(Mai) foloseste cineva scutece lavabile?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui scarmanus


Dar revenind, fac o remarca generala: nu ma enerveaza ca multa lume le desfiinteaza fara macar sa le fi incercat si ca le considera din epoca de piatra, ma deranjeaza ca in spatele acestui scepticism se ascunde de fapt comoditatea.


Poti sa te enervezi cat vrei, pe mine ma enerveaza ca din toate argumentele pe care le-am adus eu impotriva lor, ai ales ce-ai vrut si intorci discutia asa ca sa-ti pice tie bine.
Or fi ecologice prin faptul ca or fi biodegradabile si nu se dezintegreaza in 500 de ani,ci numai in vreo 300, insa nu ajuta cu mai nimic ecosistemul,comparativ cu celelalte, pentru ca implica un consum mare de apa potabila si de electricitate, chestii care ni se par de ici, de colo, dar nu-s.

Daca eram comoda, faceam un plod, nu 4, asa ca ,in loc sa te enervezi asa, pe chestii de tine inventate, mai bine ai analiza mai bine motivele pentru care vrei tu sa folosesti scutece lavabile ( in afara de ala ca they make u look cool, as a mother).
Si, cum spuneam, AM FOLOSIT scutece lavabile, nu vorbesc de pe garduri, parerile mele au fost argumentate si scrise din proprie experienta.
Tu ce ai scris despre ele?? Ca educatoarea de la gradi e tare incantata de idee? So what? Cu ce ajuta asta ecosistemul?



"I'd rather walk in the dark with God
Than go alone in the light;
I'd rather walk by faith with Him
Than go alone by sight."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Julia, calmeaza-te. Remarca nu-ti era adresata, nu vad de ce te-ai simtit vizata. Se referea la toate cele care nici macar nu au incercat socoteala asta dar au o parere bine infipta. Am apreciat ca ai incercat si ma jigneste in egala masura pretiozitatea cu care insinuezi ca ma consider, chipurile, o mama cool, doar fiindca mie mi-a iesit pasienta cu ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

dolores si scarmanus, eu aveam pur si simplu niste "necunoscute" pe care voi mi le-ati lamurit.

si da, nu mi-e jena sa recunosc faptul ca, daca as mai avea inca un copil la varsta scutecelor, as alege din nou, fara sa ezit, cele de unica folosinta; privind in urma, la perioada in care fetita mea era mica, as fi dat orice pentru a-mi usura munca in orice fel, pentru a castiga minute libere prin orice metoda. asadar, pentru mine cel putin, scutecele lavabile nu reprezinta o optiune valabila (ete ca mi-a iesit si un joc de cuvinte, fara sa vreau).

ca sa nu mai pomenesc faptul ca, strict din punctul meu de vedere, nu as alege sa folosesc/cumpar scutece lavabile SH, in care si-au facut nevoile alti copilasi, oricat de bine ar fi spalate si dezinfectate ulterior. voi v-ati cumpara chiloti SH, de exemplu ? brrr, numai gandul asta ma face sa ma infior...
eu nu intru in polemica cu voi, pur si simplu nu inteleg de ce unele persoane isi fac viata mai grea cu buna-stiinta, de dragul unei cauze pe care prea putini o inteleg si sustin (ma refer la partea cu bio).
cat despre binele copilului, eu una am fost norocoasa, fetita mea a facut de maxim 3 ori o iritatie mai urata la fundulet, si atunci nu din cauza scutecului, ci din cauza mancarii sau a medicamentului (a luat antibiotic). deci chiar nu am ce sa le reprosez scutecelor de unica folosinta, mi-au usurat viata (si buzunarele, hehe, dar asta e alta poveste), iar copila nu a avut de suferit. cat de mult am afectat mediul inconjurator...hm, greu de estimat sau de spus...insa cu siguranta mai putin decat celebrele rafinarii din orasul in care locuiesc...

da, si eu, si atatia altii din jurul meu, nascuti pana in anii 90, am crescut in scutece lavabile. mama, soacra, imi povestesc si acum ce groaza le era, tot timpul spalau, fierbeau, inalbeau cu soda, aveau cazanul/oala pus(a) pe foc mai tot timpul (pentru ca, nu-i asa, in vremurile de trista amintire, apa calda era si nu prea, detergentul era prost, ala bun se gasea pe sub mana, se mai lua si curentul, asa ca tot fiertul in cazan, pe aragaz si spalatul de mana erau de baza, urmate evident de calcat, caci balsamul de rufe nu se inventase la noi, in epoca respectiva).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
Julia, calmeaza-te. Remarca nu-ti era adresata, nu vad de ce te-ai simtit vizata. Se referea la toate cele care nici macar nu au incercat socoteala asta dar au o parere bine infipta. Am apreciat ca ai incercat si ma jigneste in egala masura pretiozitatea cu care insinuezi ca ma consider, chipurile, o mama cool, doar fiindca mie mi-a iesit pasienta cu ele.



Cele care ...unde ti-au spus parerea? Ca la topicul de fata doar eu am fost gica contra.Interesanta generalizare...

Ca te simti jignita, e problema ta. Asa cum am considerat ca e problema mea, cand ai spus ca cele care folosesc scutece de unica folosinta, o fac din pura comoditate (a se citi puturosenie,lene curata), inventand apoi pretexte pentru care nu le folosesc pe cele 'bio'.
Mi-am expus parerea la subiect, total ontopic si fara a ma lua de mamele eco, pentru ca era vorba de scutece lavabile, nu de mame, cel putin eu asa am inteles. Diferenta ai facut-o tu, aruncand blamul in cele ca mine, carora le e greu sa spele un scutec si sa indure un kil de kk pe zi.
Sau n-am inteles eu bine in titlul subiectului, (Mai) foloseste cineva scutece lavabile? ,vreti sa vorbiti despre cele care le folosesc, nu despre scutece in sine, ok? Sorry, my bad. Eroare de interpretare.


Ar mai fi de discutat pe ideile aruncate de tine, gen probleme de infertilitate a cuplurilor din cauza...scutecelor de unica folosinta!? ... Dar, in masura in care am primit pana acum idei argumentate din partea ta, prefer sa rumeg in tacere...

Sunt calma, nu imi sar capacele asa usor, nu te ingrijora tu de nervii mei.



"I'd rather walk in the dark with God
Than go alone in the light;
I'd rather walk by faith with Him
Than go alone by sight."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Julia draga, asa e, iubita, cum zici tu. Ma inclin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui scarmanus

Julia draga, asa e, iubita, cum zici tu. Ma inclin


Sunt convinsa ca esti sincera cu 'asa e,iubita'.Si ca ti-s draga de mori! No more comment.

*edit- ca sa mai spun ca ma duc sa ma joc cu copiii, ca nu am scutece de spalat,yupiii!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Astept cu interes pareri la subiect.

Ma editez si eu sa zic ca-mi pare sincer rau ca Julia a reactionat asa, nu inteleg cu ce am jignit-o ca sa fie asa virulenta. Iarta-ma Julia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

Hello!
in ciuda micilor "intepaturi" nitel , am reusit sa-mi fac o idee despre scutecele refolosibile. Le-am cautat pe cele de care spunea DOLORESS, bum genius, si in romanica sunt aduse de hiphip, pentru cine ar interesa.
eu nu neaparat de economie sau de frica de infertilitate as vrea sa le folosesc la baiatul meu, ci pt ca folosirea scutecelor din tesatura il face pe copil sa mearga mai usor / timpuriu la olita, ceea ce aduce cu sine si nitica economie pan' la urma.
si da, si de eco, nu de cool-itudine. nu numai legat de biodegradabilitate si de salvarea planetei cat a faptului ca as vrea (cel putin incerc mult) sa fim mai aproape de natura - cu toate glumele pe care asta le poate atrage cu sine.
eu una am incercat si tampoanele refolosibile (da, exista), dar nu e tema aici.
voiam doar sa spun ca pe mine una dezbaterea (desi nu asta se anunta in topic) m-a convins sa ma bag si eu. si in vorba, si la folosit refolosibile.
o seara frumoasa tuturor

sanziana, de doi pestisori flavia- 19.03.2006 si felix- 26.02.2011
din cuibusor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Ziki, ma bucur ca te intereseaza subiectul. Daca te hotarsti si incerci cateva sa mai vii pe aici. Sau daca ai nelamuriri si pot elucida in vreun fel. Mie mi-a trebuit o luna buna pana sa pricep jargonul (drept e ca haladuiesc pe situri cu state in ale scutecitului), si inca ma mai dumiresc cu una cu alta . Eu nu le-am cumparat din Ro, mi se par exorbitant de scumpe si nu exista inca o piata bine consolidata ca sa existe oferte in adevaratul sens al cuvantului si nici firme autohnote care sa le fabrice, eventual mamici care le fac ele insele, business propriu adica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Eu nu prea ma bag in polemici, nu am energia necesara (in timpul ramas, mai spal un scutec, hihihihi) dar voiam sa ii zic CORINEI ca remarca asta :

" fac viata mai grea cu buna-stiinta, de dragul unei cauze pe care prea putini o inteleg si sustin (ma refer la partea cu bio). "

nu e valabila pentru Canada.

Din fericire acolo nu e o cauza abstracta pe care foarte putini o sustin, din contra, e o preocupare principala a tuturor, de zi cu zi. Daca nu reciclezi esti privit cam ca un paria. Copilul meu de la 2 ani stia unde sa duca cartonul, sticla si gunoiul menajer. Am ajuns in Romania si m-a privit foarte intrebator, unde e reciclajul? Nemaivorbind ca in parc s-a apucat sa stranga gunoaiele de pe jos sa le duca la cos. Pentru noi conteaza, si nu neaparat ca ne-ar constrange cineva, ci pentru ca ne-am convins ca avem o planeta frumoasa care merita salvata. Iar chestia asta cu Sunt poluatori mai mari ca mine mi se pare o mare prostie. Pe mine nu ma intereseaza ce fac altii, ci ce pot face eu concret.



Mergi la inceput