Strugurasi Sept-Oct 2011-Haideti fetele!(118)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Sei, imi pare rau ca ai asa soacra... Tu incearca sa te impui mai mult, daca nu trimite sotul la inaintare. Vorbeste cu el si explicai sentimentele tale. O sa te inteleaga

Annare, stai linistita, Are picioare de topmodel . Si a mea a avut la un eco deferenta de 2 sapt intre cap si femur, dar dupa nu a mai fost... e posibil si din cauza la echograf. Daca doctorul nu a spus nimic nu trebuie sa iti faci griji

Felicitari Klau_ditza !!!
Bine ai venit Radu George !!!




Felicitari Andreea_t !!!
Bine ai venit Andrei Bogdan !!!




Lena - 39+

Tic-tac, tic-tac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Andreea, am mai spus ca nu am nimic impotriva daca cineva se ocupa sa le tot adune. Eu abia reusesc sa le ordonez la mine si nu imi asum sa ma ocup si aici. ma gandesc eu ca macar unele dintre voi le salveaza si, dupa ce nasc, cand oi avea mai putin timp, pana reusesc sa va citesc raspundeti cele ce ati apucat sa cititi
Despre invatatul in brate: NU EXISTA!!!! Copilul are nevoie de contactul cu tine. Tu ii raspunzi nevoii. Contactul cu tine e tot ce ii e cunoscut pe lumea asta. Pe tine te auzea si cand respiraiu si cand vorbeai siu cand si cand ... in burtica. Tu ii esti reper.
Varianta corecta de formulare nu e invatat in brate ci invatat in algte parte decat in brate. dar sa stii ca locul lui e acolo, in bratele tale si restul sunt norme sociale facute de oameni si fara a tine neaparat cont de nevoile afective ale copilului sau ale mamei.
Crede-ma, la adolescenta iti vei dori sa te imbratiseze sau sa te lase sa-l pupi... acum e al tau si are nevoie de atingerea ta.Profita! Mai tarziu ai sa reghreti daca nu o faci acum. Cu cat cresc isi castiga independenta ( si asta e bine, foarte bine!) dar bratele tale vor ramane goale si vei simti asta


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 36+ cu Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annare spune:

lena eu incerc sa stau linistita...dar la mine cam la toate ecografele din ultimele doua luni asa a aratat...sunt f speriata..sper sa fie bine..si dovada e ca am 40 de sapt si nu da nici un semn k ar vrea sa iasa

cu ajutorul lui Dumnezeu sunt 40+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui annare

lena eu incerc sa stau linistita...dar la mine cam la toate ecografele din ultimele doua luni asa a aratat...sunt f speriata..sper sa fie bine..si dovada e ca am 40 de sapt si nu da nici un semn k ar vrea sa iasa

cu ajutorul lui Dumnezeu sunt 40+

Hai , nu te stresa! Arunca o privire in jur si vezo cat de diferiti suntem. Sa vezi ce picioare frumoase va avea fiica-ta de iti va fi teama sa o lasi sa iasa singura din casa... atunci sa vezi ce ne vei mai povesti pe tema asta. Sigur sigur e bine fata. Ce? nu are cui semana cu picioare lungi?
Iar capul mic ma enerveaza de mor..... pai al meu are capul mare si vorbeam cu dr ca eu nu ma stresez, asa a fost si la primul( atunci m-am stresat) si e sanatos. Atunci dr mi-a spus ca depinde mult si cum se masoara si daca e alungit spre ceafa sau in sus si.... etc... asa ca nu are sens sa te stresezi. Delinde mult de forma capului masuratoarea asta


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 36+ cu Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionelamaria

Va pun aici9 ceva informatii importante pentru perioada alaptarii despre "greva suptului"
Tocmai am construit mesajul si ma gandesc eu ca e bine sa fiti pregatite pentru eventualitatea in care va veti confrunta cu asta:


Si acum link-uri catre informatii sigure despre "greva suptului"( Nursing Strikes)

Pe www. kellymom.com:
1. www.kellymom.com/bf/concerns/baby/back-to-breast.html#strike" target="_blank">aici, ultima parte a articolului, pe scurt, si jos-jos, ceva link-uri cu alte informatii detaliate
2. aici despre intarcare. e precizat clar ca autointarcarea apare natural dupa 18 luni, dar cel mai probabil intre 2 si 4 ani. Tot aici sunt si informatii despre intarcarea initiata de mama, pentru cele care au nevoie sa faca asta intainte ca bebe sa fie total pregatit. Ideea e ca si autointarcarea si intarcare au loc treptat. Bebe nu renunta brusc la san ( ca la greva suptului , care trece tot brusc) ci treptat, iar daca mama initiaza procesul trebuie sa o gaca gradual, in timp, astfel incat sa nu sufere copilul din punct de vedere emotional
3. www.kellymom.com/bf/weaning/babyselfwean.html" target="_blank">Si aici despre faptul ca intarcarea inaite de 1 an e aproape imposibila.
4. Si, evident, trimiteri catre articole ale organizatiei unde incerc sa "intru" LLL: www.llli.org/faq/strike.html" target="_blank">"Copilul refuza brusc sa suga la san. E timpul sa oprima alaptarea?"
5. Alte link-uri spre articole LLL despre "greva suptului": www.llli.org/nb/nbstrikes.html" target="_blank">aici


Din pacate sunt in engleza. Urmeaza sa ma apuc de tradus zilele astea 9 daca mai apuc). daca se ofera cineva sa munceasca in folosul societatii. Evident ca ma intereseaza intai traducerea celor de pe LLL si apoi de pe kellymom.
Spor la lectura


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 36+ cu Tudor


Ionela, linkurile de la 4 si 5 nu se deschid


Lena - 39+

Tic-tac, tic-tac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annare spune:

ionela sper sa fie cum spui tu...

cu ajutorul lui Dumnezeu sunt 40+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

ciudat, la mine da, Lena. le mai pun 1 data
http://www.llli.org/faq/strike.html
http://www.llli.org/nb/nbstrikes.html




Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 36+ cu Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Buna dragi gravidute si mamici

Felicitari mamicilor care au nascut intre timp si multa rabdare celor care alapteaza . Nu stiam ca e atat de greu sa alaptezi un bebe ,atata oboseala si chin ,credeam ca e mult mai usor ,dar citindu-va de 2 luni de cand a venit primul bebe la odisee a inceput sa ma ingrijoreze faptul ca mi-e frica ca nu ma voi descurca si voi trece prin depresii
Sunteti niste mamici puternice ,sper sa am si eu macar jumatate din taria voastra si sa merg cu capul inainte si sa nu cedez usor .

Noi am trecut si termen si bebe nu are de gand sa aisa la lumina . Covoare nu mai am de scuturat , iute nu mananc niciodata , de la dusuri fierbinti mi se face rau ,iar de sex nu vrea al meu sa auda ,cica o loveste pe cea mica

Ieri am fost la spital ,mi-au monitorizat fata ,o moasa m-a controlat ,colul e inchis iar bebele nu e coborat ,e foarte sus si ma apasa pe stomac de mor provocandu-mi greaturi si stare de voma .
Nu stiu cat sa mai stau ,au zis sa vin iar maine la un control

Dorm greu noaptea,nu mai am rabdare ,nu mai pot

Nu mai stiu ce greutate are ,din luna a 7 (avea 1.600 gr) nu mi-a mai cantarit-o si masurata ,sper sa aiba macar 3 kg ,ce ma fac cu o pisicuta slaba si mititica ? Asta ma streseaza cel mai mult ,ca va fi mica ,importanta sa fie sanatoasa,nu?




40+

Se pare ca va fi


:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_t spune:

Ionela - ai dreptate in tot ceea ce spui. Dar mie mi se pare ciudat sa nu doarma si el 2-3 ore legate.

Cea mai fericita 21.09.2011 ora 02:50

Bine ai venit Andrei Bogdan in viata noastra!

Doamne iti multumim!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanar spune:

fetelor cum sa fac sa tin si eu pasul cu voi. n-as putea spune ca bibi nu doarme in timpul zilei ca sa nu am timp, insa tin cu greu ritmul paginilor scrise de voi.

intre timp am vazut ca s-au mai nascut cativa bebelini of! multi pupicei si numai bine tuturor!!

inainte sa raspund din urma, noutati de la noi:
- eu am fost la controlul de 40 de zile si am primit unda verde pentru invartit clatite si sport. URA !!! am avut emotii ca nu o sa mai stim cum se face dar am dibuit pana la urma. :))))
- bibi e bine, sanatoasa, creste frumos. acum are ceva bubite pe fata si pe la fundulet nu stiu cum de ne-au napadit toate deodata. cele de pe fata cred ca au aparut din cauza faptului ca am inceput sa o mangaii pe obrajori si cat de spalata oi fi pe maini cred ca tot nu e ok.

cu intarziere zic ca si Marei mele i-a curs ochisorul stand 2 saptamani. facea puchin gros gros saracuta galben si i se lipea ochiul de muream de mila ei. de la pediatru ne-a dat sa ii punem picaturi Tobradex - fara folos! i-am luat servetele IRIDIUM sterile bla bla - fara rost! sters cu ser fiziologic - fara rost! ... apoi i-am pus lapte de la san. sa iti zic ca asta a fost leacul .. nu stiu. ideea e ca, poate coincidenta, din a doua zi de pus laptic in ochi s-a curatat complet si nu a mai avut de atunci deloc. la ea se banuia a fi un canal lacrimar infundat deci e posibil sa fi coincis si cu desfundarea canalului in mod natural.

despre rasfat - si Mara mea as putea spune ca a dezvoltat o clara preferinta pentru brate dar .. parca nu as zice ca e rasfatata, ci doar ca ii place caldura si siguranta imbratisarilor. uneori sa fiu sincera ma mai enervez ca nu pot sa lipsesc nici cat ai clipi de langa ea toata ziua, dar cand o vad cum se topeste in bratele mele si ofteaza afectata imi trece tot. :)) cred ca am mai zis o data - chiar daca ar fi adevarat ca se invata copilul cu bratele - prefer un copil "rasfatat" decat un copil care privat de dulceata somnului din bratele mamei.

May felicitari ! uite ca ai ajuns sa iti tii odorul in brate. ai fost martira odiseii. :)) daca nu e prea tarziu, iti zic si eu cum am trecut peste furia laptelui - mulgand la mana cu sanii inveliti in prosop inmuiat in apa fierbinte cat sa suport pe piele. eu nu am facut treaba cu pompa (am avut numai manuala). la mana insa mi-am desfundat canalele. zici ca sanii sunt pietroi... eu zic ca nu trebuie sa fie asa. mulge-te, fa-o sa suga pe bibi. inteleg totusi ca tie iti curge laptele insa nu vrea ea sa suga. daca e asa poate ai sanse sa nu treci prin furia laptelui .. sa dea Domnul sa ai bafta asta ! sa nu te dai batuta oricum ar fi !!! te incurajez sa lupti pana la ultima suflare pt a alapta pt ca este un lucru minunat pe care i-l poti oferi fetitei tale , dar si tie in acelasi timp ! multa rabdare iti urez sa ai !!!

Lali la multi ani, toooooot cu intarziere, puiului tau! sa creasca mare si vanjos !




Mergi la inceput