Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (50)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stefyapost spune:

Citat:
citat din mesajul lui catank

http://chicco.ro/


aici!!!As opta ptr modelul din dreapta ptr scaun de masina.Ce parere aveti? Nu pot sa ajung la Buc., ai am nevoie de ele... la sfirsitul saptaminii plec in moldova, la sfirsitul lunii in delta, apoi la inceputul lui nov in Vilcea la botez si stau mai multe zile...a...si am comandat tot aici si un pat pliant. Inca nu am dat send...astept un semn de la voi.

Dumnezeu este autorul sufletului, El m-a binecuvintat cu ...un suflet IOANA
“Dumnezeu nu ne cere minuni. Acelea le face El.” – Arsenie Boca








cred ca scaunul de masa este ca al nostru...daca este asa,noi(mai ales puiuta) suntem ff multumiti de el..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefyapost spune:

Citat:
citat din mesajul lui AllyLaur

Eu hainele lui Eduard le-am spalat doar primele sapt separat si de atunci le spal cu ale noastre.Si nu cu detergent special pt hanutele bebeilor ci cu al nostru+balsam. Iar pt vesela folosesc acelas burete,nu unul aparte.
Cami,astazi am fost la impartasit cu baiatul ca asa ne-am obisnuit,duminica de duminica sa-l impartasim daca nu suntem plecati in deplasare. Un puuup mare pt tie si pt fete!
Stefy,ce a papat astazi mica cipriota?Felicitari pt ambitia de a te tine de dieta! Spor!!!

Ally , Mami fericita de bebe Eduard Andrei !!! (02.04.2011)


azi a papat muuul mai bine decat ieri si alaltaieri..a papat laptic(pe care nu l-a lasat nici zilele trecute), piure de fructe,cereale si iar laptic....si cred ca am dreptate cu "frica de lingurita plina cu supita" pt ca prima lingurita de fructe sau cerale le-a mirosit si incercat sa vada daca este ce ii place..

multam pt suport...incerc..incerc, si ma abtin cu greu,dar mai e un picut...nutritionistul este ff incantat de mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Hello mamici!

Am revenit si noi de la munte de vineri si tot atunci am inceput si noi diversificarea!
Am fata mare acum care papa foarte frumos desi pana vineri n-a papat decat laptic de la mamica ei (cra... cra... cra...)

Catanka nu te stresa cu diversificarea!!! ... eu vorbesc care aveam niste emotii vineri de am scapat lingurita pe jos
In legatura cu schemele si sfaturile despre diversificare sa sti ca sint de acord cu ce au spus fetele mai sus, adica tu stii cel mai bine ce are nevoie puiul tau!
Eu am inceput direct cu fructe mixate in combinatie cu putina branzica pentru ca nu vad rostul sa-i umplu stomacelul cu suc de morcov/mar aiurea (asta e parerea mea, dar si a pediatrei)! Am facut cateva combinatii de fructe (caisa/para/mar, piersica/para/mar, piersica/mar, caisa/mar, para/mar) si le-am incercat eu pe toate sa vad care e mai bun la gust si iese mai dulce, apoi m-am hotarat la o combinatie, am pus si putina branzica (cereale nu vreau sa-i dau acum inca) si i-am dat si i-a placut , adica erat tare mirata, dar nu scuipa afara din gurita ...a papat in prima zi 20ml, apoi 25 ml, iar azi a papat 50 ml
Nu o fortez deloc, daca scoate afara cu limbuta ma opresc, nu-i dau san imediat, ci dupa 40-60 de minute (desi in prima si a doua zi nu se saturase evident si cam suspina dupa tzitzi) si dupa ce merg asa o saptamana voi introduce si pireu de legume la pranz, tot asa incerc cu o combinatie mai gustoasa si voi merge in paralel cu ambele mese pana le inlocuiesc. Planul meu de diversificare seamana cu al lui Pisuc, insa eu voi merge in principiu pe combinatii, pana gasesc una care-i place si continui cu aia o perioada...la fructe se pare ca am nimerit, acum sa vedem la legume...

Fetelor am vazut si pozele de la intalnire, sinteti niste mamici tare relaxate si mandre nevoie mare de puiuti pentru ca si aveti de ce!Tare frumoase pozele, surprind exact esenta maternitatii ... fiecare mamica sta fericita alaturi de minunea ei Felicitari!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Citat:
citat din mesajul lui catank

http://chicco.ro/


aici!!!As opta ptr modelul din dreapta ptr scaun de masina.Ce parere aveti? Nu pot sa ajung la Buc., ai am nevoie de ele... la sfirsitul saptaminii plec in moldova, la sfirsitul lunii in delta, apoi la inceputul lui nov in Vilcea la botez si stau mai multe zile...a...si am comandat tot aici si un pat pliant. Inca nu am dat send...astept un semn de la voi.

Dumnezeu este autorul sufletului, El m-a binecuvintat cu ...un suflet IOANA
“Dumnezeu nu ne cere minuni. Acelea le face El.” – Arsenie Boca







cel din dreapta este cel rosu? daca este asa nu este potrivit pt Ioana. Scaunele de genul ala sunt pt copilasi de peste 9 kg si varsta aprox 9-10 luni, pana atunci tb scoica. Scaunele acelea se pun cu fata la sensul de mers si nu sunt potrivite pt bebelusi mici ca ai nostii..inca


Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Am vazut si eu pozele cu bebici superbi si mamici frumoase si fericite!!!Super ca v-ati intalnit,parca este altfel cand vorbesti fata in fata cu persoana care era in spatele calculatorului!!!

Strumfule si eu astept pozici de la nunta!!!

Noi suntem suparati:David a facut infectie urinara,se pare a debutat si la noi si imi fac tot felul de scenarii..plus ca in octombrie tb sa mergem la control si am asa o mie de ganduri,mi-e teama de operatie si de tot ce va urma...Acum suntem pe antibiotic si sper ca va ceda infectia,dar din ce am citit revine mereu si tot asa intram intr-un cerc vicios...



Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

yvyana, felicitari pentru un inceput reusit de diversificare . vezi ca atunci cand scoate mancarea afara cu limbuta nu inseamna ca nu mai vrea sau ca nu-i place...ei nu stiu inca sa duca mancarea din fata spre spate si la inceput reusesc doar sa o impinga in afara, miscare pe care o folosesc si la supt. Si inca ceva..sa nu o stergi mereu la gurita de manacare, iei cu lingurita ce se poate dar lasi stersul cu stervetel pentru sfarsitul mesei...asta daca nu faceai deja asa

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra

Citat:
citat din mesajul lui catank

http://chicco.ro/


aici!!!As opta ptr modelul din dreapta ptr scaun de masina.Ce parere aveti? Nu pot sa ajung la Buc., ai am nevoie de ele... la sfirsitul saptaminii plec in moldova, la sfirsitul lunii in delta, apoi la inceputul lui nov in Vilcea la botez si stau mai multe zile...a...si am comandat tot aici si un pat pliant. Inca nu am dat send...astept un semn de la voi.




cel din dreapta este cel rosu? daca este asa nu este potrivit pt Ioana. Scaunele de genul ala sunt pt copilasi de peste 9 kg si varsta aprox 9-10 luni, pana atunci tb scoica. Scaunele acelea se pun cu fata la sensul de mers si nu sunt potrivite pt bebelusi mici ca ai nostii..inca


Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!


Atunci cel din stinga???pe diferite culori? spune ca e ptr grupa 0 plus. E ok?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

da, cel din stanga asta: http://chicco.ro/product--super-oferta-scaun-auto-eleta-018-kg--1638.html

este si pentru grupa lor de varsta. Il asezi o perioada cu spatele la sensul de mers, apoi cand va creste il poti pune si invers. Este f frumos

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Mersi Madutza pentru sfaturi! Ea poate sa inghita destul de bine, mult mai bine decat ma asteptam eu insa, daca incerc eu sa insist cu papa cand nu mai vrea ea, inchide gura si tine buzele strans lipite, iar daca-i bag lingurita in gura pe nepregatite (o fac sa rada de exemplu ) scoate afara cu limbuta si incepe sa planga
De sters la gurita n-o sterg decat la final, iar in prima zi a trebuit sa-i fac baita ca era tare curioasa de ineditul situatiei, a bagat manutele in borcanelul cu papica si se lingea pe degetele, vroia sa-mi ia lingurita din mana si papica a ajuns peste tot, pe fata, prin par, in urechi si in nas

Catanka referitor la scaunul de masa nu am sa-ti dau decat un singur sfat: sa aiba spatar reglabil! Al meu nu are (e primit cadou si altul n-am mai luat) si cum fata mea nu sta inca foarte bine/mult in fundulet dupa primele 5 minute o ia la vale si cred ca incepe a se enerva, ii e si fomica si nu mai are rabdare sa astepte lingurita
In ceea ce priveste scaunul de masina, eu nu recomand pe cele all-in-one, valabile pentru 0-4ani sau pana la greutatea de 18kg nu cred ca au cum sa fie potrivite si la nastere si la o greutate de 18 kg, nici din punct de vedere al confortului pentru bebe nici in ceea ce priveste siguranta lui. Eu in locul tau as imprumuta o scoica daca as avea de la cine si as investi intr-un scaun auto OK pentru grupa de varsta potrivita fetei.



.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefyapost spune:

fetelor,ca tot vb de carseat, am si eu 2 intrebari...
1) cand pot intoarce scaunul ??
2) eu il am pe asta http://global.pegperego.com/babyproducts-catalog/2011/Pliko+Switch+Compact+On+Track+Modular, si zic ei ca ar fi pana la 13 kg, dar puiuta mea mi se pare deja inghesuita acolo(are 8.200)...i-am scos eu perna aia de protectie pt new born,dar degeaba....cand ii pot schimba scaunul???
cred ca deea avea tot peg perego, poate ma lamureste


Mergi la inceput