Clasa I * 2011 - 2012 [7]

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Nu trebuie sa va carati cu caietele copilului, ca se gasesc in librarii cartile si caietele. Mie tot din librarie mi le-a luat o prietena, ca nici eu nu ajung la librarii.
Liniutele nici la noi nu arata perfect, pentru ca se grabeste sa iasa la joaca. Astazi a avut prima ora de pian, sunt curioasa cum i-a placut. Oricum deocamdata face teorie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Buna, fete!
Scrieti cu un avant de abia acuma apuc sa va salut :)

MINA - Chiar mananca tot ce-i pui piciul tau? Oooo, Dami la scoala a ajuns sa manance indemnata de copii, dar numai un sandvici cu ceva sau la alegere o bucata de placinta.

Cu copertile credeam ca am scapat, dar ne-a mai cerut un manual si asta chiar nu stiu cu ce tip si dimensiune il voi imbraca, ca-i nitel mai mare ca un caiet si n-as fi vrut cu hartie.

In rest, sper sa ramanem ca acum. :)





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

aoleu de 4 pagini citesc si ce-am retinut cel mai bine...FRIGANELEEEE Mor de pofta

o noapte buna tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoemma spune:

Eu ii pun la scoala un sandvici, ceva mic dulce (o napolitana Eugenia de ex.) si un mar sau alte fructe. Intotdeauna mananca tot... Ma mir si eu de cat mananca... Cand vine acasa insa nu mai mananca tot ce-i pun, ca deja e satula.
Le-a dat tema la mate linii, puncte...asezate intr-o ordine care se schimba tot la doua randuri. Erau trei variante, adica trei modele de respectat. M-a bucurat ca desi doar primele randuri le-a inceput invatatoarea ea a stiut sa inceapa randurile noi respectand exact modelul si succesiunea pe care le-a dat-o invatatoarea. Si i-au iesit super. Adevarul e ca scriu deocamdata doar cu creionul si daca chiar greseste ceva poate corecta usor. Din cate am vazut insa nu a sters decat o singura data. Eu nu stau langa ea cand scrie pentru ca prefera sa faca singura daca a inteles ce are de facut. Altfel o mai cicalesc (cam fara rost uneori, recunosc si eu).

Copii gasesc totul in nimic, oamenii gasesc nimic in tot. (Giacomo Leopardi)

Mami de 2004 si 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Dar cat stau copii vostri la scoala de mananca , pe post de gustare, tot ce scrieti voi acolo? Sa inteleg ca nu mananca nimic acasa, dimineata...sau nu mai mananca la pranz, cand ajung acasa? Ca intre 7 - 7.30 si 12 - 12.30 sunt doar 5 ore...5 ore intre doua mese mi se pare rezonabil la varsta lor! O gustare, repet gustare, ar fi suficienta. Si apoi, intr-o clasa cu 25-30 de copii fiecare cu "friganelele" lui...nu vreau sa imi imaginez cum miroase in clasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Soleil spune:

Citat:
citat din mesajul lui lbelciug

Apropo de coperti, unde ati gasit (in Buc ma intereseaza) marimi potrivite pt culegeri si caietele tip? Astea au dimensiuni atipice...


Am luat caietele la spinare si am gasit coperti in magazinul Titan, la parter, sunt vreo 3 papetarii acolo.

La pachetel - invariabil paine cu unt si ceva sunca/muschi (nu se strica, e ok ca nu sta cu zilele in ghiozdan) si biscuiti/mere taiate la desert. Sandviciul il mananca, merele - un mar in 2 zile , se pastreaza merele alea de minune in cutie care-i aproape etansa, biscutii ii imparte, ramane cam cu unul de mancat.
Si mai bea laptele primit de la scoala.

Am auzit ca a inceput si a mea sa scrie pe caiete, au avut tema cu ceva liniute, nu am priceput exact ce ca nu prea am putut vorbi cu ea.
Eu sunt intr-o delegatie pana duminica si stau ca pe ace, numa' de plecat nu imi ardea .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Aoleu, v-am emotionat. Al meu, desi fotomodel cu acte, e destul de mancacios...de fapt nu chiar mancacios cat gurmand si pofticios, sa aibe variatie si chestii gustoase, nu neaparat in cantitati mari.

Nu, nu mananca intotdeauna tot. Uneori tot sandvisul si gusta din fructe, sau jumate de sandvis, tot dulcele si un pic din fructe. Sau roade fructele in fiecare pauza si sandivsul doar il miroase....dupa caz. Dimineata bea un ceai/un nesquic si ciuguleste sa zic jumate de felie de paine cu ceva (cuburi de mozzarella, sau friptura rece) sau un pic de prajitura de casa, sau mananca un bol mic de lapte cu cereale. Ideea e ca nu si-a format inca obiceiul constant de a manca dimineata (azi dim de ex a baut 3 guri de ceai si aia a fost tot) asa ca ma asigur ca are pachetelul mai consistent.

la masa de pranz (12.30-13.00, cam pe acolo) mananca supa/ciorba, felul 2 si desert. Nu mult dar sa fie din toate.



Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
www.tocanadecuvinte.blogspot.com" target="_blank">TocanaDeCuvinte
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

'Neata si dau si o cafea mamicilor de scolarei!

Ieri am chestionat-o pe Iustina cu privire la testele astea...n-a zis nimic, de niciun test, nicio fisa, nimic care sa le fi fost date de d-na. Oare a mea nu da? Sau o fi dat si nu si-a dat seama? Si asta e posibil, la cat de distrata e.

Anka, si la noi merg toti cu snitele si sandwich-uri si friganele si uite ca in clasa nu miroase a nimic urat...probabil ca d-na aeriseste bine clasa si cred ca asa fac si alte d-ne. Chiar sunt copii care mananca la scoala - ca a mea, de exemplu - si mananca si dimineata un iaurt cu fulgi sau o felie de paine cu ceva, inainte de a pleca la scoala. Copiii sunt diferiti, ma gandesc - unii mananca mai des, altii la intervale mai mari de timp.

O zi buna, va doresc!

Lora, mami de Iustina (31.10.2004) si Adelina (02.09.2010)

(Niciodata sa nu spui niciodata!)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

buna dimineata

multumim de cafea

David al meu nu e prea mancacios de felul lui dar la scoala mananca , probabil se indeamna de la ceilalti copii. si mi-a zis sa-i pun pe langa sandwich si o gustare , azi i-am pus niste biscuiti belvita

ieri a inceput sa-si faca temele pana am ajuns eu acasa, a primit si un "dovlecel vesel" pe caiet, semn ca a terminat liniutele de facut in clasa primul sau al doilea
azi dimineata a cam facut figuri la trezire, dar pana si-a dat cu apa pe fata, ca apoi s-a inviorat
azi au engleza si religie, sunt curioasa ce fac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzuka spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anka74

Dar cat stau copii vostri la scoala de mananca , pe post de gustare, tot ce scrieti voi acolo? Sa inteleg ca nu mananca nimic acasa, dimineata...sau nu mai mananca la pranz, cand ajung acasa? Ca intre 7 - 7.30 si 12 - 12.30 sunt doar 5 ore...5 ore intre doua mese mi se pare rezonabil la varsta lor! O gustare, repet gustare, ar fi suficienta. Si apoi, intr-o clasa cu 25-30 de copii fiecare cu "friganelele" lui...nu vreau sa imi imaginez cum miroase in clasa!


Daca un copil e in stare sa manance consistent la ora 6 si jumatate la cat se scoala al meu, normal ca 5 ore jumatate ii sunt destul sa nu ii fie foame.Dar in maxim jumatate de ora cat trece de cand se scoala pana plecam este imposibil sa il fac sa manance.Si pana ajunge acasa de la scoala se face ora 1 jumatate. Normal ca ii pun un sandvici si un fruct..bea si laptele.Iar cand ajunge normal ca nu sare direct la masa. Mai trece jumatate de ora. Deci cele 5 ore jumatate ale tale sunt de fapt vreo opt.Tu cat mananci in opt ore?

Nu uita ca majoritatea copiilor vin de dupa ani buni de gradinita. Iar la gradinita de la 8 la 12 mancau asa: mic dejun, gustare la ora 10 si prazul. Organismul lor s-a obisnuit asa. Deci nu mi se pare deplasat sa ii pun sandvici la el.






Mergi la inceput