Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(81)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blue_night spune:

Ma duc sa culc copilul... Nu a mancat nici o branzica cu banana, dar cica a bagat iar rondele cu orez in parc si a baut niste suc de portocale cand a ajuns acasa. Acum e randul lapticului.

Anca, mamica fericita a Dianei Maria (02 ian 2011)

Copiii trebuie sa fie indulgenti cu adultii. (Antoine de Saint Exupery)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelu86 spune:

buna gagici

am fost si noi la controlu de 9luni. 8.4kg si 73cm, tot e bine, numai ca ne-a dat sa ii facem analize la sange ca dr crede ca are un usor rahitism (are coastele un pic mai inafara) dar nu vrea sa imi dea nimic inainte de analize. s-ar putea sa nu fie nimic, ci asa sa fie conformatia ei. acu sa vedem. ma gandesc cu groaza ca trebuie sa o intepe.

aveti idee dc la synevo deconteaza analizele?

in rest, ne-a dat unda verde la bors, branza de vaci cumparata, lapte (sa ii fac orez sau gris), macaroane, paste, mamaliga. acu totu e sa pape.

Tunde sanatate multa

Doloress asa ziceam si eu cu imunizarea, pana cand a descoperit nati ca avem o groaza de copii p alee care merg la cresa, gradi,s coala, si cum ii vede, vrea la ei. eu am grija cat pot, dar cat pot sao protejez? asa ca o sa ii iau colostrum cu probiotic si o sa-i dau o luna

Anca stai linistita ca si nati papa tot ce vede ca papam noi. aia e cea mai buna papa, nu ce are ea. ieri eu aveam o omleta in mana, ea trebuia sa pape fructe.am stat langa ea sa papam amandoua..nimic nene..tot ce aveam eu in farfurie era bun. nu i-am dat. a trebuit sa plec la bucatarie sa nu mai vada farfuria, dar s-a pus p un urlat..mama mama..

Fragant drum bun si sa ajungeti cu bine aksa

Fluturas bine ai revenit. si felicitari pt progresele printesei

nati are mom cand papa iaurt humana, desert, mom cand nu vrea. si asa face cu mancare ami mereu..dr a zis sa nu o fortez. cand vrea sa manance sa ii dau, numai vrea, gata sa o las. nu ma mai stresez. aluat bine in greutate, e totu ok...ce sa vreau mai mult de atat?

hai ca am vb o groaza
maine imi iau revansa cu retetele ca azi nu ama vut timp nici sa respir.azi de dim pana mai dvrm am trebaluit incontinuu.
acu am luat o pauza de net si in curand ma bag la somnic. ca nati doarme deja

o seara frumoasa si noapte buna si linistita tuturor





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_night spune:

Ralu, deconteaza la Synevo, dar e taraboi sa prinzi fonduri... Eu n-am reusit. Dar fiind pentru Nati, eu zic sa incerci, pt. ca pentru copii si gravide au fond separat (de-aia cat am fost gravida n-au fost probleme, iar acum n-am reusit nicicum). Suna la 021 208 28 28 ca sa faci programare si specifica ca analizele sunt pentru un copil. Bafta!

Chestia cu mancarea mea si a Dianei e relativa. Ca eu tot timpul mananc cu ea din mancarea ei, ca sa-i fac pofta, dar foarte rar tine. In schimb daca mananc ceva ce ea n-ar trebui sa manance, atunci sigur vrea! O shaworma eventual .

Anca, mamica fericita a Dianei Maria (02 ian 2011)

Copiii trebuie sa fie indulgenti cu adultii. (Antoine de Saint Exupery)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shines spune:

Ralu..care e faza cu colostru cu probiotic ? pt imunizare ?
na..ca dadui in alta,eu care nu vreau sa aud de imunizare din asta artificiala,cand o vad pe cami stranutand imi vine sa urlu. mai ales cand imi zice ca un coleg e mucios si stranuta,mai ales cand vad ca Edu face febra niciodata sa nu spui niciodata..niciodata sa nu faci pe desteapta (asta e de la mine,pentru pt mine)

acusi am terminat lectiile
mai avea ceva de colorat la o fisa de lucru ..am trimis-o la nani ca era tarziu deja,se facuse 9..si da-i Simono si coloreaza masinute si zaruri..si cai..din fiecare cate 5-6-7..ca am avut numararea repetata.
am facut si rotile cu alta culoare,coama cailor la fel..sotul se uita crucit la mine ''chiar trebuie?''
pe urma m-am uitat eu crucis la el cand mi-a zis ''hai sa coloram amandoi o data,pe aceiasi foaie,tu pe o parte eu pe alta''
nu imi mai functiona capul,pana mi-am dat seama ca e imposibil :)))))
ma rog..ne-am distrat.
adevarul e ca au foarte multe teme pentru acasa..azi a facut in total vreo 20 exercitii la 4 materii. multe,grele,lungi..nasol. destepti tot nu sunt

ma duc sa ma pregatesc de nani,daca nimeresc patul.

nbuna





Simo - mamica de pui scumpi , Camelia(2002) si Eduard Matei(2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

ralu ce analize ti a dat
as vrea sa le fac si eu

asa.....din ciclul ""muci fara frontiere", neica Robi e cam mucos
l am vazut in seara asta cum ii curgeau, mai bine spus, il apucase jelania si i plecasera mucii si el il tragea inapoi
deocamdata sunt din aia aposi, sper sa nu se ingroase treaba, ca e de rau
au baut amandoi tot
in seara asta le am facut niste iaurt cu struguri si cereale
a iesit cam dulce, din cauza strugurilor, asa ca lui Robi i am mai desfacut un iaurt si i l am dat asa simplu, a mancat mai bine de juma din el, plus ce mai mancase din prima combinatie

maine nush ce o sa le fac la pranz

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ppisic spune:

Sanatate si multi pupicei pentru toate buburuzele bolnavioare!

Adeline a fost racita pana acum o singura data, dupa o vizita de 15 min la o cresa... A facut atunci febra (38.9 in funduletz) si muci siroaie...au trecut, cu un paracetamol si rabdare..
Prima zi(2 ore) de cresa a fost ok Abia de acum incepe distractia cu ímunizarea si la noi...Momentan sunt eu super racita, cu multumiri speciale soacrei, cAre nu s-a putut abtine sa vina la noi in vizita racita cobza [:|], buburuza e inca ok, daca se imbolnaveste si ea declar razboi la socrela...

So, azi la cresa, am gasit-o pe buburuza in brate la aceasi tipa la care o lasasem, saraca fata, cu o mana o tinea pe Adeline in brate, si cu cealalta dadea biberon la un alt bebe mic in bouncer iar Adeline rodea fericita la telefonul ei... A papat fructe pasate si a baut suc, a stat doar in brate si a analizat noii colegi. Maine mergem din nou
Cred ca s-a bucurat sa se intoarca acasa cu mine, dupaamiaza a stat in tarcul ei aproape 30 de minute fara sa urle

Vorbeati de mancare si program...pffft, nici nu indraznesc sa va spun...noi nu avem nici un program...nu mai spun de alimentatie..ma fac mica mica mica si recunosc ca 90% din papa solida provine din borcanele gata facute; 5% banane, pe care le roade asa, nu le mai pasez, 3% biscuiti, 2% ce fura de la mine (in ordinea preferintelor: coaja de paine, cartofi fierti, rosii crude, sa spun si hartie ?!)
oricum, incerc in general seara sa-i dau o masa cu legume si un bibe cu orez.
Astea o tin adormita de la 9 pana pe la 5 cand ii vine cheful de discutii. De obicei reusim sa facem pace daca o las la san..pana pe la 7 asa, cand se termina cu gluma. Suntem treze si trebuie neaparat sa avem companie Si asa incepe un nou ciclu
Oricum, programul asta si l-a dezvoltat singura, in concediu in Ro(sa vedeti fericire pe capul meu,se trezea in fiecare dimineata cel tarziu la 7, care pt mine era 6
Pana atunci adormea seara pe la 11 si pana pe la 8-9 dim nu mai stiam de ea...
Acum seara e fain,pot si eu sa scriu un email/forumesc in liniste dar va imaginati ce binedispusa sunt pe la 5 dimineata, cand imi cad ochii de somn si domnisoara are chef de joaca
Cred ca mai bine ma duc si eu la nani...somn usor buburuze & mamici & tatici & pisici & catei & si cine mai vrea



Diana & Adeline
Dear baby
Cutia cu surprize

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

seara buna si de la noi!

piscot doarme tun ca azi am avut o zi plina...dimineata am fost sa duc masina la service si apoi ne-am intors cu ratb-ul...a fost o experienta placuta in sensul ca nu a plans dar ca inghesuiala fu horror...in schimb piscot radea la toata lumea...apoi ne-am oprit la o prietena de-a mea unde piscot s-a jucat cu un alt piscot de noiembrie...s-au alergat pe parchet, paturica, gresie ca deh in trei camere lafaiala nene...asa ca azi dormiram juma de ora toata ziua iar acum era rupta..noroc ca am fost inspirata sa ii dau juma din lapte inainte de baie...

ieri ne-am cantarit...avem 8350 si 74 cm, ne-a dat pediatra fier trei luni sa vedem cum il toleram, in rest am primit laude ca suntem fete mari si mai ales cuminti:D

fluturas - desertul ala nu il stiu si nici nu i-as da...

mirelus - ce face gineri-miu?:))))

simo - zi-mi cand sa vin sa te ajut, ca ma pricep sa alerg dupa doi...mi-am facut azi antrenamentul...ieri cu trei a fost mai greu..trebe sa mai fie cineva...dar cu doi fac fata io chiar as propune o chestie din asta sa lasam fiecare bebelu la o alta mamica ce buburuza macar juma de zi si sa facem asta prin rotatie...asa avem macar o zi la cate zile in care mai respiram si noi...acu nu stiu cine e de acord si cine nu...deci astept opinii:D

in rest toate bune si frumoase...vorba vine da' nu se face sa ma plang la ora asta cand ar trebui sa dorm si io langa piscot...

ma bag la o nevasta disperata poate vad si io un episod ceva

ca tuc

Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florintunde spune:

Cine stie site ca lumea cu proiecte de casa?..maine va spun si de ce am nevoie de ea

Biscuitii de la organix nu merg la noi..Eu l-am mancat!Si cea fara gluten,tot IO!

Am primit vestea soc in seara asta..de care imi era frica..
-mama mea pleaca in Ungaria...la lucru!Deci clar am nevoie de o tanti..Nu ma descurc far ajutor..In plus ma intristez tare ..ce tara de rahat !Sa ai pensie de 300 de lei..sa nu poti trai din ea..sa fi nevoit si la batranete sa mergi la lucru,sa poti plati factura la RADET,de curent..etc

Noapte buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missmj spune:

buna seara fetelor

eu sunt sunt super incantata de bubulinul meu ... astazi a inceput sa faca o gramada de chestii noi. danseaza daca ii cant, se pupa in oglinda si scoate limba intr-o parte si in alta cu sunete (vezi fb) . mooooor de dragul lui...
ziki hai ca nu poti sa fii tu in depresie femeie. tu esti super haioasa si super tare. ne inveselesti mereu. te cred ca mai ai si tu zile proaste, dar sa nu te tina mult , da? ai 2 copii minunati de care sa te bucuri. si in curand vei pleca in canda, ce vrei mai mult ? hai revino-ti ! pup
fluturas ma bucur ca sunteti bine, abia astept sa vad poze. cu imunitatea eu nu mi-as face griji, este bine printesa ta acolo la tare, nu are rost ! cu deserturi, eu incerc sa ii dau facute de mine, bag la congelator si iau cu mine daca plec undeva.
tunde , simo multa sanatate fetelor !
anka hai ca sunt curioasa ce o avea bubu ! pup mamica stresata !
anka da' baga fii'ta rondele nu gluma ! bine ca sunt sanatoase...las' ca or manca si ai nostri ca lumea intr-o zi. al meu cel mai bine mananca mar copt cu orez si scortisoara ! despre inhalant baby nu stiu nimic...pup bafta la scapat de muci !
gabrielaromt si eu mai am stari d'astea de cacao , toate le avem, trec.
fragrant drum bun !
roxx sunt frumosi si cand plang !!!!

grey's anatomy...

sunt dusa, in loc sa calc eu ma uit la serial

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

piscot, ginerica e mucios
de la 9 si ceva, de cand i am culcat, s a trezit de 2 ori,
cred ca din cauza ca a pierdut suzeta si 2 ca tot trage de muci, l or deranja.....ai de capul meu daca se ingroasa treaba

ce distractie, ce misto.......

scroafa i moarta n cotet.....daca se agraveaza treaba, ajung la balamuc
deja mi s a urcat la cap.....10 schimbari de chiloti, sosete, bavetele, bluze, pantaloni....o iau razva
plus ca la capitolul body stam ok, dar pantaloni ii numar pe degete (din astia de casa), nu mai zic de salopetele, numai 1 e ok, dar e groasa, restul, adik vreo 3 bucati sunt fixe pe ei, cu cracii goi nu i mai pot culca, ca nu stau inveliti....iar in contul meu mai sunt decat 5 lei
offff, viata meaaaaaaaaaaaaaaaaa
vai, vai, vai ce durere
iote, iote vaporul cum piere
si marinarii cum moariii
moari si da din chishoariiiii



mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput