(Mai) foloseste cineva scutece lavabile?

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui madybulancea

Lena oare merge insertul astala scutecele CB???



Mami de Razvan si Rares


Cu siguranta nu. Eu il am, dar il folosesc impreuna cu absorbantii de la Pop-in.
80% din el e fleece care nu absoarbe ci are rolul de a tine funduletul uscat cand ii pui noaptea. Partea mai intunecata e bambus (care absoarbe) dar e foarte subtire si nu te-ar ajuta cu nimic.
Nici insertul bumgenius sa nu iei pt ca BumG e mai lat decat CB si nu o sa iti incapa in chilotel. Eu la CB folosesc doar inserturi CB... mai bine mai iei un set de inserturi CB .
Eventual dak vrei sa cumperi ceva inserturi mai intai sa intrebi dimensiunile ca sa vezi dak incap in chilotel.

Ma bucur ca te-au ajutat sfaturile mele !!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Buna mamici! si eu sunt o mamica care folosesc de 7 luni scutecele lavabile cu succes la fetita mea care acumare un an . eu personal sunt foarte multumita. Am incercat mai multe modele. The pop-in varianta veche si cea noua, happy heiynis,wonderoos,bumgenius organic si toate imi plac,dar mai ales imi place noul the pop-in.
Folosinm doar ocazional scutece de unica folosinta pampers premium care, dar foarte rar. Ne ajunge un pachet de 52 de buc si trei lunia .
Am vazut mamici care sunt revoltate ca sunt scumpe,aiurea, ca se cheltuie apa multa si detergent,mirosul etc.
eu le spal si cu alte hainute mai curate, deci in maxim o zi jumate le spal, miros nu ramane in ele pentru ca lespal bine si am luat doar scutece de calitate noi.Iar cheltuirea de apa, eu oricum pun haine foarte des laspalat si este tot una pentru mine,pentru ca le pun cu alte haine.
Mie mi se par foarte ok. Le folosesc non-stop.Plus ca asa copii merg mai repede la olita.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Eu de exemplu nu mai folosesc nici absorbante intime pentru mine,mi-am cumparat un dispositiv moon-cup. E super,nu se compara.Mai ales vara, fara mirosuri si iritatii. Plus ca poti sa mergi non-stop la bazin.
Si azi am fost cu fetita la inot si eu sunt pe stop.In mod normal alta data ar fi trebuit sa spun ca nu pot veni. De cand folosesc moon-cup asta nu mai este o problema.


Mamica fericita de Miriam 01.03.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Felicia felicitar !!!
Chiar vroiam sa intreb pe cineva care foloseste scutece lavabile la copilasi in jur de 1 an.
Nu i-a fost mai greu fetitei sa mearga cu scutecelele?
Legat de mooncup am auzit, dar din ce am citit, am inteles ca tb sa ai dexteritate sa le folosesti :D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ram0nica spune:

salutare! am revenit cu impresii despre noutatile lavabile: avem o saptamana de folosit 2 buc pop in - varianta veche: original (la care am si 3 inserturi de rezerva). Sunt foarte multumita de ideea de scutece lavabile, au disparut iritatiile. Inca n-au atins gradul de absorbabilitate maxima (protectia de scutec se umezeste frecvent cu un singur insert, daca le pun pe amanoua e mai ok), dar in linii mari sunt multumita. avand atat de putine, imi e greu cu spalatul: imediat ce uda un insert, il spal de mana si-l usuc pe calorifer pe un scutec si se usuca in vreo 4 ore. Seara inca folosim pampers.
S-au comportat bine si in cazul treburilor dificile, cu liner deasupra, petele -surprinzator- clatite imediat si cu proxima ocazie spalate cu TEO BEBE - detergent pulbere. O sa-mi iau si eu luna viitoare sapun cu bina de bou si nuci de sapun. Sper ca pana atunci sa nu le stric capacitatea de absorbtie cu detergentul asta.

Ca urmare a multumirii generale, si dupa ce i-am facut sotului un traininga la carte pe tema lavabilelor (jura ca mi-as putea sustine o teza de doctorat in materie), l-am convins sa trecem full-time pe lavabile. Nu prea i-a picat bine cand am facut totalul sumei pe care trebuie sa o investim initial: am dat deja 220lei pe 2 scutece pop in cu rezerve si azi trebuie sa ajunga comanda cu inca 3 IttiBitti Tutto, 1 PopIn New Generation + 2 inserturi de noapte, in val. de vreo 420lei. M-a rugat sa ma opresc aici cu comenzile pana mai facem rost de resurse :) As fi in stare sa comand si de banii de paine .




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ram0nica spune:

mi-as mai comanda pe viitor si scutece cu buzunar (BumbG V4, Charlie Banana) dar din descriere imi dau seama ca le pot folosi doar o data si trebuie spalat, pe cand la pop-in si la itti bitti, ma gandesc ca spal insertul si cu putin noroc poate nu ajunge si la protectie de scutec umezeala. Mai ales ca il schimb la 1,5 ore, maxim 2 ore daca uit. Vazusem pe you tube cum arata si BumbG Organic, dar am vazut ca are inserturile cusute, deci se vor usca f greu cred.
Mi-as mai lua 1 Flip si 1 Econobum, dar nu-mi dau seama cat de plasticoasa e protectia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ram0nica spune:

aaa, mi-am mai amintit ceva: cu ocazia spalarii scutecelor mi-am dar seama ca s-ar putea sa avem o problema cu consistenta kaki: in pampers nu-mi dadeam seama, dar acum imi e foarte clar ca e gelatinos si nu mi se pare ok ca doar e alaptat 100% la san...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Ramonik eu in locul tau mi-as luat un set de 6 buc charlie banana si cu cele 2 pop in te descurci sigur o zi intreaga,si asa ai spala zi de zi....eu am acum 12 buc charlie banana si am momente cand spal la 2 zile,mai ales cand bb nu face asa mult pisu...
eu nu spal cu nuci de sapun,am luat un detergent lichid eco (a pus lena acum 2 pag un link) iar sapunul cu bila de bou scoate garantat petele de kaki...

Lena tu ai pus vreodata otet in masina de spalt?mi se pare ca inserturile au devanit mai aspre si am inteles ca otetul alb ar rezolva problema....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Ramonica, ma bucur ca ati inceput sa scuteciti si ca va place.

O alternativa la vechiul Popin este sa cumperi de aici http://www.kingdomfluff.co.uk/close-parent-popin-c-70.php , dupa cum vezi este mult mai ieftin. Dar o prietena care are si versiunea veche si versiunea noua a spus ca e mai faina versiunea noua, dar e ok si cea veche. Ca dovada a mai cumparat 2 bucati versiunea veche
Livrarea de pe acest site e in jur de 6 lire pentru vreo 5 scutece, vezi dak iti place si o intrebi direct cat te costa transportul pt x produse. Eu cred k se merita.

Ai grija cu Teo baby, sa nu strici. Mai bine spala cu un detergent lichid, daca ai. Eventual sa ii dai o extraclatire si sa pui otet in loc de balsam (nu ca ar trebui sa pui balsam. scutecele nu se clatesc cu balsam) pentru ca dizolva resturile de detergent.

Mie personal nu mi-a placut BumG v4 cu buzunar pentru ca sunt foarte late intre picioruse. O alternativa mai buna sunt CB sau chiar wonderoos... am vazut la cineva, arata foarte ok. Poti sa iei un pachet de CB cu o mamica si sa il impartiti sau sa ii iei pe tot.
Ai dreptate, scutecele cu buzunar nu poti sa le refolosesti, dar sa stii ca se usuca repede. Eu astea pop in si itti bitti nu le-am refolosit niciodata, desi au fost cateva ori (foarte putine) cand puteau fi refolosite.
Da BumG organic se usuca greu.

De Flip si Econobum nu stiu sa iti zic :(

Legat de consistenta la kaki, noi il avem gelatinos de la inceput si tot e 100% pe LM, deci no worries. Eventual pentru linistea ta poti sa faci o coprocitograma si coprocultura. Noi am facut si a fost ok ;).
Pediatra ne-a zis k daca era ceva demult se vedeau si alte semne.

Mady, eu am mai pus otet, cand imi aduc aminte. Nu am observat sa fie mai moi. O prietena care are CB le-a fiert, k aveau pete si a zis k au iesit super pufoase si nici nu a observat sa scada absorbabilitatea, dar eu nu as risca. Uite maine cand pun la spalat incerc si cu otet si iti spun daca este vreo diferenta. Eu le usuc pe calorifer... asta contribuie la asprirea lor :(



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ram0nica spune:

mady, apucasem deja sa dau comanda pt itii bitti si pt inca un pop in. |Deja am terminat resursele pe luna asta pt scutece, mai asteptam o luna aducatoare de banuti . Imi comand atunci 2 CB sa vad cum ne intelegem si cu ele. Tu de unde le-ai luat, de la kiddyshop?

Chiar ca creeaza dependenta: mi-as lua din toate felurile cate o bucata ca sa vad cum sunt fiecare


Lena, imi place mult POP in vechi, dar de cand am versiunea noua pop in mi se pare si mai bun. Parca e mai subire oleaca si parca nici elasticul de la spate nu e atat de dur. Cel vechi ii lasa niste urme rosii... am incercat sal las mai largut, insa asa a curs pipi din el. Incerc sa le pun pe un umeras pt pantaloni ca sa stea fortat cateva ore cu elasticul intins poate-poate mai cedeaza din duritate. Asta e singurul minus (major ) la el, in rest imi place . Astept sa vad daca se mai lasa elasticul si poate ma hotarasc daca mai comand. Intr-adevar, pretul de ~42 lei pe bucata e foarte ieftin si tentant. Eu dadusem 60, la reducere...

Dupa 24 de h de scuticit full time am descoperit ca Alex face exagerat de mult pipi . Am folosit toate cele 6 scutece, in conditiile in care pe 4 dintre ele le-am putut refolosi si de cate 2, uneori 3 ori, impreuna cu 8 inserturi in total (intre timp am mai primit niste inserturi de noapte pt pop in vechi, dar le-am folosit si ziua pt ca e mare nevoie pt flux abundent de pipilica). Ce-i drept si suge destul de des (mi-e mila sa-i dau la program)...

Pana la urma le-am spalat de mana cu JohnsonBaby lichid pana reusesc sa cumpar detergentul adecvat pt ele. sper sa nu le strice...

A dus sotul proba de copro sa vedem daca mai iese ceva (am mai facut si era ok, insa atunci arata mult mai bine, aproape apos, insa cu niste stelute de "branza"). Insa de cateva zile gelatina zici ca e mucus. Sper sa fie ok ca nu-mi vine sa-i dau dupa spusele medicului: apa de orez, smecta si ceai de menta.

va multumesc muuuult pt sfaturi

de Vlad (13 dec 07) si + 6

Mergi la inceput