(Mai) foloseste cineva scutece lavabile?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui madybulancea

Buna,ne-am luat un pachet de 6 buc charlie banana si sunt multumita de ei,acum am si spalat o parte...merg uscati pe calorifer?pun un scutec de finet pe calorifer si apoi pe ei,pt ca am putine ink si as vrea sa le folosesc cat mai mult timp....pana imi mai cumpar!



Mami de Razvan si Rares


Mady, eu as zice nu. Poti usca inserturile pe calorifer. Daca folosesti cate un insert o sa poti folosi 2 chilotei si 2 inserturi (chiloteii se usuca mai usor) si s-ar putea sa iti ajunga foarte bine. Adica ii folosesti intr-o zi, seara ii speli si pana dimineata dak ii tii pur si simplu in casa se usuca. A doua zi o iei de la capat ;)

Nici afara daca ingheata nu se poate sa scoti chilotelul, pt inserturi e ok.
Motivul? pentru ca poate interveni procesul de "delaminare" se desprinde partea impermeabila de stofa si daca se rupe cumva nu ii mai poti folosi :(. Uite http://doablediapers.blogspot.com/2012/01/delaminated-diapers.html

Daca vrei sa se usuce repede ai putea sa ii pui pe uscator langa calorifer. Ar fi ok si pe finet, dar eu nu as risca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Lena mrsi mult,pana la urma am pus un finet pe calorifer si apoi scutecul cu partea interioara,finetul fiind tot atunci spalat,arata ok,o sa incerc asa cum zici tu...tu cu ce ii speli?si cum ii depozietezi dupa folosinta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Lena eu acum am 6 buc CB,daca trec la full time scutece textile ce parere ai daca mi-as lua tot CB ink 10,si poat mai tarziu un pic 5 buc all in one cu bambus???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Mady, cu multa placere !!!
Faza cu delaminatul apare in timp, nu imediat.
Pana acum spalam cu persil lichid fara balsam, dar nu e ok pentru ca au tot felul de enzime si alte ganganii care pot duce in timp la scaderea absorbabilitatii scutecelor si inserturilor.
Acum 2 saptamani am cumparat acest detergent http://www.organicbaby.ro/detergent-lichid-pt-bebelusi-musetel-si-lavanda-p460-cat19 (eu am luat cu 32 ron la reducere). Oricum pretul este foarte ok, pentru ca 40 ron -> 50 spalari si persilul e 35 ron -> 40 spalari :D (eu la persil oricum puneam 1/2 sau 1/3 din doza recomandata.
Acest detergent contine balsam... nu e grav pt k nu e cocolino, e un balsam pe base de soia parca, dar cel mai bine ar fi unul fara balsam. Adica acesta http://www.organicbaby.ro/detergent-lichid-pt-rufe-fara-miros-p644-cat19 (scrie ca nu contine balsam)
Cel cu musetel si lavanda e ft eficient, chiar imi place mult.
Pt petele de kaki, cred k am mai spus folosesc sapun cu bila de bou (pe bebenatura.ro) gasesti mai ieftin (4 ron parca). Nu spal sa iasa tot tot, doar descurc putin :)

Depozitarea. Eu fac asa:
CB doar cu pipi, clatesc bine inserturile, chilotelul nu si ii pun in galeata.
CB cu kaki, spal tot si ii pun in galeata.
De obicei spal cam in stilul acesta
Luni dimineata
Marti seara
Miercuri nu
Joi dimineata
Vineri seara
Sambata nu
si o iau de la capat (dar depinde si cate hainute avem de spalat... stiu ca nu e ok sa speli cu hainutele dar eu oricum le clatesc, spal... inainte)

Daca iti mai iei 10 CB te descurci cu siguranta. Eu acum incerc sa schimb imediat dupa ce e ud scutecul si oricum imi ajung 16. Cu toate ca imi plac mult CB nu stiu cum o sa se comporte la vara cand o sa fie cald, deci eu as investi pe ceva mai natural, gen Popin (testtat de mine, imi place) Bumgenius organic (nu stiu cum e).
La mine la CB se aduna putin inserturile. Eu cred ca ar mai trebui sa ii folosesti putin si apoi sa hotarasti dak mai iei sau nu :)

Stii ca am spus la un moment dat k mi-am luat 2 scutece Itti Bitti Tutto, sunt super ok, slim, draguti, bambusul si bumbacul din insert e acoperit cu un strat subtire de poliester cu scopul de a tine uscat bebe la fundulet, dar tot nu e material natural la fund :D


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Multumesc mult....mi-am comandat ink 6 scutece CB ca sa imi fie un pic mai usor,o sa imi comand si detergent de care ziceai.....noaptea cum faci?al meu se culca max 9 si rezista scutecul ceva cam pana la 5,dupa da pe afara...as vrea sa gasesc o solutie ca sa nu il trezesc,probabil cele all in one cu scutec din bambus pt noapte sunt mai bune...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui madybulancea

Multumesc mult....mi-am comandat ink 6 scutece CB ca sa imi fie un pic mai usor,o sa imi comand si detergent de care ziceai.....noaptea cum faci?al meu se culca max 9 si rezista scutecul ceva cam pana la 5,dupa da pe afara...as vrea sa gasesc o solutie ca sa nu il trezesc,probabil cele all in one cu scutec din bambus pt noapte sunt mai bune...



Mami de Razvan si Rares


Eu cand se culca la 9 il schimb la 12 inainte de a ma culca. Oricum de cateva zile am observat ca de la 9 pana la 12 e uscat scutecul, deci nu o sa il mai schimb la 12 :D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Lena am o problema cred ca bebe se uda pe margini din cauza hartiei cand nu ii pun hartie e ok...ce pot sa o fac?sa o schimb?eu am din aceea de la CB...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Mady, incearca sa nu lasi hartia sa iasa, adica sa fie in interiorul scutecului.
In plus la CB la mine se cam aduna insertul. Solutia este sa il schimbi mai des... daca face mult pisu si nu are mai face fata insertul atunci iese afara.

Ce mai fac eu: nu inchei body-ul dedesubt, pt ca in cazul acesta daca se uda tb sa schimb tot... asa schimb doar pantalonasii.
In plus tb sa mai incerci sa vezi sa nu fie prea larg la picioruse... incearca putin mai strans.
La mine la inceput cam 3 din 5 schimburi tb sa schimb tot. Acum se uda pantalonii foarte rar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Lena eu cred ca la toate se aduna inserturile,sau nu e asa??? gata am mai primit un set,sper sa fie mai usor acum...noi am trecut pe astea pt ca are o iritatie de la celelalt care nu vrea sa treaca plus o dermatita,asa ca faptul ca se uda e o nimica toata.....e mult mai bine de cand folosim numai scutece lavabile....multumesc de idee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Da, cred ca asa se intampla la toate ;)
Ma bucur ca va este bine cu lavabile !!!
Iti raspund cu mare placere ;)


Mergi la inceput