Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (10)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns senty_mary spune:

Citat:
citat din mesajul lui crissy77

nela, pt apartament. Spor la amenajat!

ramonavlas, drum bun, vreme frumoasa si distractie placuta!

crissteo, ce fain ca ai rabdare sa te uiti la filme... Nu ne faci si noua rezumatul? Aseara am vazut si eu sfarsitul unui episod din Anatomia lui Grey, a inceput serie noua. Inca nu stiu cum il dau, m-am uitat pe prg si in seara asta e dr. House.

Bolnaviorii ce mai fac? Dar nazdravanii?

Sunt mamici care candva intrau mai des, nu au mai dat un semn cam de mult : coteasca, CarmenAlbu, Cris2010 (oare inca nu s-a intors in Buc?), anca_vlad, senty, Otilia, aelita, palomina nici ea nu a mai intrat zilele astea.

Cristina cu Beatrice-Teodora (25 iun. 2010) si Elise-Stefania (3 dec. 2005)


neata
remember us?

eu sunt cu voi zi de zi dar nu am avut dispozitia necesara sa scriu din motiv de copil mucos si nazdravan care a reusit sa-si sparga capul exact ca Victor de bumblebee. s-a impiedicat si a cazut cu capul de muchia usii.eu ii faceam de mancare si am inlemnit cand l-am vazut plin de sange si cu un cucui cat oul de porumbel. i-am pus gheata repede si s-a linistit, doar ca uitasem de mancare si s-a ars . acu nu mai are cucui dar julitura inca nu i-a trecut de tot.
zicea cineva de Formula 31 pt muci si Imunorezistan. le gasesc la Plafar? ca pt tuse ii dau stodal.
revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns senty_mary spune:

Citat:
citat din mesajul lui bumblebee

Neata!

Nela, felicitari pt apt! Sa-l stapanati cu sanatate si sa-l umpleti de clipe fericite si iubire!

Crisu', iar coincid trezirile lui Vlad cu tristetea ta.. plecarea mamei si nu numai..

Intrebare pt fetele care au cumparat scaun auto. Ce aveti pe sub husa? Adica: plastic direct, burete, polistiren?
Noua ne-a adus nasu' un scaun auto de la un coleg, cu un copil mai mare, dar mie mi se pare f rigid, a pus insividul un carton in zona spatelui, ca daca nu, era plastic direct.. Mi se pare cam tare, ca sa nu zic ca exclud ideea unui drum lung. E de la Baby Confort si poate fi asezat si cu spatele la sens, dar incape greu, pt ca habitaclu nostru e mai mic ca al altor masini, asa ca nu ii pot lasa spatarul mai pe spate. Sotul ma cearta si spuna ca eu tot caut darul de defecte, asa o fi, dar tb sa ma gandesc bine, ca daca vreau sa stea cativa ani intr-un scaun, sa mai facem si niste drumuri lungi, tb sa stiu sa ma orientez, sa vanez vreo oferta.
Oricum, pt moment asta e f bun.

Alina si Victor Andrei - 23.07.2010 1+

noi avem de la chicco si sub husa aceea lavabila care e destul de grosuta e direct plastic. mie nu mi se pare rigid iar lui Andrei ii place in el.am facut si drumuri lungi ca daca adoarme se rabateaza si sta intins in el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurika1982 spune:

Nu Cris, nu e de la asta , din pacate, tocmai au trecut uratii :((.

Laura Mami de Minune Cristian Alexandru 10.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns senty_mary spune:

Citat:

Eu de ex, o mai iau pe aratura numai pt ca am creierul ranced de atata stat acasa, dar daca e sa stau de vorba cu vreo mamica in parc, las balta discutiile de genul asta, pt ca majoritatea sunt adepte statului acasa pana la 3 ani, daca se poate. Ma smt cam denaturata, dar sunt sigura ca nu sunt, ca voi petrece timp de calitate cu copilul atunci cand ma intorc de la munca, voi pierde anumite lucruri in evolutia lui? Pt cateva ore, pt ca voi recupera cumva eu tot. Voi fi obosita? Da! Voi mai avea caderi nervoase? Am si acum!
Ideea e ca tot acolo ajung, pt ca eu nu ma vad fiind casnica..
Va rog, dragile mele, nu ma umpleti de rosii, asa sunt eu.. mai defecta ..

Alina si Victor Andrei - 23.07.2010 1+


esti de-a mea
si eu o iau pe aratura de atata stat acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns senty_mary spune:

Citat:
citat din mesajul lui puiutz_mic

Neatza si de la noi fete dragi!

Deci asaa....planetele astea sunt de vina pentru starea noastra

In rest...e rutina, cum zice Bumble. Uneori ma simt confortabil in aceasta rutina zilnica, dar stiu ca pe termen lung ma afecteaza. Mai ales cand se intampla de nu doarme sau nu mananca copilul...izbucnesc! Apoi imi cer iertare de la el

Ieri m-a strigat MA-MA! Il lasasem in patut la el, iar eu eram la toaleta. Si a inceput o balmajeala BA-BA, VA-VA, LA-LA, MMM-MMM pana a ajuns la MA-MA! Si s-a mai repetat minunea zilele astea, dar parca ieri a fost cel mai clar MA-MA!

Noua distractie a lui Raducu e sa impinga scaunul de masa prin sufragerie. Ii place la nebunie. A inceput cu scaunul auto, care a stat vreo 2 zile prin sufragerie, apoi s-a gandit el ca poate sa faca la fel si cu ditamai scaunul de masa

Mai fetelor, la delfinasii vostri s-a inchis fontanela? La Raducu parca nici nu s-a mai micsorat de la 1 an incoace .

Crispro, vroiam sa-ti spun ca ai fost superba in rochia aceea alb cu negru! Si dansai f. frumos . Cu tigarile...ce sa zic si eu, sunt de acord cu Bumble, dar recunosc ca si mie imi vine uneori asa o pofta sa fumez si mi se pare ca e singurul mod in care ma m-as calma! Dar ma tin tare, asta mi-ar mai lipsi la rinita mea alergica

Ah...revin mai tarziu, nu stiu ce a patit asta micu!



Elena, mami de Raducu cel cumintel
12.08.2010

Sunt Raducu si am implinit 1 AN !!!





lui Andrei i s-a inchis complet la 11 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochidut spune:

Citat:
citat din mesajul lui ooana

Crisule tu stii ca tigarile nu sunt rezolvarea, ti-o zic eu care am fumat 11 ani si cateodata ma mai gandesc si eu...dar nu cred ca ajuta, cu sguranta nu calmeaza si nu iti va rezolva problema
nu te supara pe mine te rog, dar te-ai gandit sa mergi la un psiholog? poate iti va face bine! inca o data sper sa nu te superi pe mine

" Nu te uita cu tristete in trecut, pentru ca a trecut si nu te ingrijora pentru viitor, pentru ca e inca departe.
Traieste in prezent si fa-l atat de frumos incat sa merite sa ti-l amintesti" - Ida Scott Taylor[/size=2]
[/red]

Noi 2
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip
[/left]

[/font=Script MT Bold] [/font=Comic Sans MS]



Eu am fumat 14 ani!!! de la 15 pana la 29. M-am lasat cu 2 luni inainte sa raman insarcinata, desi eu ziceam ca nu am nici un gand sa ma las de tigari, ca daca imi place asta e, pana la urma toata lumea moare din ceva.
De ce m-am lasat:
- tatal meu a facut 2 accidente cerebrale, era fumator inrait; doctorii i-au zis ca trebuie neaparat sa se lasa de fumat si a tot facut incercari dar ii era greu. Asa ca i-am promis ca daca el face din nou efortul de a se lasa de fumat, ma las si eu pentru el, ca sa ii demonstrez ca eu pot face orice pentru cei dragi si nimic nu este imposibil.
Bine, suna frumos, ideea e ca eu m-am lasat, apoi am convins-o si pe mama, dar de atunci tata s-a mai apucat si lasat de vreo 2 ori. Deci tactica mea nu a functionat prea bine cu el...asta e..daca nu vrea sa inteleaga, nici de bine nici de rau
- ma chinuiam sa raman insarcinata, stiam ca pot fi probleme dupa endometrioza; prietena mea ginecolog mi-a sugerat ca poate mi-ar fi mai bine fara tigari, ca au si alea un efect.....
Ei si un efect "pozitiv" in decizia mea de a lasa tigarile au fost si niste vizite pe care a trebuit sa le fac la vremea respectiva, la fundeni, la oncologie.....multi fosti fumatori.....nu mai detaliez si da, stiu ca mor de cancer si oamenii care nu au fumat niciodata. Dar pe mine m-a marcat destul de mult experienta aia, asa ca daca pot elimina un risc, o fac bucuroasa.

Si uite asa nu mai fumez de 2 ani, nu m-as fi gandit niciodata sincer.......era cea mai mare placere a mea sa stau de vorba cu prietenii, cu o tigara si ceva de baut. daca mi se interzicea acest lucru nici nu puteam sta in locul ala, ma apucau toti nervii, nimic nu imi mai facea placere

Si nu ma voi mai apuca niciodata pentru ca nu vreau sa ma vada larisa. eu sincer am stiut dintotdeauna ca voi fuma, pentru ca amandoi ai mei parinti bagau la greu, si mi-am declarat aceasta intentie inca de cand eram la gimnaziu

cine stie, poate povestea asta va ajuta putin

de Larisa Ioana 24.06.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saddie spune:

Citat:
citat din mesajul lui laurika1982

Hello fetele!!

Am avut o dimineata super naspa.m-am trezit cu niste dureri abdominale de muream, nici nu-mi dadeam seama daca e stomacu, bila, matele, ..cert e ca-mi venea incontinuu sa vomit, sa stau pe wc.am mancat 2 felii de paine prajita si am baut apa la greu.nu mai zic ca imi venea lesin mereu.mancarea baiatului am facut-o in ture, ca ma lua cu ameteli la chiuveta.am curatat un morcov in 3 ture .si aveam 3 morcovi.acum vad ca incep sa imi revin..oare asa se manifesta criza biliara?ca zilele trecute m-a intepat destul de tare la bila.

Pupici

Laura Mami de Minune Cristian Alexandru 10.08.2010



laurika daca ai avut si transpiratii reci, frisoane, salivatie abundenta si gust metalic in gura atunci a fost clar o criza de bila. Durerile erau localizate in partea central-dreapta sub coaste? Ia-ti sa ai in casa niste Piafen sau No-Spa forte ca ajuta mult.

Eu de cand am renuntat la dulciuri in special la ciocolata cu lapte/alune etc. n-am mai avut nici o criza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochidut spune:

Crissule, nu mai tin minte tu la doctor cu somnul ai mai fost? sau la psiholog... ca ziceai ca gasisei tu una care era prea tanara?
Cristinuta, probabil pare ca am tabarat toate cu gura pe tine, care mai de care cu idei si sfaturi: fa aia cu sotul, lasa tigarile, du-te la doctor.., dar sa stii ca e felul nostru de a ne manifesta grija pentru tine, sa iti aratam ca suntem alaturi si tinem mult la tine. Sper tare mult sa nu te superi

Rody, greu cu noptile astea, saraca de tine si saraca de Isa. Sper sa se remedieze situatia.
Pai vorba ta ca ne tot pui astrograme, dar o fi ceva sa stiti, ca parca tot mai multi delfinasi nu dorm bine......
Si noi avem un somn agitat noaptea, nu stiu ce are, de cateva zile. se trezeste plangand si se ridica in fund.... Cateodata se calmeaza usor dar daca e mai spre dimineata ultima trezire, greu o mai poti convinge sa se culce la loc. Mie tare grele mi se par noptile astea

Bumblee, si la noi scaunul are ceva burete dedesubt dar nu este nici foarte moale.

de Larisa Ioana 24.06.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saddie spune:

Cu tigarile eu m-am lasat cand am vazut doua liniute pe testul de sarcina (la noi Medeea a fost de la "surprize, surprize" ). Tin minte si acum ca am facut testul si mai aveam o tigara in pachet. Am fumat-o inceeet si aia a fost, din ziua aia nu mi-a mai trebuit tigara.

Din pacate insa nici o minune nu tine prea mult si din ianuarie anul asta m-am apucat iar. Deci dupa un an si cam doua luni de pauza. M-a invins izolarea cu copilul, faptul ca era f. frig si munti de zapada si nu puteam iesi afara iar creierii mi se coceau la foc incet pe zi ce trecea.

Deocamdata nu vreau sa le las. M-am apucat de lupta cu kg si nu ma simt pregatita sa ma apuc si de cea cu fumatul. Le iau pe rand.

Socializarea imi lipseste si mie grav!!! Mediul de la serviciu, colegii etc. Din pacate insa, stiti ca a trebuit sa iau o decizie dificila cu serviciul, asa ca momentan sunt resemnata dar dupa sarbatori ma apuc serios de cautat

Nah m-am lungit cat o zi de post.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Bumblebee sunt de ACORD cu ce spui, nici eu nu m-as vedea stand acasa pe termen lunggggg

sa va povestesc...ieri Matei si-a aruncat suzeta in wc
Marius imi spunea sa o spal si sa o sterilizez apoi sa i-o dau ca nu are nimic...pana cand l-am intrebat "auzi da dupa ce o spal si o sterilizez daca ti-o dau tu o bagi in gura?" raspunsul a fost NU asa ca am cumparat suzeta noua, asta dupa ce mi-am promis ca eu suzete nu mai cumpar

peste 1 ora...

ii incalzeam mancarea...si era o liniste care deja ma deraja...Matei era cu manutele in wc foarte fericit ca ajunsese la apa
azi ma duc sa cumpar siguranta pentru capac ca nu stiu ce sa mai fac, usa o inchid dar degeaba ca daca te trantesti tare in ea se deschide...ufff ce le mai trece si copiiilor prin cap


1an + 08.07.2010

" Nu te uita cu tristete in trecut, pentru ca a trecut si nu te ingrijora pentru viitor, pentru ca e inca departe.
Traieste in prezent si fa-l atat de frumos incat sa merite sa ti-l amintesti" - Ida Scott Taylor


Noi 2
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip



Mergi la inceput