Strugurasi Sept-Oct 2011-Haideti fetele!(118)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

oana da , simt amortita zona , tu zici ca va trece ?
oare sa mi dau cu ceva , trebuie sa fac ceva anume ?

_


bb T. 28.08.2011


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanar spune:

inca ceva ... v-ati hotarat daca faceti vaccinul de la 2 luni? cel de la stat sau cumparat ?


bebelusii vostri sunt sensibili la zgomote cand dorm? Mara mea se trezeste uneori si numai cat apas pe clanta de la usa ( de exemplu acum am culcat-o in sufragerie ca sa pot scrie la tastatura - altfel era treaza de la a doua apasare de tasta .... )


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darisa spune:

jade: e normal ca zona aia sa fie amortita, dar o sa vezi ca o sa treaca. exact asa simteam si eu, ca parca imi taiasera efectiv partea aceea, parca nu o mai aveam, si era umflata, dar cu fiecare luna care trecea se vindeca tot mai frumos si o sa vezi ca vei simti ca inainte, nu-ti face nici o grija!
camady: asa cum zice si oana, si la mine a fost un singur fir lung dintr-o parte in alta, oricate fire ai, in timp taietura se micsoreaza si urmele unde au fost firele se fac mult mai mici. Rabdare! Si mie imi era groaza sa ma uit, mi se parea ca sunt ca dupa razboi acolo, facusem si un pic de cheloid (s-a ingrosat putin pielea in mijlocul taieturii si ma manca) dar cu timpul a devenit tot mai frumoasa.
maria, andreeaT:merci de urari
seidana: cred ca in primele luni dupa ce ai un copil, de fapt in primii ani....nu exista soacra care sa nu devina enervanta cu ceva. ai 2 variante: 1. Ignor-o. 2. Zi ca ea si fa ca tine.


38+

Mami de Alex ( 3 ani si 3 luni) si asteptandu-l pe Radu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria26 spune:

fetelor, multumesc mult pentru raspuns.. m-am mai linistit.. ce fac, se pare ca fac bine.. oricum diseara ma duc sa-l vada cineva.. daca e cazul de nitrat de argint, ii va pune, daca nu continuam asa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefy13 spune:

Buna fetelor!

Jade, la fel am si eu, deasupra operatiei o zona de o palma amortita. Eu zic ca am plecat la spital cu o burta si m-am intors cu 2, una deasupra operatiei, care este destul de ciudata, amortita si umflata si burta ramasa de la sarcina. Momentan nu ma impacientez ...am ramas cu 5 kg in plus pe care sper sa le dau jos in 9 luni .... ca doar tot intr-atat s-au si depus.
Camady, la mine operatia e destul de lunga... insa taitura in sine e foarte fina... nici nu se cunoaste si am 3 copci.
Alayna, si eu am trecut peste termen, stiu cum e sa fii trecuta peste termen, fara contractii si sa mergi zilnic la monitorizare.
May multa multa rabdare.

nimic nu e usor pe lumea asta, insa ce nu facem noi pt bebei nostri care sunt cel mai frumos lucru pe lumea asta.

Mami fericita de bebe Maximilian.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Citat:
citat din mesajul lui stefy13

Alayna, si eu am trecut peste termen, stiu cum e sa fii trecuta peste termen, fara contractii si sa mergi zilnic la monitorizare.



Si eu credeam ca voi naste mai repede,dar puturoasa asta mica n-are de gand ,oare ce sa mai fac ? Nu vreau sa ajung la cezariana

Bebele ce face ? Il alaptezi? E totul bine ? Cum va descurcati ?

40+

Se pare ca va fi


:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefy13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alayna
Bebele ce face ? Il alaptezi? E totul bine ? Cum va descurcati ?


Alayna, bebe e o scumpete de copil, e cumintel ... insa na... ca orice bebel are si el momentul lui de dat in spectacol...uneori noaptea, uneori ziua, vrea sa i se dea atentie. Noaptea ma ajuta sotul, il leagana, il dragaleste, face gimnastica cu el ... inca nu ii facem masaj ca nu i-a cazut buricutzul.
De papat, papa numai la san. Are momente cand vrea din ora in ora, dar apoi doarme si cate 5 ore. La inceput nu a fost usor ... cam peste tot e cum povestesc fetele pe forum, insa trebuie sa fii tare si sa nu cedezi.
Te si iti urez nastere usoara asa cum iti doresti tu sa fie.

Mami fericita de bebe Maximilian.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Stefi ,multumesc mult
Astept si eu sa trec la nivelul urmator ,acel de mama stiu ca e greu ,dar va trece acest prag si totul va fi bine

Imi pare bine ca v-ati acomodat usor ,ca accepta bebele sanul si e cumincior. Ca se mai da in spectacol e normal ,alte mamici au intr-adevar probleme dupa cate am citit pe aici .
Esti o norocoasa !

40+

Se pare ca va fi


:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Buna mamicutelor!

Revin si eu...

In primul rand felicitari noilor mamici si copii frumosi, sanatosi, necolicosi si harnici la sanul mamei. Celor care urmeaza sa nasca, o nastere usoara le urez si lipsita de panici si complicatii.

Imi pare rau ca nu am mai putut sa dau semne de viata pana acum, dar in ultima perioada, mai bine zis - in ultima saptamana si ceva, am trecut prin momente tare dificile.Cred ca va mai amintiti ca va spuneam ca il alaptez pe bebe Razvan si ce fericita eram. Ei bine, fericirea asta euforica nu a durat prea mult......din pacate....pentru ca Razvan, a fost foarte lenes la san, imi adormea de fiecare data cu tzitzi in gura, fara sa suga, de imi curgea laptele singur si se inneca.Asta mi-a daunat, chiar daca m-am muls, sa compensez lipsa de activitate a copilului la san.Stateam cate 3-4 ore in felul acesta si tot nu reuseam sa il fac pe copil sa traga decat de cateva ori.

Am ajuns sa mi se infunde canalele atat de rau de nici cu masaje sau dusuri fierbinti , muls cu mana, cu pompa, cu Razvan la san, nu am reusit sa le desfac.....am ajuns sa fac temperatura aproape 40...marti noaptea am chemat salvarea din cauza durerilor si rosetii de pe sani si astfel am ajuns la spital. Au vrut sa imi faca internare de urgenta, insa am refuzat. Ce faceam cu copilul? Sotul se descurca el cum se descurca, insa e destul de greu cu un bebe de 2 saptamani si cu colici...

Mi-au dat o injectie cu algocalmin si inca ceva si o perfuzie , sa imi scada temperatura, m-au pus la pompa electrica, care nu a facut mai mare lucru decat facea a mea manuala de acasa...canalele tot infundate....mi-au dat antibiotic (Oxacilina), sa pot alapta....muls non-stop si din sanul care cat de cat mai dadea lapte, sa il pun pe copil....Asta dupa 2 zile de asteptat sa treaca efectul algocalminului, sa nu ii dau copilului un lapte toxic. Un chin, cu lacrimi, dureri, tipete si copil flamand...sot disperat, mamica ajunsa in pragul dementei...pentru ca imi doream enorm sa nu pierd laptele si canalele alea afurisite sa isi dea drumul, sa ii pot da copilului laptele meu.

Mi-a fost foarte greu...dar am insistat...cu comprese fierbinti si dusuri si mai fierbinti, de aproape ca nu mai suportam apa pe sani inainte de alaptat si comprese cu gheata dupa ....pe sanul afectat mai tare - masaje cu diclofenac ...am ajuns din nou sa fac temperatura,sa imi fie rau, sa nu dorm practic deloc de zile si nopti intregi, am ajuns vineri din nou la clinica....la un "control" de urgenta si cu programare la pediatru sa il cantarim pe Razvan...care, cu tot chinul si alaptatul aproape exclusiv cu lapte matern , alternat cam la 2 zile cu o masa de LP, a luat in greutate in 7 zile 251 grame. Am avut un lapte foarte bun si hranitor pentru copilasul meu, insa, din pacate, vineri dr mi-a dat pastile pentru oprirea lactatiei, pentru ca alta solutie nu mai era....Eu eram deja cu nervii la pamant si plangeam numai daca ma intreba cineva cum ma simt si ce face bebe.

Acum, am ajuns sa ii dau lui BB LP Prenan...pe care la inceput, desi in spital tot asta i-au dat, l-a cam respins....mi-a varsat, s-a scremut tot si s-a strambat....Chin 2 zile pana s-a reacomodat cu LP, dupa laptele de mama.Acum incepem cu mici problemute,cum ar fi:un inceput de constipare si colici, insa nu suntem inca in starea de panica.Bebe face kk aproape in fiecare zi, macar o data.

Iar am scris un cearceaf intreg.

Felicitari inca o data May, Kora, Marina, Andreea, Mikka, Elly si tuturor celorlalte proaspete mamici, pe care poate le-am omis (fara intentie) pentru bebelusii vostri si imi cer scuze ca nu am reusit sa va felicit pe fiecare in parte la momentul potrivit. Am fost cu gandul alaturi de voi si m-am rugat sa va fie tuturor bine si usor in incercarea asta.

pupici tuturor.

Mami fericita de Razvan Octavian

15.09.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annare spune:

fetelor care locuiti in bucuresti...recomandati mi un dr bun in care pot sa am incredere si care sa ma ajute sa nasc...aici nu mai am incredere...am deja 40 de sapt...deci am nevoie urgent de la voi de un raspuns...pls

cu ajutorul lui Dumnezeu sunt 40+

Mergi la inceput