Nasterea la Arcadia - Iasi (21)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulia_iulia

AM IESIT CU BEBE AFARA LA PLIMBARE CU CARUTUL !!! VREO 15 MINUTE ,mai mult cred ca au durat pregatirile .ce fain a fost ,mai vreau

FUGI INAPOI INCA O TURA! E frumos afara, cand sa iesi? pe ploaie? La minus 20 de grade?


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 36+ cu Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Oana, masoara fata in lungime. Cum e fata de ultima masuratoare?


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 36+ cu Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DadaIna spune:

Va pup fetelor!
Gravidacori ma bucur ca se vad rezultatele sucului de morcov!Mada nu stiu de ce nu merge cartea lui Capraru.Mai trimit inca odata mesajele.

Edit:mada cred ca trebuie sa copii si apoi sa vezi cartea de la tine din pc cu Adobe.Problema e ca nu merge aplicatia din gmail de vazut documente.Oricum eu am trimis din nou cartea in email.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Buna seara si de la noi!
Dragi mamici de vreo 2 zile am o problema cu unul din sani a devenit asa sensibil la schimbari de temp, in special la rece ma doare de fapt simt niste furnicaturi, mai nou azi cand il tineam pe bebe sa ragaie el cautat si ajunge cu gurita la gatul meu si am aceiasi senzatie.
Culmea e ca astazi cand a supt ultima data m-a durut si simt si acum furnicaturi la san si ma gandesc cu disperare ca in 2 ore tre sa-l pun la san.
Am dat cu garmastan dar degeaba, pus gheata, alte solutii???
Multumesc


Claudia David Andrei 12 sept 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oly_Mary spune:

Am gasit acest forum in mai cand m-am hotarat sa nasc la Arcadia. Povestea noastra incepe cu primul test de sarcina din 28 ianuarie cand impreuna cu sotul, asteptam cu emotie un rezultat pozitiv si continua cu nerabdarea de a ne vedea puiul la fiecare ecografie.La 16 saptamani o mare bucurie "E FETITA".Nu stiu de ce cred ca numele si-l aleg copii singuri, printesa noastra l-a ales pe al ei: Marta-Anastasia.Data probabila a nasterii: 02 Octombrie, dar noi am fost siguri ca se va naste pe 27 septembrie.
Nu reuseam sa ma hotarasc in privinta nasterii:cezariana, natural? M-au convins fetele de pe forum si cursurile Lamaze si la 37 de saptamani am semnat contractul cu Arcadia, nastere naturala cu epidurala si prezenta sotului obligatorie.
Am ajuns miercuri,in data de 21 septembrie la 38 de saptamani si 3 zile, cand, urmarita de un presentiment,il rog pe sotul meu sa ma ajute sa ma fac frumoasa.La ora 23, cu ceva dureri de burtica, ca la menstruatie,am mers la culcare.Dupa o ora si un pic ma trezesc din cauza durerii de burta insotita de o senzatie de greata puternica. Am mers la baie si in momentul cand am inceput sa vars s-au rupt membranele, inima incepe sa imi bata de emotie, astept sa ma linistesc un pic si imi chem sotul, sa faca bagajul ca vine Marta!!Eram ca doi bezmetici, ce trebuie sa luam? Am citit de atatea ori ce ati scris pe forum ca trebuie sa luam, aveam si contractul cu Arcadia unde este o listuta cu cele necesare, dar nu reuseam sa ne concentram. Tineam minte din listuta voastra un singur lucru: aparatul foto.Dupa ce m-a imbracat in rochie si m-a incalta cu adidasi,am reusit sa ne mobilizam , sotul a sunat medicul si a anuntat spitalul ca venim.
Am ajuns la Arcadia, ne asteptau, pe mine m-au urcat sus si sotul meu a ramas sa faca internarea. De garda era dr. Cacicovschi (sper ca i-am scris corect numele)care in momentul in care s-a uitat la mine s-a schimbat la fata "doamna, sangerati, nu este bine!" Ma urca pe masa sa asculte inimioara fetitei," nu ii gasesc inima haideti la ecograf" in acel moment s-a prabusit cerul pe mine.Am crezut ca mor, la eco acelasi verdict: "copilul nu are inima!" Cum sa nu aiba inima? Eu am vazut ca are inima, ii apare pe atatea ecografii, inclusiv pe cele facute la Arcadia!!!
Nu ii mai bate inima...
Din starea de soc, aud ca prin vis cateva cuvinte: urgenta , hemoragie, tensiune 18, hematom, Cuza Voda.
Aud ca prin vis vocea sotului meu : "Vai Doamne!" durerea din vocea lui ma face sa vreau sa traiesc, durerea din vocea lui, care in ambulanta, in triaj la Cuza au spus numai cateva cuvinte:"Va rog, salvati-o!" Numai gandul ca el e singur pe hol si nu stie nimic de mine, m-a facut sa trec peste orele de travaliu.
Asa a venit pe lume joi, 22 septembrie, ora 16, Marta-Anastasia, ingerul meu, care la nastere nu a plans ca toti ceilalti copii care s-au nascut in acea zi, si trupul ei mic nu a ajuns la sanul meu ci pe masa rece de autopsie.
Astfel ziua de 22 septembrie s-a transformat in cea mai trista zi din viata mea si ziua de 27 septembrie, zi in care noi o asteptam sa vina in bratele noastre, in ziua in care ingerul meu a fost pus in pamant.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crysacry spune:

buna din nou,
O intrebare adresata fetelor care au nascut prin cezariana programata: v-a zis medicul anestezist sa nu beti apa deloc de seara la 12 pana a doua zi dupa operatie?Si daca da...a baut cineva apa?Vi s-a facut rau la operatie din cauza asta?? (am fost si eu la analizele preanestezice si asta cu apa mie imi e foarte greu sa o respect pt.ca noaptea mi se usuca foarte tare gura...acum ma gandesc ca daca o sa mai beau 2, 3 guri de apa...ce o sa se intample).


37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui claumarcoci

Buna seara si de la noi!
Dragi mamici de vreo 2 zile am o problema cu unul din sani a devenit asa sensibil la schimbari de temp, in special la rece ma doare de fapt simt niste furnicaturi, mai nou azi cand il tineam pe bebe sa ragaie el cautat si ajunge cu gurita la gatul meu si am aceiasi senzatie.
Culmea e ca astazi cand a supt ultima data m-a durut si simt si acum furnicaturi la san si ma gandesc cu disperare ca in 2 ore tre sa-l pun la san.
Am dat cu garmastan dar degeaba, pus gheata, alte solutii???
Multumesc


Claudia David Andrei 12 sept 2011


Senzatie de furnicaturi in san apar si cand incepe sa curga lapte prin canale. Din ce spui tu simti asta la atingerea copilului mai ales... desi e reflexul de ejectie. N-ar trebui insa sa si doara. Acum depinde cum e durerea


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 36+ cu Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madline82 spune:


Danyelas,
dosarul pt alocatie cat si pt indemnizatie se depune la centrul de asistenta comunitara iasi, ai adresa in linkul care ti l-am dat.SucceS

Mamica de Estela , 24.mai 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Acum , pe "Mami, alapteaza-ma!" se poate si vota. Mai sunt 3 povesti. Cred eu ca e de invatat din fiecare poveste asa ca lectura placuta. Votati num ai pe cea mai utila voua daca aveti chef de votari. Chiar nu cer voturi!!!


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 36+ cu Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DadaIna spune:

Oly_Mary doamne ca m-a apucat plansul citindu-ti povestea.Dumnezeu sa o ierte pe micuta Marta, sufletel nevinovat. Totusi de ce te-au trimis cei de la Arcadia la Cuza? Doar acum au toata aparatura necesara pentru orice interventie.(cel putin asa stiam) E ciudat ceea ce ti s-a intamplat si parca nu pot sa cred. Pana la urma micuta a fost scoasa prin cezariana sau ai reusit sa nasti natural?Off...doctorii ce au spus despre micuta?De ce toate astea?
Ma scuzi ca iti pun asemenea intrebari mai ales ca ai trecut prin atata durere si chin.

Mergi la inceput