Clubul ursuletilor & ursuletelor de novdec2010(36)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laura.carol spune:

Adipapazi - e super ca te-au costat doar 300 lei, pe noi pentru Sofi acum 2 saptamani ne-au costat la Medlife 600 lei, + 120 consultatia la Marcu +120 eco abd., iar maine ma duc la gastroenterolog si este consultatia 150 lei , banii de la alocatie i-am facut praf pe analize
Bine macar ca i-au iesit bune, in afara de TGP, dar mi-a zis Marcu ca nu e nici o problema, pentru ca atunci cand am recoltat tot 4 fiole,avea enterocolita.
Sofi a inceput sa hraneasca papusile lui Deni cu biscuiti bio, si incearca sa duca singura lingurita la gura, va imaginati ce a iesit, cand i-am schimbat pampersul avea mancare si acolo .Daca ii ceri ciorapelul ca sa il pui in picior, vine si ti-l aduce si arata si piciorusul

https://picasaweb.google.com/105388410869724075685/November32011

Laura mami de Sofia 11 luni si Denisa 5 ani si 8 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura.carol spune:

Nu stiu daca ati vazut campania celor de la PRO TV si OMV cu titlul Doctore esti un erou ( pentru cei care nu au plecat in alte tarii, si stau pe salariile mizere, desi exceleaza in ceea ce fac : dr.Burnei de exemplu ) aici este concursul prin care doctorii care castiga primes o bursa
http://erou.stirileprotv.ro/inscrieri.php?page_ID=12

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Pentru ca am ajuns deja la pagina 22 o sa rog o fata care stie sa faca un capitol nou, chiar daca va fi terminat abia de Craciun .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

La multi anisori ursuletilor care aniverseaza azi primul anisor de viata: Sarah Marie & Amber Yanna bebeluse de Lore76, puficele Mara Diana & Ilinca Miruna bebeluse de Sugubina si Gabriel bebe de anya2010! Sa cresteti mari, sanatosi si sa aveto i viata plina de bucurii!


La multe lunite si ursuletului Ovidiu bebe de anes! Sa cresti mare, sanatos si frumos!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza_cri spune:

LA MULTI ANI!
Sarah Marie & Amber Yanna
Mara Diana & Ilinca Miruna
Gabriel
cu sanatate si impliniri!


stelele mami pe cerul sufletului ei
Ionut Pavel www.youtube.com/watch?v=hTdWNW140s8" target="_blank">iubire fara limite
Dimitrie Gabriel Antonia Stefania minunile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Buna seara de la mine, multumiri pentru urarile adresate atat Iuliei , cat si mie si pupici pentru toata lumea. Felicitari fetelor care si-au amintit de barlog si ne-au scris cateva randuri. Mai vrem :)

La multi ani pentru pufice, sanatate, dragalasenie si numai impliniri sa va aduca!

Eu nu am mai avut timp de nimic, nu stiu cum va mai descurcati voi... Abia daca mai sta cuminte in tarc sau patut, in rest vrea doar in libertate, pe covor. Dar cum sa o las cand vreau sa mananc sau sa ii fac de mancare? Mancare de obicei ii fac noaptea, dupa ce o culc si nu ma complic, ma intereseaza doar sa pape cat mai sanatos, nu sa aiba diverse gusturi, sa fie si la cuptor etc. Pac, toate legumele, blenduite si gata. Incep cu prune, apoi un mar, o para si putina gutuie fiarta si blenduita. Apoi branzica de vaci data simpla, pe care o mesteca excelent. De mutle ori cand ii dau blenduit si scapa ceva mai mare se ineaca si vomita. Si atunci am decis cand e blenduit, ea stie ca inghite direct, deci trebuie sa fie chiar pastoasa. Cand e de mestecat, stie si mesteca si astfel evit voma. La legume ii dau tot blenduit si dupa ce termina ii dau carnita, pe care o mesteca la fel de bine si cu pofta. O vreme nu vroia sa pape legume prea bine si carnea ma ajuta, imi servea drept momeala. Deschidea gura si eu ii bagam lingurita de legume.

Sunt cam ingrijorata ca nu ia in greutate, desi stiu ca "alearga" toata ziua, nu sta deloc. Plus ca si eu si sotul am fost copii mici si slabi, asa ca aschia cum sa sara departe de trunchi? Dar daca nici luna viitoare nu ia in greutate nimic, trecem la analize si cercetari suplimentare. De doua luni pare sa nu ia nimic in greutate, dar stiu ca la varsta asta nu mai iau atat de mult, iar diferentele de mancat, nemancat, facut kk sau nu, pot face diferenta intre daca a luat sau nu in greutate. Spre ex. o zi imi apare cu 7.600, in alta cu 7.400. Iar ea cat mananca si cat elimina, tot cam atat, nu? Dar daca trei luni apare cu aceeasi greutate, da de banuit. Ea arata bine, e vioaie, vesela, nu pare sa aiba nimic. Doctorita ne-a recomandat niste multivitamine Weelkid, dar la farmacie nu stiau de ele, vroiau sa afle firma producatoare. O sa caut pe net si ma mai duc sa le iau, poate o ajuta. Voi le dati vitamine sau doar vit. C, fier, eventual Calciu? Eu i-am mai dat 20 de zile sirop Osteocare, care contine Ca, Magneziu, vit D3, nu mai stiu, zice ca e bun pt oase. Constipatia am rezolvat-o cu apa data cu seringa dozatoare de la Panadol. A fost singura solutie sa bea mai mult, deoarece cu cana cu cioc de silicon se plictisea repede, cu paharul de plastic la fel si uite-asa facea numai mingiute tari. Dupa ce i-am dat apa mai multa, s-a rezolvat de la sine problema.

Of, cate as mai avea sa va spun. Stiti ca eu sunt cu vorbaria si dupa atata pauza cu atat mai mult... dar sa nu va plictisesc din prima... Bine ai venit, Laura! Mai povesteste-ne de puii tai si fii sigura ca va trece perioada!

Ralucaspm: La ce ati descoperit pana acum ca ar fi alergic?
Adipapazi: Si tu sa ne spui la ce se descopera a fi alergic.

I-am facut si vaccinurile, a trecut cu bine de ele, fara efecte. In schimb, a mai avut o saptamana de muci. I-am taiat si motul si a fost super tare, plina de energie, a obosit pe toata lumea, a ras, nu a vrut sa doarma deloc, nebunie mare. A ales creionul, stiloul si surubelnita :) Va mai povestesc, sper cat mai curand, ca nu imi ajunge timpul deloc. Sotul s-a apucat de un master si de luni pana joi seara se duce dupa serviciu la facultate si se simte lipsa lui. Dar... trece timpul si puii cresc mari. Mi-e asa dor de teatru. M-am gandit ca as putea rezolva mergand la matineuri, ca ziua scumpa mananca alte chestii, deci o pot chema pe mama la mine cat mergem si noi ca porumbeii. Ca seara si noaptea doar laptele o poate calma. Si de 1 dec mergem la Bran la o pensiune super , unde am mai fost si abia astept. Mergem 6 cupluri de miercuri pana duminca, va dati seama??? Acolo am mers prima data cu sotul meu dupa ce ne-am imprietenit :) O luam si pe Iulia, sper sa nu fie plangacioasa, sa ne faca sa ne bucuram de iesire cum se cuvine, ca tare ne lipsesc momentele noastre. Zicea si sotul ca vrea doar sa stea cu mine in brate, ce sa mai vedem un film sau sa mergem undeva.....

Pup, ca iar m-am intins.

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

bravo,elfica, papati foarte bine. asta cu greutatea cred ca e psihoza tuturor mamelor.surrubelinita, auzi!am ras sa lesin.
[b]amelia[b], e un aparat care are aceeasi functie ca robochief ala de la teleshopping, adica are un vas cu un cutit care se invarte si capac si il bagi in priza si apesi capacul si tocateste tot ce vrei si ce nu vrei, eu toc la el ceapa, ardei, telina, pastarnac, rada de patrunjel, vinete, usturoi, ardei,dovleac, gutui pt dulceatza, la ciorbe bag rosiile decojite taiate in 2 si iese sucul 1-2. e super aparatul. taie tot. e excelent, l-am luat de la a l t e x. 90 de roni.

eu am fct o mare mizerie si vienri seara am foat la teatru la macbeth, cu valeria seciu si caramitru. in seara asta am mers la gratar la niste buni prieteni. doamne, ce bine mai e sa iesi.
azi am fost la impartasit si apoi au dormit 2 ore jumate, am dormit si noi nitel, apoi papica, apoi parc 2 ore: carut juma de ora, 10 minute leagan, apoi am impins la o tricicleta vreo 40 de minute, tobogan, iar leagan, joaca la pietris, apoi ture de manutza, cateva ture singurel la ioakim. culcat la 5 pana la 6. acuma dorm dusi, dupa baie si ioakim 340 lp, ana 220.

sa vedem ce mai zic analizele in cateva zile.

va pupi.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Adi, depre asta e vorba (am bagat un spatiu)?
http://www.altex. ro/mixer-bosch-mmr08r1-cu-vas-400w-rosu


Elfica, tare Iulia, chiar, surubelnita? Cu greutatea eu nu-mi mai fac griji, cat o vrea sa puna, atat sa puna. Oricum printesa nu merge deloc, asa ca inca nu-i problema ca are mare consum din cauza efortului.

Adi, imi place programul vostru. EU n-am mai iesit undeva de nu mai stiu cand, si nici nu preconizez prea curand (adica cel putin pana la anul celalalt nu cred, si si atunci e foarte cu semnul intrebarii).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui amelia_ilie


La multi anisori ursuletilor care aniverseaza astazi primul anisor de viata: Iustin Adrian bebe de mirunam si Leon Victor bebe de Joy21! Sa cresteti mari, sanatosi si sa va bucurati parintii in fiecare zi!


La multe lunite si ursuletilor mai micuti:
Toma bebe de Siuta
Alexandru Maria bebe de Daniella_26!
Sa cresteti mari, sanatosi si frumosi!


Mami de Cristiana





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siuta spune:

La multi ani ursulete si ursuleti care ati implinit un an zilele astea ! Sa cresteti mari si sa fiti ocrotiti !
Elfica, eu i-am luat wellkid lui Toma de la farmacie si i-am dat vreo saptamana , timp in care a refuzat cu desavarsire legumele si carnea. In momentul in care nu i-am mai dat , a inceput copilul meu sa pape normal .Sunt tare fericita ca si-a revenit.
Toma a fost la prima lui petrecere la gradinita la Anastasia- Carnavalul toamnei, si nu mai vroia sa plece de acolo. A dat iama prin toate farfuriile, a dansat, a spart baloane, avea confetii si in pampers...distractie la maxim !
Iar sora-sa a fost foarte mandra de el ( cra-cra )
sa aveti o saptamana usoara


Mergi la inceput