu urlete si chinuiala.

fetele, intrebare: ce mancati? cele care alaptati.
eu de vreo 2 zile am senzatia de stomac incarcat. ma gandesc sa mai renunt la carne, dar ma ia cate o foame de aia de-mi tremura picioarele. presupun ca de la muls.

mamica de Beatrice Ana - 26.09.2011

zebraroz.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Neata,

Eu azi am fost la urgente la maternitate... m-am trezit dimineata si nu simteam bebe-ul. Am tot impins, miscat burtica (de vreo 10 ori decat de obicei si nimic). pana la urma am zis ca nu are sens sa mai astept ca mai rau fac... mai ales ca pana acum raspundea foarte repede la ghionturile mele.
M-am dus la maternitate la triaj; m-a intrebat cine urmareste sarcina. spun Dr Scurtu, intreaba "L-ati sunat?", zik nu... "Pai sunati-l ca e in maternitate." Sun... nu raspunde... ma apuca bocetul si ii spun ca nu raspunde... imi spune sa ma asez... suna doctorul ii spun ca nu misca bebe... el spune ca e in drum spre Arcadia (alta maternitate, la privat) si imi zice ca se intoarce si ajunge in 5 minute... astept, astept, bocesc, bebe nimic. a venit destul de greu, sau mie imi pareau secundele ore
Eu totusi nu inteleg... de ce nu m-a vazut medicul de garda intre timp?
A venit intr-un suflet, am mers la ecograf, mi-a pus sa aud bataile inimioarei si am rasuflat usurati amandoi. A spus ceva de genu "Am deja o varsta, nu puteti sa ma speriati asa tare de dimineata"
M-a trimis la monitorizare 20 min si a plecat. Am stat 20 minute ascultand inimioara puiului meu, sincer nu cred ca exista sunete mai perfecte, as fi ramas acolo.
Mi-au zis k am si contractii (asta stiam ... le am din sapt 20) si mi-au pus o injectie ca sa le mai rareasca (Vybrocil sau Scobutil parca). Oricum nu le-a oprit, am tot avut si dupa. Cred ca stau ora asta sa le monitorizez.

M-am simtit tare neputincioasa, ca nu puteam sa tip la alea sa ma vada oricine, ca vreau sa aud doar inimioara. Oare sunt o mama rea? Tb sa ma lupt mai mult cred, desi ma gandeam ca daca ar fi fost mai grav ar fi trimis doctorul meu pe altcineva.

Bine ca e totul bine.

Felicitari Sei, superbe pozele si Elena si tu sunteti tare frumusele.

Lali, e bine ca ai spus despre acele momente si eu aveam multe ganduri legate de asta. M-am mai linistit.

Mikka, Rachel tare dulci sunt pozele


Lena - 39+

Tic-tac, tic-tac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris_K spune:

Salut si eu fetele!

Matzuca mea e cumintica, pana acuma nu ma plang, ziua se trezeste o data la 4 ore, seara ii fac baita (zilnic) si de la 10 seara pana pe la 3 doarme, o hranesc si iara adoarme pana pe la 7 dim. Noaptea nu se agita deloc, e f cuminte, sper sa fie la fel si de acum incolo, as fi super multumita , eu apuc sa dorm pe noapte 7 ore.

Ma intreba Lali, cred, sper sa nu confund, daca alaptez.
Nu alaptez la san, ma mulg regulat, f constiincios, deci micuta mea e exclusiv pe lapte matern de 6 zile. In spital a primit LP..
Zilnic reusesc sa mulg in jur de 600-700 ml.
Imi zice si mie, daca stie, cineva, cat sta lapticul la congelator? Ca am destul de mult, matzucai ii dau doar 80-90 ml maxim la fiecare trezire, deocamdata se pare ca ii e suficient.

Am obisnuit-o si cu suzeta, nu vreau sa-si suga degetul sub nicio forma.

Va citeam cu ecografia de sold.
Mie in clinica mi s-a zis de neonatoloaga ca am 2 variante: fie o duc la 4-6 sapt la ecografie, fie la 6 luni la radiografie.
Ulterior, a venit luni dr. mea sa o vada pe micuta si mi-a zis ca ea nu recomanda ecografia de la 4-6 sapt. pt ca studiile arata ca nu e relevanta, e prea devreme sa se stie ceva sigur si mi-a recomandat sa merg la 4-6 luni la radiografia de sold, la un ortoped .

Oare Anca ce mai face? Nu mai are mult pana la DPN.
Anca, desi putin offline, vroiam sa-ti multumesc ca i-ai pomenit numele dr.-ului care iti urmareste sarcina, bineinteles ca, dupa, m-am interesat si eu de el prin oras, sunt f multumita ca l-am ales pe el sa-mi faca cezariana, numai cuvinte de lauda am (desi cred ca l-am cam terorizat ), ca sa nu mai zic ca taietura/cusatura de la cezariana e lux, mi-a facut o "opera de arta" acolo.

Mergi la inceput