Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (8)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Citat:
citat din mesajul lui v_florina

Buna seara fetelor,

Am revenit si noi de la rulota noastra, unde a fost f bine. Stefan a dormit f bine ziua, probabil din cauza aerului de munte, iar noaptea nu am avut probleme, ca de obicei.

Felicia, este greu, este f greu, mai ales cand mai este un copil in casa. Insa laptele tau este cel mai bun pentru bebe. Nu renunta, o sa treaca si lunile astea de inceput.

Vn_edelweiss, esti o femeie foarte puternica si o mama deosebita. Este altruista dorinta ta de a mai avea un bebe pentru a fi sprijin pentru Emma. Am vazut pozele, Emma este o fetita deosebita. Si sa stii, este tare norocoasa sa te aiba ca mama. Noi suntem aici sa ne spui orice ai pe suflet, atunci cand simti nevoia.

Pufi, ce bine ca Eduard ia in greutate. Este f bine ca nu ai renuntat la alaptat! Si eu imi doresc ca macar pana la 3 luni sa reusesc sa alaptez numai cu LM. Daca este sa fie mai mult, atunci si mai bine, insa sunt determinata si (deocamdata) inarmata cu rabdare.

Si eu dorm cu Stefan in pat, dupa alaptatul de la 6 dimineata, cand efectiv sunt atat de obosita incat nu sunt in stare sa-l schimb, si nici sa-l tin la verticala. De altfel si la apatatul de la 2 tot cu el in pat dorm o vreme, pana ma trezesc si-l mut la el in patut. Problema cu el este ca nu reuseste sa adoarma decat fie la mine in brate, fie in pat cu mine. Si atunci cand este musai sa doarma, renunt la regurgitat.

Stefan isi tine bine capul de la 2 sapt. Atunci cand il pun pe burta, sta numai cu capul ridicat la 45 de grade. Ii mai sustin inca coloana, dar mult mai relaxat decat la inceput.

Intalnirea de maine - mi-ar placea sa ajung insa nu cred ca voi reusi. Trebuie sa fac un drum la birou neaparat, si apoi sa mergem cu Stefan la doctor. Oricum, am retinut ora si locul, si daca termin pana atunci cu toate drumurile, ma fac prezenta.

Ca ziceam zilele trecute ca am mancat alune si i-a iesit o iritatie pe tot corpul. A trecut de atunci o saptamana, si iritatia nu a trecut, ba chiar s-a accentuat. Sunt mici bubite rosii, inclusiv pe maini si picioare. Nu pare sa il doara, insa ma doare pe mine sufletul cand vad cum este... Ma tot gandesc de la ce poate fi: detergent (Persil sensitive), miere (eu), lanolina pe sfarcuri (tot eu ). Vi s-a intamplat ca bebeii vostri sa faca asa iritatie?

Si tot de vreo 2 zile, vomita laptele la greu. Ieri de vreo 4 ori, azi la fel. Uneori cand se agita singur in pat, alteori in brate, indiferent cat il tin la regurgitat.

Ireth, ziceai tu mai demult de dr Herdea. Te-ai inscris la ea? Daca da, cum este? Doctora noastra nu este prea ok, si ma gandesc sa o schimb. La controlul de o luna a fost atat de superficiala....

M-as duce la culcare, azi noapte nu am putut dormi f bine din cauza ca a fost prea cald in rulota. Razvan are mania ori a infofolirii lui Stefan, ori sa facem cald.

Va pup si pe maine!




Mami de Pusculeanu mic si foarte plangacios (24 aug 2011)

Daca alaptezi nu ai voie alune pe toata perioada alaptarii. Si bobo a avut asa iritatie, dupa botez de la panza de mir, a tinut doua zile si a fost singura perioada cand a vomat. Am dat doar cu apa termala avene si pediatra a zis pe zonele cu mai multe bubite sa dam si cu fuccidin, dar nu am dat. Au trecut pur si simplu nemaiavand contact cu factorul alergen.
Vn_edelweiss sa iti dea Dumnezeu putere si sanatate copilasilor. Eu cred ca nu e cazul sa iti faci griji pentru cel mic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Eu folosesc detergent pentru bebei, dau dubla clatire si calc toate lucrusoarele si pe fata si pe dos. Tot ce nu se poate steriliza la cald sterilizez cu solutie de la chicco si spirt unde e cazul, folosesc si pentru podele in camera lui si a noastra, pt ca nu putem folosi detregenti obisnuiti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

22, 23 de grade si la noi in casa, seara la baita punem caloriferul pana se fac cam 24, 25 maxim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

corry bine ai revenit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Citat:
citat din mesajul lui madybulancea

Fetele noi avem leagan electronic de la razvi,dar rares nu prea sta,sau se plictiseste rpd, si as vrea sa ii iau un balansoar cu vibratii...voi de care aveti?este unul de la fisher price care tine pana la 18kg,asta ma tenta...asetept opinii!

Mami de Razvan si Rares


Mady noi avem balansoarul asta de la Razvi, e super. Uite www.facebook.com/photo.php?fbid=2453990071509&set=a.2453989351491.2146868.1304785542&type=1&theater" target="_blank">aici cum stau amandoi in el

Crisspy, fericita de Razvi si Andra - Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Citat:
citat din mesajul lui crisspy

Citat:
citat din mesajul lui madybulancea

Fetele noi avem leagan electronic de la razvi,dar rares nu prea sta,sau se plictiseste rpd, si as vrea sa ii iau un balansoar cu vibratii...voi de care aveti?este unul de la fisher price care tine pana la 18kg,asta ma tenta...asetept opinii!


Mady noi avem balansoarul asta de la Razvi, e super. Uite www.facebook.com/photo.php?fbid=2453990071509&set=a.2453989351491.2146868.1304785542&type=1&theater" target="_blank">aici cum stau amandoi in el

Crisspy, fericita de Razvi si Andra - Maria


nu ma lasa sa vad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Buna si de la noi!!!

In sfarsit am si eu cateva minute libere: pitica doarme, iar piticul e langa mine cumintel…asa ca scriu rapid, nu stiu cat mai am eu sansa asta.
Despre noi: zilele astea 2 matza mi-a papat continuu, la fiecare ora, nu mi-a dormit deloc. Acum vad ca doarme, e si obosita dupa zilele de ieri/alaltaieri. Plus cel mare a avut zile cu isterii de am zis ca nu e adevarat: amandoi urlau, amandoi aveau nevoie de atentie…Uff, vad ca acum sunt ok. Sa vedem pentru cat timp.
Despre sustinut caputul: eu inca il mai tin, insa nu tot timpul…vad ca isi tine destul de bine caputul. Deci fiecare face cum simte…de obicei sfaturile sunt ok dar ca linii generale. Fiecare copil e diferit!!!
edelweiss. Teama ta e absolut normala si chiar as spune ca te descurci de minune cu ei doi. Eu sincer nu stiu cat de bine m-as fi descurcat in situatia ta. Eu am doi copii sanatosi si simt ca sunt cu capul. Eu nu resist deloc la nervi si situatiile stresante imi scot partea cea mai urata din mine. Deci esti o mama extraordinara…si faptul ca ai avut curajul sa il faci si pe Matei arata cat de speciala si puternica esti. Aici vei gasi tot timpul loc de varsat ofurile si intotdeauna va fi cineva care sa te consoleze. mare si sa aveti grija de voi.

Citat:
citat din babyblue
azi am murit de ras cu el. e f hotz. vede ca plec de langa el si pune un bot in jos asa, ca sa se puna pe plans. ma duc repede, pana sa apuce si l iau in brate si se aude asa o plaso-chitaiala lesinata...cateva secunde si ca si cum m ar certa in barba ca o baba.:)

Aaaa, fazele astea sunt tare dure..Eu cand ii vad déjà buzitza in jos ca si cum acusi incepe sa planga ma termina, atunci ma are. Insa hotzii astia mici cum ii iei in brate cum ofteaza ca niste oameni mari . A mea cand are chef de atentie, are niste sunete de genul strigate: heeei sunt aiiici! Am nevoie sa ma admirati/ atentie etc!!! hotzul de inimi

Citat:
citat din v_florina
Si tot de vreo 2 zile, vomita laptele la greu. Ieri de vreo 4 ori, azi la fel. Uneori cand se agita singur in pat, alteori in brate, indiferent cat il tin la regurgitat.

Cred ca cel mai bine ar fi sa mergi la doctor. Probabil are reflux mai serios, cum are Imogen al lui mihahegarty. Sper sa se resolve
Iar legat de iritatie, sincer nu stiu ce sa iti spun. Nu stiu daca are legatura cu cele mentionate de tine sau pur si simplu sa fie o chestie pur fiziologica..Am avut si noi, inca mai persista niste bubitze, dar au trecut…si la noi au fost doar pe fatza. Oricum si in cazul asta cel mai bine e sa intrebi un medic
Ma ca bb Antonia de alinuff sa incheie cu bine acest sir de evenimente nefaste si in sfarsit sa fie bine si sa se bucure de copilarie. Iar mamica ei sa rasufle ushurata si sa isi vada copilul crescand! mamica si pitica curajoasa
anca_28, anaemi va inteleg perfect cu bebeii..sincer ieri am si lasat-o 3 minute sa planga…nu pentru ca am vrut dar trebuia sa schimb celalalt pitic…si pana l-am schimbat cea mica adormise! Asta e, perioadele astea sunt grele ca nu stii uneori de ce plang.
adra_bell oh cat te inteleg! Uneori a mea mai ma lasa sa o pun in wrap…dar uneori zici ca are spini…numai in brate si intr-o anumita pozitie! mamica obosita!
Laura13 ma bucur sa vad ca bb Alex e un zambicios! Imi place la nebunie sa vad bb zambiciosi! Bitzu a ras cu glas tare foarte tarziu…nu prea a fost el un zambicios…Insa acum e un ranjit, toata ziua zambeste, vorbeste si mai ales intreaba…da’’ de ce??? Sau cuvantul favorit, NU!
corry ce bines a auzim vesti de la tine.. Lasa mamicule ca acum munca e dubla, dar si bucuria va fi dubla cand vor incepe sa faca si prostioare… Ei sa vezi ce ai sa te tii tu de fundul lor.Eu ma uit dupa matza cand imi mai face niste prostii cat el de mari, si imi e drag de el de mor! Azi de exemplu se juca la chiuveta cu animalele. Si de curand mi-am luat o perie de unghii, roz… Ei si matza a vazut-o si a luat sapun si peria si a inceput sa isi perieze animalele cu ravna… <Matza fericita de la baie tzipa, mami am spumaaaa!! Cand am venit peria mea arata ca dupa razboi, apa era peste tot, dadea peste animalele in chiuveta, la gramada(zici ca era ciorba de animale) iar el cu limbutza scoasa freca cu multa ravna un elefant. Scena, tragic-comica! Asa ca l-am lasat sa fie fericit…Sa vezi cand vor fi amandoi…si stii tu 2 capete gandesc mai bine decat 1!!! Si au si mai multe idei! DEci pregateste-te pentru cea mai frumoasa perioada!

crisspy, madybulancea, mamutz ce fac ai vostii bebei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

Buna fetelor,

Multumesc pentru sfaturi si raspunsuri referitor la iritatia lui Stefan. Am reusit astazi sa ajungem la doctor (Anamaria, am fost la dr Herdea, ne-a placut f mult, vom incerca sa ne mutam la ea peste 6 luni) si ce am aflat ar fi cam asta (spun in caz ca unele sfaturi va ajuta si pe voi):
- nu se stie inca de la ce este alergia, incercam sa eliminam orice factor pt o perioada. Asadar, eu intru la un regim mai strict: mere, banane, cartofi, paste, carne de pui, salau si pastrav am voie, fara sosuri, fara prajeli, etc
- baie cu tarate pentru Stefan, si dupa masajul cu ulei de masline, ii dam cu atoderm si fenistil gel
- schimbat detergentul din persil sensitive in dermalin
Speram sa treaca intr-o saptamana, altfel mergem la un dermatolog.

Ca sfaturi generale, ne-a mai spus sa-i pun cate o picatura de lapte de mama in ochi, nas si urechi. In ochi i-am pus vreo 2 zile, si i-a trecut intr-o zi infectia la ochiul care curgea.

Ne-a mai spus ca nu este nimic in neregula cu lipsa de somn in cursul zilei. Este un copil hiperactiv, care reuseste sa-si faca somnul in cele cateva minute cand atipeste peste zi. El oricum are o regula: suge, adoarme 10 minute, dupa care se trezeste plangand. In astea 10 minute eu abia apuc sa-mi incalzesc mancarea, si cand sa ma asez sa mananc, el plange

Si surpriza mare, la cantarit avea 1 kg extra, cantarit cu cantar electronic. La pediatrul la care suntem inscrisi, saptamana trecuta avea numai 650 gr luate, cantarit cu cantar mecanic. Mi-e greu sa cred ca in 5 zile lua 350 gr, asaca eu una cred ca a luat 1 kg. Asa ca, una peste alta, copilul se hraneste din belsug cu LM.

Adra, am folosit lanolina zilele trecute, caci aveam sfarcurile f sensibilizate. Ziua ma tocaie cel mult din ora in ora. S-a mai si lenevit, si uneori nu prea prinde sfarcul cum trebuie, ci doar asa, din varf.

Babyblue, intr-adevar, momentele astea cand iti fac cate o faza haioasa merita orice. Azi Razvan a fost la un interviu, si cand s-a intors acasa la 11 dimineata, eram la alaptat. Cand i-a vorbit, Stefan a zambit cu gura pana la urechi de i-a scapat si tzitzi din gura. Adevarul este ca Razvan il si dragaleste f mult si isi petrece f mult timp cu el. Macar acum, pana incepe serviciul, ca dupa aceea o sa-l vada o ora-doua pe zi.

Corry, esti o mama eroina, alaturi de alte fete de aici. Eu nu am timp de nimic, dar efectiv de nimic!!! Reusesc sa fac cate ceva cand sta Razvan cu el, insa nu stiu ce ma fac dupa ce incepe serviciul. Asa ca ma inclin in fata ta, cu doi mici bebelusi trebuie sa fie f greu!

La intalnire nu am reusit sa ajung... Pe la 2 eram la DR care a foat foarte de treaba si ne-a primit fara programare. Pe la 3 eram si noi in IOR, dar cred ca voi deja ati rupt gasca la ora aia.


Mami de Pusculeanu mic si foarte plangacios (24 aug 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Corry mii de . Ma bucur mult ca ai reusit sa intri sa ne mai dai de veste!

Laura ...probabil o fi fost ceva in aer de au fost bebeii astia asa de agitati .

Eu nu calc lucrucrusoarele...doar daca este nevoie. Sa zica merci ca nu ies cu ele sifonate pe strada

Florina, ma bucur ca ti-a placut de dr. Si imi pare rau ca nu ne-am intalnit si cu tine...la 3 eram inca in parc. Poate data viitoare!

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxybarbu spune:

Buna seara

Eu spal hainutele cu Persil ,le clatesc de 2 ori si le calc pe dos si nu am avut probleme pana acum.

Am fost astazi la doctor i-am facut radiografie la stomacel cu bariu pe care normal ca nu a vrut sa-l bea nici cu biberonul nici cu lingurita .Am crezut ca fiind in 2011 si in policlinica spitalului de copii au si ei bariu din acela cu tot felul de arome,dar de unde.....nu a baut de cat 10 ml de bariu asa ca radiografia nu a fost chiar concludenta dar din cate s-a vazut totul este in regula.Pentru ca am exclus toate cauzele doctorul a tras concluzia ca este ceva fiziologic asa ca mi-a dat o punga de siropuri,prafuri si alte cele.Trebuia sa inceapa tratamentul chiar de astazi dar sincer nu i-am dat inca nimic si nu stiu ce sa fac mi se par prea multe pentru un copil de 3 luni (astazi)

Mergi la inceput