Strugurasi de Sept-Oct2011-Haideti fetele!!!!(119)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

Citat:


Ionela
te-am mai intrebat cred, faptul ca are scame in gat, senzatie de voma insa inghite,balonarile permanente, mai varsa.. ( ieri nu a varsat decat a regurgitat 1 data), ii "chioraie" intestinele (ca si cum ar fi manacat mere cu lapte), e semn de ingrijorare? deja imi e groaza de doctorita pt ca ma panicheaza.. numai boala refluxului o visez, desi stiu ca altii copii varsa... Ma gandesc daca sa nu cer o ecografie mai rapida...

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)


exact asa face si T

_


bb T. 28.08.2011


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Buna dimineatza!!!

Matza felicitari pentru alegerea datei ,sunt sigura ca va fi foarte frumos.
Lore de la mama stiam ca la 3 luni isi tin capusorul singuri,nu le mai cade in parti daca ii tii la verticala.De ridicat capul daca ii pui pe burtica incep sa si-l ridice si sa si-l roteasca stanga-dreapta pe la 14 zile.
Mona am uitat sa iti trec cezariana , o trec azi in listuta. Acusi-acusi scoatem motatele pentru tine !

May chiar ma gandeam la tine aseara,si azi dimineatza, daca tot o intarci la 5-6 luni , parera mea ar fi sa nu mai incerci sa o inveti cu sanul,ca apoi poate te chinui sa o dezveti . Si totusi,stiu mamici care s-au intors la munca inainte de a intarca copilul si le mai dadeau san dimineata si seara,in rest lp.

Zubi da,ne mutam in alta parte a forumului,asta la 1 noiembrie . Daca spargi biberoanele atuncci cauta ceva de calitate,gen nuk, chicco,avent ,fara bpa. Nu te speria ca sunt mai scumpicele, prin faptul ca nu se strica asa repede isi castiga banii,chiar iesi mai bine decat daca ai schimba mereu biberoanele mai ieftine. Nu e mult 150 ml la o masa? Cate mese are in 24 ore Ayan?
Eu de slabit nu vreau sa slabesc , mi se pare ca arat tare slaba la 50 kg cat aveam inainte de a ramane insarcinata.Acum am maxim 60 , pe la 58 asa, si ma simt bine. Mai vreau doar sa imi aplatizez nitel abdomenul, ca e piele multa acolo.
Inutsa am citit cum a venit pe lume bebe Theodor ,foarte frumos si rapid . O sa modific si la lsituta.
Loredana ne place de tine asa vorbareata . Cat despre medici in ziua de azi parerea mea e ca ar trebui multi dintre ei trimisi din nou la scoala,la aceeasi scoala toti,sa nu se mai contrazica unii pe altii,in functie de ce profesor au avut sau in ce zona traiesc/au crescut.

Alayna ai citit ce travalii am avut noi? Numai aceleasi semne nu le-am avut ,ca din multe cate am nascut nu au fost doua la fel.Cam tot ce se intampla in ultima luna de sarcina tot e un semn.
Oana ma bucur ca asa gandesti referitor la tzitzi si brate.

Voiam sa zic ceva,ca vad ca toata lumea e zen ,toate ne luam in brate si ne pupam copilasii cand plang din toti rarunchii la 10 minute dupa ce adormim si noi intr-un final,dupa ce ne-am chinuit doua ore sa adormim piticul. Ei bine, e foarte in regula si daca cedezi intr-o noapte si plangi odata cu copilul sau gandesti in momentul ala " ce ti-am facut de plangi atat, de ce nu dormi si tu ca alti copilasi , ce te doare ca nu vad nimic" etc,etc . Nu esti mama denaturata daca odata nu mai poti, si spui/faci ceva nepotrivit. Tin minte ca dupa ce l-am nascut pe Paul ma intreba dr-ita de familie daca nu am avut si stari de astea,si nu am stiut ce sa ii raspund. Avusesem si momente in care imi spuneam" ah ,taci ,gata,nu mai plange ca nu mai pot de nervi" ,dar imi era rusine sa spun,imi era teama ca va spune ca sunt o mama rea,ca nu imi iubesc copilul daca fac asa, ca nu merit sa am copii. Ei bine, m-a asigurat ca toate trecem si prin stari de astea,si cand simtim asa e bine sa cerem ajutor,sa rugam sotul/mama/soacra sa tina copilul in brate putin,sa il mangaie,sa ii faca ce i-o face 5 minute macar,in care mama sa isi limpezeasca gandurile,sa se calmeze ,sa fac un dush,sa manance un sandvis, orice,numai sa treaca starea aia greu de indurat. Apoi te intorci blanda si calma la bebelus si astfel se calmeaza mai usor.Trebuie sa recunoastem ca nu e la fel de usor la toata lumea sa fie zen 24/24 , unele mai si cedeaza , plang sau se cearta cu toata lumea , devin foarte posesive cu copilul din cauza unor ganduri care le-au trecut prin cap la disperare. Si acele persoane ar putea sa isi spuna pasul aici, vor gestiona mai usor situatia. Nui stiu daca m-am facut inteleasa, o sa revin asupra suiectului daca intereseaza pe cineva .

Revin, merg sa halesc cu PAul si grasunul meu.

Pentru Raisa
Lali mamica de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanar spune:

Lena te-am adaugat pe YM ! :)

noi luni mergem la controlul pediatric. avem cam aceleasi probleme ca sei ... cand vad ce scrie parca imi descrie copilul meu. :)) la asta mai adaugam un eritem fesier, hernia ombilicala si unghiul mic la ecografia de sold............ sper sa fie toate probleme trecatoare care se vor rezolva. multumesc lui Dumnezeu ca nu are altele mai grave.

sambata o botezam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

noi ne botezam pe 22

seidana tu pana la urma cum ai rezolvat cu nasha ?
ca stiu ca era problema din cauza ca e catolica

_


bb T. 28.08.2011


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

Bun venit bebelusilor! Dumnezeu si Maica Domnului sa ii ocroteasca!

Sunt de la odiseea sept-oct,dar de anul trecut.
am intrat de curiozitate la voi.
Sper sa va ajute cele scrise mai jos:

f bun pt lactatie este GALAFORUL (nu galactogil). costa 26 de lei la Belladona, 30-34 la celelalte farmacii. e indian si este 100% natural.
eu alaptez strumful si acum si are 1 an si doua luni si a fost un prematur de 1,5 kg.
cand bebe suge mai des sunteti tentate sa ziceti ca nu mai aveti lapte sau c anu ii ajunge. nimic mai fals. bebe e doar in puseu de crestere.
dna dr Ana Culcer m-a ajutat enorm si am trecut cu bine peste toate aceste etape.
Laptele praf pune kile, laptele de mama face creier.
pt fundulet am folosit numai crema emolienta de la Municipal, farmacia de la et 1, Fulbog. e reteta dnei dr . costa 8 lei, ajunge cca 3 sapt. strumful meu nu a fost macar o data iritat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Mneatza

Sei, eu spun ca nu are nimic. E o pasa. Despre eco eu spun asa: te uiti in sufletul tau, dai frica deoparte si vezi ce simti. Crezi ca trebuie, mergi si fa. Simti ca nu e nevoie, nu are sens. Nu-ti pot spune eu asta. urmeaza-ti instinctul. Daca asa te linistesti e bine sa faci. Si daca e reflux ce? In primul rand asta trece. Refluxul pune probleme cand, din cauza lui, bebe nu ia greutate. In rest nu e o problema.
Ce ma gandesc eu e ca iti trebuie un medic mai optimist si relaxat, asta e problema la voi.

Klau, tu esti din B?


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 36+ cu Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Neata.
Loredana, racheel despre wrap nu pot sa va spun nimic.Nu l-am incercat...........stau cu el in sifonier.Nu am starea necesara nici eu nici eva sa incercam experienta asta.Poate mai tarziu.Deocamdata iesim cu landoul si e ok.Cand s-o face mai frig ............poate ne inhamam la wrap.
Eu sunt suparata, de fapt am mustrari de constiinta. De 2 zile fata mea numai la san sta, ma dor si sfarcurile si am si cantarit-o si am vazut ca intr-o saptamana jumate a luat doar 100 gr.........si i-am dat 60 ml de LP .Doamne saraca ce-a mai plans pana a baut.Cand am pus-o la san suspina si tragea .Saraca..........ce mile imi e de ea.
Dar vad ca nici in greutate nu ia, iar eu sunt fizic si psihic la pamant.

24.08.2011 mami de Eva Maria si mami de Razvan Gabriel 8 ani

camady's baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Racheel cum ai reusit sa-i faci programul fetei sa suga la 3-4 ore?
Ori suzeta te-a ajutat? Eva nu vrea nici suzeta, nimic.
Ionela si mai e o chestie.Pe mine nu ma deranjeaza ca se trezeste noaptea sa suga dar nu adoarme dupa ce suge. Adica se trezeste pe la ora 1 prima data mananca cam 5-10 min si apoi sta cu ochii pe pereti .Daca o pun in pat plange.Ma chinuiesc cam o ora sa adoarma.
Apoi se trezeste pe la 4, la fel suge si iar chinuiala de adormit.Cateodata de pe la 5-5.30 nici nu mai doarme.

24.08.2011 mami de Eva Maria si mami de Razvan Gabriel 8 ani

camady's baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui JadeJador

noi ne botezam pe 22

seidana tu pana la urma cum ai rezolvat cu nasha ?
ca stiu ca era problema din cauza ca e catolica

_


bb T. 28.08.2011





Pai am rezolvat ca preotul nu a mai intrebat nimik, insa si ea l-a luat langa pe prietenul ei ortodox.. care s-a trezit nas peste noapte.., dar un nas asa de dragut si iubitor cu finuta...

Ps: am pus poze cateva poze de la botez..
Vi-am zis ca Elena nu a scos nici un sunet.. a fost extrem de cuminte

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Buna dimineata mamici si burtici!

Eu am ceva probleme cu internetul, merge extrem de greu sper sa se rezolve curand.

Noi suntem bine, bebe Dani are momente cand plamge si vrea la san foarte des si momente cand papa si apoi doarme, acum doarme .
Stiu ca nu tot timpul cand plange vrea papa dar va spun sincer nu reusesc tot timpul sa-mi dau seama de ce plange . Plange de multe ori ca vrea sa suga, nu neaparat vrea papa, si eu nu stiu cum sa procedez. Ce-i drept aproape tot timpul il pun la san... sper sa nu gresesc.

Am observat ca are scaune foarte des, daca mirosul nu e schimbat dar consistenta e mai apoasa se poate sa fie diaree?

Si al meu are pielea foarte uscata pe frunte si are cojite si pe cap. Inca nu l-am dat cu nimic dar ma gandeam sa incer ulei fiert si racit.

Eu sunt bine cat de cat in rest, am fost la spital pentru scurgerile ca de sange pe care le am... mi-a zis doctorita ca sangele e tot din uter...eu m-am speriat, m-am gandit ca s-a desfacut epiziotomia si de aceea m-am dus sa vad despre ce e vorba. Oricum sper sa se vindece epiziotomia frumos, mi-e asa de frica si abia astept sa treaca si saptamana asta sa merg la controlul de 4 saptamani sa vedem daca avem liber la .

Mergi la inceput