Clubul ursuletilor & ursuletelor de novdec2010(36)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

da, amelia, ala e. al meu e cu capac verzui-gri:((((((((, nu avea cu roshu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Citat:
citat din mesajul lui adipapazi

da, amelia, ala e. al meu e cu capac verzui-gri:((((((((, nu avea cu roshu.

Adi, mami de ana si ioachim


Multumesc mult Adi, am tot zis sa iau din asta, dar n-am ajuns inca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Adipapazi: Of, mancaciosii tai model pentru mine fac figuri la mancare? Cred ca orice copil are momente cand mananca foarte bine si perioade cand nu mai vrea ceva. La toate mamicile am auzit, asa ca ne bucuram cand mananca si ne enervam cand nu vor si inventam tot felul de jocuri, incat sa ii pacalim. Acum cand sunt mici mai e cum mai e, dar cand cresc, il iau pe "nu vreau", "nu e bun" in brate si ce sa-i faci? Eu am convenit cu sotul ca Iulia sa nu auda de la noi ca aia nu e buna, nu imi place etc, sa nu cunoasca astfel de notiuni pana cat mai tarziu, ca puii sunt ca niste maimutici si daca parintii fac intr-un fel, trebuie sa faca si ei. Si de ce sa ii dau idei de facut mofturi, mai ales ca eu sunt experta: nu ceapa cruda, nu usturoi, nu picant si lista ar putea continua, dar nu e cazul.

Si eu merg cu Iulia aproape in fiecare duminica la impartasit. Am reusit sa merg si la Patriarhie si am reusit sa o duc la sfintele moaste. Asa e, Adipapazi, moastele Sf. Dumitru sunt mereu acolo, eu am vrut sa merg neaparat acum ca era si capul Sf. Andrei si pe Iulia o cheama si Andreea si erau doua dintr-o lovitura. A fost super ca am stat la coada parintilor cu copii, care nu e nici pe departe asa mare ca cea a adultilor, dar tot era maricica. Aprecia prietena cu care am fost ca stam vreo 3-4 ore. Si era cam 8 seara, eu m-am decis sa plec acasa, cand o doamna din spatele nostru auzind-o pe Iulia plangand, ca i se facuse somn, m-a dus in fata la jandarmi, a vorbit cu ei, Iulia tot plangea, m-au lasat sa intru si in 10 minute am terminat cu totul. Iar doamna care m-a ajutat a ramas la coada, saraca... Prietena mea a stat pana la 1 noaptea, va dati seama ce noroc am avut? Si cum am plecat, nici nu am apucat sa cobor dealul si ea adormise. O aveam in wrap, asa ca a dormit excelent pana am ajuns acasa si am bagat cheia in usa. Si legat de wrap, fratilor, buna inventie! Pentru mine a fost si inca e de aur! Imediat o iau si plec cu ea la platit facturi, cumparat diverse etc. Ce sa va mai zic ca azi de dimineata am pus-o in wrap pentru a ii pregati micul dejun, ca nu a stat cu niciun chip. Am lasat-o in patut cat mi-am udat florile si mi-am schimbat apa la flori, ca dupa atatea evenimente zici ca am florarie in casa. Ea a urlat intr-una si mi-a fost mila de ea sa o mai las si cat ii pregateam fructele. Ca atare am luat-o si am pus-o in scaunul de masa. Dar doar denumirea e de el, ca in fapt e scaun pentru stat in picioare pe el :) Cum o pun, sta 5 minute jucandu-se cu diverse jucarii si apoi are ritual. Mana stanga sus pe spatar, picioarele flexate, se rasuceste cu trunchiul si gata-i sus. Ii pun si pernuta in spate, sa o tina si mai stransa, dar degeaba. Si-a perfectionat tehnica! Si atunci ce puteam face? Wrapul si hop in el. Nu a stat perfect, a mai marait, ca vroia jos, dar am putut face treaba ca lumea. Apoi i-am dat de mancare si acum am pus-o in tarc si vad ca nu protesteaza. Mai respir si eu! Voi cat timp le dati de mancare copiilor? Iulia mananca acum in timp ce se joaca si ii dau din cand in cand, nu inghite imediat. Insa ar manca mult si bine, dar ma gandesc ca nu e bine pentru stomac, mai trebuie sa digere si el mancarea. O ora e bine daca ii dau sau e mult?

O sa iau si eu Weelkid, sa vad cum le tolereaza, sper sa nu patesc ca tine. Am gasit pe net, sunt de la Vitabiotics, sper sa le gasesc acum la farmacie.

Sugubina: Cum a fost la ziua Pufelor? Torturi de care? Ce au ales?
O zi frumoasa tuturor!

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucaspm spune:

Buna seara !

LA MULTI ANI PUIUTILOR CARE AU IMPLINIT UN ANISOR !

Elfica, pana acum am descoperit ca Nicholas e foarte mult alergic la lapte si la ou (facand analize), iar din mancaruri testate am vazut ca mai e si la caise si portocale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

raluca, cum ai depistat? eu am fct IgE total, igE specific pt ou, ige specific pt laptele deb vaca si ige la un pachet de alimente mai amplu, sunt in asteptare de rezultate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

raluca, si daca e alergic la ou, cum ai fct ROR-ul? stiu ca vaccinul asta (sau unul dintre astea care se fac la 1 an) e preparat pe albus de ou. daca ai copil alergic la ou, nu il faci? sau ii dai ceva ionainte sa il desensibilizezi? sau dupa vaccin? cum naiba se face?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

La multi anisori ursuletilor care azi implinesc [primul an de viata:
Eduard Andrei bebe de Madanic
David bebe de Cristale
Nicholas bebe de abramburica2!
Sa cresteti mari, sanatosi si sa aveti o viata plina de bucurii!


La multe lunite si ursuletilor mai micuti pe care ii serbam azi:
Luca bebe de ukume24
Sara bebe de Vasari!
Sa cresteti mari, sanatosi si frumosi!


La multi ani tuturor celor care isi serbeaza azi ziua numelui!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siuta spune:

La multi ani sarbatoritelor/ sarbatoritilor zilei, pitici si parinti!
Sa aveti o zi minunata !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza_cri spune:

LA MULTI ANI!
Eduard Andrei
David
Nicholas - Oliver
cu santate si realizari!


LA MULTI ANI! DE MIHAIL SI GAVRIL!


stelele mami pe cerul sufletului ei
Ionut Pavel www.youtube.com/watch?v=hTdWNW140s8" target="_blank">iubire fara limite
Dimitrie Gabriel Antonia Stefania minunile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristale spune:

Multumim fetelor de urari.

Mergi la inceput