FIV cu ovocite donate(5)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miracol11 spune:

vad aici ca voi toate ati ales strainatatea pentru fiv...banuiesc pentru ca la noi in tare nu exista banca de ovocite...la noi poti sa faci fiv cu donare doar cu donatoarea de mana....eu nici nu stiu ce sa fac...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roadetot spune:

miracol11, bine ai venit pe forum. Si eu ii multumesc lui Dumnezeu ca exista, si el si forumul!... si mami_vreau
Esti atat de tanara! Nu dispera! parerea mea este sa mai incerci si la alti medici,incearca si in Bucuresti, mergi la un endocrinolog.E foarte greu sa dai sfaturi, iti spun numai ce as face eu daca as fi in locul tau. Multa incredere si perseverenta iti doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaick spune:

buna miracol11. cum spunea si roadetot sfaturi sunt greu de dat, dar speranta nu trebuie sa ti-o pierzi! cum bine ai remarcat majoritatea mergem in strainatate si pot sa vorbesc doar in numele meu si sa afirm ca eu am pierdut 3 ani in romania. si am fost la destui doctori renumiti. aproape capitulasem (deoarece si eu am fsh mare) si mami_vreau m-a facut sa ma ridic si sa mai fac o incercare
acum cum o fi scris...
bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombi spune:

Citat:
citat din mesajul lui apalina
Am greutati in procurarea medicamentelor aici in germania ...nu este diphereline doar lupron dar nu depot ca hexal ...nu e bun ...

Decapeptyl are aceeasi substanta activa ca Diphereline.
Nu am inteles de care iti trebuie. De 0.1 sau 3.75mg?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miracol11 spune:

Multumesc mult smaik si roadetot...sunteti minunate...nu va cunosc ...dar citind randurile voastre...parca povestim de-o viata...

Am fost la edocrinolog in 2007, cand am avut primele intarzieri serioase ale menstrei, si mi-am facut analizele pt glanda...si erau normale...mi-a dat Duphaston 3 luni si mi s-a reglat o vreme...dar o sa ma duc din nou...

probabil o sa las sa treaca sarbatorile de iarna...imi e asa de greu cand vad oameni in jurul meu care se pregatesc de sarbatori...si eu sa stau iar la usi de cabinete...si sa nu simt deloc spiritul sarbatorilor de iarna...

o sa incerc sa ma calmez...sa imi asez gandurile...si poate cu mintea mai odihnita...o sa imi dea Doamne Doamne un semn...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miracol11 spune:

eu nu pot sa inteleg un lucru...de ce medicii la care am fost pana acum, si ca mi-au pus acelasi diagnostic, spun ca nu am nici o sansa, doar un fiv cu ovocite donate, nu am nici o sansa cu tratamente, din timp ce nu am incercat nici unul...cum pot sa stie ei cum reactioneaza corpul la tratament?...oi fi eu de 26 de ani, dar mi-e greu sa cred ca sunt ca mama, care are 55...la menopauza....

refuz sa cred...vreau sa aduc pe lume un copil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaick spune:

miracol11 cu trompele cum stai? daca le ai permeabile nu trebuie sa-ti pierzi increderea intr-un miracol; nu trebuie decat sa prinzi un ovocit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apalina spune:

de 3.75 imi trebuie dar mi-au luat intara si o sa mi-l trimita cumva

Citat:
citat din mesajul lui bombi

Citat:
citat din mesajul lui apalina
Am greutati in procurarea medicamentelor aici in germania ...nu este diphereline doar lupron dar nu depot ca hexal ...nu e bun ...

Decapeptyl are aceeasi substanta activa ca Diphereline.
Nu am inteles de care iti trebuie. De 0.1 sau 3.75mg?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apalina spune:

buna miracol ...si nu-tipot spune bine ai venit printre noi ....era mai bine sa nu fii pe aici .Sunt din reghin intr-adevar ,stiu ca nu te poti obisnui cu gandul asta .La fel am fost si eu la 28 de ani cand mi s-a pus diagnosticul ...am zis suinteti nebuni! Dar uite ca au mai trecut 6 ani de atunci si totul s-a confirmat ...am pierdut timp .In legatura cu decizia de a merge in strainatarte... primul motiv e cel cu donatoarea ....dar eu am pierdut in tara 13 ani in care totul s-a dus de rapa si am ajuns aici ... pretul e cam aceladsi ...parerea mea ca nu merita sa pierzi vremea in tara indiferent ce varianta alegi.Bafta multa draga mea

Citat:
citat din mesajul lui miracol11

eu nu pot sa inteleg un lucru...de ce medicii la care am fost pana acum, si ca mi-au pus acelasi diagnostic, spun ca nu am nici o sansa, doar un fiv cu ovocite donate, nu am nici o sansa cu tratamente, din timp ce nu am incercat nici unul...cum pot sa stie ei cum reactioneaza corpul la tratament?...oi fi eu de 26 de ani, dar mi-e greu sa cred ca sunt ca mama, care are 55...la menopauza....

refuz sa cred...vreau sa aduc pe lume un copil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Looana spune:

Neata buna fetelor
Bine ai venit Miracol11 printre noi,i-mi place nicknamele tau....iti doresc sedere scurta pe lista noastra si cit de repede sa te vad la gravidute
Vin la raport ,deci:
Am trimis la Fertility Center Praga si la Reprofit....cei de la reprofit mi-au trimis deja lista cu analize ,sunt foarte receptivi la e-mail.Acum sa vad mai departe pe cind ma cheama la ei pt mine ar fi bine pina la inceputul lui aprilie,dupa aceia nu mai poate sotul meu din cauza serviciului. Fetelor care sunteti la reprofit sau care sunteti din germania unde ati facut analizele la gineocolog sau le face dr de familie.Sotului meu ai este greu sa de-a singe si acum chiar trebuie sa i-si refaca niste analize care i-le face dr. De familie si cu ocazia asta l-am prins la ingesuiala ai dau si lista lui pt reprofit. Spermiograma ai e mai usor de dat,o iau eu
Apalina tu unde stai in germania???analizele unde le-ai facut aici???? Mie mi-au cerut si o mamografie si mie groaza de ea am auzit ca doare .
Va las ,o zi buna sa aveti fiecare

Looana

Trombofilie Ereditara MTHF C677-T heterozigot
Imunofenotipare limfocitara (limfocitare T, B, NK)
4 sarcina naturale oprite din evolutie + 1 Fiv (intre sap. 5-7)

Mergi la inceput