(Mai) foloseste cineva scutece lavabile?

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

BUNA...LENA tu folosesti ulei de tea tree???cum il pui??euam sac de-ala special de pus scutecele si ma gandeam sa pun vreo 2 pic de ulei pe o discheta demachianta si discheta in sac....zici ca scoate petele de kaki sapun cu bila de bou???ink nu mi-a ajun si am spalat insertul murdar de kaki cu putin wanish ca nu iesea....mi-a venit detergentul recomandatde tine,multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:


Mady, numai noi doua vorbim aici
Eu pun uleiul direct in galeata, dar sincer am pus de maxim 2-3 ori pana acum. Poti sa il pui si pe discheta demachianta, e ok oricum :).
Sacul il speli odata cu scutecele, nu? Sa nu mai pui Vanish, s-ar putea sa contina chestii care sa scada absorbabilitatea, cum ar fi inalbitori...
De care ai luat? fara balsam?
Sa imi spui cum iti pare ;)

BTW legat de hemp hour, mamica virgula care il foloseste a zis k prefera popin cu insert de noapte pt noapte. Absoarbe la fel ca hemp hour si e mai putin bulky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Multumesc lena,am cu musetel si levanda,cum ai luat tu,mi se pare ok,chiar hainutele lui mi se par mai albe...am pus wanish ca nu mi-a ajuns sapunul ala si ma seca ca imi ramasese un insert patat....pana la urma o sa imi mai comand si 5 buc pop in cu bambum....
nu mi-ai zis,e efcient sapunul ala cu bila de bou???

pacat ca numai noi vb pe aici.....oare numai noi folosim???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Sapunul cu bila de bou e ft eficient pt kaki, nu stiu alte pete, dar kaki iese repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ram0nica spune:

salutare
dupa documentare asidua de 2 zile, azi m-am hotarat brusc: fie ce-o fi, imi comand si eu asa scutece lavabile, pt ca m-am saturat de iritatii care nu trec cu nimic. Bebe no2 are 2 luni... Pt inceput mi-am comandat 2 buc AIO POP-IN si hartia de celuloza. Sper ca am inteles bine: ca la astea nu mai cumpar separat insertii doar daca vreau protectii suplimentare. Si am mai comandat inca 2 Bbuc BABYLAND. In total cam 265lei cu tot cu taxe curier. Pe parcurs mai vedem ce mai luam... Acusi nu mai am bani si pt detergenti, ulei de ceai, bile de bovine si alte accesorii aferente :). Chiar sunt curioasa cum se impaca Alexandru cu ele. La bebe nr 1 am avut de unica folosinta si am ajuns in 3 ani la un cost total enorm.

Ca sa nu mai umplu galeata de gunoi cu atatiapampers, am vrut sa-i ard in centrala termica, ca doar is din bumbac premium :) Cand colo nu au ars decat f.f. greu. Cat pe ce sa dau foc la casa. Si asa ca le-am declarat razboi pampersilor (si oricum aluneca pipilica si kaki si din ei, oricat de premium sunt, asa ca...)
Noi stam la curte, deci nu ma costa apa masinii de spalat, doar curentul electric. Si nici apa calda nu costa pt ca o incalzeste centrala termica pe lemne (cea care incalzeste si caloriferele, incalzeste printr-un sistem de sepentine si boilerul), deci mai raman doar costurile cu detergentii speciali. Dar daca o sa le spal cu hainele lui... mai vedem.
Chiar sunt f. curioasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Ram0nica, felicitari pentru achizitii. Sa le folositi cu placere.
Pop-in nu mai are nevoie de nimic.

Nu e neaparat sa investesti mai mult deocamdata. Eu tea tree am folosit foarte rar, nu e indispensabil. Detergent poti folosi Persil lichid... important este sa nu folosesti balsam.
Iar sapunul cu bila de bou poti sa il inlocuiesti cu orice sapun si freci un pic mai mult ;).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ram0nica spune:

asa-i, astept sa vad cum ne acomodam. Dar n-ar trebui sa am nici o retinere: ca doar si in cei de unica folosinta se uda destul de des... O sa mai iau niste inserturi de noapte de canepa si bambus.

Greu mi-a fost sa-l conving pe sot ca procedez bine cu schimbarea asta radicala. Sunt convinsa ca iritatiile vor disparea incetul cu incetul. El insa e foarte sceptic. Dar cu rabdare si cu rezultate visibile probabil o sa realizeze si el ca nu bat campii in favoarea lavabilelor.

Citeam pe undeva sa pun si o ceasca de bicarbonat la spalat. Voi folositi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Eu nu folosesc bicarbonat... eu stiu ca se foloseste daca speli cu nuci de sapun pentru ca ingalbenesc hainutele albe in caz contrar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Lena oare merge insertul astala scutecele CB???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Mi-am adus aminte sunt super multumita de sapunul cu bila de bou,imediat e duc petele nu treb frecat prea mult,chiar si cu wanish frecam de imi ieseau ochii...si detergentul lichid e super....multumesc mult Lena!
offf tot spal zilnic,daca nu o fac raman in pana.....imi mai treb macar 5...

Mergi la inceput