Strugurasi de Sept-Oct2011-Haideti fetele!!!!(119)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

seidana , T se mai ineaca din cand in cand , dar rau de tot , cat sa mi stea inima in loc , s a mai inecat o data
De asta imi e si mie cel mai frica , mi se inmoaie picioarele cand face asa
Super ca ati rezolvat cu nasha la botez .Elena e o printesica

may eu mananc supa de pui cu galuste/taitei , pui la gratar , oua , cartofi , spaghete , snitel pui , din cand in cand mai bag si ceva mezel
din categ legume-fructe doar mere si ardei gras
eu foame nu prea am , dar in schimb am o pofta mai mult decat nebuna de dulciuri
efectiv daca nu mananc simt ca ma ia cu lesin
asa ca , mai bag si de astea la greu - cozonac , fursecuri , gris cu lapte , budinca , inghetata de vanilie
lichide - doar ceai (chimen/anason) si apa plata

_


bb T. 28.08.2011


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Si eu sunt disperata dupa dulciuri, in special dupa ciocolata de casa de care imi face maica-mea regulat.
De mancat eu mananc absolut orice. Fructe si legume de tot felul. Am mancat pepeni, piersici, mere, caise, struguri, prune, ardei, rosii, castraveti, conopida. Si cu toate astea iar m-am constipat Daca n-as manca deloc cred ca as iesi afara de 2 ori pe luna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Fetelor gata am reusit cu wrapul din prima.Am profitat ca si eva dormea cand am manevrat-o.
Loredana, racheel wrapul e f. bun.Eva sta f. bine iar pe mine nu ma doare spatele.Eu zic ca merita 90 lei.

24.08.2011 mami de Eva Maria si mami de Razvan Gabriel 8 ani

camady's baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Cine nu-si permite wrap cumparat se poate face din material. Eu mi-am facut singura si l-am scos la 30 lei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

vin si eu la tema propusa de may, ce mancam...cam de toate cu exceptia: fasolii, cepei crude, laptelui, portocalelor, varzei, conopidei si brocolilor. Mananc paste, carne, supe, oua, cartofi, iaurturi cu fructe sau fara...

Nu beau nimic acidulat, cafea beau fara cofeina una pe zi.

Ciocolata mancati¿ ca eu ieri am mancat nitel...n-am vazut schimbari drastice la pitica.

M-a mulg cu sarg, fata trage f putin din san. scoatem deja 5o ml tot la 2-3 ore, ma gandesc si eu la varianta congelat. Avem deja o zi jumate de alimentat cu laptele meu! si vad ca a incept de ieri sa faca si caca...mult, likid, culoarea mustarului, miros de iaurt, mi s-a spus ca-i f ok asa moale cu miros de iaurt. Doar ca se murdareste toata...vana si pansamentul buricului trebe schimbat.

pup



Dbunny si Daniel (23.11.2006)
I never said it would be easy, I only said it would be worth it...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris_K spune:

Fetelor, mai am si eu o intrebare :

DACA ma mulg exclusiv, dar regulat cum am mai zis, e posibil sa pierd laptele mai repede in timp????

Multumesc anticipat .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Buna fetelor!!
Histamina multumim de informatia cu galaforul, dar cand mai faci afirmatii de genul "laptele praf ingrasa,laptele de mama face creier" ar trebui sa te gandesti ca nu toate mamele pot alapta, iar eu inca nu am vazut copil care sa fie prost deoarece a mancat lapte praf. Daca nu poti alapta si dai lp copilului nu te face mai putin mama! Cine poate alapta foarte bine , mult laptic in continuare, cine nu ,nu e o tragedie , multumim lui Dumnezeu ca exista macar alternativa asta, acum ceva timp cand nu era, trebuia cautata o alta femeie cu lapte sau se dadea lapte de vaca/capra si ce alt animal cu lapte mai era pe langa casa omului.
May eu mananc fructe si legume de toate felurile,gatite si crude , am mancat si ciocolata , carne fripta,prajita si fiarta,facuta gratar , salate. De la astea nu a avut schimbari in comportament puica, dar de la lapte, sucuri acidulate si tocana de cartofi cu ceapa multa mi-a plans crunt,asa ca le-am scos din meniu.
Incearca la fel ca la diversificare ,cate un aliment nou pe zi sau la cateva zile si vezi reactia. Daca nu sunt reactii, go for it,daca face urat, taiat alimentul de pe lista. Eu nu as putea sa mananc doar carne fiarta, orez,cartofi, fructele toate si legumele fierte. Nu ma pot tine de regimuri, e un defect de al meu.
Iris eu zic ca nu se pierde laptele pentru ca este scos din san,deci, teoretic sanii ar trebui sa produca alt lapte in locul celui muls.



Pentru Raisa
Lali mamica de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Raspund si eu la tema propusa de May.

Eu mananc aproape orice: lactate, cereale, supe de pui, carne de porc, peste, legume si fructe. Am mancat si ceapa si usturoi. Nu mananc fasole uscata si varza. Nu beau cafea dar am mai gustat cate putina bere si putin vin.

Eu am observat ca daca sanul este plin si lui Dani ii este foame papa foarte bine dar daca sanul se goleste (nu de tot) si lui Dani ii este foame in continuare el devine agitat, se joaca cu sfarcul. Daca il pun la celalat san, care e plin, se linisteste si papa in continuare. Si astfel cateodata il pun la ambii sani la o masa. Credeti ca gresesc?

In legatura cu wrapul. Noi am primit unul si e super dar eu inca nu stiu sa-l pun pe bebe in el. Coloana trebuie sa-i stea dreapta nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Pentru cine are nevoie sa monitorizeze contractiile:

http://contractionmaster.com/


Lena - 39+

Tic-tac, tic-tac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Problema: va citesc cat pot de atatent, dar incep sa intampin dificultati in a realiza daca aveti nevoie de ajutor sau nu. Citesc multe mesaje despre alaptare si la multe as raspunde, dar ma intreb daca se cauta raspuns. N-as vrea sa insist si sa dau sfaturi necerute, pentru ca si alea pica prost si nu ajuta pe nimeni, ba chiar pot face rau.
Daca alaptezi sau nu e o alegere foarte personala. Realizez ca insistenta mea poate pica prost . Nu vreau sa se simta cineva vinovat, sa formez complexe sau sa le alimentez.
Personal voi raspunde numai intrebarilor si nu si situatiilor. Adica daca mesajul nu cuprinde o intrebare voi considera doar ca mamica se descarca , si e bine ca o face.
Sper sa nu supar pe nimeni cu acest mesaj. Imi asum riscul ca unele mamici sa creada ca am ceva cu ele personal si nu le raspund. Nu am nimic nu nimeni. Pur si simplu cred ca deja incep sa exagerez. E si motivul pentru care in ultimele zile am batut putin in retragere.

Trebuie sa recunosc faptul ca si mesajele din care intrezaresc renuntare inca ma afecteaza . Gresesc mult ca ma las afectata dar simt ca si cum as fi gresit eu cu ceva. Nu stiu ce sa spun despre asta... eu stiu ca alaptarea nu e usoara( mai ales la inceput, pentru ca mai apoi e perfect usoara si comoda), ca ultimul strop de laptic matern este important pentru copil si ca ideal ar fi sa nu se renunte. Dar nu traim intr-o lume ideala.

Citeam mesajul lui Lali. Eu probabil nu am simtit ca Histamina a exagerat putin nenuantand afirmatia ei. Imi dau seama insa, ca pentru o mamica ce a ales ( de buna voie sau din motive obiective) sa isi hraneasca bebelusul cu LP a cazut prost mesajul Histaminei.

Ce pot sa va spun este ca sunt intr-adevar studii medicale facute de OMS care au demonstrat ca laptele matern are substante specifice dezvoltarii creierului uman, substante care nu apar in laptele praf. Cred ca aici batea Histamina. Mai sunt acele studii care spun ca laptele matern creste inteligenta copilului. Studiile sunt serioase, dar trebuie interpretate corect: un copil hranit cu lm e mai inteligent decat ACELASI copil hranit cu LP . Comparatia nu e intre copii deloc!!! E intre ce se intampla copilului x in contextul a sau b. Ideea de baza e ca inteligenta nu e data numai de hrana. Hrana in sine e doar o variabila. Nu trebuie luat la modul absolut. Nu foloseste la nimc daca un bebe e crescut intre 4 pereti goi, fara a i se vorbi dar e hranit cu lapte matern. Clar nu va fi mai inteligent decat un copil inconjurat cu multa dragoste dar crescut cu lapte praf.
Singurul lucru de care sunt sigura e ca laptele matern e cel mai bun, singurul perfect. Dar, laptele praf e un substitut care incearca sa se apropie de perfectiunea laptelui matern. S-au facut progrese semnificative in acest sens. Nu va ajunge niciodata la calitatea laptelui matern dar e minunat ca exista atunci cand nu se poate alapta.

Suntem aproape 100 de mamici aici. Daca luam statistica 2 nu pot alapta. Sa spunem ca suntem ghinioniste si 10 nu pot alapta. Sunt convinsa insa ca mai multi copii nu vor fi alaptati. Asta ma intristeaza, dar nu e in puterea mea sa schimb lumea. Fiecare mamica isi asuma deciziile pentru copilul ei , iar eu nu sunt constiinta nimanui( greierasul din Pinocchio )


Va pup pe toate cu drag si voi raspunde mai ales mesajelor adresate direct, apoi celor cu intrebare clara si specifica. Pentru restul mamicilor ma voi abtine, cred eu ca e mai bine asa.
Voi scrie celorlaltor mamici in limita timpului pe orice alta tema decat alaptare.
Am scris un mesaj kilometric. Sper sa nu fie interpretat gresit. Nu reprosez nimc nimanui... cred ca mai mult am scris ca sa imi fie mie mai usor



Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 36+ cu Tudor

Mergi la inceput