Strugurasi Sept-Oct 2011-Haideti fetele!(118)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Am venit si noi azi de la spital, nastere luunga, copila frumoasa si dormicioasa de numa!!

deci a fost indusa, cu epidurala care n-a prins ca lumea, deci contractiile pana la 4-5 cm le-am suportat, iar de la 5-6 la 1o le-am trait in direct, in doar 2o-25 de min nu va spun ce-a fost in capul meu, anestezista mi-a mai bagat cate-o seringa doua in acelasi tub, dar cam tarziu...nasterea in schimb a fost superba, am simtit presiunea fetei, am simtit latirea dansei, insa nu am simtit durere, practic am scos-o eu cu sotul...in pozitia care noi am vrut. Am avut parte de-o moasa f ´naturala´ care s-a negat sa-mi apese coastele, sa foloseasca forcepsul sau ventuzele. deci am impins o ora. Apoi mi-ai pus pisicuta pe piept(nespalata, doar stearsa cu un servet superficial, si mi-au lasat-o cam o ora si ceva pe burtica. Asa ca eu si sotul, vazuram placenta, cam toata tehnica coaserii(nu m-a taiat, deci m-am rupt)in timp ce fofoloncuta s-a prins la san. 4o de min n-a lasat sfarcul din gurita, dar na...eu n-am nimic...2 picaturi de colostru cu chiu cu vai..eu nu stiu ce scoate ea, si azinoapte a trebuit sa cer 3o ml de lp ca era moarta de foame deja...in schimb mananca f putin.
am uitat sa precizez ca a venit cu circulara dubla de cordon, si ca nu mi-au imbaiat-o in primele 24 de ore, iar politica spitalului, grasimea de pe piele trebe lasata ca-i buna...

ionela help: azidimi la 1o jumate a baut un bibe de 3o ml si a dormit...6 ore!!am pus-o apoi la san,(nu ca a cerut, doar s-a trezit) a tras de 2-3 ori si-a adormit iar!! e normal¿¿ nu iese mai nimic, adica tre sa strang eu de san tare tare sa iasa o picatura...deci suntem in asteptare. si i-am dat cam 15 ml cu lp imediat dupa stimulandu-i obrajorul ca de nu...nu deschide nici gura nici ochii...e normal¿ n-are inca 48 de ore. s-a nascut cu 3 kg si-am scos-o din spital cu 2,84o. ce facem¿o las sa doarma si astevtam urcarea laptelui¿ o trezesc cu sanul¿ azinoavte a urlat de foame 3 ore, si daia am clacat cu lp 3o ml, dat in 2 ture, cate 15 ml...nu e putin¿ si evident nu uda multe scutece, sta si cate 6-7 ore acelasi scutec...cate scutece uda un bebe in primele ore, doar cu colostru¿

pup

mai tarziu schimb si semnatura




Dbunny si Daniel (23.11.2006)
I never said it would be easy, I only said it would be worth it...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Hayat, imi pare rau ca ai trecut prin asemenea incercare...si pt ca nu mai poti alapta. ma gandesc ca poat nu e chiar totul pierdut si ca se mai poate face ceva. poate te ajuta Ionela.

mie azi mi a tras gogoasa prima repriza de agitatie cu plans. de la cat s a agitat a regurgitat de vreo 3 ori lapte branzit...sper ca nu e nimic grav. cantitatea a fost relativ mica. sper sa se linisteasca . vreau sa ii fac o baie mai tarziu si poate o linistesc.

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Annare ai PM.

Oana. Nu stiu daca se mai poate face ceva....insa, multumesc pentru sugestie...Sincer...ma tem sa mai incerc, sa nu ajung in aceeasi situatie.Pentru ca m-am luptat aproape 3 sapt sa nu pierd laptele, in speranta ca bebe mai creste si devine mai puternic, sa poata trage la san.Acum mi se pare ca totul este mult prea tarziu ...:(

Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annare spune:

hayat ai PM


cu ajutorul lui Dumnezeu sunt 40+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

Dbunny,cat de frumos ai povestit, extraordinar cat de minunat ai simtit..

Gata fetele, am inteles si cu invatatul in brate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Hayat, nu e totul pierdut. daca vrei putem. Tu stai in Bucuresti asa ca ai un mare avantaj fata de restul fetelor. Rox( http://atasatlasanulmamei.blogspot.com/) a mai ajutat mamici sa relacteze. Se poate! Totul depinde de tine! daca vrei incepe acum prin a pune copilul la san indiferent ca mai curge sau nu ceva. Il lasi la san cat poti de mult. Vorbim si la telefon, o poti suna si pe Rox sau sa-i scrii pe email( laptematern at yahoo.com). Nr meu e pe contul comun. Cum decizi tu. Imi pare rau de experienta prin care ai trecut. ce iti pot spune eu e ca sigur nu ai nimerit cel mai potrivit medic, dar nu are sens sa-ti spun acum de ce... Am intrezarit deja ceva mituri pe acolo, poate gresesc eu si , nestiind detaliile .... spun prostii.
Ideea e ca s-a relactat si dupa 2 saptamani de pauza. Sansele cresc cu cat incepi mai devreme
la Bucuresti sunt si mamici care au donat laptic pentru bebei sau au alaptat bebeii altoria. Chiar se poate.


Revin



Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 36+ cu Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

Hayat, imi pare rau ca a trebuit sa treci prin asa chinuri mari. Asculta totusi pe Ionela si vorbeste si cu Rox, daca iti doresti atat de mult sa ii dai puiutului lapticul tau, poate se va putea face ceva
Oana poate bebelina ta incepe sa aiba colici? A mea sigur are ceva, ca de vreo doua zile se tot strange de burtica si freaca pciorusele si mai si plange in brate, lucru pe care nu il facea. Mi-e si frica sa incep sa ii dau siropelele alea pentru colici, am vazut pe aici ca unor bebei mai rau le-a facut...
Dbunny superba povestea ta

Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dbunny


ionela help: azidimi la 1o jumate a baut un bibe de 3o ml si a dormit...6 ore!!am pus-o apoi la san,(nu ca a cerut, doar s-a trezit) a tras de 2-3 ori si-a adormit iar!! e normal¿¿ nu iese mai nimic, adica tre sa strang eu de san tare tare sa iasa o picatura...deci suntem in asteptare. si i-am dat cam 15 ml cu lp imediat dupa stimulandu-i obrajorul ca de nu...nu deschide nici gura nici ochii...e normal¿ n-are inca 48 de ore. s-a nascut cu 3 kg si-am scos-o din spital cu 2,84o. ce facem¿o las sa doarma si astevtam urcarea laptelui¿ o trezesc cu sanul¿ azinoavte a urlat de foame 3 ore, si daia am clacat cu lp 3o ml, dat in 2 ture, cate 15 ml...nu e putin¿ si evident nu uda multe scutece, sta si cate 6-7 ore acelasi scutec...cate scutece uda un bebe in primele ore, doar cu colostru¿

pup

mai tarziu schimb si semnatura




Dbunny si Daniel (23.11.2006)
I never said it would be easy, I only said it would be worth it...


In primul rand felicitari!!!!
2. Nu te mai lasa prada ispitei : uite http://3.bp.blogspot.com/_jPtGiUDBXN4/SmsX22NO8sI/AAAAAAAAARg/lHxsw8Hvxls/s400/stomacbb copy.jpg
cam asta e capacitatea stomacelului in primele zile.

3. cand pui copilul la san poti exercita si ceva presiune pe san sa scoata mai usor. Ca si cum ai stoarce tu sanul cu mana.
calm, ca bebe are nevoie de 1 lingura de colostru la masa

Scutecele. Pai daca sunt din alea bune nici nu vezi ca l-a udat. papa putin( ca atat ii trebuie) deci si elimina putin. Mai asteapta cateva zile si apoi sa numeri scutece.
Doarme pentru ca poate are putin icter, sau pur si simplu e de la hormoni/nastere... peste cateva zile nu va mai fi asa

Si sa nu mai spun ca ador politica spitalului de la voi
Incearca sa sigilezi cutia aia de lapte praf si sa o dai la pisica nu la fetita. fata la san non-stop si spor. E greu sa o trezesti, stiu... dar putina perseverenta 2-3 zile si or sa inceapa sa se miste lucrurile

Pai copiii plang de multe chestii nu doar de foame. Stresul??? tau........... poate fi o cauza
San, san, san, san / brate/brate......




Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 36+ cu Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sept-Oct2011 spune:

Lena, Stefy.. din pacate degeaba ma agit eu ca femeia nu e normala.. ca ea nu zic nici de ma tai ( ca sa ii dau satisfactie)... am ajuns sa am o ciuda fantastica pe ea, pt ca toate le face in ciuda mea.. asa om nu am vazut... in fine, bine ca a iesit botezul bine si nimeni nu a fost suparat de ceea ce a facut ea.. Si sotu e un pampalau de numa in fata ei..

HAYAT , imi pare rau ca treci prin asta , si ca ai trecut prin chin.. imi pare bine ca bb e bine, chiar acu cateva ore voiam sa te sun insa nu am minute deloc...
Multumesc lui DD ca am lapte si mari probleme nu am avut.... si eu zic sa incerci macar sa vb cu fetele daca iti doresti asa mult sa ai laptic, sunt convinsa ca se putea face ceva altceva decat sa iti opreasca lactatia..

Bunny ce frumossss, ce frumos e cand totul e bine, fara emotii negative .. dani a vazut-o?

Noi suntem la bunici , pitik doarme dusa probabil aerul...

VOI ii mai culcati sprijiniti pe o parte? a mea atata se foieste pana se intoarce perpendicular cu perna/ sulul de paturica numai sa stea pe spate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

Sei voi pana la urma cum ati scapat de colici?

Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)

Mergi la inceput