Licurici de ianuarie-februarie 2009 (153)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

[quote]citat din mesajul lui roxanaz

buna dimineata!
Ingrid, te inteleg ca esti suparata, dar sa stii ca medicina nu e nicaieri pe lume stiinta exacta . rareori 1+1 fac doi pentru ca pacientii sunt extrem de diferiti, simptomele sunt diferite, si ce scheme de tratament merg la unul nu merg la celalalt. medicii au pareri diferite, e si normal asta.
daca exista simptome (nu ai spus data trecuta de asta, de aceea eu am mentionat ca as lasa copilul in pace) eu as da antibioticul. "Feeling-ul ca nu e de ajuns" nu conteaza acum - fa tratamentul. daca este sensibil germenul la el sunt sanse mari sa scapati de bacterie. succes si sanatate multa!
Merci, Rox.
La ce m-am referit cu "stiinta exacta" era faptul ca in Romania nu se lucreaza dupa un protocol si nu raspund pt deciziile pe care le iau, deci, in consecinta, le iau cu f mare usurinta si lejeritate. In fine, stiu ca tot ce spui tu e corect, dar aseara eram "neagra" pe pediatrul lui alex care vede ca are 3 exudate pozitive si ca e rosu in gat si ne zice sa-l lasam in pace si sa mai repetam si la el la spital o data, ca el nu are incredere in lab particulare si pe alta dr. care ne zice ca "asa sunt unii copii au mereu rosu in gat" si pe alta care...
Maine mergem la un ORL-ist sa-i vada gatul (dar asta cand am vorbit cu el a zis ca piocianicul nu e periculos, ca daca avea streptococ era mai rau - posibil streptococul in gat sa fie mai rau, dar mai usor de tratat, deci preferam streptococ).
In plus, cel mai sensibil a iesit la ciprofloxacina, care nu se da la copii sub 18 ani (decat in situatii amenintatoare de viata - ceea ce nu e cazul la alex, adica el nu se afla intr-o situatie amenintatoare de viata)... nah... greu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

mai scrie-mi odata antibioticele la care e sensibil germenul. parerea mea: gasiti un medic si ramaneti la el. normal ca au pareri diferite.. asa e mai peste tot stii, eu nu vad copilul sa imi dau seama ca de "rosu e in gat" este, pe cand pediatrul l-a vazut. succes
Criss, bune rezultate domnisoare Andra la o luna!!! deci.. tot inainte. despre nervi si fite... uf. trec si astea dar te toaca marunt
edit: Micola, nu, nu iau copiii nicaieri noaptea. daca nu am cu cine ii lasa nu merg nici eu. ei au programul lor si rar il depasim, sunt obositi si nu le arde de nicio socializare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Daria nu a mai mers la gradinita de miercurea trecuta. Stiu ca, pentru linistirea ei, am facut bine, insa pentru linistea mea, nu am facut deloc bine. Este excesiv de alintata!!! Si fac cu nervii!!!

Am de lucru, zau ca am, tin cu dintii de proiectul la care lucrez acum, trebuie sa il termin astazi, casa e vraiste, bucataria e murdara, mancare nu este, tre' sa fac bagaje, sa cumpar bilete... si copilul asta urla!!! Urla!!!

Daca ma duc in bucatarie, urla, daca ma duc la baie, urla, am fugit acum 5 minute pana jos, sa duc curierului un plic cu acte, a urlat de nu s-a putut, desi am lasat-o cu buni... Nu mai sta cu buni, nu mai vrea decat cu mine, efectiv in fundul meu!!!

Se uita la desene si sta lipita de mine, de de-abia pot misca mana, sa lucrez.

Sunt asa de nervoasa!!!

micola, asa e la romani, sa stea si copiii mici cu parintii, in zgomot, in fum. Nu conteaza ora.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Fiindca nu ma lasa sa lucrez, i-am spus fetei cu care colaborez ca ma opresc, nu mai pot continua. S-a enervat rau, prin urmare, mi-am amanat plecarea cu o zi.

Azi lucrurile au luat-o razna la mine, aici.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micola spune:

Selene, daca nu mai are nicio problema, de ce nu o duci inapoi, la gradi?
stiu cum e, stiu exact cum e sa nu poti nici macar o mana sa misti ca te vrea toata numai pt el...
e pacat sa pierzi, acum cand ai de lucru...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

micola, intr-adevar, crize cum a facut nu mai face, nu se mai trezeste la pranz sau noaptea strigand asa dupa mine.

Insa mucus alb in pipi inca are. Iar rezultatele la urocultura vin de-abia maine.

Rosie jos nu mai e, nici cu secretie, am spalat-o cu ceai de coada soricelului si de pelin.

Si, oricum, sfatul psihologului a fost sa o retrag, o perioada. Iar maine urma sa plecam la Cluj si sa stam pana duminica seara.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz

mai scrie-mi odata antibioticele la care e sensibil germenul. parerea mea: gasiti un medic si ramaneti la el. normal ca au pareri diferite.. asa e mai peste tot stii, eu nu vad copilul sa imi dau seama ca de "rosu e in gat" este, pe cand pediatrul l-a vazut. succes
Criss, bune rezultate domnisoare Andra la o luna!!! deci.. tot inainte. despre nervi si fite... uf. trec si astea dar te toaca marunt
edit: Micola, nu, nu iau copiii nicaieri noaptea. daca nu am cu cine ii lasa nu merg nici eu. ei au programul lor si rar il depasim, sunt obositi si nu le arde de nicio socializare.
Lab I
rezistent: Amoxiclav, Ceclor, Cedax, Cloramfenicol, Doxiciclina
sensibil: cefoperazone, piperacilina/tazobactam, ciprofloxacin, colistin, gentamicina, tobramicina
Lab II
intermediar:ceftazidime, ceftriaxona
sensibil: ciprofloxacin, gentamicina, netilmicina, piperaciclina, tobramicin

Apreciez mult orice sfat, parere, opinie, sugestie, Rox.
In priviinta rosului in gat, macar, sunt toti de acord ca are.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Crisspy felicitari pt bilant, e f f bine, mai ales ca e alaptata. Sa o tineti tot asa.

Micola nici eu nu iau copilul nicaieri noaptea, de altfel am refuzat o gramada de petreceri chiar si la ore "decente" pt unii:7-8, pt ca aia e ora la care Aidan merge la culcare.

Multa sanatate bolnaviorilor!

Eu sunt varza, mi-a fost tare rau azi noapte, cred ca am dormit vreo doua ore apoi de la 2 la 6 a plans A. in continuu, il doare urechea (zice el si il cred). Acum e acasa cu taica-su. Nu are temperatura si nici nu ii curge nimic din ureche. Oare sa fie infectie sau tot simptom de la mononucleoza??



Tiny baby gator

Baby gator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Micola, gentamicina. dor injectiile dar asta e. eu asta as alege. cipro merge extrem de bine dar din pacate dupa cum ai zis si tu e destul de contraindicata copilasilor asa mici.
Miere, uff, saraca de tine si saracul Aidan si urechiusele lui. date fiind tubuletele.. ar putea fi totusi un semn de mono. nu a cedat deloc durerea la ceva tylenol?
Selene, imi pare rau de problemele tale. sper sa treaca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

Selene, te inteleg, si eu lucrez de acasa si alex trage de mine de nu se poate, si nu am randament cand face asa si lucrez noaptea. Asta e varsta, asa sunt toti. E mai greu sa lucrezi de acasa decat in deplasare (la birou) pt ca facem doua munci o data, si lucru, si copilul (daca copilul e mic si nu merge nici la gradi). Daca am merge la birou altcineva s-ar ocupa de copil in timpul asta si ne-am concentra doar la lucru. La 5-6-7 am fi acasa si ne-am ocupa de casa/copil. Asa, cand am o lucrare lucrez de la 8 dimineata pana la 2 noaptea cu pauzele de copil (mancat, schimbat, plimbat, jucat, fite si ce-o mai fi).
Eu, cand am de lucru fac asa: ma trezesc la 8 (nu pot mai devreme pt ca ma culc tarziu) si pana se trezeste alex lucrez (asta cand nu se trezeste si el la 8), cand se trezeste el: il schimb, pun la pipi, papam, apoi pana pe la 10 incerc sa lucrez (cu un randament vai de capul lui) pe la ora 10 (uneori, nu tot timpul) il trimit cu bunica-sa 2 ore in parc si bag cat pot. Vine din parc ii dau sa manance il culc si mai bag 2 ore ca migul. Se trezeste ii dau sa manance si incerc iar sa lucrez pana vine sotul cand il dau in primire sa se descurce cu el (de pe la 6-7 seara) si lucrez iar pana pe la 2 noaptea, mai bine dupa ce adoarme ca, cat e treaz mai trage de mine. Cam 5 zile dureaza la mine o lucrare, si am cam 1-2 max 3 pe luna si in timpul asta nu fac curat, nu bag la spalat, nu gatesc, nu ies afara din casa, nu fac nimic in plus (cred ca nici pe mine nu ma spal) ca nu as mai termina la timpul stabilit cu clientul. Face sotul ce poate cand vine de la lucru si asta e, cu D-zeu inainte.
Tot ce imi doresc e sa nu ma imbolnavesc eu sau el cand am de lucru. Atat.

Mergi la inceput