Licurici de ianuarie-februarie 2009 (153)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Ioana, done
aaaaah ce zi frumoasa, 14 mai... zau, imi suna a primavara si soare si pasarele. musai sa fie o domnisoara
Miere hahahaha . tare glumet Aidan.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

E genial Aidan, f simpatic cu replicile lui
Ioana, ce frumos, si mie imi place luna mai, soare si vreme placuta!!!
Naty, pup si eu domnisoara isteata si talentata


de steluta norocoasa Luca-Vlad si 28+ cu minunea mea roz


e simplu, doar sa vrei! BAZAR UMANITAR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Hello,

Azi fac cinste...am facut o luna. Asteptam dr pediatru sa facem bilantul. Revin cu detalii.

Miere arati foarte bine iar Aidan e un scump ca intotdeauna cu perlutele lui.

Rox felicitari pt scapatul de pampers. Aseara a cerut si Razvi pt prima data sa faca caca si pipi la olita, ne-am mirat cu totii...bineinteles ca nu a facut nimic.

Anna sanatate multa, sa va traiasca finutul.

Cu apartamentul mai avem o gramada, parca nu mai vine o data ziua aia in care o sa ne mutam.

Sunt tare bucuroasa ca Razvi a inceput sa mai zica si el una, alta, ne imita aproape in orice. Cu Andra se poarta foarte frumos, ne ajuta sa-i facem baita...

Crisspy, fericita de Razvi si Andra - Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bpaula spune:

Miere numai burta e de tine, esti frumoasa foc.

Ioana si mie imi suna luna mai tare bine, e una din perioadele mele preferate, am vrut sa imi fac nunta atunci dar eram inainte de licenta si na..

ROxana bravo!
Noi inca avem pampers la somn, de cele mai multe ori nu face dar se mai si intampla si momentan is prea comoda eu sa insist . Caca face la olita in ultima vreme dar de obicei are mami grija sa fie in funduletul gol cand ar fi momentul si atunci se duce singur la olita. Ei, om avansa si noi in viata asta, sper sa nu aiba regres cand apare bebe.

Anna sa va traiasca finutul si tie sa iti treaca repede raceala sa poti sa mergi sa il vezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

Mie, efectiv, imi vine sa mor de nervi! Medicina in Romania nu este o stiinta exacta, este o bataie de joc la adresa pacientului, la adresa prostului care umple buzunarele medicilor si laboratoarelor, care nu au cunostinte si constiinta nici de doi bani. Unul zice lasa-l in pace, altul zice trateaza-l, aia care zic trateaza-l imi dau niste tratamente de tot rahatul. Nu mai pot! Nu stiu cum sa mai fac sa-mi tratez bine copilul. Deci, nu are decat un singur simtom, gatul f rosu si umflat si e cam ragusit(dar el tipa mult), iar pe o amigdala are ceva care seamana cu o rana. El nu se vaita de nimic, dar el nu stie sa se vaite.
Un dr zice sa nu-i dau nimic, altul vrea sa-i dau 5 zile tratament cu un singur antibiotic puternic si atat, dar eu am un feeling ca nu e suficient. Of,of,of! Numai copil bolnav sa nu ai!
Asta cu transmisul nush cum e: unul mi-a zis ca se ia greu, daca stai in spital mai mult timp, altul (e vorba de doctori) ca e contagios. Eu si sotul am facut cate doua exudate fiecare si nu ne-a iesit nimic si ne pupam cu bale zilnic, mancam cu aceeasi lingura uneori, bem din acelasi pahar uneori etc, deci....
Puteam sa-l duc si la gradi, dar am avut constiinta, ca dupa medicina romanesca foloseam unul din cele 3 exudate "perfecte" si era inscris...Asparagus, felicitari, bebe sanatos si norocos si sa treca repede greturile. Selene, alex face tot asa sau chiar mult mai rau! Acum de exp. se tavaleste pe jos pe strada si urla de zici ca-l tai cu drujba la gat, cel putin, cand trebuie sa venim din parc acasa (de 5 zile). Suntem buni de filmat si de pus pe YouTube. Se uita lumea la noi ca la urs si toate babele se opresc sa-l sau sa ma intrebe ca ce are copilul. (habar n-am ce are, i s-a pus ca vrea in brate - asta doar fiindca a invatat sa zica "in bache"). La banca sau in alta parte nici gand sa-l iau, daca l-as lua ar face la fel sau mai rau, dar nu m-as criza/mira atat. E mic, ce naiba sa-i fac, filosofie? Poate Daria intelege, al meu in nici un caz!
Mai nou ii este frica de babele cu batic, de intuneric. Spune mars la copii, desi imediat dupa zice "copii, mars, nu" si arata la obraz, ca nu are, fiindca a zis asa. Asta ni se trage dupa ce ne-au atacat doi maidanezi si eu strigam disperata mars si dadeam din picior cu el in brate. A inceput sa zica la caini, apoi la cate un copil si, de vreo cateva zile, la multi copii, mai ales daca e nervos.
Face cam invers de cum ii spun si, daca spun ca ma supar pe el, vine si ma pupa pe unde ma nimereste si plange, deci e si santajist sentimental. Greu, dar nu o fi mereu asa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

buna dimineata!
Ingrid, te inteleg ca esti suparata, dar sa stii ca medicina nu e nicaieri pe lume stiinta exacta . rareori 1+1 fac doi pentru ca pacientii sunt extrem de diferiti, simptomele sunt diferite, si ce scheme de tratament merg la unul nu merg la celalalt. medicii au pareri diferite, e si normal asta.
daca exista simptome (nu ai spus data trecuta de asta, de aceea eu am mentionat ca as lasa copilul in pace) eu as da antibioticul. "Feeling-ul ca nu e de ajuns" nu conteaza acum - fa tratamentul. daca este sensibil germenul la el sunt sanse mari sa scapati de bacterie. succes si sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

'Neata,

Bilantul la o luna este cam asa: greutate 3,810kg (crestere de 900gr) si o inaltime de 56cm (5 cm in plus).

Razvi e din ce in mai nervos, nu-i convine nimic . In dimineata asta ne-am imbracat cu tipete pt gradi [bang.

Ingrid sanatate multa

fetele




Crisspy, fericita de Razvi si Andra - Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micola spune:

neata
Weekendul asta am avut o nunta in familie, unde, bineinteles, ca a fost si domnul Alex
sa vezi circ la imbracat, desi i-am dat doar camasa si vestuta cu blugi, nu cu pantaloni de costum, ca avem un costum cam...gri metalizat, ca de lautar, primit de la nasi la 1 an, care abia acum ii e bun.Dar nu ne place si nu i l-am dat.
Tipa intr-una " nu patzeee" (nu place) si se tragea de camasa :))
abia l-am imbracat, abia cand a vazut ca isi ia si tibi camasa a acceptat

la cununie, vad ca se duce la un baietel si da noroc cu el...nu erau din cununia "noastra" cei care erau cu el.
Ma duc eu sa-l iau , si cand vad, era David, colegul de la cresa, dar era cu bunicii, care nu au de unde sa-l stie pe alex:)
au inceput amandoi sa alerge si se strigau pe nume: "Dadiiid, Aieees"
a fost de coma :))


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micola spune:

La restaurant nu l-am luat, desi erau vreo 3 copii sub 3 ani, care nu mai puteau de somn, motaiau pe acolo, intrau in hora si incurcau, cadeau...unul chiar a adormit pe scaune...

Voi ii luati la petreceri?

sincer, eu nu sunt de acord cu asta...ce sa caute copilul in fum si muzica tare?...il iau ziua peste tot, la primarie, la biserica, dar noaptea copiii dorm..

nu?

ma tot intreba toata lumea unde e si de ce nu l-am luat...

Mergi la inceput