(Mai) foloseste cineva scutece lavabile?

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ram0nica spune:

uitasem sa uptatez semnatura nu mai sunt gravi de vreo 2 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Ramonica, am vazut si eu acum popin-ul vechi, arata ok, e intr-adevar putin mai marut insertul mic dar e ok.
Legat de otet... revin http://www.totsbots.com/choosing-using/care
"Bicarbonate of Soda and Vinegar can dissolve cotton and bamboo fibres. Whilst a lot of nappy websites recommend using them to sanitise and soften nappies they will drastically shorten their lifespan and render your guarantee void."

Legat de kaki si noi avem si lapte nedigerat (branzica) si mucus si de toate , eu nu imi fac griji. Ramonica iti recomand sa nu dai nimic la bebe decat daca analizele ies nasoale.
Cu mare placere !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Azi mi-am comandat un set de popin new generation...sper sa fie ok si sa le primesc cat mai repede...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ram0nica spune:

lena, bine ca mi-ai zis sa am grija la otet si de bicarbonat!

daaaa, intre timp mi-a venit mintea la cap nu o sa-i mai dau nimic pana nu vad analizele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ram0nica spune:

mady, sunt convinsa ca o sa-ti placa noul pop-in! chiar daca-s mai subtiri inserurile de zi, absorb si mai bine decat versiunea veche. cu insertul de noapte e si mai bine...
o sa-mi mai comand si eu, dar nu mai mult de 2 pt ca vreau sa incerc cat mai multe modele . vreau si flip, little lamb si charlie banana si easy fit si wonderoos, bumbg organic...
chiar ca da dependenta scuticeala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Ramonica sa stii ca pentru mine a fost foarte usor sa ma obisnuiesc cu montarea moon-cup-ului.Primele doua zile sa zicem ca sunt mai aiurea pana te prinzi cum sa-l fixezi bine, poate nici atat. Mie mi-a placut din prima,mai ales ca eu aminceput sa-lfolosesc azi vara in august cand am mers in fiecare weekend la bai sarate.A fost o binecuvantare pentru ca sa nu ratez un weekend de distractie si sanatate.
Eu foloseam otet si bicarbonat pentru igienizare, dar poate ca ar fibine sa ma mai interesez.
Dupa ce am folosit mai multe tipuri de scutece va zic ca le prefer pe cele care nu au flence deasupra, dar uneoori acestea sunt mai absorbante.
Sunt indragostita de noul pop-in, o sa-ti placa madybulancea. Sunt mai subtiri,nu asa voluminoase,absorb foarte bine, arata mai bine si inca un plus sunt un pic mai mari decat vechiul pop-in,ceea ce maitarziu va fi un avantaj cand bebe creste.
Miriam merge foarte bine cu scutecele astea.De obicei in timpulzilei ii dau scutece maiputin voluminoase cumar fi the new pop-in sau scutec organic de la bumgenius. Este celmai subtire mi se pare mie, este lafel ca un pampers normal, deci daca e o bunica sau un tatic,foarte usor il pune pe copil singurul dezavantaj este ca se usuca mai greu fiind dintr-o bucata.
Little lamb sunt foarte faini, imi pare rau ca nu amcumparat mai repede . Acestia trebuie folositi cu protectie. Eu folosesc protectia de lanoul pop-in .Merge de minune cu little lamb. Ii mai folosesc si cu pantalonasi de merinos de la babyidea.Cam scumpi pantalonasii astia, dar se merita toti banii. Foarte buna calitate, strat dublu. Cei mai folositi pantalonasi, ii purtam aproape non stop.Plus ca ajunge peo perioada mare de timpdin cauza design-ului. Am zis ca o sa iau si pantalonasi de vara de lana de la disana . Acestia sunt mai subtiri, mai fini ,mai ieftini si pentru vara cred ca merg mai bine fiind mai subtirei.


Mamica fericita de Miriam 01.03.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

La multi ani mamicilor!!!

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ram0nica spune:

desi n-am zis nika de moon-c , chiar ma intrebam in sinea mea cum incape intr-o zona atat de mica si sensibila... Parca mi-ai ghicit gandurile intrebatoare ...

vreau mai muuuulte scutece... offf, incepe sa-mi fie greu sa spal imediat ce-l foloseste si sa le pun imediat la uscat ca sa nu raman in pana... deja nu mai pot refolosi protectiile de scutece pt ca nu stiu cum face de le uda aproape pe toate... (nu de tot, dar le umezeste pe la elasticul de la picioare, desi nu-l las prea larg, sau le mai uda pe spate. Am depasit e mult a 6-7 spalare ca sa fie la capacitatea maxima de absorbire.
Mai am o umatate de bax pampers, dar ma incapatanez cu indarjire sa ma descurc cu lavabilele sa sa nu folosesc din el

sa fim sanatoase cu toatele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ram0nica spune:

la analiza kaki a reiesit "prezente celule epiteliale izolate". Probabil asta e mucusul care se vede si cu ochiul liber. Medicul de fam. zicea sa nu mai beau atat d emult lapte (beam cam 750ml/zi) si sa urmaresc sa vad daca dupa o saptamana se mai schimba ceva. As mai merge si la un pediatru sa vad ce zice.

oare pot folosi ulei de masline pe fundulet (cateodata mai e rosu la cutele de la picioruse), sau mai bine sa nu dauneze scutecului...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:


Multumim Felicitas !!!

Ramonica ma bucur ca sunt ok rezultatele !!!

Fetelor, sa stiti ca e adicted, faza cu scuteceala.
Tots Bots este super fain, bambus moale, si e foarte subtire, s-a uscat in mai putin de 24 h. Seara i-am pus afara si dimineata i-am adus in casa, si pana la amiaza erau uscati :)

Mergi la inceput