Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (49)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioanna16 spune:

salutare,

abia acum am reusit sa trag si eu un ochi pe aici...
sunt in curatenie ca de craciun, m-am gandit ca mai am 2 sapt in care tre sa fie casa luna si am zis sa incep din timp, caci inainte de nunta sigur o sa avem mult de alergat si o sa intru in criza de timp

multumim frumos pentru urari, yasmi mi-ai luat-o inainte azi, sa-ti traiasca flacaul si sa se faca mare!

strumph - casa de piatra si sa va fie de bine botezul micutei Sophia te asteptam cu poze si romane

viss - am citit prin cate ai trecut cu copilasii si cu soacra...of mami, multa putere ti-a dat dumnezeu

nu mai stiu cui trebuia sa-i mai scriu, iertare .... sunt tare obosita

va pup pe toate si mai trec la citit, sper ca si la scris

mamica fericita de Rebeca Stefania (19.04.2011)

Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-gata, cami-pusei si poze cu ei in fundulet si in scaunele de masa.aveam pozele facute, dar am fost in parc, una- alta..le place in ele, si acum stau acolo..cand se plictisesc in apt, pe burta, ii pu in fund pe pat, apoi in scaune, apoi..in barte e ultima solutie.dupa 10 zile de stat in fundulet, aua juns sa se sustina destul de bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

scrish cand e plecare cu copii cam asa va fi de acum inainte
cam greu
tu crezi ca daca mai faci un bebe primul va face liniste sa doarma cel mic
nuuuuuuuuuuuuuuuuuu
decat daca are peste 7 ani
si nici atunci
caci si atunci se fac scene de gelozieeeeeeeeee
asa ca tre sa ne obisnuim sa mai sarim si peste programul batiut in cuie
ca nu se intampla nimic
sau sa acceptam situatia atata vreme cat sunt bebicii mic mici
eu cu antonia am incercat toate metodele
pana cineva mi-a explicat ca abia dupa 3 ani copii devin constienti de propria lor persoana
si incep sa se rusineze si sa asculte de parinti
pana atunci pauza de masa
asta nu inseamna ca si pe mai tarziu pot fi la fel
probabil nu si-au batut gura cu el
ca ar fi fost degeaba
si atunci asta e
eu mi-am schimbat f mult trupa de mers la munte
si modul de gandire dupa ce am avut copii

cat despre poze sa stii ca sunteti minunati
esti inalta?
cat ai?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefyapost spune:

salutare si pupici dulci la toate maicile sexi si bebicii minunati!!!! puiuta mea se simte mult mai bine...i-am dat panadol de dimineata si a dormit dusa 2 ore jumate apoi s-a trezit "duracel"!!!!....
toate pt sfaturi!!!!

fete, la cat timp dupa ce ati inceput diversificarea ati dat la puiuti carnita si iaurt???



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefyapost spune:

Citat:
citat din mesajul lui irinuca05

sa fie un capitol numai cu vesti bune!!

fetelor, ii pot da Dariei pepene rosu la 5 luni si jumatate? alergii, ceva?

Mami fericita deDaria (8.04.2011)



eu nu i-am dat pt ca aici deja li s-a dus vremea si nu mai sunt atat de gustosi,dar pediatra mi-a zis ca este ok sa ii dau...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefyapost spune:

Citat:
citat din mesajul lui irinuca05

2 intrebari:

1. voua va cade parul? ce este de facut?
mie imi cade f tare. la Daria in manute gasesc mereu parul de-al meu, desi tot timpul il am strans in coada.

2. cum mai tineti bebeii in casa? pe jos? in tarc?
de cand a cazut din pat, mi-e frica sa o mai tin pe canapea. as vrea sa cumpar un tarc cu gardulet de lemn (patut din plasa am, dar mi se pare prea mic). ceva de genul asta are cineva? http://www.at4.ro/parc_pliant.html costa cam 300ron

Mami fericita deDaria (8.04.2011)




parul cade,unghiile sunt in stare jalnica...i-au vitamine,dar nu vad nimic buna
eu pun plapuma pe jos si da-i bataie...e cea mai fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefyapost spune:

Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra

Pupici fetele!

Strumph, Casa de piatra! sa fiti fericiti, sanatosi, sa aveti o viat lunga, imbelsubata si implinita! ..si sa faceti o surioara/un fratior Sophiei!!!

Multumesc de urari pentru cele 7 luni ale catalinai

Noi am lipsit zilele astea de acasa, am fost la mama de vineri pana ieri si acum ne reintram in ritm.

Catalina, a inceput sa manance galbenus de ou, se ridica in genunchi pe marginea patului si de cateva ori s-a ridicat si singura in picioare . exerseaza in continuu. Pe burta se ridica in 4 labe si face huta-huta dar nu reuseste sa inainteze, cel mult se de inapoi, dar inainte inca nu a reusit.

iricuna, eu o intarc pe Cata treptat. adik pana acum avea 3 mese solide , una de LP si dimineata o masa de LM. Acum am inlocuit si masa de dimineata cu LP. Nu mai aveam destul si un timp am dat la masa de dimineata si LP si LM, acum am ramas la lapte praf. san ii mai dau in timpul zilei cand adorme sau cand ii e sete. Sanii s-au inmuiat de tot. Deci cred ac ai putea sa intarci treptat. productia de lapte la mine a scazut mult dupa introducerea meselor solide.

Va pup pe toate si fug sa maiu stau putin intinsa ca acum se gtrezesc puii mei. Dorm amandoi de la ora 2



Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!



ce fata mare!!! si a mea a inceput sa faca cate "un pas inapoi" ,dar de ridicat in picioare nici gand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

In primul rand vreau sa va felicit pentru ptiticii vostri pretiosi. Va doresc multa sanatate si voua si lor, caci asa se fac toate.
In al doilea rand, imi cer scuze ca dau buzna pe la voi asa, pe nepusa masa...
In al treilea rand, as vrea sa va prezint magazinul meu de botosei handmade, pentru bebei. Am si eu o minune in varsta de 1 an si 4 luni pe care am incaltat-o cu botosei facuti de mine si inca o incalt. Trageti un ochi si vedeti de va intereseaza ceva

http://www.breslo.ro/Shop/mirabelle


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefyapost spune:

cris sunteti superbi, iar flacaul vostru este o minune de baiat!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisucmic spune:

Dragele mele
iata-ma si pe mine, Petru doarme de aproape 2 ore, am tras si eu un pui de somn, ca iar urmeaza distractie si par cu puiul!
Incerc sa va raspund la ce am citit din urma!
Dya - probabil se referea la ecografie cardiaca (deci eco la inimioara); de ce vrea sa o indice puiului mi-e greu sa spun, ar conta mai degraba daca i se invinetesc buzele sau pielea la maini, la urechiuse, decat incordarea propriu-zisa... Daca ai dubii mergi si la alta pediatra buna, esti din Bucuresti? De obicei mama simte daca ceva e in neregula...
Cami - stau acasa 1 an, am decis de la inceput. Iar de 1 saptamana am inceput sa lucrez dimineata acasa la niste proiecte de cercetare si chestii stiintifice care merg lucrate de acasa, in timp ce mama e cu puiul in parc (adica am 3 ore dimi si eventual inca cate putin timp ziua)
Lavi la multe lunite lui Lucas!
Irinuca, eu i-am luat lui Petru un covor de la Ikea, patrat de 1.20x1.20 pe care il pun pe jos sa se joace, sa se rostogoleasca si tarasca; iese deseori din el insa, si uneori il mai pun in covorul de activitati acela care are si pereti verticali, pentru a nu iesi in peisaj acolo se suceste, face pivotari, e simpatic foc... Si da, si eu cred ca poti intarca treptat prin inclouirea meselor cu cele solide si apoi cu LP. Eu asa vrea sa fac, in asa fel incat pe la 10 luni sa fie intarcat (eu ma intorc la 1 an sau un pic mai devreme)
Viss - ii povesteam sotului de pataniile tale cu soacra si stii ce-mi spunea: ar trebui totusi dusa la un neurolog si facut un CT cerebral, si apoi daca e cazul la psihiatru, fiindca ca o femeie in varsta sa dea intr-o femeie tanara cu un copil trebuie sa fie ceva in neregula, un Alzheimer la debut, altceva... Nici nu-i venea sa creada... Si acum ceva fain, sunt mortali piticii, ce mari au crescut, ce expresii au, ce fumusei sunt... aia in care isi papa picioarele unul altuia
Scrish ce dulce e Luca! Poza din fotoliul de piele e mortala, un adevarat barbatel... Iar ca nasa ai foast foarte frumoasa!

Pisuc Mic

Ce minune de la Dumnezeu! Mami de dragalas Petru Constantin (02.04.2011)

Mergi la inceput