Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(81)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mayane spune:

Mai, am eu un prieten pe FB... Il cheama "Bancuri"
Facem rubrica permanenta "Bancurile zilei"



World All Details

"Pluteste drept inainte si daca pamantul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea inadins pentru a-ti rasplati indrazneala"
"Life isn't about waiting the storm to pass, it's about learning to dance in the rain."

Mami ametita de pufletzel Darius Alexandru (05.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

mama, DOLORESS, nu mai zice, esti ca in cantecul ala: "strumming my pain with his fingers, singing my life with his words, killing me soooftlyyyyy"....
m-am trezit azi chitita sa intru pe forumul meu de emigrare. se pare ca mai asteptam pana in februarie chiar, nu doar decembrie

si inca o idee proasta a fost sa intru la sezatoarea voastra, unde din nou m-am intrebat "ce caut eu in viata mea, si mai ales de ce aici??!"

sunt in depresie, clar. ma gandeam sa ma intorc la job totusi ca sa treaca timpul mai repede, dar nici asta nu e chiar o solutie inteligenta...

voiam doar sa spun ca inteleg pe deplin mirarea celor care se intorc si constata ca in unele puncte n-o sa ne mai revenim nicicand...

ma retrag in barlog, sa nu va stric ziua

sanziana, de doi pestisori flavia- 19.03.2006 si felix- 26.02.2011
din cuibusor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocsanica80 spune:

ce realitate crunta ai descris Doloress...
faza tare cu imbracatul copiilor, fata mea cred ca este cea mai dezbracata din oras, iar pana acum indiferent cat de frig a fost seara (la noi dupa 7 sunt temperaturi de 16-17 grade), tot nu i-am pus caciula, cel mult gluga (daca avea) de gura sotului si m-a intreabat o mamica, cu care ne mai intalnim in parc, "auzi dar Sofi nu are asa o caciulita mai subtirica, ca totusi este frig si poate raceste"... am inceput sa rad cu sotul si am spus ca de acum luam in mana sau punem pe carut o caciula, o hainuta sa vada lumea ca are... aaa si asta dupa ce pe strada ne-au mai intrebat niste vecini de ce nu ii punem caciula pe cap ;

Roxana mami de Maria-Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka-maria spune:


Atat am avut de raportat.
Fuse o noapte in care am dormit vreo ora jumate. L-am luat pe bubu cu noi in pat si tot n-a folosit la nimic. Se trezeste la fiecare ora plangand si nu poate fi calmat, nici macar cu suzi.
Colac peste pupaza am facut si o criza de fiere, probabil de la stres, deci sunt terminata.
N-a vrut sa manance nimic ieri, i-am dat apa si lapte direct pe gat cu seringa de la panadol.
De dimineata l-am dus la medic, l-a cautat tanti aia pe toate partile si concluzia a fost ca nu vede nici un motiv pentru care sa refuze mancarea, deci sa avem rabdare. Avem intalnire iar vineri sa vedem daca situatia e la fel.
Nu inteleg ce are, nu stiu cum sa-l ajut si sunt terminata fizic si psihic, nu vreau decat sa dorm. Sunt deja 3 nopti de cand dorm numai cateva ore.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rmbbc spune:

@LORI: mersi pentru raspuns. Asa am facut, am oprit lactuloza.
Da, la nuci din pom ma refeream Lori; eu asa citisem undeva despre diversificare ca de la 9 luni e voie si nuci. Pana acum nu cred ca are nimic ca nu vad bube si nici nu s-a schimbat nimic. Oricum vineri avem programare la o alta pediatra si o sa vorbesc si cu ea de asta.
O zi buna tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

CARMEN, am pus pe FB filmuletul cu plangaciosii

LUCIA????

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shines spune:

Anka..hai sa ne luam de mana sa ne consolam,poate ajuta.
edi dupa doua zile de febra nu are nimic..nici muci,nici bube..nimic.
i-am tot dat nurofen,azi nu a mai facut febra deloc.
in schimb el doarme mai bine noaptea,cam la 3 ore s-a trezit dupa suzeta. de papat a papat foarte bine. nu mai stiu nici eu.
dr cica sa ii dau antitermice ca nu are de unde sa stie ce are.

Euuu..in schimb sunt terminata,am gatul si gingiile umflate de crap...nu pot calca pe maxilar,nu am mancat de 3 zile decat supa si lapte..somn aproape deloc. cand atipesc,calc in somn pe maxilar si sar ca arsa tipand de durere.
azi,abia am ajuns la scoala..si abia am ajuns acasa.
noroc ca nu e departe,ca nu prea vedeam drumul si tremuram de frica cu doi copii in masina. sunt ametita,molesita..cand am dat de aerul de afara,imi venea sa ma pun pe jos,sa lesin.

si cat de mare si tare ma dau ca le fac pe toate singura si nu am nevoie de nimeni(nici nu am pe nimeni adevarul)..asa bine mi-ar prinde un ajutor acum





Simo - mamica de pui scumpi , Camelia(2002) si Eduard Matei(2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielaromt spune:

Off, greu de bebei bolnaviori. Saracu Bubu, are el vreo durere de nu poate nici sa doarma, nici sa manance. Si nici nu poate sa zica saracu ce are... Anka, nu avea gatul rosu, sau ceva? Febra nu mai face?

Al meu nu stiu de ce nu mai vrea mancare solida de vreo trei zile. Tot am zis ca nu ii place ce-i gatesc ca i-am dat chestii noi. Dar azi am revenit la clasicele legume si iar le-a refuzat. mai incerc diseara in parc. Ba gresesc. Nu refuza iaurtul. Asta il mananca.
In rest, suntem singurei in Buc pana vineri. A plecat tati la predeal la un curs. Cu tot cu cardul meu in buzunar. a uitat sa-l scoata din portofel si am fix 100 Ron sa imi ajunga pana vineri. Bine, as putea sa ma duc cu buletinul sa scot direct de la banca... da' era mai simplu sa am cardul.

Eu am asa o stare cam de cacao... Pe de o parte parca abia astept sa ma intorc la munca. Simt nevoia sa ma detasez de rutina de acasa... sa mai fac si eu cate ceva fara sa stau cu grija piticului non stop...

Astept sa se trezeasca si o taiem in IOR.

puup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shines spune:

Asa,meniul,ca am ramas in urma:
sambata: -biscuiti cu iaurt si avocado
-conopida,morcovi,dovlecel la cuptor cu un strop de ulei masline si putina apa..apoi amestecate cu galbenus de ou
- pepene galben,nectarina si para

duminica: - iaurt cu cereale de fructe + prune
- piure de legume (cartof dulce,albitura,brocolii) + pulpita de pui
- branzica de casa amestecata cu o lingurita smantana,jumate avocado si struguri albi.

luni : - iaurt cu fructe (nectarina,pruna si banana)
- supa crema,cu fenel,morcovi,dovlecel si patrunjel. cu putin unt.
- paste (din alea mici) cu carne de vita si sos de rosii




Simo - mamica de pui scumpi , Camelia(2002) si Eduard Matei(2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fluturas2010 spune:

SALUTARE, SALUTARE!!!!!!!!!!!!!!!!

in sfarsit reusesc si eu sa intru putin, sa va salut, sa va aduc vesti bune despre Claruta...care a fost cateva zile la oras acum o saptamana pt un eveniment important din familie, nunta varului meu si deci a unchiului ei preferat..pentru care s-a pregatit, si s-a pregatit, si s-a gatit, de a dormit o noapte intreaga sus, in camera de hotel, pe ritmuri de hore..

viata la tara e placuta, petrecem cam tot timpul in curte, fata participa activ la activitatile casnice, cum ar fi: prepararea de bulioane, dulceturi, etc..

adora pisicile si cateii..adica pe Lady si uriasul Boris, joaca fotbal in brate la tati, rade cand sare mingea, tranteste toate jucariile din carut ca sa aiba mami ce face, mergem cu premergatorul dar si tinuta de manute..stiti ca ei ii place de mica munca...in asa fel incat si acum obisnuieste sa stea in patut numai cu picioarele pe sus si sa bata cu forta din ele...

de mancat mananca cam orice mai mult sau mai putin, pofteste la greu cand vede ca se prepara ceva pe aragaz bine mirositor, asociaza mirosurile cred, cere uneori si de la noi din farfurie spre disperarea noastra..aseara nu s-a lasat pana nu a gustat dintr-o chiftea de porc si rosie ..adora rosiile..stie ca sunt din gradina proprie..unde si ea a udat de nenumarate ori..

am cumparat din comert desert pt bebelusi de peste 6 luni, e tot ca cerealele si se face cu apa, e bun la gust..ii place si iaurt cu fructe tot asa..voi ati folosit???ce parere aveti???
bine suc de fructe cu morcovi ii fac zilnic in casa la storcator si bea cam 150 -200 ml/zi..eu fac bascalie de ea si ii spun ca energia ei asa de mare vine de la sucul de fructe..ca are vitamine...am poreclit-o VITAMINA si sotul PITIC ATOMIC...EA RADE..CA NU STIE///

apropo, acum m-am intalnit cu o vecina de la bloc, care are si ea un baietel de varsta Clarei si mi-a spus ca ii da nu stiu ce pastile naturiste pt cresterea imunitatii...vezi doamne sa nu raceasca...eu nu i-am dat nimic si nici sa ii dau asa preventiv nu ii vad rostul, doar acum se formeaza imunitate si daca nu e lasat oganismul sa lucreze..cand o face...?? voi ce parere aveti?folositi pastile preventiv???
Clara nu a racit deloc pana la varsta asta si sincer, eu sunt certata rau cu caciulita...fata mea a purtat pana acum numai palarii..inclusiv seara pe intuneric si s-a cam racorit de ceva timp...abia acum ii duc caciuli la tara..adica bascute..sa fie feminina..fiecare cu pasaricile lui...


vineri ma intorc in oras si va promit fotografii noi...

astept raspunsurile si sfaturile voastre cu privire la mentionatele de mai sus

Mergi la inceput