GPS

GPS | Autor: Rufus

Link direct la acest mesaj

Aveti sistem de navigare la masina (GPS)?
De care? Ceva sugestii? Ce are si sunteti multumiti/nemultumiti, ce ati fi vrut sa aiba in plus? Cum ar fi unul nou, daca l-ati lua acum si aveti deja experienta?
Multumesc!

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Salut.

Noi avem un Garmin, dar ne-a tot facut fitze. La drum lung pur si simplu moare, desi sta permanent in "priza". Acum este la reparat a doua oara... Sotul meu este convins ca la a treia fitza de genul asta trebuie sa ne cumparam altceva. Poate am avut noi ghinion... :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Am avut un Evolio foarte bun, ne=a dus foarte bine, cu mici exceptii prin Bulgaria(dar asta e vina lor c-au facut hartile ca naiba).
Din pacate l-a mancat undeva pe sot sa-l reactualizeze cu nu-s ce harti si s-a stricat, i-a blocat softul pur si simpluAcum si noi suntem in cautare de alt gps!

De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Noi avem un Blaupunkt si un Falk(am cumparat pe al doilea pt cineva,care inca nu l-a ridicat de la noi,asadar le folosim pe ambele,cand si cand).
Suntem multumiti de amandoua... Ce ne-a interesat pe noi au fost urmatoarele aspecte,de care suntem multumiti:
-sa estimeze si sa indice distanta pana la destinatie si timpul necesar pentru traseul ales
-sa estimeze viteza cu care conducem,sa indice viteza maxima in zona respectiva si sa semnaleze(sonor,vizual sau ambele) cand am depasit viteza
-sa aiba optiune ecran pentru noapte,adica sa lumineze mai ales drumul principal si restul sa fie shaddow,arata ca un negativ al unei pelicule foto,e foarte relaxant sa urmaresti asa traseul,fara sa oboseasca privirea (se seteaza singur pentru functia asta,cand e lumina diminuata,noua ni se intampla si in tunel,de ex)
-sa indice nu doar pe harta si audio cand e urmatorul viraj la stanga sau la dreapta,ci sa arate pe ecran distanta exacta pana la urmatoarea manevra(uneori strazile sunt atat de mici si de aproape una de cealalta,incat nu stii daca trebuie sa o iei pe prima la stanga,ori pe a doua).Pare un mizilic,dar cand cauti o adresa intr-un oras necunoscut,e de mare ajutor!
-sa fie hartile actualizate,nu mai vechi de un an! Unul din gps-urile noastre e mai vechi si uneori nu stie sensurile unice sau chiar pasajele si iesirile noi de pe autobanda.

Cam asta imi place mie la jucaria asta,daca imi mai amintesc,mai scriu.Cu acumulatorii nu am avut probleme,pentru ca nu ii folosim niciodata in afara masinii,iar in timpul calatoriei,mi-e foarte ok daca stau pe alimentare la fir.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Am avut Smailo (romanesc), am afcut Europa cu el, din pacate insa ne-au spart masina si ni l-au furat. Eu si acum il regret...

Acum avem Mio C725 (d-ala cu ecran mare)+ iGo pe telefoane. Hard-ul e OK, dar hartile...jale ! Anul trecut ne-am spart baia de ulei pe varful muntelui in Grecia pt ca Mio s-a incapatanat sa ne intoarca pe alt traseu din Zakynthos: in loc s-o luam pe la Patras-Atena, ne-a dus prin nord, pe la granita cu Albania si am ramas de caruta pe un drum asa-zis european, in fapt plin de stanci cazute de pe munte.

Anul asta, in Tenerife, se incapatana iar sa ne duca fie direct in rapa, fie prin curtile oamenilor, etc. Concluzie : orice scula ai lua (evident, daca nu esti super ghinionist), blocarile device-ului sunt moft fata de hartile neactualizate !

Dana & Amelia (21.06.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

noi ne-am luat un navigon - destul de scump - si suntem tare multumiti de el . l-am testat de multe ori si hartile sunt ok .

cand l-am ales am intrebat un cunoscator pentru ca am avut unul imprumutat si tare ne-a mai plimbat aiurea intr-un concediu in grecia . acum suntem foarte multumiti .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

in afara de ce spunea juliaSM acest navigon arata si toate punctele de control rutier , si are optiune de aratare harta orizontala sau 3d - desi afisajul clasic mi se pare usor pentru ca la cel 3d vine harta afisata de sus in jos !! si de asemenea imi arata toata zona prin care traversez - restaurante , peco etc .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Dupa parerea mea, pentru Romania nu se merita. Strazile sunt atat de simple, autostrazile atat de ne-existente si tara atat de mica incat nu ii vad rostul ...

Pentru Europa - poate, nu stiu ...

Pentru America este un MUST - cred ca este cea mai tare inventie a existentei umane, dupa pampers . Si asta pentru ca in sistemul de autostrazi american, daca ratezi un exit nu te poti opri si face stanga imprejur - si mergi inainte, in necunoscut, si iesi pe urmatorul exit, intr-un oras necunoscut ...si iesirea pe autostrada, inapoi nu este vis-a-vis de cea pe care ai gresit-o ...si este absolut un cosmar.

Noi avem Tom-Tom ...si suntem foarte multumiti ... pe mine si la WC ma duce navigatorul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Buflea,eu in Romania nu am folosit inca GPS,insa de multe ori tare ne-ar fi trebuit!! La cat de slab indicatorizate sunt orasele,e o adevarata aventura sa gasesti o anume adresa,cand iti trebuie...sau chiar sa traversezi un oras,pentru a-ti continua traseul pe un european sau drum national.

Gabriela,si al nostru arata restaurante,hoteluri,spitale,statii peco,se seteaza din meniu orice punct public de interes doresti,pe mine ma obosesc teribil astea cand nu avem musai nevoie si le cam scot...

De harta 3d nu m-am uitat,o fi si asta o smecherie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

La mine a contat f mult sa aibe voce sa zica "acuma ia-o la dreapta" etc etc...pt ca nu l-as putea urmari doar vizual in timp ce conduc; aveti grija de care luati si legile locului, pt ca, eu m-am pacalit, am luat unul care se lipeste de parbriz si legea unde stau eu nu da voie sa lipesti nimic de parbriz....asa ca il pun pe scaun linga mine si il ascult ce zice; e garmin si cica functioneaza si in europa dar nu pot spune sigur ca nu am incercat; mi-a parut rau dupa ce l-am cumparat ca am dat o suma destul de mare pe el cind puteam lua ceva mai simplu la un sfert de pret doar pt ca nu are harti de europa sau mai stiu eu ce...
si asta s-a incapatinat de citeva ori sa ma duca gresit, dar de asemenea m-a scos din "incurcaturi de citeva ori cind nu gaseam adresa exacta.
daca l-as cumpara din nou as lua unul ieftin, nu as mai da o caruta de bani pe el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

buna, noi avem TOM-Tom si e primul incercat (pentru mine e minunat ca eu sunt anti orientare si ma ratacesc si langa casa).Cel mai important mi se pare sa ai hartile actualizate periodic(mai ales in germanica unde se tot construieste si modifica), astfel nu patesti sa iti indice o strada si ea sa nu mai fie sau sa aiba numele schimbat.
In plus are sistem de averizare radare care te anunta din timp, plus ca-ti spune ce viteza trebuie sa ai in zona unde circuli.Are indicare vocala , ce te atentioneaza din timp ca trebuie sa iesi de pe autobahn si sa te pozitionezi pe cutare banda de circulatie si iti indica banda (lucru foarte util mai ales aici unde ai autostrazi cu mai multe benzi ce la un anumit moment dat se bifurca si daca ai ratat schimbarea de banda, mai poti sa te intorci hat cine stie unde...).
Si este util pentru ca atunci cand cauti o adresa, cel putin mie mi s-a intamplat, nu mai poti fi atent la circulatie, tot cu ochii pe indicatoare si nume de strazi...asa nu am probleme si stiu ca ajung unde mi-am propus.
Este cel putin pentru mine o mare necesitate, chiar daca in germanica sistemul de indicatoare si directionare este mai mult decat bine pus la punct, si te poti orienta doar urmarind indicatoarele, dar cum ziceam pentru o mai mare siguranta il prefer pe domnul Tom .Nici nu plecam nicaieri fara el, face parte din familie.



Mergi la inceput