Clubul ursuletilor & ursuletelor de novdec2010(36)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laura.carol spune:

Ramo_P l-am vazut pe Alexandru intr-o poza la 6 luni, arata tare bine, tot asa este si acum? Sofi nu are decat 8 kg acum la 11 luni .
Adipapazi - super reteta cu fidea, am facut-o si eu dar adaptata pentru Sofi, in loc de lapte, am pus lapte de soia, si in loc de branzica am pus cereale de orez
La multi ani micutilor ursuleti Vlad Alexandru si Eric
Denisa a invatat-o pe Sofi sa arate unde zboara pasarelele, sa arate care sunt puii pe carte, sa se ridice sprijinita de canapea, sa faca bravo, si au un cantecel pe care Denisa il canta, Sofi danseaza, si la sfarsit aplauda amandoua, atunci trec toate si iti vine sa le pupi incontinuu .
Sofi a facut azi patru pasi fara sa o tina nimeni, catre mine, de vreo 3 ori, dupa care s-a pus de-a busilea si a fugit la Denisa si a luat-o in brate, ziceai ca nu a mai vazut-o de o saptamana
Laura mami de Sofia 11 luni si Denisa 5 ani si 8 luni

https://picasaweb.google.com/105388410869724075685/November32011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo_P spune:

Laura.carol - noroc cu tine ca asa am updatat si eu fotografiile, te poti uita sa-l vezi cum arata acum in albumul Alex 7 luni-1 an, chiar daca anul il face peste o saptamana

adipapazi - am facut si eu reteta data de tine, cea cu dovlecel, am avut dovleac placintar copt si am facut cu el, i-a placut la piciulica, dar mi-a placut si mie! vreau sa fac maine pt noi, cu putin zahar in branzica, tks!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

La multi anisori Eric bebe de onybony! Sa cresti mare, sanatos si sa ai parte de bucurii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

maiiiiiii, ma bucur ca va infruptati cu bucate alese!

azi am fct si eu budinca, sa vedem daca miresul mananca, i-am luat "numai" 4 fiole de sange azi-dimineatza si acu doarme dus.
daca tot l-am intepat pt alergii, apoi i-am fct si hemoleucograma, si sideremia, si calcemia, si fibrinogen/vsh/fosfataza, tgo, tgp, creatinina, ureea, glicemia.

sunt amarata ca nu mananca in continuare pranzul si gustarea de la ora 5.

ce naiba sa fac?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:


La multi anisori ursuletilor care aniverseaza astazi primul anisor de viata: Iustin Adrian bebe de mirunam si Leon Victor bebe de Joy21! Sa cresteti mari, sanatosi si sa va bucurati parintii in fiecare zi!


La multe lunite si ursuletilor mai micuti:
Toma bebe de Siuta
Alexandru Maria bebe de Daniella_26!
Sa cresteti mari, sanatosi si frumosi!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Citat:
citat din mesajul lui adipapazi

maiiiiiii, ma bucur ca va infruptati cu bucate alese!

azi am fct si eu budinca, sa vedem daca miresul mananca, i-am luat "numai" 4 fiole de sange azi-dimineatza si acu doarme dus.
daca tot l-am intepat pt alergii, apoi i-am fct si hemoleucograma, si sideremia, si calcemia, si fibrinogen/vsh/fosfataza, tgo, tgp, creatinina, ureea, glicemia.

sunt amarata ca nu mananca in continuare pranzul si gustarea de la ora 5.

ce naiba sa fac?

Adi, mami de ana si ioachim



Adi, cum au papat budincuta?
A, unde ai facut analizele si cam cat au costat? Ca parca vad ca ma trimte si pe mine. Printesa e destul de alba la fatuca, seamana cu tati care are o culoare alb-galbui de cand era mic, nu ca eu as fi vreo bruneta, nu m-am bronzat niciodata in viata mea (din pacate), doar m-am ars si atat, am revenit la culoare dupa.

Si pe Fb se tot discuta despre sperietoarea legumelor. Printesa mea papa bine, macar atat. Se mai stramba, ma mai scalambai si eu, mai cantam, mai urmarim pisilina, dar pana la urma papa. I-am dat aseara putin covrigel cu masline, mi-a urlat sa-i mai dau, dar mi-a fost putin teama, papase deja lapticul cu cereale si covrigeii astia am zis sa nu fie prea grasi sau prea sarati. N-a fost nici macar o juma' de covrigel, dar e bine ca i-au placut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

ana a ras tot din farfurie, la ioakim m-am kinuit in sensul ca bagam aceeasi lingurita de minim 3 ori in gura, dar pan la urma a mancat tot. azi au papat 2 pere mari, 6 prune, br, crema de coarne si catina la ora 9, la 14 ana a papat cartofi copti cu branza fagaras si niste cascaval pasuerizat ras, la cuptor, cu juma de pastrav, iar ioakim n-a vrut combinatia, asa ca nu am insistat si a mancat o banana imensa cu juma de pastrav.

la 17 ana o sa aiba o felie de chec de casa cu iaurt, iar ioakim cereale sau iaurt cu cereale/banana.

maine fac budinca din nou, ca duminica sunt fara bona si cade magareatza pe mine la masa de pranz si nu pot sa ma kinui atata cu legume.

analizele au iesit beton. fier, calciu, fosfataza toate sunt bune. calciul e nitel peste limita, dar asta pt ca mancase cu doar 2ore jumate inainte, nu cu 5 (cum naiba sa duc copilul fara sa fi mancat 5 ore inainte?), asa ca nu avea cum sa nu ii iasa marit.
i-a iesit IgE total foarte mare, adicatalea clar are o alergie. astept rezultatele la testele specifice, trimise in Strainezia, alias Tara nemteasca.

analizele au fot vreo 300 de roni, dar numai partea de alergii a fost vreo 170 roni. in principiu, daca ai belet de la medic, e cam gratuit pt copii. nu stiu exact unde, ca la synevo,unde le-am fct noi ca numa acolo se facea nush ce test de alergii, nu se faceau gratuit. asa ca l-am intepat pt toate acolo, desi avem gratuitate pt analizele uzuale la medlife (avem abonament). o s-o duc acolo pe anuceta.

ioakim merge singur ca ch chaplin. e tare dragutz.
fug la smotru ca am dat tribu afara in parc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

numa ca budinca o fac maine fara carne, numai cu ou, si skimb leguma. data trecuta am fct cu dovlecel, acum o sa fac cu broccoli si morcov si dovlecel.luni am fct-o cu dovleac placintar.

eu am si congelat dovleac placintar, curatat, ras, impunguit.

va recomand aparatul ala de la b o s h, care e doar vreo 90 roni, care tocateste tot, seamana cu ala de la tele shopping. e mare, taie telina, sfecal, face suc de rosii. vasul incapator, se spala repede. e super! in 3 minute tai tot zarzavatul pt mancare, plus ca a fct socrela zacusca si i-a fost de mare ajutor, ca si la dulceatza de gutui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza_cri spune:

LA MULTI ANI!

Iustin Adrian
Leon Victor


stelele mami pe cerul sufletului ei
Ionut Pavel www.youtube.com/watch?v=hTdWNW140s8" target="_blank">iubire fara limite
Dimitrie Gabriel Antonia Stefania minunile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Bravo pentru analize Adi! E bine ca faceti testul de alergii, sunt tare pacatoase.

Despre ce aparat de la Bosch vorbesti? Eu sunt fan Bosch (dar n-am bani pentru tot ce-mi doresc de la ei).

Mergi la inceput