(Mai) foloseste cineva scutece lavabile?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Salut

Eu am urmatoarele tipuri de scutece. cine are nevoie de informatii despre oricare dintre astea raspund cu placere :)
- MamaRo cu fleece si cu bambus http://scutecerefolosibile.blogspot.com/2012/01/cine-sunt-sunt-un-scutec-lavabil-si.html
- Pop-in cu absorbanti de bambus
- BumG cu buzunar V4
- Charlie Banana
- Itti Bitti d'lish marimea S
- pe drum mai este Itti Bitti Tutto, care o sa ajunga in cateva zile

Eu folosesc scutecele pentru ca ma intereseaza ce sta pe funduletul piticei mele.
Avantajul pentru mediu e doar o consecinta a deciziei mele.

Folosesc Persil lichid pentru spalare (cam 1/2, 1/3 din doza recomadnata si pun ocazional otet la clatire).
Nu le folosesc de foarte mult timp scutecele. Pitica mea are 3 luni jumate si primul scutec l-am achizitionat a fost cam cand avea ea o luna, apoi am tot luat in continuare.
Imi i-a foarte putin timp clatit/spalat/uscat scutece.
Am cumparat sapun cu bila de bou care face minuni la pete.
Oricum persilul scoate foarte bine petele, desi as vrea sa trec pe un detergent eco.
Puteti sa imi recomandati ceva?
Pun cand cred k o sa faca kaki hartie de protectie. pana acum am luat lenya si e super ok.
Noaptea inca folosim pufies, dar o sa trecem dupa ce terminam pachetul pe huggies.

In plus, eu reciclez (poate nu se face primavara cu o floare, dar cu siguranta floarea respectiva incanta ochii trecatorilor ). asta e prima si ultima remarca la adresa pro contra scutece lavabile.

Unboticutz, Eu sunt foarte multumita de CB, sunt slim, eu folosesc un singur absorbant.
Partea lor negativa este ca nu e material natural ci sintetic, in rest imi plac foarte mult.

Daca mai aveti intrebari raspund cu drag :)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana_M spune:

Buna!
Eu sunt incepatoare in scutece refolosibile. Mi-am achizitionat de o sapt Bumgenius V4 cu buzunar si capse pentru zi. Copilul meu parca se simte mai bine in ele, fata de cele de unica folosinta, in care se irita daca nu-i dadeam zilnic cu Bepanthene.
Pentru noapte ma gandesc sa cumpar http://www.hiphip.ro/products/pachet-scutece-pentru-noapte-2-scutece-canepa-si-1-pantalon-lana . Ce parere aveti?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Salut Loredana,

O prietena de a mea si-a cumparat un scutec HempHour, daca vrei poti astepta cateva saptamani ca sa iti dau un feedback. Ea o sa il foloseasca cu flip, nu cu chilotel de lana.
Oricum suna bine oferta. Eu am vazut acest scutec, este foarte moale si placut la atingere si din cate stiu canepa este foarte bun absorbant.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana_M spune:

Multumesc Lenac!
Astept feedback.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

LenaC te rog ajuta-ma,vreau sa trec pe scutece refolosibile,unde au scutecele charie banana material sintetic?sunt mult mai bune bumgenius decat astea???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

desprea aste ce stiti? http://www.scutece.info/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Mady, CB au interiorul care vine in contact cu pielea bebelusului din fleece, este un material sintetic care mentine pielea uscata.
Dintre CB si Bumg eu as alege CB. BumG a inceput sa se scamoseze fleece-ul, e mai lat BumG decat CB.

Scutecele de care spui nu am incercat. Dar poti lua unul sa vezi o luna cam cum se comporta materialul.
In nici un caz nu ti-as recomanda sa iei pachetul. Eu am luat 2 scutece mai ieftine facute de o mamica si imi pare rau, pentru ca arata nasol acum si curand o sa tb sa le inlocuiesc :(
Nu spun ca si astea ar fi la fel. Ideea este sa cumperi unul si sa vezi cum e, apoi daca e ok iti iei cate ai nevoie :)
Spor la scuteceala


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanar spune:

Citat:
citat din mesajul lui Loredana_M

Buna!
Eu sunt incepatoare in scutece refolosibile. Mi-am achizitionat de o sapt Bumgenius V4 cu buzunar si capse pentru zi. Copilul meu parca se simte mai bine in ele, fata de cele de unica folosinta, in care se irita daca nu-i dadeam zilnic cu Bepanthene.
Pentru noapte ma gandesc sa cumpar http://www.hiphip.ro/products/pachet-scutece-pentru-noapte-2-scutece-canepa-si-1-pantalon-lana . Ce parere aveti?


fericita de Matei Ionut (02.11.2011)


salut !

Loredana, eu am cumparat nu de mult un scutec Hemp Hour cu arici pe care il folosesc impreuna cu un chilotel de protectie Flip. Cristina de la hiphip.ro a mentionat ca are nevoie de 6-7 spalari pentru a dobandi absorbtia maxima, insa eu am riscat de la prima spalare. Am avut noroc ca s-a trezit fetita pe la 5 dimineata din alte motive, de altfel trebuia sa o trezesc eu pentru a o schimba de scutec. Nu era super imbibat, dar daca mai dormea 2 ore cu el evada pipiul. A doua oara insa, dupa 3 spalari, a aborbit mult mai bine: a dormit de la ora 23 la ora 6 si nu am gasit-o f uda. Deci, luand in consideratie si indicatiile Cristinei, sunt multumita de achizitie.

Singura mea nedumerire este ca de fiecare data scutecul a mirosit a pipi statut. Nu stiu inca daca e normal. Poate aflu de la una dintre voi.


In alta ordine de idei, noi avem la purtator urmatoarea recuzita:

- 2 chilotei FLIP pe care ii folosim cu ce prindem la mana, dar preponderent cu inserturile Baby Idea
- 16 inserturi Baby Idea si 1 insert de canepa
- 4 MamaRo prindere cu scai (2 cu captuseala de flece si 2 cu bambus) la 2 dintre ele s-a uzat cam repede scaiul, evadeaza cam des pipiloii din ei, insa pentru cineva ca nu vrea sa investeasca foarte mult in scuteceala chiar sunt solutia cea mai buna. costa in jur de 40 lei/buc.
- 3 Pop-in (1 model vechi si 2 model nou toate cu insert de bambus) imi plac, mi-as mai lua cativa
- 1 Hemp Hour Extra cu care suntem in curs de acomodare

La idea de a folosi scutece lavabile ma gandesc dinainte de a ramane insarcinata din convingerea ca beneficiile asupra sanatatii Marei sunt incontestabile. M-am acomodat destul de grelut cu ele, dar am izbutit pana la urma; iar acum imi e tare drag sa le culeg dimineata de pe sarma si sa le fac stiva pe saltelut de schimbat gata pentru o noua zi.
Detalii tehnice:
- spal cu detergent pentru bebelusi de la Earth Friendly Baby - o perioada l-am inlocuit cu Dermalin dar cel din urma nu mi-a placut deloc
- am scos petele pana acum cu sapunei cu bila de bou Sodasan, Sonett, si acum un sapunel DM de pe bebenatura.ro
- spal zilnic si astfel nu am ramas niciodata in pana, desi am putintele scutece

Ce imi doresc
- macar 2 Charlie Banana
- macar 2 Itti Tutto
- macar 1 Bumgenius organic


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Buna,ne-am luat un pachet de 6 buc charlie banana si sunt multumita de ei,acum am si spalat o parte...merg uscati pe calorifer?pun un scutec de finet pe calorifer si apoi pe ei,pt ca am putine ink si as vrea sa le folosesc cat mai mult timp....pana imi mai cumpar!

Mergi la inceput