(Mai) foloseste cineva scutece lavabile?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

SCARMANUS, da am bumGenius, 4.0, nu gasesc exact linkul, dar sunt astea :
http://www.youtube.com/watch?v=xbJQXreDNxk&feature=related

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Doloress

SCARMANUS, da am bumGenius, 4.0, nu gasesc exact linkul, dar sunt astea :
http://www.youtube.com/watch?v=xbJQXreDNxk&feature=related



Da, da, astea-s, Doloress. As vrea sa stiu cum le gasesti, fac abstractie de inserturi fiindca sunt microfibra si nu ma incanta ca putere de absorbtie (eu le indes pe astea cu buzunar cu ce apuc , in tot felul de combinatii), as vrea sa stiu daca este vreo diferenta intre ele si versiunile mai vechi (aud ca au higher rise), daca stii. A, si este loc de jonglat cu inserturile? Api mai sunt elasticele. Nu stiu de ce, dar imi par destul de blege elasticele in jurul coapsei la marca asta, si foarte tari la spate.
Pentru noapte ce folosesti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Pai nu stiu diferenta cu cele mai vechi ca astea le-am comandat primele si ultimele Mie imi plac foarte mult, imi place si flip. Nu mi s-a intamplat nici un accident pana acum, insa al meu copil nu face prea mult pipi, nu stiu de ce. De regula noaptea ii puneam o microfibra si un scutec de canepa care am auzit ca e foarte absorbant. Apoi am scos canepa pentru ca mi s-a parut degeaba. Numai una din microfibra isi face treaba la noi.

Eu m-am luat dupa ratingurile pe care le-am gasit aici :
http://www.diaperpin.com/diapers/diaperpages.asp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Doloress

Pai nu stiu diferenta cu cele mai vechi ca astea le-am comandat primele si ultimele Mie imi plac foarte mult, imi place si flip. Nu mi s-a intamplat nici un accident pana acum, insa al meu copil nu face prea mult pipi, nu stiu de ce. De regula noaptea ii puneam o microfibra si un scutec de canepa care am auzit ca e foarte absorbant. Apoi am scos canepa pentru ca mi s-a parut degeaba. Numai una din microfibra isi face treaba la noi.

Eu m-am luat dupa ratingurile pe care le-am gasit aici :
http://www.diaperpin.com/diapers/diaperpages.asp



Mami de Patrick(29.04.2008) si Kevin (10.02.2011)
Victoria, fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!




Norocoaso :). Mie mi-a udat patu' intr-o noapte si cu pe ea cu tot pana sus la gat . E drept ca atunci foloseam de unica folosinta.
Canepa folosesc si eu dar trebuie sa gasesc combinatia buna pentru noapte cu ea, ca e prefold.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui Doloress

Eu nu prea ma bag in polemici, nu am energia necesara (in timpul ramas, mai spal un scutec, hihihihi) dar voiam sa ii zic CORINEI ca remarca asta :

" fac viata mai grea cu buna-stiinta, de dragul unei cauze pe care prea putini o inteleg si sustin (ma refer la partea cu bio). "

nu e valabila pentru Canada.

Din fericire acolo nu e o cauza abstracta pe care foarte putini o sustin, din contra, e o preocupare principala a tuturor, de zi cu zi. Daca nu reciclezi esti privit cam ca un paria. Copilul meu de la 2 ani stia unde sa duca cartonul, sticla si gunoiul menajer. Am ajuns in Romania si m-a privit foarte intrebator, unde e reciclajul? Nemaivorbind ca in parc s-a apucat sa stranga gunoaiele de pe jos sa le duca la cos. Pentru noi conteaza, si nu neaparat ca ne-ar constrange cineva, ci pentru ca ne-am convins ca avem o planeta frumoasa care merita salvata. Iar chestia asta cu Sunt poluatori mai mari ca mine mi se pare o mare prostie. Pe mine nu ma intereseaza ce fac altii, ci ce pot face eu concret.





Mami de Patrick(29.04.2008) si Kevin (10.02.2011)
Victoria, fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!




doloress, stii prea bine ca suntem cu zeci de ani in urma altor tari, in multe privinte. si nu as vrea sa crezi ca intram in polemici, discutam civilizat, cu argumente, ca niste adulti cu capul pe umeri, oricand avem ceva de invatat de la cei din jur.

la noi nu exista pur si simplu aceasta preocupare. sau incercarile sunt atat de timide si atat de putin mediatizate, incat e ca si cum n-ar exista deloc.

au fost puse din loc in loc tomberoane pentru sortarea gunoiului menajer (hartie, plastic, metal), insa prea putini le folosesc. si nimeni din cercul meu de cunostinte nu face sortarea si reciclarea gunoiului. la noi in romanica majoritatea folosesc acasa un singur cos de gunoi, in care punem de-a valma tot ce avem de aruncat la ghena/tomberon. iar colectarea gunoiului/resturilor menajere, de la blocuri si de la ghene se face tot de-a valma, intr-o singura masina de gunoi.

nu stiu daca ai avut ocazia sa vezi reportajele realizate cu prilejul actiunii "Let's do it, Romania", de sambata 24 sept, cand voluntarii au strans tone de gunoaie din natura. lumea arunca enorm de multe gunoaie in natura, multe dintre ele nu sunt biodegradabile, ba chiar polueaza mediul.

asa ca nu vad ce rost are sa ma agit de una singura, sa fiu unica "reciclatoare" din cartier, cand celorlalti nu le pasa si nu fac nimic pentru aceasta cauza ? cu o floare nu se face primavara, cum bine spune proverbul. si sa vreau, si tot nu am loc in casa sa tin 3 recipiente distincte ptr gunoi, nici nu am langa bloc tomberoane speciale, ar trebui sa merg o distanta de aproximativ 2 statii de transport in comun, cu 3 saci/pungi de gunoaie in brate, pentru a ajunge la cele mai apropiate tomberoane de acest fel. asa ca e imposibil, pentru mine cel putin. n-am nici timp, nici chef si nici nu cred ca planeta va fi salvata daca doar eu sortez/reciclez gunoiul, in timp ce altora din jurul meu nu le pasa nici cat negru sub unghie. da, am grija in schimb sa nu arunc gunoaie pe geam, in parc sau pe strada pun ambalajele sau servetelele in buzunar daca nu gasesc un cos de gunoi unde sa le arunc, la iarba verde nu las nici-o farama de gunoi sau resturi in urma, strangem tot in saci de gunoi si ii luam cu noi pana la primul tomberon, daca in zona nu exista un loc special amenajat pentru aruncarea gunoiului.

pana si producatorii de saci de gunoi nu au nici-o apasare, majoritatea pungilor/sacilor de gunoi nu sunt din materiale biodegradabile (sau nu am observat eu sa existe asa ceva la raftul cu produse).

asa ca nu am de ce sa ma simt foarte vinovata ca nu folosesc scutece lavabile, detergenti bio sau nu reciclez gunoiul, atata timp cat marea majoritate a romanilor tot asa procedeaza. chiar daca m-as agita sa fiu eu mai cu mot, as fi cam singura din zona si contributia mea ar fi doar o picatura intr-un ocean...

da, daca as locui intr-o comunitate/tara preocupata in mod activ de acest aspect, m-as alinia si eu cerintelor, pentru ca de felul meu sunt un om care respecta regulile/legile.

ma scuzati de off-topic, m-am lungit cam mult...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lilly79 spune:

Da, eu folosesc.
Imi plac f mult cele cu buzunar wonderoos minky.Am si pop-in aio, dar nu-mi plac asa mult ca-s mai voluminoase.
Mai folosesc si dinalea de unica folosinta noaptea sau cand plecam undeva sau cand is acasa cu amandoi copiii.
In rest nu mi se pare ca imi ia asa mult timp din viata sa clatesc cate un scutec si sa-l depozitez, iar la 2 zile sa mai pun o masina la spalat.
Imi pare rau ca nu am aflat de ele decat acum vreun an.Fetita cea mare nu le-a vrut anul trecut si oricum s-a invatat apoi f repede la olita si ea nu mai foloseste scutece deloc.
De ce folosesc scutece refolosibile? Imi plac, bebe se simte bine in ele si in loc sa arunc in 2 ani si jumatate sute de scutece la gunoi, arunc mult mai putine.

Problema noastra e mentalitatea asta uite ce de gunoaie arunca ala si ala, ce mai conteaza inca un sac de gunoi in plus sau in minus.Conteaza f mult, pt ca incet-incet s-ar invata lumea sa fie mai eco-friendly.

Nu mai am timp acum sa mai scriu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Lily pentru ca scutecesti si pentru ca esti din orasul meu natal.
Cu Pop-In nu ma impac nici eu bine, problema e ca-s elasticele prea dure si o strang pe fata, n-am putut sa le folosesc deloc si zac acolo, noi-noute. Incerc sa le vand. In schimb folosesc cu succes inserturile de noapte Pop-In, ca-s in 6 randuri impaturite si nu-s mari, indes cu ele Wonderoo sau le folosesc pentru absorbite suplimentara.
Problema cu pe timpul noptii nu e rezolvata nici la mine. Daca o schimb risc sa o trezesc si apoi nu mai are somnul lin. Daca folosesc numai de unica folosinta se umplu atat de mult de pishu ca iese pe la spate, plus ii este asa de rece fundu' ca ma gandesc sa nu o prinda vreo raceala. Pana acuma, solutia cea mai viabila a fost Bamboozle Stretch de la Tots Bots cu chilot de protectie de lana, dar are un fund cat China , sau poate mi se pare mie, in orisice caz, foarte multe femei care folosesc scutece lavabile jura ca solutia pentru noapte este chilotul de protectie de lana. Eu am unu' de la Disana si imi place tare mult, dar i-am aplicat un tratament cu lanolina de zici ca pui mana pe-o oaie soioasa acuma . Am fost asigurata ca nu-i nicio tragedie, si ca pana la urmatorul tratament se duce, iar in plus hraneste si pielea copilului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Mai exista asa ceva?Brrrrrrrrrrrr....Eva nu mi-a racit niciodata ca s-a umplut scutecul de pipi..si oricum ea a renuntat la ele la un an juma....nu s-a iritat si nu-mi place sa spal la infinit.Nu cred ca suntem inapoiati ca nu spalam pelinci,fiecare isi calculeaza prioritatile in functie de ce vrea.Dar gandind practic,paritatea e cam tot pe acolo....ca e eco sau mai putin eco....masinile manelistilor polueaza mai mult decat o gramada de scutece de copii puse intr-un sac la tomberon,zau.Mie mi se par neigienice complet.Cat clatesti si cat faci tot kk este....Eva bea multe lichide si as fi folosit cred dublu pe luna daca foloseam de astea.Cu diferenta de bani ii cumpar jucarii.Sincer eu nu le vad utilitatea si daca vecina mea spala pelinci iar eu arunc scutece,eu poate fac altceva sa protejez mediul sau copilul decat sa stau sa spal...sa spal..sa spal....



Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Mai exista asa ceva?Brrrrrrrrrrrr....Eva nu mi-a racit niciodata ca s-a umplut scutecul de pipi..si oricum ea a renuntat la ele la un an juma....nu s-a iritat si nu-mi place sa spal la infinit.Nu cred ca suntem inapoiati ca nu spalam pelinci,fiecare isi calculeaza prioritatile in functie de ce vrea.Dar gandind practic,paritatea e cam tot pe acolo....ca e eco sau mai putin eco....masinile manelistilor polueaza mai mult decat o gramada de scutece de copii puse intr-un sac la tomberon,zau.Mie mi se par neigienice complet.Cat clatesti si cat faci tot kk este....Eva bea multe lichide si as fi folosit cred dublu pe luna daca foloseam de astea.Cu diferenta de bani ii cumpar jucarii.Sincer eu nu le vad utilitatea si daca vecina mea spala pelinci iar eu arunc scutece,eu poate fac altceva sa protejez mediul sau copilul decat sa stau sa spal...sa spal..sa spal....



Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098




Eumada, sper sa nu te superi, dar subiectul de fata nu este o dezbate pour-contre scutece lavabile, el se adreseaza celor care le folosesc. Nu de alta, da' de polemici suntem satui toti.
Pentru dezbateri pentru/impotriva lor rog sa se deschida subiect separat.
Mersi de intelegere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unboticutz spune:

ce parere aveti despre charlie banana? sunt potrivite pt o incepatoare? sunt cele mai ieftine (cred)
multumesc!

Mergi la inceput