Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (7)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Felicitari delfinasilor care s-au inscris in clubul plimbaretilor! Le dorim sa aiba drum intins si sa fie precauti.

maurice, vecina mea (nasa Elisei) are fetita cu 8 zile mai mare ca Beatrice. Are un vocabular de te da pe spate. Repeta orice aude in jur, bine, pe limba ei, cu stalcelile de rigoare (ce-mi amintesc eu: GO-GO - mingea, PA, TEI-TEI - taitei, GHI - struguri, LULU - asa o striga pe Elise pt ca noi o alintam Leeloo, OO - oua, imita cateva animale si pasari (gasca, rata, catel, pisica), il striga pe bunica-su CA - Lica, CHI - Kim (asa o alinta, o cheama Kimora), mama, tata, astea ies din discutie. La banana si scranciob zice tare haios, dar nu-mi mai amintesc cum.

Programul nostru seamana cu a lui Matei de bambi_bv, difera insa orele.

Si mie mi-e draga bona Denisei, am vazut ca se pricepe de minune sa-i anime.

crispro, dar daca ai face o pauza de cateva zile fara LP? Cunosc doua cazuri de copii la prieteni care nu mai vrut LP o perioada buna de timp. Drum bun inapoi acasa. Aha, vad ca te-a sfatuit pediatrul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

coteasca, sa-ti zic ce am rezolvat cu BCG (nik deocamdata). Deci la pneumologie mi-a zis ca nu-i face pt ca nu au vaccinuri (si nici nu au avut vreodata). Dr. de fam. nu au nici ei vaccinul. Am fost azi la pediatrie sa vb cu dr. care se ocupa de sectia neonatologie de la maternitate. Mi-a zis din start ca ea nu-l face din mai multe motive:
1 - nu am voie sa intru in maternitate; maternitate inseamna gravida si nou nascut;
2 - chiar daca il face (trimite asistenta intr-un cabinet de gineco) unde pune stampila si unde avizeaza ca s-a facut din nou BCG pt ca pt asta, pe carnetul de vaccinari, nu e decat o singura pozitie. Nu m-am uitat pe carnet, dar ar trebui sa existe o sectiune cu OBS, nu?
3 - desi mi-a zis ca intr-un flacon sunt 20 doze de vaccinuri iar la GH se externeaza 2-3 copii pe zi, SE prefera sa se arunce flaconul decat sa ne faca noua vaccin, ca asa e in Romania, asta e sistemul.
Dr. sef a zis ca ar tb sa ni-l faca la clinica de pneumologie, alt dr. a zis ca medicul de familie. Deci am plecat de acolo mai tampa decat m-am dus. M-au sfatuit totusi sa merg la Sv la pneumologie. Asa ca l-am trimis pe sot (ca el face naveta zilnic la Sv). La spitalul TBC nici vorba, de acolo l-au trimis la DSP SV (Directia de Sanatate Publica) unde i-au zis ca vaccinarea se va face la clinica de pneumologie de care apartine copilul (adica cabinetul TBC de la GH) dar ca vaccinul il vor trimite cei de la DSP Sv maternitatii din GH. Eu trebuie sa ma prezint la maternitate la depozit sa cer vaccinul. Cred ca pt asta imi trebuie totusi o hartiuta de la dr. in a carui cabinet vom reface vaccinul. Si cum dumnaei e in concediu saptamana asta, o sa merg luni sa vad ce si cum. Is , ma simt ca mingea de ping-ping, pasata de la unul la altul. Habar nu au nici ei, cica suntem primul caz de acest gen, maine ma duc din nou la Pediatrie sa vb cu dr. si sa-i zic unde sa indrume mamicile daca se vor mai confrunta cu astfel de cazuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Fetele, ati cumparat vreodata de pe emag? Oare sunt seriosi? Am gasit congelator care e mai ieftin decat prin magazine si transportul e gratuit. Magazinele de electrocasnice din GH nu livreaza acasa, deci ar fi vorba de aproape 100 lei diferenta. Oare sa ma risc? Am gasit un arctic de 162 l cu 6 sertare (l-am convins si pe al meu cu sertarele). Tocmai m-a sunat Stef sa merg sa masor sub scari, loc i-am gasit dar nu avem priza. Si nici bani sa-l cumparam, dar imprumutam de la cumnati ca le-au ramas bani de la nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui crissy77

Fetele, ati cumparat vreodata de pe emag? Oare sunt seriosi? Am gasit congelator care e mai ieftin decat prin magazine si transportul e gratuit. Magazinele de electrocasnice din GH nu livreaza acasa, deci ar fi vorba de aproape 100 lei diferenta. Oare sa ma risc? Am gasit un arctic de 162 l cu 6 sertare (l-am convins si pe al meu cu sertarele). Tocmai m-a sunat Stef sa merg sa masor sub scari, loc i-am gasit dar nu avem priza. Si nici bani sa-l cumparam, dar imprumutam de la cumnati ca le-au ramas bani de la nunta

Cristina cu Beatrice-Teodora (25 iun. 2010) si Elise-Stefania (3 dec. 2005)



comanda cu toata increderea. eu comand des de la ei dar de obicei ridic din showroom ca e la 5 min de unde stam

Larisa mamica de Nectarie (22 iulie 2010) si Alexia (13 iulie 2006)

https://picasaweb.google.com/roparo/Vara2011#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Crissy, am luat de pe Emag. Mie mi s-au parut seriosi.
Ati dat careva la copii antibioticul Azitromicina? Nu stiu cum sa-l prepar. Am citit prospectul , dar mai tare m-a incurcat...
Adica nu stiu daca ajung 10 ml de apa, sau mai tb pusa apa!!!

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Am implinit un anisor!!!

Poze mare-partea aII a

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Crissy, sotul comanda de pe emag, sunt ok.

Cu lp ma gandesc sa ii dau si inainte de somnul de amiaza cumva, sau dupa, sa vad.

Iuliana, ce tare ca ne-a vazut sotul tau :) era prin zona? Ce-a zis? Nu urlam la sot sau la mama? Ca azi am fost nervoasa de dimineata.

La noi programul e haotic,9 ore de somn noaptea si 2 ziua. Si ala cu nervi si urlete. Pe de o parte astept sa ajung acasa, sper sa ne reglam cu programul.




Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui crissy77

Fetele, ati cumparat vreodata de pe emag? Oare sunt seriosi? Am gasit congelator care e mai ieftin decat prin magazine si transportul e gratuit. Magazinele de electrocasnice din GH nu livreaza acasa, deci ar fi vorba de aproape 100 lei diferenta. Oare sa ma risc? Am gasit un arctic de 162 l cu 6 sertare (l-am convins si pe al meu cu sertarele). Tocmai m-a sunat Stef sa merg sa masor sub scari, loc i-am gasit dar nu avem priza. Si nici bani sa-l cumparam, dar imprumutam de la cumnati ca le-au ramas bani de la nunta

Cristina cu Beatrice-Teodora (25 iun. 2010) si Elise-Stefania (3 dec. 2005)


Comanda cu incredere ca si al meu sot cumpara mereu de la ei si nu a avut nici o obiectie (si el e tare cusurgiu )

Iuliana mami fericita de minune Tudor 05.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui crispro

Iuliana, ce tare ca ne-a vazut sotul tau :) era prin zona? Ce-a zis? Nu urlam la sot sau la mama? Ca azi am fost nervoasa de dimineata

Cristina , mami fericita de bebe Vlad (17.07.2010)

Poze

Sa-l ajutam pe Alex


Nu...Era prin zona, in masina si a vazut ca ieseati de la Delfinariu...Cred ca era oprit la semafor ...I se parea ca va cunoaste dar nu stia de unde.... pana si-a adus aminte ca a vazut pozele aseara


Iuliana mami fericita de minune Tudor 05.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Citat:
citat din mesajul lui crissy77

Fetele, ati cumparat vreodata de pe emag? Oare sunt seriosi? Am gasit congelator care e mai ieftin decat prin magazine si transportul e gratuit. Magazinele de electrocasnice din GH nu livreaza acasa, deci ar fi vorba de aproape 100 lei diferenta. Oare sa ma risc? Am gasit un arctic de 162 l cu 6 sertare (l-am convins si pe al meu cu sertarele). Tocmai m-a sunat Stef sa merg sa masor sub scari, loc i-am gasit dar nu avem priza. Si nici bani sa-l cumparam, dar imprumutam de la cumnati ca le-au ramas bani de la nunta

Cristina cu Beatrice-Teodora (25 iun. 2010) si Elise-Stefania (3 dec. 2005)


am comandat de mai multe ori, fara nici un fel de probleme...comanda linistita!


1an + 08.07.2010

" Nu te uita cu tristete in trecut, pentru ca a trecut si nu te ingrijora pentru viitor, pentru ca e inca departe.
Traieste in prezent si fa-l atat de frumos incat sa merite sa ti-l amintesti" - Ida Scott Taylor


Noi 2
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui giorgia23

Krys la multi ani fericiti pt ieri

Cris

Larisa superbi copilasii

La noi programul e asa :

9-9.30(uneori 10) trezirea=micul dejun:cereale,iaurt,branzica
iesim afara pana pe la 12.30

13= 250ml LP ...apoi la 14 somn 2 ore...la 5 iesim afara 1 ora

18=ciorbita,supa,paste,carnita,mamaliguta cu branza etc...nu stiu exact cat mananca

iesim iar afara pana la 21

22-22.30 = in jur de 300ml LP si somn pana dim

Am bagat la cuptor o prajitura cu mere


GEO, mami de gogosica ANTONIA MARIA (24.06.2010)

poze Antonia

www.youtube.com/watch?v=oHMvMVhQlUk" target="_blank">Antonia cu biberonul



Giorgia dar fructe nu vad in meniu. Nu ii dai din cauza de DA?sau de ce?

Si chiar Sasha mananca foarte mult!!!!am ramas socata



Denisa-cea mai fericita mamica din lume cu 2 comori:
Carla Maria si Mateo Cristian- 06 iulie 2010


http://community.webshots.com/user/denyssa_catana

Mergi la inceput