Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(81)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fragrant8 spune:

salutare la mamici!

sunt in urma tare cu cititul, abia am dovedit capitolul asta, cele din urma pe sarite; recuperez eu acasa.
maine o taiem spre canaduta.

imi pare tare rau doloress, deea si ppisic ca nu ne-am vazut. tare repede au trecut saptamanile astea, m-am vazut cu multa lume numai pe fuga;

alergiile parca nici n-au fost, multumim de intrebare; chiar ma gandeam zilele trecute ca in urma cu 2 luni agonizam in asteptarea rezultatului la testul de transpiratie, iar acum sophic e glob trotter-ita cu acte-n regula...ca bine zicea cine zicea "there's only a fine line between heaven and hell"

am fost o saptamana in salina, la tg ocna; mi-a placut teribil, iar sophiotul a dormit de m-am crucit; dormea de cum intra in salina; se trezea, papa, mai statea cateva minute si analiza locurile, dupa care iar somn.
stateam zilnic cate 4-5 ore in salina si nu prea aveam grija sophicului; ea dormea in legea ei, noi cu ping pong, table, sah, palavre...
a fost fain ca am fost mai multe familii, si a trecut timpul pe nesimtite.

deci daca bebeii vostri au probleme cu somnul, va recomand cu caldura salina

la lume si va scriu mai pe indelete de acasa, ca tastatura sora-mii e varza, s-a ocupat sophicul de ea; scriu un rand si apoi il corectez, ca nu ia toate literele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shines spune:

Fluturas..desert din ala care se da peste 6 luni i-am dat si eu o data lui Edi..nu i-a placut,e prea dulce. normal luasem pt cami si i-am dat si lui sa guste. nu sunt de acord cu ele la fel cum nu sunt cu borcanelele.
Preventiv pastile ?? nu. pastile naturiste ? pentru ? ei oricum papa multe fructe si legume,lapticul contine deasemenea tot ce ii trebuie. ii dau doar vitamina c.
eu ii voi da alte vitamine doar daca apare o carenta de ceva ..si asta numai dupa analize.
Asteptam poze cu domnisoara Clara

Fragrant..a trecut timpul,bine ca v-ati relaxat si v-a prins bine schimbarea. ati avut un concediu reusit. drum bun spre casa cand plecati(parca joi zicea buni?).

desi sunt foarte atenta la mancarea copiilor..sambata s-a infipt Edi intr-o bucata de carne facuta la gratar,partea buna e ca era facuta la grill electric,partea prosta e ca era de porc pur si simplu a intins mana in farfurie,a luat si a bagat in gura,a moflait la ea cu o pofta..nu a reusit sa el sa mestece cine stie ce..dar cand incercam sa i-o iau din mana,maraia ca un catel caruia ii iei osul. deci l-am lasat.
azi..papa cami iaurt si ma intreba daca ii da si lui putin. eu eram cu spatele,pregateam mancarea sa o pun la foc.
Edi tocmai mancase,deci am zis sa ii dea putin si lui.
cand m-am intors,ii dadea iaurt danone cu biscuiti(eu vazusem ca e natural) edi papa cu mare pofta,asa ca l-am lasat sa pape cam jumate de cutie. asta e,putin dulce si pt el.



Simo - mamica de pui scumpi , Camelia(2002) si Eduard Matei(2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Anka sanatate lui Bubu!

Fluturas lume noua!!!
Cu "cele semnalate" de tine
- desert de ala nu i-am dat, nu stiu, vad ca a mea acum incepe sa pape si ea ca omu', am rarit borcanelele hipp, ca noi asa papam pana acum. Deci ..nu stiu.
- imunitate - daca sta la tara, mediu sanataos, papa sanatos din gradina (cu sau fara chiftea) nu are rost. Se imunizeaza sau nu, nu conteaza, nu-si au rostul. Imunizarea vine la gradinita sau cand are cine sa-i aduca de la gradi. Ca da, eu zic ca daca copilul nu a venit in contact cu "gradinari", este ferit de aglomeratii, de alti copii bolnavi, eu nu cred ca are neaparat o imunitate beton, dar e ff bine sa se reuseasca ferirea asta. Pt ca eu n-o reusesc i-am luat anei Colostrum cu probiotice si ma rog intens la Doamne Doamne zilele astea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fluturas2010 spune:

aha...Simo..Danone natural...cata reclama falsa la tv...si cica cu fructe..o, 2 % fruct..amuzant...nu o sa ii dau Clarei decat iaurt din zona si cu fructe puse de mine...mai, dar desertul ala pt 6 luni nu are zahar, stiti ca eu sunt impotriva zaharului..
si, uite ca eu am uitat cu desavarsire sa ii mai dau vit C, ii dau doar Vigantolul, si nici calciu nu i-am mai dat..

a..si am uitat..avem si noi 2 dintisori jos si zilele astea cred ca urmeaza alte noutati dentare..mama..si ce taiosi sunt (printesa ma confunda uneori cu jucariile si ma capseaza)..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

FLUTURAS, ce ma bucur sa aud atatea vesti bune de la voi! Abia astept sa vad poze cu domnisoara Clara!
Nu stiu ce sa iti zic cu desertul ala, nu cunosc. Dar eu nu mai vreau sa incerc chestii din astea semi-preparate din comert... Am avut episodul ala urat cu iaurtul de la Humana si, alergie sau ne-alergie, copilul meu nu s-a simtit niciodata atat de rau (si am mai incercat ai alte lactate dup-aia).
Borcanele am luat mai mult din curiozitate, 3. am incercat doua diferite, fii-mea si-a facut greata la amandoua, in conditiile in care ea nu e mofturoasa la mancare, mananca orice. Al treilea zace si acum in frigider. Nu mai incerc, bio sau ne-bio, si asa sotul meu a facut ca trenul cand a vazut ca ii cumpar...Face mama papa zilnic, n-are nimic, fata sa fie sanatoasa!

Imunizare - noi nu facem nimic in sensul asta, doar vit c, acum ca a inceput iar sezon de viroze. La cumparaturi in supermarketuri, mall-uri, piete, mergem numai cu ea. Ba l-am avut si pe tati rupt de bolnav, si de ea nu s-a atins nici un virus. Asa ca nu ne ”imunizam” artificial, nu vad rostul.

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angieangie spune:

Fluturas...draga mea..m-am gandit des la tine,te pup cu mult drag si pe tine si pe micuta Clara
eu pt imunitate ii dau Imunobaby..asta mi-a dat Stanciu,a zis sa-i dau o luna-doua..eu am hotarat o luna..atat
iaurtel eu ii dau si facut de mine si de la Humana desert din acela 6+in rest tot felul de combinatii mi-am luat cartea de bucate a lui cernaianu cu 400 retete si da-i nene

poze Tudor



cea mai fericita mamica de frumos si sanatosTudor- Cristian 20.01.2011


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_night spune:

Buna seara! Hop si eu, repede 5 minute (hai, 10!) ca am trimis buburuza in parc cu sotul. Sa vedeti ce frumos o sa rada la mine cand se va intoarce! Abia astept s-o vad! De, daca tati n-are tate, ni se face si noua dor de mami si ne bucuram sa o vedem... ca in rest, toate zambetele sunt pentru tati Vorbeste geloasa din mine, nu ma bagati in seama.

Eu la capitolul mancare incerc sa nu disper inca - ce meniu, ca numai ea stie ce toane are... Mananc eu piureuri, branzica, chiftelute si alte bunatati facute special pentru ea de m-am saturat! In schimb ea mananca branza topita de la o tanti din parc . Da, nu va uitati lung la mine: tanti a insistat cu triunghiuletul ca draga doamne ii e pofta fetitei, si eu convinsa ca Diana nu vrea decat abmalajul lucios (ca doar stiu ca nu se atinge de prea mult mancare) am lasat-o sa i-l dea sub nas. Si sa vedeti ce s-a infipt pitica! Nu mai stiam cum sa i-l iau mai repede, si ea se lingea pe botic si tragea de pachetel spre ea. Si tanti se uita urat la mine ca nu vreau sa-i dau copilului mancare ... cu conservanti, coloranti, glutamat de sodiu si cine stie ce alte bunatati!

In concluzie, eu am inceput sa-i ofer diverse toata ziua-buna ziua (fara program si fara nici o logica, cand imi amintesc - cum spunea Doloress), iar ea sta agatata de san tot timpul. Si avand in vedere ca nu prea mananca mare lucru solide nu prea imi vine sa o refuz. Cat papa lapte pot sta cat de cat linistita. Cerealele sunt singura chestie pe care o mananca mereu, in rest nu se stie niciodata - ba mananca banane, ba nu mai mananca, ba mananca biscuitei de bebelusi, ba nu mai manaca, ba niste supa, ba nu mai vrem supa si tot asa). Acum cateva zile a mancat ficatei de la mine din farfurie - tare sunt curioasa, daca ii fac maine un ficatel special pentru ea, nu-i asa ca n-o sa mai fie bun?

Asa ca pentru cine vrea sa se sperie de meniu:

Ieri: - ora 12 - o jumatate de morcov mic fiert si doua gurite de piept de pui din supa
- in drum spre parc (sa zicem 13.00) - o pruna si jumatate si doua rondele de cereale
- ora 16.00 (la strabunica) - cinci lingurite de supa de legume (cu legumele pasate inauntru), o inghititura de piure de cartofi si una de morcov fiert, apoi refuz categoric la orice, inclusiv cereale
- ora 20.00 - trei rondele/bucatele de cereale
Intre ora 13.00 si 19.00 cred ca a supt din jumatate in jumatate de ora, inclusiv cat a dormit - tot mai tragea cate ceva.

Azi (cu circumstante atenuante de muci in suvoaie ):
- ora 11.30 - incercam morcov fiert, supa, branzica, branzica cu banana - rezultat: doua inghitituri de branzica cu banane (simpla e iac!)
- aprox 12.30 (in drum spre parc) - incercam chiftelute la cuptor a la Lorich - refuz! A mancat o rondea de orez si o jumatate de pruna, iar o jumatate de ora mai tarziu s-a dat la covrigul meu din mana - i-am dat o bucatica, a mancat-o.
- ora 15.00 - insistam cu chiftelutele (erau asa bune!) - a gustat, nu-i plac deloc! A mai mancat o rondea de orez, pe urma gata, nici macar pruna nu a mai intrat.
- ora 17.00 - incercam supa din nou - refuz categoric, nici n-am mai insistat cu altceva...
Cred ca a mai mancat acum cu sotul niscaiva cereale prin parc si cam asta e. O astept sa mai incerc niste branzica cu banane sau banana simpla si niste suc de portocale (ma gandesc ca ar trebui sa-i faca bine la raceala). Si din nou titi, titi si iar titi... De vreo 10 ori pe zi si de 2-3 ori pe noapte.

Acum dau si eu vina pe raceala, dar parca in vacanta incepuse sa manance mai bine decat acum...

In alta ordine de idei, voi stiti ceva despre inhalant baby? Mi l-a recomandat pediatra mai demult, se pune pe o batista pe langa patutul copilasului. Dar am vazut acum ca scrie pe prospect dupa 2 ani - stiti de ce, care e contraindicatia la bebei mai mici?

Anca, mamica fericita a Dianei Maria (02 ian 2011)

Copiii trebuie sa fie indulgenti cu adultii. (Antoine de Saint Exupery)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florintunde spune:

Fragrant;drum bun bun!!!!!!!!!sa ne scrii din Canadutz

Fluturas;si tie si lui Carluta harnicuta si cuminte

am f la dr
Rinofaringita acuta
tratament;-vibrocil
-nurofen
-vit c picaturi
-tus end la nevoie



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

ZIKI- ce se intampla in februarie, interviul? Nu te amari, lasa ca trece vreme repede, repede, ai sa vezi. Stiu ca e greu, mie mi se parea ca pierd ani din viata de aiurea, apoi pana la urma mi-a parut rau de timpul ala pe care tot il petreceam in astepare. Bucura-te de chestii pe care stii ca o sa le pierzi, familie, prieteni, etc.

BLUE- uite asa papam si noi, total haotic, ii dau o chestie azi - o papa cu pofta, a doua zi o refuza categoric. Habar nu am cu el. hehe, si al meu a papat un fel din asta de branza topita, i-a dat frate-su. Bine ca ii da lui fratelo branza topita si el mananca biscuitii Organix ai lui Kevin pe care dau o gramada de bani.

Cu imunizarea, eu zic ca daca e copilul singur la parinti si nu merge la gradi / cresa, nu are nici un rost. Eu i-am dat dupa doi ani, dupa pneumonie, otita, rosu in gat, cand deja luase prea mult anibiotic si racea in fiecare luna. I-am dat Immunobaby si siropelul din extract de soc Sambucol si inca ceva, tot romanesc. Sincer, am observat o ameliorare, acum nu stiu daca din cauza lor sau pur si simplu ca se imunizase deja. Dar uite ca Robertel de LORICH a luat si el si a fost cam apa de ploaie, nu LORICH, asa parca retin eu? Deci zic eu ca depinde de copil. In Sambucolul meu am mare incredere. Si la Kevin a functionat. Finuta a fost si este si ea racita, a racit odata cu Kevin. Ea se chinuie in continuare cu muci si tuse, cu toti aerosolii pe care ii face. Al meu in 3 zile nu mai avea nimic nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_night spune:

He, he, Doloress, foarte buni biscuiteii Organix si intr-adevar scumpi ca dracu'. Si aia sunt cu toane: a mancat vreo saptamana cate doi-trei o data; de doua zile nu-i mai vrea deloc.

Anca, mamica fericita a Dianei Maria (02 ian 2011)

Copiii trebuie sa fie indulgenti cu adultii. (Antoine de Saint Exupery)

Mergi la inceput