Citim impreuna - "O zi" - David Nicholls

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

buflea, multumesc, poate ne vedem prin zona...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

ok - m-am dezumflat ! ... nu exista audio. Abia existatradusa din spaniola ...


Am gasit-o la biblioteca...la commute-u de seara o incep!

Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

pai atunci sa fac subiect ;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Am terminat si eu de citit cartea (sunt codasa, stiu). Mi-a placut, dar nu m-a dat pe spate. O carte usurica pe care o uit in cateva saptamani. Ca si Mihaelka, nu mi-a placut ca prea imi spunea tot ce gandeau personajele. Si multe din pasaje, capitole intregi de fapt mi s-au parut cam de umplutura, nu erau tocmai relevante pt evolutia personajelor, pt povestea in sine. Finalul mi-a amintit de 'City of Angels' cu Meg Ryan ucisa pe bicicleta imediat ce isi gasise fericirea. Si cred ca ar fi trebuit acolo cartea sa se termine. Capitolele de final cu evolutia lui Dexter dupa moartea Emei mi s-au parut total inutile si aiurea. As fi preferat sa ma lase pe mine sa imi imaginez ce s-a intampalt mai departe.




Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Buna dimineata! Tocmai mi-am dat seama - adormita fiind inca, sau cel putin pe jumatate - de ce nu mi-a placut mie cartea asta.
N-are urma de transcendenta. Orice intelegem prin asta.

de-aia nu mi-a placut nici 'eleganta ariciului'. Sunt niste chestii asa, ca un fel de mic tratat de supravietuire cand ai ramas fara seroxat.


Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

cea mai buna prietena a mea - ofticata ca nu poa' sa mearga la cinema sa vada "o zi" - ca ce i-a placut cartea (prietena intepenita de spate dupa o tura de "recuperare si balneofizioterapie" saraca).
da' ca si-a loat toate celelelate carti de la british sa le citeasca.
io: lasa, mah, ca-s toate la fel, nu pierde timpu'.
ea: ba nu, mah, ca scrie frumos.

peste o saptamana
ea: puah, stii ca ai avut dreptate.

ma rog, eu o banuiesc de a fi avut maaari afinitati cu emma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Ca sa ramana in scris pentru urmasii nostri pe forum ...am vazut aseara filmul - MIZERABIL - alta ecranizare care omoara cartea, foarte, foarte prost ...scenariul prost, dialogurile slabutze ...

Tot ce mi-a placut in filmul asta a fost:
Anne Hathway - mi s-a parut ca a mimat un accent britanic detul de reusit
Dexter - habar n-am cine e actorul ala - dar arata exact asa cum mi l-am imaginat eu pe Dexter.

In rest - catastrofa !

P.S. Intre timp am mai citit si eu inca o cartede David Nichols - The understudy si mi s-a parut mult, mult mai slaba ca One Day.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana spune:

Buna dimineata!
Eu nu am apucat sa citesc subiectul acesta dar cartea da, am citit-o. Mie mi-a placut foarte mult asa ca am mai cumparat vreo 3 exemplare, sa le fac cadou. E o carte de vacanta excelenta.

Ioana.

P.S. Nu am apreciat sfarsitul, trebuie sa recunosc, moartea Emmei mi se pare melodramatica, nu avea ce cauta acolo. As fi preferat sa-si pastreze nota realista pana la final.

Mergi la inceput