Clasa I * 2011 - 2012 [7]

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Pai daca m-am incapatanat sa nu ma las ajutata cu procurarea herlitz-urilor...In fine, am rezolvat azi, am trimis pe cineva in Real si am facut stoc. De fapt acesta e preferatul ei, dar ramasese fara cerneala si am cautat o multime rezervele. Azi am rezolvat si problema asta. Oricum astept sa vad diseara stilourile puse noi in penar azi dimineata.

Ce sa ii zici...e copil, si exact asa eram si eu. Ieri am constatat ca uitase o geaca la scoala de vreo 4 zile, a adus o pana la urma de la obiecte pierdute. A ramas cu trening pe ea la pictura si aseara am reusit cu super efort sa scot acrilicele din el...Uite asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

cum nu gasiti ?
in librariile de cartier sigur sunt, noi am mers cu fiecare carte si am luat, din alea transparente, dar sigur sunt si la voi
pt caiete am luat colorate sclipiricioase

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:

lbelciug - caietele speciale cu format atipic, la care chiar nu am gasit coperta potrivita din plastic, le-am imbracat in hartie lucioasa colorata, din cea pentru cadouri, dar cu culori mai decente si fara "scrisuri"; am lipit partile indoite cu putin scoci transparent, exact asa mi le imbracam si eu in scoala pe cele cu forma atipica; Crina le-a etichetat si tot ea a scris etichetele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paxela spune:

buna, greu de tinut pasul cu voi,
si noi facem parte din categoria agitati in banca, a ajuns singur in ultima banca.... desi are 110 cm si e cel mai mic din clasa, ca se foieste.. era f dezamagit ca nu intelegea prea bine ce a facut, a zis ca na vb cu colegii si nu sa jucat cu jucarii ca stie ca nu are voie dar sa jucat cu mainile asa ca de o sapt sta singurel...
liniutele de la scoala arata uratel, dar la after e mai atent, si acasa daca reface e chiar ok doar ca asta nu se poate intampla in fiecare zi datorita programului extrascolar
in rest cere fise zilnic.... alea ii plac, le face pe nerasuflate, speram ca agitatia din banca sa se termine odata cu intratea in exercitii si altceva mai complicat, ca asa inteleg de ce se plictiseste.
In rest... inca na pierdut nimic, doar camasi murdarite la greu... acuralele nam reusit sa le scot din bluza, iar meniul... o jumate de sandwich cu sunca, altceva nu vrea, si o prajitura barni sau asemanatoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei

cum nu gasiti ?
in librariile de cartier sigur sunt, noi am mers cu fiecare carte si am luat, din alea transparente, dar sigur sunt si la voi
pt caiete am luat colorate sclipiricioase



pentru caiete am luat din kaufland, erau seturi de cate 24, galbene, cu eticheta pe ele ... pentru carti n-am mai gasit, am fost la o papetarie dar nu stiam daca virgula cartile au dimensiunea A4 si n-am luat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roxana_G

Neataaa.

Mama ce super idee cu friganelele , ca ii plac tare Alexandrei. Eu tot de friganele le stiu, dar fiica-mea le numeste "paine cu ou".

Uitasem sa va spun ca am dat testele saptamana trecuta, a venit cu FB-urile acasa si am prestat jocul de PSP. Care nu ii place. Macar nu a cerut altul. Testele au fost pe modelele de la Minister, au schimbat pozele, propozitiile, dar aceleasi cerinte au ramas. Le-a corectat indulgent totusi ca fiica-mea a luat FB si a pus 2 silabe la "bec". Ma rog, daca nu o fi explicat ca e "lampa".

Eopoeea stilourilor continua. Aseara m-am murdarit si eu pe maini, degeaba tin teorie copilului. brrr, nu le suportam nici eu cand era scolar. I-am pus cele 2 Bic-uri azi, sa vedem cum merge.




Rox, mamica Alexandrei si a lui Andrei


Patisi ca mine cu "tectrisu". Au bunicii un tetris vechi de cand era tati cat Vizigotul. Se joaca acolo cu el de mama focului. Zic: hai, mai, sa ii iau si lui unu nou, mai ales ca nu le are, in rest, cu alte jocuri, de nici un fel. Da-i si intra pe okazii, cauta, gaseste, alearga-te cu vanzatoru prin oras sa iei jocu....si cad i-l dau....NU ERA CA ALAAAAAAAAA!!!!!! Si nu l-a vrut! Ba a mai si plans cu lacrimi cat pumnu o seara intreaga cand a vazut ca m-am ofilit ca nu-i place . Mneah, care s-o mai baga.....

Deci m-am lamurit, alea-s friganele, de care eu n-am prea facut dar e o idee super, in we prestam!


Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
www.tocanadecuvinte.blogspot.com" target="_blank">TocanaDeCuvinte
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

mamagiuliei, nu prea am cum sa ajung la librarie cu cartile copilului deoarece il iau tarziu de la AF si pt ca nu sunt librarii in zona mea. Azi insa m-am dus la o librarie de langa servici care din fericire avea "Sa dezlegam tainele abecedarului" asa incat am putut cumpara cateva coperti pe acea marime.
Mai raman insa cele pt culegerile de mate care sunt format mai mic.

ManuelaCrina, multumesc pt pontul cu foaia lucioasa, insa la regimul nostru de folosire sigur s-ar rupe f repede.

mina, tare faza cu tetrisul!

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronin spune:

Ma bag si eu la clasa I. O sa citesc ce-i p-aici.

Salut, in special, o cunostinta veche, lbelciug!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

hi,
update
noi am inceput ieri, din a doua sapt la noi, litera A. pana in vacanta..nu stiu exact care, de iarna sper, vor merge cu o litera pe sapt, apoi cu doua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Fie-mea azi a dat testul la romana. Cica nu a fost asa greu, crede ca a facut bine.
Maine dau la mate.

M-a fericit cu vestea ca le-a zis doamna de sport ca duminica cine vrea va participa la un concurs de dat cu rolele, in Parcul Tineretului. Ioana vrea. Si trebuie sa fim la 8 dimineata la scoala
Ma intreb cum i-o duce in parc.

In ce priveste "pachetelul", Ioana nu mananca decat rar dulciuri; maxim o data pe saptamana ii dau un Barni sau alta prajiturica. In general ii dau un fruct (mar, prune, banana) + un sandwich, de regula cu branza feliata sau topita. Azi i-am dat doi covrigi cu mac mici (sper ca nu a imprastiat tot macul pe jos) si un mar. Ieri a avut tot mar, dar cu un pachetel mic de biscuiti.
In general nu mananca tot ce ii dau.

lbelciug eu am gasit coperti la libraria de la noi de pe strada. M-am dus cu caietele si am probat.



Mergi la inceput